Connect with us

Haber

Anne babalar dikkat! İnternetteki ‘soda açma’ videosu, göz merceğinden etti

5 yaşındaki Çınar Ortakçı, internette akım haline gelen soda şişesini bıçakla açma videosundan etkilenerek, sodayı kaşıkla açmayı deneyince, sağ göz merceğini kaybetti.

Published

on

By

Melike ve Ramazan Ortakçı çiftinin tek çocuğu Çınar, geçen 16 Temmuz’da sosyal medya uygulaması ‘TikTok’ta akım haline gelen ‘soda açma‘ videosundan etkilenip, annesine soda aldırdı. Çınar, annesiyle market dönüşünde mutfağa geçip, soda şişesini kaşıkla vurarak açmayı denedi. Bu sırada şeşinin patlaması sonucu cam parçaları Çınar’ın sağ gözüne isabet etti. Kanlar içinde kalan Çınar, ailesi tarafından hastaneye kaldırıldı. Hastanede üst üste 2 ameliyat geçiren Çınar’ın, sağ gözündeki mercek alındı ve 20 dikiş atılarak taburcu edildi.

‘Gözünün içindeki merceği almışlar’

Ev kadını anne Melike Nur Ortakçı (24), oğlunun kendisinden soda istediğini, beraber markete gidip aldıklarını anlatarak, şöyle konuştu:

“Eve geldiğimiz anda ayakkabılarımı çıkarana kadar oğlum mutfağa gitti ve sodanın patlama sesi geldi. Ben ‘Çınar’ diye seslendim ve oğlumun yanına gittiğimde eliyle gözünü kapatmış bir halde ‘anne ne olursun seni kaybetmek istemiyorum, sensiz ben yaşayamam’ dedi. Daha sonra oğlumun gözünün kenarının derisinde bir açılma gördüm. O an bir şey olmadığını zannettim, gözünün üst kısmının yaralı olduğunu düşündüm. Bir süre sonra hala gözünün içinde kan olduğunu fark ettik. Daha sonra hastaneye gittik. 3 gün içinde 2 ameliyat oldu. Gözünün içindeki merceği almışlar. Şu anda doktorlar tarafından oğlumun gözünün görmesiyle ilgili hiçbir açıklama yapılmıyor. Doktorlar, en az 5 ameliyat daha olabileceğini dile getiriyorlar. Şu an oğlumun gözünün içerisinde 20’den fazla dikiş var. Dikişlerinin iyi tutması gerektiğini ve 4 ay sonra dikişlerinin alınacağını söylediler.”

Advertisement
Yorum Yapmak İçin Tıklayınız

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Haber

İngiltere’de dayanılmaz acılar çeken genç kadının, insan eti yiyen bakteri kaptığı tespit edildi

23 yaşındaki güzellik uzmanı Cherrise Massey’in estetik operasyonundan başına gelmedik kalmadı. Acı içinde hastaneye koşan genç kadının, insan eti yiyen bakteri kaptığı tespit edildi.

Published

on

By

İngiltere’nin Manchester şehrinde yaşayan 23 yaşındaki güzellik uzmanı Cherrise Massey göğüs dikleştirme operasyonu için istanbul’a geldi. Sekiz saatlik ameliyattan sonra kalçasına göğüs implantı enjekte edilen Chrerrise, sancıları başlayınca acil servise alındı.

Ülkesine geri döndüğünde göğüslerindeki acı dinmeyince doktora giden Cherrise’in, insan eti yiyen bir bakteri kaptığı tespit edildi. Cherrise olayla ilgili şunları söyledi; “Türkiye’deki kliniğe gitmeden önce çok iyi araştırma yaptım.”

“Aynı klinikte ameliyat olmuş arkadaşlarım tavsiye edince oraya gittim. Çocuk doğurduktan sonra göğüslerimin sarktığını bu nedenle bir an önce göğüs dikleştirme operasyonu yapmak için sabırsızlanıyordum.”

