Connect with us

Dünya

Almanya’da pazartesi günü restoranlar ve kafeler açılıyor…

Almanya’da Kuzey Denizi sahilleri ve adaları açılıyor. Pazartesi günü restoranlar, kafeler yeniden müşteri alacak. Oteller ise 25 Mayıs’ta müşteri kabul edecek. Başbakan Merkel’in de onayını alan açılımları, Türkler’in yoğun olduğu Aşağı Saksonya Eyaleti başlatıyor.

Published

on

By

Almanya, eyalet eyalet hızlı bir şekilde coronadan çıkıyor. Eski doğu eyaletlerinde önlemler çoktan yumuşatıldı.

Türkler’in yoğun olduğu Hannover başkentli Aşağı Saksonya Eyaleti, yarından itibaren sahilleri halka açıyor. Bu açılımın, ufak farklarla tüm Almanya’yı kapsayacağı belirtiliyor.

ÇARŞAMBA GÜNÜ SAHİL SERBEST

Açılımla Kuzey Denizi’nde denize girmek, kamp yapmak, deniz sporları yapmak 31 Mayıs dini tatilinden önce mümkün olacak.

Başbakan Merkel’in de çarşamba günü yapacağı açıklamayla uyumlu olacağı belirtilen, Aşağı Saksonya Eyaleti açılış takvimi şöyle olacak:

Kuzey Denizi’ndeki adalar ve Norderney Adası, çarşamba gününden itibaren turistlere açılıyor. Havalar soğuk ama isteyen denize “merhaba” diyebilecek.

Kamp yapmak serbest olacak, hayvanat bahçeleri de açılacak.

RESTORANA EVET, BARLAR BEKLİYOR

Önümüzdeki hafta pazartesi restoranlar, bira bahçeleri, kafe gibi yerler, normal kapasitesinin yarısı kadar müşteri almak koşuluyla açılacak. Bar, meyhane ve diskotekler bir süre daha kapalı kalacak.

Çocuk yuvalarının yüzde 40’ı açılabilecek. 12. sınıf öğrencileri okula başlayacak. 18 Mayıs’tan itibaren gelecek yıl okula başlayacaklar için takvim açıklanacak. Ayrıca 9 ve 10’uncu sınıflar da okula gidecek.

25 Mayıs’tan itibaren oteller, moteller, pansiyonlar açılacak. Yalnız yüzde 50 kapasite ile çalışacaklar.

Mesafe yasağı ve iki kişiden fazla bir araya gelmeme kuralı, mayıs sonuna kadar devam edecek.

MERKEL’İN DE ONAYI VAR

Okulların komple açılması ise haziran ortasında mümkün olacak. Çocuk yuvaları 1 Ağustos’tan itibaren tam olarak faaliyete geçecek.

Aşağı Saksonya Eyalet Başbakanı Stephan Weil, Başbakan Merkel ile konuşup onayını aldıktan sonra bu kararları duyurdu. Benzer kararların Almanya çapında, küçük farklarla da olsa alınması bekleniyor.

Almanya’nın Kuzey Denizi sahilleri ve Norderney Adası, çarşamba gününden itibaren halka açılıyor. Kamp, deniz ve gezi serbest.

Advertisement
Yorum Yapmak İçin Tıklayınız

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Dünya

İnsan Hakları İzleme Örgütü: Yunanistan sığınmacıları zorla Türkiye’ye geri gönderiyor

İnsan Hakları İzleme Örgütü, Yunanistan’ın, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının yaşandığı dönemde, ülkede bulunan ve iltica başvurusu yapan sığınmacıları kara ve deniz sınırlarından zorla Türkiye’ye “geri ittiğini” bildirdi.

Published

on

By

İnsan Hakları İzleme Örgütü (Human Rights Watch) Yunanistan Temsilcisi Eva Cosse, yaptığı yazılı açıklamada, Yunan makamlarınca sığınmacıların eşyalarına el konulduğunun, bazı durumlarda şiddet uygulandığının ve gözaltındaki göçmenlere Kovid-19 bulaşmasına karşı herhangi bir önlem alınmadığının tespit edildiğini belirtti.

“Geri itmeler, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi uyarınca toplu sınır dışı edilme dahil olmak üzere çeşitli insan hakları normlarını ihlal ediyor.” ifadesini kullanan Cosse, Yunan makamlarının, ülkenin iç kesimlerinden olmak üzere yeni kolektif geri itme akınlarına karşı gerekli önlemi almadığını vurguladı.

Cosse, “Yunan makamları, bu küresel kriz döneminde en savunmasız insanları koruyacakları yerde, onların sağlığını göz ardı ederek iltica haklarını ihlal etti.” değerlendirmesinde bulundu.

