Connect with us

Haber

‘AB, Türkiye’yi saflarına almamak için her defasında yeni sebepler buluyor

Avrupa Birliği (AB) dışişleri bakanlarının 13 Temmuz’da Türkiye’ye yeni yaptırımları konuşmak üzere toplanacağı haberini değerlendiren Rus uzman Dolgov, bu görüşmenin Türkiye-AB ilişkilerinin son derece karmaşık olduğunun göstergesi olduğunu belirtti.

Published

on

By

Fransa, Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki faaliyetlerine karşı AB’nin yeni yaptırımlar uygulamasını talep etti. Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le Drian, AB dışişleri bakanlarını Türkiye’ye yeni yaptırımlar uygulamak için 13 Temmuz’da toplantıya çağırdığını belirtti.

Rusya Bilimler Akademisi Şarkiyat Enstitüsü Arap ve İslam Araştırmaları Merkezi’nin kıdemli araştırma görevlisi Dr. Boris Dolgov, Sputnik’e açıklamasında, “Bu görüşme, Türkiye ve AB arasındaki ilişkilerin son derece karmaşık olduğunun göstergesi. Bu ayrıca Türkiye’nin onlarca yıldır farklı bahanelerle birliğe alınmadığının kanıtı, ya insan haklarına uyulmuyormuş ya da basın özgürlüğünde sorunlar varmış. Şimdi de Türkiye’nin Suriye, Libya ve Ortadoğu’nun diğer bölgelerindeki eylemleri AB’yi rahatsız ediyor. Her defasında yeni sebepler bulunuyor” dedi.

‘Türkiye’nin etkisini güçlendirmesi Batı’nın işine gelmiyor’

Türkiye’nin bölgedeki çıkarlarını giderek daha açık bir şekilde ilerlettiğini dile getiren Dolgov, “Türkiye’nin uluslararası arenadaki etkisinin güçlendirilmesi Batı’nın işine gelmiyor. Avrupa, Türkiye’yi Ortadoğu ve Yakındoğu’da bölgesel ve küresel güç merkezi olarak görmek istemiyor. Aynı zamanda Arap dünyasında, Arap Baharı hareketi yenilgiye uğradıktan sonra Türkiye’nin İslam dünyasının tek gerçek lideri olduğu yönünde neredeyse herkesin kabul ettiği bir görüş var” ifadesini kullandı.

AB’nin, lafta Türkiye’yi aday ülke olarak görmesi ve aynı zamanda Türkiye yönetiminin kendi bağımsız politika uygulama hakkını reddetmesi arasındaki çelişkiye dikkat çeken Rus uzman, bu konuda şu değerlendirmede bulundu:

“Ayrıca Türkiye ve Euro Bölgesi ülkelerinin Libya ve Doğu Akdeniz’deki sondaj çalışmalarıyla ilgili ekonomik çıkarları da çatışıyor. Tam da bu yüzden AB, Türkiye’yle ilgili özel, temkinli duruş sergiliyor ve bu yüzdendir şimdi tüm AB ülkeleri önümüzdeki görüşmede Türkiye’yi konuşmayı planlıyor. Türkiye’nin Fransa ve Almanya ile ilişkiler için dostça diyemeyiz. Tüm bunlar Türkiye idaresine AB üyeliği yönünde acele etmemek için sebep veriyor”.

AB üyeliğinin Türkiye’ye kar sağlamayacağını kaydeden Dolgov, “AB şimdiden tehdit etmeye çalışıyor, ne yapması gerektiğini dikte ediyor, zirvelerinde Türkiye’nin eylemlerini tartışıyor. Eğer şimdi Türkiye’ye yönelik yaptırım uygulanıyor ve tehditler savruluyorsa üye olduktan sonra ne olacak? Bunun dışında Türkiye’de herkes şunu anlıyor ki, AB iyi durumundan çok uzak, krize yakın bir durumda bulunuyor. Brexit, Katalonya krizi, koronavirüs. Salgında AB’nin her bir üyesi sadece kendi çıkarlarını savundu. AB ülkelerindeki sosyoekonomik durum gelişmiş ekonomilere özgü seviyeden çok uzak. Türkiye yönetimi, AB’nin durumunun ona katılmak için can atılacak kadar olumlu olmadığını görüyor”

Advertisement
Yorum Yapmak İçin Tıklayınız

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Haber

İtalya’da selfie çekmek isteyen turist, Canova’nın heykelinin parmaklarını kırdı

İtalya’nın önde gelen neo-klasik heykeltıraşlarından Antonio Canova’nın bir alçı heykelinin üzerine oturan bir turist, heykelin ayak parmaklarını kırdı.

