Connect with us

Haber

ABD’li ilaç firması: Kovid-19 aşısını yıl sonundan önce piyasaya sürebiliriz

Çalışmalar hakkında bilgi veren şirket yetkilisi, aşının güvenli ve etkili olması durumunda yıl sonundan önce piyasaya sürülebileceğini söyledi

Published

on

By

ABD’li ilaç firması Pfizer, üzerinde çalıştıkları yeni tip koronavirüs (Kovid-19) aşısına ilişkin son bilgileri paylaştı.

Pfizer CEO’su Albert Bourla, Amerikan CBS televizyonuna yaptığı açıklamada, son aşamasına gelinen koronavirüs aşısının ”güvenli ve etkili” olması durumunda yıl sonundan önce piyasaya sürülebileceğini söyledi. Şirketin aşının etkili olup olmadığını ekim sonuna kadar tespit etme ihtimalinin yüksek olduğunu vurgulayan Bourla, aşının onayı ve dağıtımı için hazırlıklara başladıklarını kaydetti.

“Yüz binlerce doz aşının dağıtımı hazır olacak”

Üçüncü ve son aşamasına gelinen aşının 18 ila 85 yaş grubu arasında 30 bin gönüllü üzerinde denenmeye başlandığını ve deneklerin sayısını 44 bine çıkarmayı düşündüklerini belirten Bourla, potansiyel koronavirüs aşısını 16 yaş grubu ile kronik hastalığı bulunanlar üzerinde de deneyeceklerini kaydetti.

Bourla, aşının üretimine de başladıklarını ve başarılı olduğunun kanıtlanması durumunda yüz binlerce doz aşının dağıtıma hazır olacağını söyledi.

Advertisement
Yorum Yapmak İçin Tıklayınız

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Haber

Star Gazetesi yazarından öldüğü iddia edilen Mesut Yılmaz hakkında skandal sözler

Star Gazetesi yazarı Nuh Albayrak, sağlık durumunun kritik olduğu iddia edilen Eski Başbakan Mesut Yılmaz’ın yaşamını yitirdiğini öne sürerek, “Mesut Yılmaz ölmüş. Keşke ‘İyi bilirdik’ diyebilseydik…” dedi.

Published

on

By

Yurt gazetesi yazarlarından İsmet Orhan, sosyal medya hesabından yaptığı bir paylaşımla, “Her şeye rağmen, medeni duruşu vardı… Cumhuriyet değerlerine saygılıydı… Eski Başbakan Mesut Yılmaz’ın sağlığından umut kesildiğini öğrendim doktorlarından” sözlerinin ardından Yılmaz’ın yaşamını yitirdiği iddiaları ortaya atıldı.

Bu iddialarla ilgili bir paylaşım yapan Star gazetesi yazarı Nuh Albayrak, “Mesut Yılmaz ölmüş. Keşke ‘İyi bilirdik’ diyebilseydik…” dedi. Albayrak Star Gazetesi’nin genel yayın yönetmenliği görevini de üstlenmişti.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Kültür-Turizm Başdanışmanı ve Yurt Gazetesi yazarı İsmet Orhan eski başbakanlardan Mesut Yılmaz’ın geçirdiği beyin ameliyatı sonrasında sağlığından umudun kesildiğini söyledi.

Sosyal medya hesabından açıklama yapan Orhan, özel bir hastanede 5 Mayıs’ta beyin ameliyatı geçiren eski başbakanlardan Mesut Yılmaz’la ilgili olarak şu ifadelere yer verdi:

“Her şeye rağmen, medeni duruşu vardı… Cumhuriyet değerlerine saygılıydı… Eski Başbakan Mesut Yılmaz’ın sağlığından umut kesildiğini öğrendim doktorlarından…”

2017 yılında oğlu Yavuz Yılmaz’ı kaybeden Mesut Yılmaz, bu sene beyin ameliyatı geçirmiş ve sağlık durumunun iyi olduğu ifade edilmişti.

1991’de başbakan olmuştu
72 yaşındaki Mesut Yılmaz Anavatan Partisi kurucu üyeleri arasında yer almıştı. İlk defa 1983 Türkiye genel seçimleri’nde ANAP Rize milletvekili olarak meclise girdi. 1986 ve 1990 yılları arasında Turgut Özal tarafından kurulan hükümetlerde Dışişleri Bakanı ve Kültür ve Turizm Bakanı olarak görevlendirildi.