İnsan Hakları İzleme Örgütünün mart ve nisanda resmi Yunan makamları ve kimliği belirsiz kişilerce, ülkenin çeşitli yerlerindeki kamplardan alınarak zorla Türkiye’ye gönderilen 13 sığınmacı ve tanıkla görüştüğünü aktaran Cosse, “Örgüt ilk defa Yunanistan’ın derinliklerinden iltica başvurusunda bulunanların kolektif şekilde geri itilmelerini belgeledi.” açıklamasında bulundu.

Parlamento bir an önce harekete geçmeli

Cosse, tanıkların ifadelerine göre, Rodos, Sisam ve Simi adalarına ulaşan çok sayıda sığınmacının Yunan sahil güvenlik görevlileri ve siyah giyimli eli silahlı kişilerce küçük plastik botlara bindirilerek zorla Türkiye kıyılarına itildiğini belirtti.

Yunan polisinin Selanik yakınlarında yer alan ve Türk-Yunan sınırına 400 kilometre uzaklıktaki Diavata Kampı’nda bulunan bazı sığınmacıları tutuklayarak Meriç Nehri üzerinden zorla Türkiye’ye geri gönderdiğinin belirlendiğini bildiren Cosse, Türkiye’ye gönderilen bu sığınmacılar arasında 15 yaşında Suriyeli küçük bir kızın da bulunduğunu kaydetti.

Cosse, İnsan Hakları İzleme Örgütünün 29 Haziran’da Yunan Polis Teşkilatına ve Yunanistan Sahil Güvenlik Komutanlığına bu konuda mektuplar gönderdiğini ve yetkililere bulguların bir özetini sunduğunu ancak şu ana kadar herhangi bir yanıt alamadığını belirtti.

Kolektif geri itmelerinin durdurulması ve göçmenlerin hayatını tehlikeye atan uygulamaların sonlandırılması için Yunan adli makamlarının ve Parlamentosunun bir an önce harekete geçmesini isteyen Cosse, şunları kaydetti:

“Göç olayının kontrolü için Yunan hükümetine ekonomik destek sağlayan Avrupa Komisyonu da Ege ve Evros (Meriç) bölgesi dahil olmak üzere, Yunanistan’ı iltica başvurusunda bulunanlarla ilgili tüm kolektif geri itmeleri sonlandırması, ilgili makamları şiddet iddialarını araştırması için özendirmeli ve sağladığı ekonomik desteklerinin hiçbirinin AB hukuku ve temel hakların ihlallerine katkı sağlamadığı konusunu güvence altına almalı.”

Okumaya Devam Et

Dünya

Öldü diye morga kaldırılan adam yaşadığı halde, çıkmasına izin verilmedi

Kolombiya’da bir hastanede öldü diye morga kaldırılan adamın akrabaları onu canlı buldu.

Published

on

By

El Nacional’ın haberine göre, 67 yaşındaki Juan Jose Munos Romero tansiyonunun yükselmesi nedeniyle hastaneye kaldırıldı. Doktorlar, 6 Temmuz’da Romero’nun öldüğünü belirterek morga gönderdi. Romero’nun öldüğüne inanmayan yakınları onu görmek istedi, ancak Kovid-19 pandemisi gerekçe gösterilerek morga alınmadı.

Daha sonra bir yolunu bularak morga girmeyi başaran Romero’nun kızı, babasının nefes aldığını ve gözlerinin açık olduğunu gördü. Doktorlar bu durumu, ölüm sonrası doğal reaksiyon olarak açıklayarak, kızı babasının öldüğüne ikna etmeye çalıştı. Kadın tüm ısrarlara rağmen babasını başka bir kliniğe götürdü ve adamın hemen tedavisine başlandı. Hastanın morgda geçirdiği süre içinde iskemiye yakalandığını belirtildi.

Okumaya Devam Et

Dünya

Karantina kontrolü yapan Avustralya polisi uyarmak zorunda kaldı: Kapıyı çıplak açmayın

Avustralya’nın başkenti Canberra’da kapı kapı dolaşıp evlerinde kendilerini izolasyona alan vatandaşları kontrol eden emniyetin özel birimi, görev tanımının ‘ötesini‘ görmeye başladı.

Published

on

By

Avustralya’nın başkenti Canberra’da kapı kapı dolaşıp evlerinde kendilerini izolasyona alan vatandaşları kontrol eden emniyetin

Kendini evde karantinaya alması gereken vatandaşların kurallara uyup uymadığını kontrol etmekle görevlendirilen polisler zaman zaman kapıyı çıplak ya da ‘minimal’ kıyafetle açan kişilerden şikayetçi.

Birimde görevli başkomiser Jason Kennedy, karantinadaki vatandaşlara ‘sıcak karşılamaları’ için teşekkür ederek sözlerini şöyle sürdürdü: “Ancak bazı vatandaşlara kontrol için kapıya gelen polise kapıyı açmadan önce üzerlerine bir şey giymesini hatırlatmamız gerekiyor. Hafta sonu birkaç sürpriz yaşadık.”

Okumaya Devam Et

En Çok Okunanlar