Published

on

By

1757 yılında Possagno kasabasında doğan Antonio Canova adına bu kasabada açılan müzede geçen Cuma günü yaşanan olayda, heykeltıraşın en ünlü eserlerinden Paolina Borghese heykelinin alçı modeli zarar gördü.

Antonio Canova Gypsotheca Müzesi’nin açıklamasında “Avusturyalı bir turist, Paolina Borghese heykelinin üzerine oturarak iki ayak parmağının kırılmasına yol açtı, ardından da olayı bildirmeden aceleyle müzeden uzaklaştı” denildi.

Müzenin açıklamasına göre, güvenlik görevlileri heykelin zarar gördüğünü birkaç dakika sonra fark ederek alarmı çalıştırdı. Kamera kayıtlarının incelenmesi sonucu, Avusturyalı bir turist kafilesinde yer alan bir kişinin, selfie çekmek için heykelin üzerine oturduğu belirlendi.

Avusturyalı turistin müzedeki rezervasyon kaydı sayesinde kimliğinin belirlendiği ve olayın kolluk kuvvetlerine bildirildiği açıklandı.

Canova Vakfı Başkanı: Şuursuz barbar
İtalya’nın tanınmış sanat eleştirmenlerinden, Possagno Canova Vakfı Başkanı Vittorio Sgarbi “şuursuz barbar” diye tanımladığı turistin ülkesine dönmeden bulunması ve cezalandırılması çağrısı yaptı.

Müze de, ziyaretçilerin sanat eserlerine saygı ve sorumluluk bilinciyle yaklaşılması gerektiğini, bunun “medeni bir görev” olduğunu vurguladı.

Öte yandan İtalyan basınındaki haberlerde, müze yetkilileri de yeterli seviyede güvenlik tedbiri almadıkları gerekçesiyle eleştirildi.

Possagno Belediye Başkanı Valerio Favero ise güvenlik önlemlerinin yetersiz olduğu yönündeki eleştirileri, “Medeniyet yoksunlarına karşı hiçbir tedbir sanat eserlerini korumaya yetmez” diye yanıtladı.

Belediye Başkanı, müzedeki güvenlik önlemlerinin kurallara uygun olduğunu da belirtti ve heykellerin kapalı camekan gibi bölmelere alınmaları halinde “ziyaretçilerin ışık oyunlarının yarattığı duygulardan mahrum kalacağını” vurguladı.

Müze müdürü Moira Mascotto da “Ziyaretçilere her zaman buranın bir gypsoteca (alçı müzesi) olduğunu ve bunun dünyanın en hassas malzemelerinden biri olduğunu hatırlatıyoruz. Eserlere dokunmamaları ve hatta fazla yaklaşmamaları gerektiğini söylüyoruz” dedi.

Okumaya Devam Et

Haber

Araştırma: İnsanlar koronayı kedi ve köpeklere bulaştırıyor

İtalya’da yapılan bir araştırma, insanların yeni tür korona virüsünü kedi ve köpeklere bulaştırabileceğini gösterdi. Araştırmada, evlerde yaşayan 540 köpek ve 277 kediye test yapıldı.

Published

on

By

İtalyan bilim insanlarının yürüttüğü bir araştırmaya göre insanlar, Covid-19 hastalığına yol açan SARS-CoV-2 virüsünü kedi ve köpeklere bulaştırabiliyor. Çalışmada, İtalya’da korona virüsü vakalarının çok fazla görüldüğü Lombardiya bölgesinde evlerde yaşayan 540 köpek ve 277 kediye test yapıldı. Köpeklerin ortalama yüzde 3.4’ünde, kedilerin de yüzde 3.9’unda virüsün vücuda girmiş olduğunu kanıtlayan antikorlara rastlandı.

Testler bu yıl mart ile mayıs ayları arasında uygulandı. Deustche Welle Türkçe’nin aktardığına göre, Almanya Hayvan Sağlığı Enstitüsü başkanı Thomas Mettenleiter, bu sonucun daha önce bilineni bir kez daha doğruladığını ve SARS-CoV-2 virüsünün hayvanlarla insanlar arasında bulaşıcılığının olduğunun kanıtlandığını belirtti.

