Connect with us

Haber

ABD’de Atatürk heykeline saldırı!

ABD’nin başkenti Washington’da perşembe günü Türk büyükelçilik rezidansı önündeki Atatürk heykeline saldırı yapıldı.

Published

on

Heykelin üzerine İngilizce “Evet, insanlığa karşı işlenen suçlardan suçluyum” yazısı asıldı. Washington Büyükelçilik’nin güvenlik kamera görüntülerine göre, bir kişi elindeki dövizi heykelin üzerine yerleştirdikten sonra fotoğraf çekiyor, daha sonra dövizi alarak kaçıyor.

Hürriyet‘ten Razi Canikligil‘in haberine göre, büyükelçilik yetkilileri, kimlik tespitinin yapılması için kamera görüntülerini yerel makamlarla paylaşırken, çekilen fotoğraf ‘Greek Genocide Resourec Center’ın (Yunan Soykırım Araştırmaları Merkezi) Facebook sayfasında yayınlandı.

CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin ise, konuyla ilgili yaptığı açıklamada “Washington’daki Atatürk heykeline saldırıda bulunan ‘Yunan Soykırımı Merkezi’ni kınıyorum. Halklar arasında kin ve düşmanlık yaratma amacı taşıyan ve cehaletten beslenen bu vandallığı lanetliyorum. … Bu sapkın zihniyet bilmeli ki Mustafa Kemal öncülüğünde milletimiz işgale, tutsaklığa karşı yaşama hakkı için mücadele etti. Venizelos’un Nobel Barış Ödülü’ne aday gösterdiği Atatürk özgürlüğün timsalidir” dedi.

Advertisement
Yorum Yapmak İçin Tıklayınız

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Haber

Birleşmiş Milletler: “Hayvanlardan insanlara bulaşan hastalıklarda artış bekliyoruz!”

Birleşmiş Milletler Çevre Programı (UNEP), önlemler alınmazsa hayvanlardan insanlara bulaşan hastalıklarda artış beklediklerini kaydetti.

Published

on

Birleşmiş Milletler Çevre Programı (UNEP), hayvanlardan insanlara bulaşan zoonotik hastalıkların arttığı, vahşi hayatı ve çevreyi korumaya yönelik önlemler alınmazsa bu hastalıkların artmaya devam edeceği uyarısında bulundu.

UNEP ve Uluslararası Hayvancılık Araştırma Enstitüsü’nün (ILRI) ortak hazırladığı yeni raporunda, son yıllarda artan Ebola, SARS, Zika, HIV/AIDS, Batı Nil humması ve son olarak yeni tip koronavirüs (Covid-19) gibi hayvanlardan insanlara bulaşan hastalıklara dikkat çekildi.

‘EN AZ 2 MİLYON KİŞİ ZOONOTİK HASTALIKLAR NEDENİYLE HAYATINI KAYBETTİ’

İnsanlara bulaştığı bilinen bin 400 mikrobun yüzde 60’ının, yeni ortaya çıkan bulaşıcı hastalıkların ise yüzde 75’inin hayvanlardan bulaştığı belirtilen raporda, şu an Covid-19 baskın olsa da her yıl gelişmekte olan ülkelerde en az 2 milyon kişinin zoonotik hastalıklar nedeniyle öldüğü ifade edildi.

UNEP Bilimsel Değerlendirmeler Başkanı Maarten Kappelle, ”İnsanlar, 1918,1919 yıllarındaki influenze salgınına (İspanyol gribi) bakıyor ve bu tür hastalıkların sadece yüzyılda bir meydana geldiğini düşünüyor ama bu kanı artık doğru değil. Doğal yaşam ile insan hayatı arasındaki dengeyi sağlayamazsak bu salgınlar giderek yaygınlaşacak” değerlendirmesinde bulundu.

‘KORONAVİRÜS TÜRLERİ EN AZ ALTI BÜYÜK SALGINA NEDEN OLDU’

UNEP Direktörü Inger Andersen ise son yüz yılda koronavirüs türlerinin en az altı büyük salgına neden olduğunu söyledi.

Hayvanlardan insanlara bulaşan hastalıkların ekonomik boyutuna ilişkin de değerlendirmede bulunan Andersen, ”Covid-19 öncesi son 20 yılda zoonotik hastalıklar 100 milyar dolar ekonomik zarara neden oldu” dedi.

ÖNÜMÜZDEKİ YILLARDA ARTIŞ BEKLENİYOR

Et tüketiminin son 50 yılda yüzde 260 artığını ve vahşi yaşam alanlarının tarım arazileri ile altyapıyı genişletmek için kullanıldığını belirten Andersen, ”İnsanlara bulaşan hastalıkların yüzde 25’i barajlar, sulama ve fabrika çiftçiliğinden kaynaklanıyor. Seyahat, ulaşım ve gıda tedarik zincirleri sınırları ve mesafeleri ortadan kaldırdı. İklim değişikliği de patojenlerin yayılmasına katkıda bulundu” ifadesini kullandı.

Andersen, ”Bilim net, vahşi hayatı sömürmeye ve ekosistemlere zarar vermeye devam ettiğimiz sürece önümüzdeki yıllarda hayvanlardan insanlara bulaşan bu hastalıklarda artış bekleyebiliriz” diye konuştu.

