Connect with us

Sağlık

Avrupa ve ABD’deki binlerce et fabrikası çalışanına virüs bulaştığı ortaya çıktı

Published

on

By

Yapılan incelemeye göre, Avrupa’daki mezbahalardaki ve et fabrikalarındaki 37 salgında 4 binden fazla işçi Coronavirüse yakalandı ve bu, en az 9 fabrikanın kapanmasına yol açtı.

Salgınların nedeninin, personelin düşük sıcaklıklarda birbirine yakın çalışması olduğu düşünülüyor. Ancak Birleşik Krallık hükümeti ve İngiltere Halk Sağlığı Kurumu’nun dünyanın dört bir yanından et fabrikalarını Covit-19’a bağlayan kanıtları gözden geçirdiği bildiriliyor.

Aynı zamanda, ABD’deki fabrikalarda kimliğini gizleyerek işçilik yapan bir aktivist, stresli çalışma koşullarının nasıl yüksek işten ayrılma oranlarına yol açtığını açıkladı.

Geçen hafta, Avrupa’nın en büyük mezbahalarından birinde 1500’den fazla işçinin Coronavirüs taşıdığını tespit ettikten sonra Almanya, tecrit önlemlerini yeniden yürürlüğe sokmak zorunda kalmıştı.

Greenpeace Unearthed ekibi, bunun mart ayından bu yana Avrupa mezbahalarında ve et paketleme tesislerinde çıkan en az 37 salgının en büyüğü olduğunu tespit etti.

Birleşik Krallık’da, Batı Yorkshire’daki Asda’ya et tedarik eden bir fabrikada 60’tan fazla çalışana virüs bulaştı. Galler’deki iki gıda işleme tesisi ve Anglesey’deki en az 150 çalışanın testlerinin pozitif çıktığı bir tavuk fabrikası da ayrı salgınlara maruz kaldı.

Geçen hafta Midlands’de bir domuz fabrikası da yaklaşık bir düzine personelinin testlerinin pozitif çıktığını söyledi.

Grrenpeace Unearthed, İrlanda’da yetkililerin et fabrikalarındaki en az 20 salgında 1114 Covid-19 vakası bildirdiğini tespit etti. Hollanda, Fransa ve İspanya’daki fabrikalarda da vaka kümelenmeleri bildirildi.

ABD’de, Sorumlu Tıp Doktorları Komitesi’nin kurucusu Neal Barnard, mezbahaların Covid-19 için “merkez” olduğunu söyledi.

Gıda ve Çevre Raporlama Ağı’na göre, ABD’deki en az 33 bin 823 et sektörü çalışanı coronavirüs pozitif çıktı ve bunların en az 116’sı hayatını kaybetti.

Güney Dakota eyaletindeki coronavirüs vakalarının yarısından fazlası tek bir mezbahadaydı.

Çeşitli mezbahalarda gizli şekilde çalışan ABD Hayvan Eşitliği’nden Sean Thomas, One Earth’e koşulların nasıl stresli olduğunu açıkladı.

“Tipik bir ABD kesimhanesinde aynı anda bin kişi çalışabilir. Çok hızlı olmalısın” diyen Thomas şunları söyledi:

“Her dakika 33 kuş asmana ihtiyacımız var’ dediler. Dibinizdeki kişiden uzaklaşacak yeriniz hiç yok ve herkes olabildiğince hızlı çalışıyor. Şirket her gece yeni insanlar getirdi çünkü pek çok kişi ‘Bunu yapamıyorum. Ne molam, ne de kollarımı dinlendirecek ya da bir adım uzaklaşacak vaktim var. İhtiyacım olursa tuvalete dahi gidemiyorum.’ diyordu. İşin yoğunluğu çoğu kişinin anlayamayacağı bir şey.”

Advertisement
Yorum Yapmak İçin Tıklayınız

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sağlık

D vitamini takviyesinin Covid-19’u önlemede faydası yok

İngiltere’de sağlık uzmanlar, D vitamini takviyesinin korona virüsünü önlediğine dair kanıt olmadığını belirtti. Karantina sürecinde kemik sağlığı için D vitamini kullanımını öneren uzmanlar, Covid-19’un tedavisi veya önlenmesi için bir yararı olmadığını aktardı.

