Connect with us

Ekonomi

ABD’li zenginlerin serveti, coronavirüs pandemisi sırasında 434 milyar dolar arttı!

Amerikan Vergi Adaleti ve Politika Araştırmaları Enstitüsü tarafından yapılan araştırmaya göre, Covid-19 pandemisi ABD’li milyarderlerin servetlerini önemli ölçüde artırdı.

Published

on

By

Enstitünün yaptığı araştırmanın sonuçlarına göre, “600+ en zengin ABD’liler” listesinde yer alan zenginler, 18 Mart’tan 19 Mayıs’a kadar toplamda 434 milyar dolar kazandı. Mart ayında ABD’de 614 olan milyarder sayısı Mayıs ayında 630’a ulaştı.

Facebook kurucusu Mark Zuckerberg (25.3 milyar), Microsoft’un kurucusu Bill Gates (8 milyar), Oracle kurucularından Larry Ellison (7 milyar), Berkshire Hathaway Başkanı Warren Buffett (564 milyon) pandemi sırasında en çok kazananlar oldu.

Dünya genelindeki izolasyon uygulamaları nedeniyle online formatına geçiş, teknoloji sektöründeki şirketlere büyük paralar kazandırdı.

Advertisement
Yorum Yapmak İçin Tıklayınız

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ekonomi

Türkiye’de Sterlin kuru ne kadar?

Birleşik Krallık para birimi Sterling, değer kazanmaya devam ediyor…

Published

on

By

Güne yükselişle başlayan Birleşik Krallık para birimi Sterling, borsanın kapanış saatine yakın değer kazanmaya devam etti. Yüzde 0.44 bir değer artışıyla günü kapatan Sterlin staış rakamı 8.6937 olarak işlem gördü.

Serbest piyasada  ABD Doları ve Euro ilr en çok değer kazanan para birimlerinden birisi oldu. Altın fiyatlarının artışının da etkili olduğu döviz yükselişinde sınıfta kalan tek para birimi Japon yeni oldu. Japon Jeni -0.38 oranında değer kaybetti.

Okumaya Devam Et

Ekonomi

Coronaya karşı İngiltere’de yeni ekonomik paket devreye sokuluyor!

İngiltere Maliye Bakanı Rishi Sunak, Covid-19 salgını sonrasında ekonominin yeniden canlandırılması için 30 milyar sterlinlik yatırım planını açıkladı. Restoranda yemek yiyenlere %50 indirim yapılacak!

Published

on

By

İngiltere Maliye Bakanı Rishi Sunak parlamentoda yaptığı açıklamada, corona virüsü (Covid-19) salgını sonrasında ülke ekonomisinin yeniden canlandırılması amacıyla 30 milyar sterlinlik yatırım planını açıkladı.

Sunak, hükümetin salgın nedeniyle çalışamayanlara yönelik verdiği ücretli izin programı desteğinin Ekim ayı sonuna kadar devam edeceğini belirtti.

Destek programını Ekim ayının ötesine uzatma çağrılarını reddeden Sunak, “İnsanlar ne kadar uzun süre çalışmazlarsa, yeteneklerinin kaybolma olasılığı o kadar yüksek olur” dedi.

Sunak, programın sona ermesinin ardından işletmelere her çalışan için 3 ay boyunca biner sterlin ek destek verileceğini de duyurdu.

GENÇ İŞSİZLİK İÇİN 2 MİLYAR STERLİN KAYNAK AYRILDI

Bakan Sunak, İstihdam Koruma Bonusu adı verilen söz konusu programın toplam maliyetinin yaklaşık 9.4 milyar sterlin seviyesinde olmasının beklendiğini aktardı.

Sunak uzun vadeli işsizlik riski altında olan, 16 ila 24 yaşları arasındaki gençlere istihdam sağlanması amacıyla yaklaşık 2 milyar sterlinlik de kaynak ayrıldığını belirtti.

Sunak, “İnsanların şunu bilmesi gerekiyor. Önümüzde zorluklar olsa da kimse umutsuz bırakılmayacak” şeklinde konuştu.

DIŞARIDA YEMEK YİYENLERE YÜZDE 50 İNDİRİM

Gelecek Çarşamba gününden itibaren yemek, konaklama ve turistik yerlerde KDV’yi yüzde 20’den yüzde 5’e indireceğini belirten Sunak, ayrıca Ağustos ayında dışarıda yemek yiyen kişilere yüzde 50 indirim planını açıkladı.

Sunak yaptığı açıklamada, program kapsamında pazartesi, salı ve çarşamba günleri restoranlarda yemek yiyenlerin kişi başı 10 sterline kadar devlet desteğinden faydalanabileceğini ve bu sayının devlet tarafından programa katılan restoranlara ödeneceğini dile getirdi.

Konutların enerji yalıtımında kullanılmak üzere hane başına 5 bin ila 10 bin sterlin arasında hibe verileceğini de aktaran Sunak, bu sayının toplamda 2 milyar sterlin seviyesinde olacağını ifade etti.

Ekonominin yeniden canlanabilmesi için insanların işlerine dönmesinin teşvik edildiği İngiltere’de halihazırda yaklaşık 9.3 milyon kişinin maaşlarının yüzde 80’i Mart ayından bu yana İngiliz hükümeti tarafından ödeniyor.

Hükümetin ücretli izin programından yararlananlar 2 bin 500 sterline kadar maaş desteği alabiliyor.

Okumaya Devam Et

Ekonomi

Ünlü İngiliz restoran grubu iflas etti

İngiltere’nin önde gelen restoran gruplarından Causal Dining Group iflas ettiğini duyurdu.

Published

on

By

Café Rouge, Bella Italia, Belgo, Las Iguanas ve Huxleys gibi restoran zincirlerinin sahibi olan Causal Dining Group’tan yapılan açıklamada grubun iflas ettiği bildirildi.

Açıklamada, grubun farklı restoran markaları altında hizmet veren bin 250 şubesinden 91’inin kapatılacağı, toplam 6 bin kişiden bin 900’ünün ise işten çıkarılacağı ifade edildi.

Yapılan açıklamada restoranların satışı için görüşmelerin yapıldığı, bu süreçte 150 restoranın faaliyet göstermeye devam etmesinin planlandığı dile getirildi.

Öte yandan restoran grubu iflas açıklamadan önce ülke çapında 250 şubede toplam 6 bin kişiye istihdam sağlıyordu.

Dün İngiltere’nin ünlü hızlı yemek zincirlerinden olan Byrons da iflas ettiğini, bin 200 kişinin işten çıkarılacağını açıklamıştı.

Hafta başında bu yana aralarında Arcadia, EasyJet, Airbus, Upper Crust, Accenture, Virgin Money, TM Lewin gibi ülkenin pek çok önemli şirketi yaklaşık 12 bin kişinin işten çıkarılacağını bildirdi.

İngiliz ekonomisi bu yılın ilk çeyreğinde yüzde 2,2 ile 1979 yılından bu yana çeyreklik bazda en sert daralmasını kaydetti.

İngiltere’de mayıs ayına ilişkin öncü veriler ülkede 612 bin kişinin işini kaybettiğini gösteriyor.

Ülkede son verilere göre 9 milyon kişi, karantina sürecinde İngiliz hükümetinin maaş desteğinden yararlanıyor.

Essex Üniversitesi Sosyal Ekonomik Araştırmalar birimi tarafından hazırlanan bir raporda, İngiltere’de salgının yarattığı ekonomik bozulma nedeniyle 6,5 milyondan fazla insanın işini kaybedebileceği belirtilmişti.

Okumaya Devam Et

En Çok Okunanlar