Andersen, gelecekteki salgınların önlenmesi için hükümetlere toprağın ve arazilerin sürdürülebilirliğini, biyolojik çeşitliliği artırma ve bilimsel araştırmalara yatırım yapma çağrısında bulundu.

Okumaya Devam Et

Haber

Covid-19’la ilişkili DNA’nın Neandertallerden geldiği ortaya çıktı

Yeni bilimsel araştırmaya göre coronavirüsün neden olduğu hastalıkla bağlantılı genler 60 bin yıl önce yaşayan Neandartallerden modern insanlara aktarıldı.

Published

on

Yeni bilimsel araştırmaya göre coronavirüsün neden olduğu hastalıkla bağlantılı genler 60 bin yıl önce yaşayan Neandartallerden modern insanlara aktarıldı.

İsveçli genetikçiler Svante Paabo ve Hugo Zeberg’in yürüttüğü çalışma, Almanya’daki Max Planck Enstitüsü, Japonya’daki Okinawa Bilim ve Teknoloji Enstitüsü ve İsveç’teki Karolinska Enstitüsü’nün katkılarıyla gerçekleştirildi.

New York Times’ın haberine göre araştırmacılar, Covid-19’la insan hücrelerinde bulunan Kromozom 3 segmenti arasında beklenenden daha güçlü bir bağlantı gördü. Bu segmentin iki kopyasını taşıyan insanlarda şiddetli hastalık geçirme riskinin üç kat fazla olduğu keşfedildi.

Çalışmada enfeksiyon sıklığının Güney Asyalılarda (yaklaşık yüzde 30) Avrupalılardan (yaklaşık yüzde 8) daha yüksek olduğu belirlendi. Bunun da hastalıkla ilişkili genom parçasının Güney Asya’da yaygın olmasından kaynaklandığı ifade edildi.

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Enfeksiyondan sorumlu olduğu belirlenen genom parçası, özellikle Bangladeş’de yaşayanlar arasında yaygın. Nüfusun yüzde 63’ünden fazlası, Kromozom 3 segmentinin en az bir kopyasını taşıyor.

Hindustan Times’ın haberine göre Kromozom 3’teki 6 geni içeren bu genom parçası, Doğu Asyalıların yüzde 4’ünde mevcut. Afrikalılarda ise hiç bulunmuyor.

Makalenin yazarlarından Dr. Zeberg, araştırma için Neandertal genomlarının yer aldığı online veritabanında Kromozom 3’ü inceledi. Bunun sonucunda şiddetli Kovid-19 riskini artıran gen çeşidinin, binlerce yıl önce Hırvatistan’da yaşayan bir Neanderthal’deki versiyonla aynı olduğu anlaşıldı.

Saygın bilim dergisi Nature’da yayımlanan bir başka çalışma, modern Asya ve Avrupa insanındaki genomların yüzde 2-3 oranında Neandertal DNA’sından oluştuğunu göstermişti. Bu durumun binlerce yıl önce iki türün çiftleşmesinden kaynaklandığı belirtilmişti.

Yeni çalışma ise henüz hakem onayından geçmedi. Bu nedenle incelenmeyi bekleyen makalelerin bulunduğu internet sitesi Biorxiv’de paylaşıldı. Burada yer alan çalışma özetinde  Neandertallerden gelen genlerin coronavirüs pandemisi açısından trajik sonuçlar doğurduğu ifade edildi.

Okumaya Devam Et

Haber

Britanya’da yasaklardan etkilenen sanatı kurtarmak için hükümet, 1.5 milyar sterlin ayırdığını açıkladı

Britanya’da Covid-19 salgınından etkilenen sektörlerden biri olan kültür sanat için 1.5 milyar sterlin kurtarma paketi ayrıldı.

Published

on

The Guardian’da yer alan habere göre, Britanya’da hükûmete kültür sanat sektörünün Covid-19 pandemisinin yükünden çıkamayacağına dair yapılan uyarıların ardından dün akşam sektörün kurtarılması için atılacak adımlar açıklandı. Kültür ve sanatın “bir ulusun ruhu” olduğunu söyleyen Britanya Başbakanı Boris Johnson kurtarma paketini açıklarken şu ifadeleri kullandı: Sanatın karşı karşıya olduğu büyük zorlukları anlıyorum ve biz gelecek jenerasyonlar için sanatı kurtarmalı ve korumalıyız.

Hükûmetin açıkladığı kurtarma paketinde; İngiltere’deki kültürel organizasyonlar için 1.15 milyar sterlin yatırım, ulusal kültür kurumları ve İngiliz Mirası için 100 milyon sterlin, miras koruma kurumları ve kültür organizasyonlarının yeniden inşası için 120 milyon sterlin ve İskoçya, Galler ve Kuzey İrlanda’daki kurumlar için ekstra ödenek yer aldı.

Salgının sektör üzerindeki etkileri görülmeye başladığından bu yana hükûmete çağrıda bulunan oyun yazarı James Graham, ayrılan paranın sanat dünyasındaki pek çok insanın ‘hayali’ olduğunu söyledi.

Okumaya Devam Et

En Çok Okunanlar