Published

on

By

Korona virüsüyle mücadele kapsamında vitaminlerin etkisi araştırılırken İngiltere’de uzmanlar, D vitamini takviyesinin Covid-19’dan koruduğuna dair hiçbir kanıt bulunmadığını aktardı. İngiltere Ulusal Sağlık ve Klinik Mükemmellik Enstitüsü (NICE-National Institute of Health and Clinical Exellence), ‘güneş ışığı vitamini’ olarak bilinen D vitamininin, korona virüsüyle mücadele bir yararı olmadığını tespit etti.

Enstitüden Paul Chrisp, Covid-19’un tedavisi veya önlenmesi için D vitamininin yararına ilişkin bir kanıt bulunamadığını söyledi. Araştırmaların sürdüğünü sile getiren Chrisp, yeni verilerin de incelendiğini ve araştırmaların güncellendiğini dile getirdi.

‘KARANTİNA SÜRECİNDE KULLANILABİLİR’

Beslenme Bilimsel Danışma Kurulu’nun (SACN) yürüttüğü araştırmalar da benzer sonuçların elde edildiği belirtildi. SACN, akut solunum yolu enfeksiyonlarını önlemek için D vitamini kullanımının desteklenmediğini aktardı.

Ancak hem NICE hem SACN, insanların yeterli güneş ışığı alamadığı karantina sürecinde 10 mikrogram D vitamini kullanmanın kemik sağlığı için faydalı olabileceğini aktardı.

Okumaya Devam Et

Sağlık

Ciltteki çürükler K vitamini eksikliğinin belirtisi

Uzm. Dr. Abdullah Sığanık, “Vücudun herhangi bir yerinde yara veya kesik olmadan da nedensiz kanamalar, ciltte kolay çürüme, tırnak altlarında kan pıhtılarının görülmesi K vitamini eksikliğinin belirtisidir.” ifadesini kullandı.

Published

on

By

Medipol Esenler Üniversite Hastanesi İç Hastalıkları Bölümü’nden Uzm. Dr. Abdullah Sığanık, “Vücudun herhangi bir yerinde yara veya kesik olmadan da nedensiz kanamalar, ciltte kolay çürüme, tırnak altlarında kan pıhtılarının görülmesi K vitamini eksikliğinin belirtisidir.” ifadesini kullandı.

Sığanık, yaptığı yazılı açıklamada, koronavirüsün akciğerleri tutarak damar endotelinin bozulmasına, damar içi trombozlara ve tıkanmalara sebep olduğunu bildirdi.

Akciğer dokusunda bulunan elastin liflerinin yapısının korunmasında etkili olabileceği düşünülen K vitamininin pıhtılaşmayı düzenleyerek aşırı kanamaları ve morarmaları önlediğini anlatan Sığanık, K vitamini eksikliğinde görülen en önemli belirtinin aşırı kanama olduğunu vurguladı.

Sığanık, vücutta kesilen veya yaralanan bir bölgede kanın pıhtılaşmasının gecikmesine bağlı olarak aşırı kanama görülebildiğini kaydederek, şu bilgileri verdi:

“K vitamini eksikliğinde vücudun herhangi bir yerinde yara veya kesik olmadan da nedensiz kanamalar meydana gelebilir. Bu vitamin pıhtılaşma için gerekli olan proteinlerin üretiminde görevlidir. Vücudun herhangi bir yerinde yara veya kesik olmadan da nedensiz kanamalar, ciltte kolay çürüme, tırnak altlarında kan pıhtılarının görülmesi K vitamini eksikliğinin belirtisidir.”

– “Domates ve maydanoz tüketilmeli”

Uzm. Dr. Abdullah Sığanık, vitaminin her iki alt türü olan K1 VE K2’den bahsederek, şu açıklamalarda bulundu:

“İki farklı türü bulunan yağda çözünen bir vitamin türü olan K vitamininin ilki olan K1 vitamini fillokinon ıspanak, lahana gibi bitkilerle birlikte vücuda alınır. Diğer tür olan K2 vitamini ise menakinon ise bağırsaklarda bulunan bakteriler tarafından doğal olarak üretilir. İkisi de vücutta benzer şekilde çalışır ve kanın pıhtılaşmasından sorumludur.”