ANAP Genel Başkanı Yıldırım Akbulut’un istifasının ardından 1991 yılında yapılan kongrede yeni genel başkan seçilerek başbakan oldu. 1995 Türkiye genel seçimleri’nin ardından kurulan koalisyon hükûmetinde tekrar başbakan olarak görevlendirildi.

1997-1999 yılları arasında da başbakan olarak görev yaptı. 2000-2002 arasında DSP-MHP-ANAP koalisyonunda devlet bakanı ve başbakan yardımcısı olarak yer aldı. Partisi 2002 seçimlerinde meclise giremeyince istifa etti. 2007 genel seçimlerinde Rize’den bağımsız milletvekili olarak meclise girdi.

15 Ocak 2009-2011 yılları arasında ANAP ve Doğru Yol Partisi’nin birleşmesi sonucu kurulan Demokrat Parti’de siyasi yaşamına devam etti. 2004 yılında Yüce Divan’da yargılandı. Cumhuriyet tarihinde Yüce Divan’da yargılanan ilk başbakan oldu.

Continue Reading

Haber

Ölmeden tüm servetini dağıttı

Kurduğu duty-free dükkanlar ‘imparatorluğuyla’ milyarlarca dolar kazanan İrlanda asıllı ABD’li iş insanı Chuck Feeney, uzun yıllardır hedeflediği şeyi başararak tüm servetinin tamamını ihtiyaç sahiplerine dağıttı.

Published

on

By

Kurduğu duty-free dükkanlar ‘imparatorluğuyla’ milyarlarca dolar kazanan İrlanda asıllı ABD’li iş insanı Chuck Feeney, uzun yıllardır hedeflediği şeyi başararak tüm servetinin tamamını ihtiyaç sahiplerine dağıttı.

Feeney, son 38 senedir çeşitli yardım kuruluşları ve üniversitelere bağışlar yaparak servetinin tamamını bağışlamaya çalışıyordu.

İş insanının 1982’de gizlice kurduğu vakıf The Atlantic Philanthropie, geçen hafta paralarının bittiğini ve Feeney’nin servisinin neredeyse tamamının dağıtıldığını duyurdu.

San Francisco’daki kiralık apartmanında vakfı kapatan imzayı atan 89 yaşındaki Feeney, hâlâ hayattayken hedefinin gerçekleşmesinin kendini çok mutlu ettiğini söyledi. Feeney, öldükten sonra servetini bağışlayacaklarını duyuran diğer milyarderlere seslenerek; “Yaşarken paylaşmak nasıl bir şey diye merak edenlere şunu söylemek istiyorum; deneyin, hoşlanacaksınız” dedi.

Sağlık durumunun iyi olmadığı belirtilen Feeney, son 38 yıldır yaptığı yardımlarının neredeyse tamamını gizli olarak gerçekleştirdi. Feeney hayatı boyunca hiç ev veya araba sahibi olmadı ve sadece ekonomi sınıfında uçtu.

Continue Reading

Haber

Emekliye ayrılan patron çalışanlarına teşekkür etmek için 10 milyon sterlin dağıtacak

Galler’deki bir şirketin kurucusu ve başkanı emekli olurken çalışanlarına teşekkür etmek amacıyla 10 milyon sterlin (98.13 milyon lira) dağıtacak.

Published

on

By

Galler’deki bir şirketin kurucusu ve başkanı emekli olurken çalışanlarına teşekkür etmek amacıyla 10 milyon sterlin (98.13 milyon lira) dağıtacak.
‘Admiral’ adlı sigorta şirketini, 1991’de başkent Cardiff’te eşiyle kuran David Stevens, parayı Galler’de ve başka ülkelerdeki 10 bin 500 çalışanına dağıtacak.

Tam zamanlı çalışanların hesabına 1000 sterlin (9 bin 812 lira), yarı zamanlı çalışanlar ise 500 sterlin (4 bin 906 lira) yatacak.

Emeklilik kararı alan Stevens, “Bu şirket binlerce çalışanı sayesinde bugünkü hala geldi. Böyle özel insanlarla çalıştığım için hem gururlu hem de mutluyum. Teşekkürümü böyle ifade etmek istedim” dedi. Stevens’ın yerine başkan olarak Milena Mondini de Focatilis’in geçeceği açıklandı.

Continue Reading

En Çok Okunanlar