Mettenleiter, bu çalışmanın Hayvan Sağlığı Araştırma Merkezi olan Friedrich Loeffler Enstitüsü (FLI)’nün Covid-19’un yayılmasında kedi ve köpeklerin büyük rolü olduğu varsayımını haklı çıkardığını ifade etti. FLI’ye göre domuz, tavuk ve diğer çifttlik hayvanlarının SARS-CoV-2 virüsünü bulaştırabileceğine dair bir kanıt yok. Enstitü, bu konuda daha fazla bilgi sahibi olabilmek için farklı hayvan türleri üzerinde deney yapmaya devam ediyor.

‘SAĞLIKLIYSANIZ, HAYVANLARLA MESAFEYE GEREK YOK’

Sağlıklı insanların evcil hayvanlarıyla aralarına mesafe koymalarına gerek olmadığını ancak Covid-19 hastalığını geçiren kişilerin evcil hayvanlarıyla etkileşimlerini kısıtlamaları gerektiğini söyleyen Mettenleiter, henüz bir ölüm vakasına rastlanmamasına rağmen hayvanların da korona virüsünden ölebileceğine dikkat çekti

Okumaya Devam Et

Haber

Star Wars’dan esinlendiler: ‘Hissedebilen’ yapay deri geliştirildi

Singapur’da, dokunmayı insanların sinir sisteminden 1000 kat daha hızlı algılayan yapay bir deri geliştirildi. Elektronik derinin Star Wars filminden esinlendiği, protez el kullanan kişilerin dokunma hissini geri getirebileceği belirtiliyor.

Published

on

By

Singapurlu araştırmacılar, dokunma hissini algılayabilen bir ‘elektronik deri’ geliştirdi. Araştırma ekibinin lideri Benjamin Tee, Star Wars (Yıldız Savaşları) üçlemesinde Luke Skywalker karakterinin sağ elini kaybettikten sonra dokunma hissini geri getiren robotik elinden esinlendiklerini söyledi.

Star Wars’dan esinlendiler: Yapay deri geliştirildi

‘İNSANDAN 1000 KAT HIZLI ALGILIYOR’

Geliştirilen ‘deri’nin, protez el kullanan kişilerin nesnelerin şeklini ve dokusunu hissetmesinin önünü açması bekleniyor. Araştırmacılar, elektronik deri sayesinde ısı ve acının da hissedilebileceğini söylüyor. Asenkron Kodlu Elektronik Deri (ACES) adı verilen keşfin, dokunmayı insanların sinir sisteminden 1000 kat daha hızlı algıladığı, nesnelerin şekil, doku ve sertliğini bir göz kırmasından 10 kat daha hızlı hissettiği belirtildi.

1 santimetrekare boyutunda olan ACES, 100 küçük sensörden oluşuyor. ACES, şu an 20 ila 30 farklı dokuyu tanıyabiliyor, Braille alfabesini yüzde 90’un üzerinde bir doğruluk oranında okuyabiliyor.

YAPAY ZEKAYLA ÖĞRENİYOR

Reuters’a konuşan araştırma ekibi lideri Benjamin Tee, “İnsanlar dokuyu hissetmek için ellerini kaydırmak zorundadır. Fakat ACES, farklı dokuları tek bir dokunuşla algılayabiliyor” dedi. Tee, elektronik derinin yapay zeka yardımıyla hızla ‘öğrendiğini’ ve zamanla daha fazla şekil, doku ve sertliği de algılayabileceğini söyledi.

‘PROTEZ TAKANLAR TUTTUKLARI ELİ HİSSEDEBİLECEK’

Gazetecilere yapılan bir gösterimde elektronik deri bir topun yumuşak, bir diğerinin sert olduğunu tespit ederken, Tee şöyle konuştu: “Dokunma duyunuzu kaybettiğinizde, esasında hissiz hale gelirsiniz. Protez kullananlar bu sorunla karşı karşıya kalır. Dolayısıyla, protez cihazlar için yapay bir deri geliştirilmesiyle, bu kişiler bir başkasının elini tutabilir, sıcaklığını, yumuşaklığını, o eli ne kadar sıkı tuttuklarını hissedebilirler” dedi.

INTEL ROBOTLARDA MI KULLANACAK?

Keşfin henüz deney aşamasında olduğu ancak tıp camiasından büyük ilgi gördüğü belirtiliyor. Çalışmaya katkıda bulunan Intel şirketinin ise bu keşifle, robotların fabrikalarda kullanım alanlarının dramatik biçimde değişeceğine inandığı aktarıldı.

Okumaya Devam Et

En Çok Okunanlar