Sığanık, K vitamini içeren besinlere değinerek, bu vitaminin ıspanak, pazı, brokoli, lahana, Brüksel lahanası, karnabahar, karalahana, kuşkonmaz, şalgam, pancar yaprağı ve maydanozda bulunduğunun bilgisini verdi.

Bunlara ek olarak tüketilebilecek gıdalardan bahseden Sığanık, “Ayrıca bezelye, taze fasulye, soya ve Meksika fasulyesi, domates, kırmızı ve beyaz et, yumurta, çilek, üzüm, kivi, böğürtlen, yaban mersini, avokado, incir, nar gibi meyveleri, fındık, ceviz, kaju gibi kuru yemişleri de beslenmenize ekleyebilirsiniz.” tavsiyesinde bulundu.

– “K vitamini aşırı kanamayı önler”

Uzm. Dr. Abdullah Sığanık, vitamininin pıhtılaşma için gerekli olan proteinlerin üretiminde görev yaptığını belirterek, vücudun içinde ve dışında aşırı kanamanın önlenmesini sağladığını vurguladı.

Besinlerle vücuda yeteri kadar alınmaması ve K vitamini eksikliğinin gelişmesi durumunda yaşanabilecek durumlara değinen Sığanık, şu ifadeleri kullandı:

“K vitamini eksikliği sonucunda pıhtılaşma için gerekli olan kan proteinlerinin üretimi bozulur, buna bağlı olarak pıhtılaşma bozuklukları, olağan dışı ve aşırı kanamalar ortaya çıkabilir. K vitamini eksikliği yetişkinler arasında oldukça nadir görülür. Bunun nedeni tüketilen besinlerin içerisinde bol miktarda K1 vitamini olması ve vücutta da K2 vitamininin üretiliyor olmasıdır. Fakat bazı durumlarda K vitamininin emilimine ilişkin sorunlar, beslenme düzenindeki ciddi bozukluklar veya çeşitli hastalıklara bağlı olarak yetişkinlerde K vitamini eksikliğine rastlamak mümkündür.”

Okumaya Devam Et

Sağlık

‘Siyah maske’ kullananlara kötü haber: Koruyuculuğu çok düşük

Dermatoloji Uzmanı Hamza Aktaş, Koronavirüs pandemisi nedeniyle kullanımı artan siyah maskelerin koruyucu özelliği olmadığını, ısıyı emerek ciltte tahrişe ve egzamaya neden olduğuna dikkati çekerek, vatandaşları uyardı.

Published

on

By

Dermatoloji Uzmanı Hamza Aktaş, Koronavirüs pandemisi nedeniyle kullanımı artan siyah maskelerin koruyucu özelliği olmadığını, ısıyı emerek ciltte tahrişe ve egzamaya neden olduğuna dikkati çekerek, vatandaşları uyardı.

Dermatoloji Uzmanı Doktor Hamza Aktaş, pandemi sürecinde maske kullanımının önemli olduğunu, yaz mevsiminde maske kullanımının zorlaştığına dikkat çekti. Siyah renkli maskelerin kullanılmasının sıcak havalarda kullanımının zorluğundan söz eden Aktaş, bu maskeleri kullananlara uyarılarda bulundu.

Aktaş, “Siyah renkli kumaşlar güneş ışığını çok fazla emerler ve gereğinden fazla ısıyı kendi bünyelerinde toplarlar bu da maske altındaki derinin daha fazla ısınmasına ve tahriş olmasına yol açabilir. Maskenin üretildiği kumaşta burada çok önemli tabii üretilen kumaş çok sağlıklı bir kumaş değilse tabiİ o artan ısı terlemeyle beraber o kumaşın cilde temasıyla birlikte birçok reaksiyon ortaya çıkabilir. Kontakt dermatit egzama dediğimiz reaksiyonlar ortaya çıkabilir. Ya da önceden var olan bir egzama alevlenebilir ya da tetikleyebilir” dedi.

Okumaya Devam Et

En Çok Okunanlar