“Türkiye’ye gelip göğüs kaldırma operasyonu yerine implant yaptırmaya karar verdim. Ameliyattan sonra uyandığımda kafamı kaldıramayacak kadar kendimi kötü hissediyordum. Hemşirelere anlatmaya çalıştım ama İngilizce bilmedikleri için iletişim kuramadık. Göğsüme taktıkları implant ölçüleri farklıydı. Bir süre sonra sancılar dinmeyince doktora bana vücudumun implantları kabul etmediği için geri sökmek zorunda olduklarını söyledi.”

“Türkiye’de göğüs uçlarımın mor olduğunu gören doktorlar bana bunun normal bir şey olduğunu kısa süre içinde geçeceğini söylediler. İngiltere’ye geri döndüğümde bir hafta içinde göğüs uçlarımın düştüğünü gördüğümde yaşadığım şok yüzünden yere yığıldım.”

Düşen göğüs uçları nedeniyle vücudunda çok kötü bir koku oluşan Cherrise şuan ülkesinde tedavi altına alındı. Doktorların et yiyen bir bakterinin vücuduna bulaştığını söylediği ve enfeksiyon kapma ihtimali yüksek olan Cherrise, durumu daha da kötüye giderse ameliyata alınacak.

Continue Reading

Haber

Lufthansa, hızlı Korovanirüs testini başlangıçta sadece first ve business class yolcularına sunacak

Lufthansa yolcularına hızlı sonuç veren Covid – 19 testi sunmayı planladığını duyurdu ancak başlangıçta yalnızca first ve business class biletlere sahip olanlar buna hak kazanabilecek.

Published

on

By

Lufthansa yolcularına hızlı sonuç veren Covid – 19 testi sunmayı planladığını duyurdu ancak başlangıçta yalnızca first ve business class biletlere sahip olanlar buna hak kazanabilecek.

Alman ulusal havayolu şirketi, yapıldığı yerde işlem görebilen ve sonuç alması da normalde sadece 15 dakika süren antijen testlerini kullanmak istiyor.

Independent Türkçe’nin Reuters’tan aktardığına göre Lufthansa Grup’un yer hizmetleri, ürün yönetimi ve dijital hizmetler müdürü Bjoern Becker, “Abbott ya da Roche gibi şirketlerin bu testleri pazara sunduğunu biliyorsunuz ve biz de kesinlikle ilgileniyoruz” dedi.

Becker, havayolları grubunun sınırlı test tedariki nedeniyle hizmeti başlangıçta yalnızca first ve business class yolcularına sunmayı düşündüğünü de sözlerine ekledi. Lufthansa, havayolu şirketinin iki önemli pazarı olan ABD ve Kanada’da test merkezleri açmayı da tartışıyor.

Bir Lufthansa sözcüsü The Independent’a şunları söyledi:

“Seyahat kısıtlamaları ekonomi için büyük bir engel. Bu nedenle, seyahat kısıtlamalarını ayarlayacak çerçevenin koşullarının tanımlanması ve hem sağlığın korunmasına hem de sınırlar arası ekonomik ve de şahsi alışverişe müsaade eden düzenlemelerin getirilmesi gerekli.

Bu bağlamda, giriş yasaklarında çift taraflı istisnalara izin vermek için yola çıkmadan önce yapılacak bağlayıcı negatif Covid – 19 testleri, prensipte uygulanan sağlık koruma önlemlerine ek bir unsur olabilir.

Müşterilerimiz ve kendimiz için hızlı testlerin kullanımında ve Korona’yı önleme tedbirleri kapsamındaki seyahatlerde deneyim kazanmak için ABD’deki ortaklarla transatlantik deneme rotaları üzerinde çalışıyoruz.

Korona testlerinin gelişimi hakkında haberdar olmaya devam etmek için çeşitli ilaç şirketleriyle sürekli iletişim halindeyiz. Gelecek haftalarda hızlı test diye adlandırılan bu şeylerden parti parti satın almayı ve bunları müşterilerimize sunmayı planlıyoruz. Korona testi, pandemiyi kontrol altında tutmanın en iyi yolu olmaya devam ediyor.”

Antijen testleri PCR’den biraz daha farklı çalışıyor. Her ikisi de tanısal testler olsa da PCR virüsün genetik materyalini, antijen testleriyse virüsün yüzeyindeki belirli proteinleri tespit ediyor.

ABD Gıda ve İlaç Dairesi’ne (FDA) göre pozitif sonuçlar söz konusu olduğunda antijen testleri “çoğu zaman yüksek doğruluğa” sahip olsalar da “negatif sonuçların bir moleküler testle doğrulanması gerekebiliyor.”

FDA, antijen testlerinin “koronavirüsün aktif şekilde bulaşmasını kesin olarak ortadan kaldıramayacağını” da ekliyor:

Moleküler testlere kıyasla antijen testlerinin aktif bir koronavirüs enfeksiyonunu gözden kaçırma olasılığı daha yüksek.

Continue Reading

Haber

Harvard’lı gökbilimciler açıkladı: İlk kez başka galakside yer alan bir gezegene dair kanıt bulundu

Harvard’lı gökbilimciler açıkladı: İlk kez başka galakside yer alan bir gezegene dair kanıt bulundu.

Published

on

By

Araştırmacılar, arşivlerde yapılacak yeni araştırmalarla birlikte, Samanyolu dışında bulunan 10’dan fazla gezegenin keşfedileceğini düşünüyor.

1992’de ilk ötegezegenin keşfedilmesinden bu yana gökbilimciler, binlerce başka gezegen buldu. Zira Samanolu Galaksisi’nin 40 milyar gezegene ev sahipliği yaptığı tahmin ediliyor.

Buradan hareketle diğer gezegenlerde, özellikle de Samanyolu’na benzeyenlerde böyle birçok gezegen bulunduğu düşünülüyor. Ancak iş bu gezegenleri tespit etmeye gelince bir sorun göze çarpıyor.

Diğer galaksiler ve yıldızları Dünya’ya öyle uzak ki buradaki gezegenlerin kendilerini ve etkilerini tespit etmek çok zor. Bu nedenle galaksidışı gezegenler şimdiye dek gökbilimcileri atlatmayı başardı.

Ancak Harvard-Smithsonian Astrofizik Merkezi’nden Rosanne Di Stefano ve meslektaşları Büyük Ayı takımyıldızının yakınında, Dünya’dan 23 milyon ışıkyılı uzaklıkta M51 Girdap Gökadası’nda (Whirlpool Galaxy, Messier 51) bir gezegen adayı bulduklarını açıkladı.

Discover Magazine’in haberine göre, M51-ULS-1b olarak adlandırılan gezegenin Satürn’den biraz daha küçük olduğu ve ikili bir yıldız sisteminin yörüngesinde döndüğü düşünülüyor. Bu ikili, büyük olasılıkla büyük bir yıldız ve bir karadelik ya da nötron yıldızından oluşuyor.

Söz konusu gezegen adayına dair ayrıntıların açıklandığı çalışma, hakem onayından geçmeyi bekleyen, baskı öncesi makalelerin yer aldığı internet sitesi arXiv’de yayımlandı. Makalede keşifle ilgili şu açıklamalar yer aldı: Diğer galaksiler de gezegen sistemlerine ev sahipliği yapıyor mu? Cevabın ‘evet’ olması gerektiği düşünülüyor. Ancak bu soru, öngörülebilir bir gelecekte, kendi galaksimizdeki en başarılı yöntemlerle bile cevaplanamaz.

Öte yandan biz, parlak X-ışını kaynaklarına (XRS) odaklanan farklı bir yaklaşım sunuyoruz. M51-ULS-1b, parlak bir XRS’nin tutulmasına neden oldu. Bu tam ama kısa ömürlü tutulma, gezegen adayının tespit edilmesini sağladı.

Daily Express’in aktardığına göre ötegezegenler, genellikle yıldızların önünden geçtikleri esnada neden oldukları tutulmalar aracılığıyla tespit ediliyor.

Makalenin yazarları, arşivlerde yapılacak yeni araştırmalarla birlikte, Samanyolu dışında bulunan 10’dan fazla gezegenin keşfedileceğini düşünüyor.

 

Continue Reading

En Çok Okunanlar