Connect with us

Ekonomi

Bilet fiyatları yüzde 50 zamlanabilir

Corona virüsü salgınının en fazla etkilediği sektörlerden biri olan havacılıkta, uçuşların başlaması halinde sosyal mesafenin korunması planlanıyor. Boş bırakılan koltuklar ise yolculara zam olarak yansıyacak.

Published

on

By

Havacılık sektöründe salgın döneminde binlerce çalışanın işine son verin firmalar, uçuşlara yeniden başlamanın yöntemleri üzerinde duruyor. Uçuştan önce ateş ölçülmesi, sosyal mesafenin korunması için aralarda boş koltuk bırakılarak yolcu sayısının azaltılması gibi formüller gündemde.

Uluslararası Hava Taşımacılar Birliği (IATA) ise uçaklarda boş koltuk bırakmanın bilet fiyatlarını ciddi oranda artıracağı uyarısında bulundu. Dünya gazetesinde yer alan habere göre açıklamada, “Sektörün ortalama kâr eşiği yük faktörü yüzde 77. Sosyal mesafe önlemleriyle maksimum yük faktörü yüzde 62’ye düşecek. Bu da birim maliyetlerinde keskin artışa neden olur. Havayolu şirketlerinin sadece kâr eşiğini yakalaması için bile 2019 yılına göre bilet ücretlerinin bölgeden bölgeye yüzde 43 ila 54 artması gerekir” denildi.

‘BU KOŞULLARDA KÂR EDEBİLECEK FİRMA YOK’

IATA Genel Direktörü Alezandre de Juniac ise CNN’e yaptığı açıklamada “Bu koşullar altında uçabilecek ve bu uçuşlardan paza kazanabilecek hiçbir havayolu yok” dedi.

Boş koltuk uygulaması uçak tiplerine göre doluluğu yüzde 30-50 oranında düşürebiliyor.

Advertisement
Yorum Yapmak İçin Tıklayınız

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ekonomi

Türkiye’de 13 milyon, İngiltere’de 1.3 milyon işsiz var!

İngiltere’de işsizlik yüzde 3,9 seviyesinde. Ülkede son verilere göre toplam işsiz sayısı 1,35 milyon olarak kayıtlara geçmiş durumda. Türkiye’de ise işsiz sayısının 13 milyonu geçtiği açıklanmıştı.

Published

on

By

İngiltere’de mayıs ayında işsizlik yüzde 3,9 olarak tespit edildi.

İngiliz Ulusal İstatistik Ofisi’nin (ONS) verilerine göre ülkede mayıs ayında işsizlik oranı değişmeyerek yüzde 3,9 seviyesini korudu.

Son verilere göre ülkede toplam işsiz sayısı 1,35 milyon seviyesinde.

ONS açıklamasında şirketlerin mart ve haziran ayları arasında bordrolu çalışan sayısının 649 bin azaldığı bildirildi.

Uzmanlar işsizlikteki artışın henüz resmi verilere tam olarak yansımadığını, asıl resmin hükümetin ücretli izin uygulamasını ekim sonunda bitirmesiyle ortaya çıkmasının beklendiği görüşünde.

Ekonomistlere göre bu programın son ermesiyle ekim ayından sonra ülkede işsiz sayısı 4 milyon seviyesine ulaşabilir.

Verilere ilişkin değerlendirmede bulunan ONS Ulusal İstatistik Uzmanı Jonathan Athow, “Salgın devam ederken, istihdam piyasası da büyük orada zayıfladı. Fakat haziran ayında bu değişimin hızı yavaşladı. Fakat bu veriler son işten çıkarmaların öncesine ait.” değerlendirmesinde bulundu.

İngiliz ekonomisi mart, nisan ve mayıs aylarını kapsayan üç aylık dönemde yüzde 19,1 daraldı.

Ülke ekonomisi mart ayında yüzde 6,9, nisan ayında ise yüzde 20,4 seviyesinde daralmıştı.

İngiltere Maliye Bakanı Rishi Sunak, en son geçen hafta ekonominin yeniden canlandırılması amacıyla 30 milyar sterlinlik bir paket açıklamıştı.

İngiltere’de devletin ücretli izin programından halihazırda 9,4 milyon kişi yararlanırken, programın ekim ayının sonunda bitirilmesi planlanıyor.

Essex Üniversitesi Sosyal Ekonomik Araştırmalar birimi tarafından nisan ayında açıklanan bir raporda, İngiltere’de salgının yarattığı ekonomik bozulma nedeniyle 6,5 milyondan fazla insanın işini kaybedebileceği belirtilmişti.

TÜRKİYE’DE DURUM

TÜİK’in açıkladığı verilere göre Şubat, Mart ve Nisan aylarını içeren Mart döneminde işsiz sayısı geçen yılın aynı dönemine göre 573 bin kişi azalarak 3 milyon 971 bin kişi oldu. İşsizlik oranı 0,9 puanlık azalış ile %13,2 seviyesinde gerçekleşti.

DİSK’in yaptığı geniş tanımlı işsizlik araştırması sonuçlarına göre Uluslararası Çalışma Örgütü’nün (ILO) pandemi döneminde işsizlik hesaplaması metodu göz önüne alınarak Türkiye’deki istihdam kaybı mart döneminde geçen yılın aynı dönemine göre 5,5 milyon olarak gerçekleşti.

Böylece revize edilmiş geniş tanımlı işsiz sayısı (tam zamanlı istihdam kaybı dahil) 13 milyon 385 bin oldu. Geniş tanımlı işsizlik (istihdam kaybı dahil) oranı ise yüzde 39 olarak hesaplandı.

Okumaya Devam Et

Ekonomi

Emirates Hava Yolları 9 bin kişiyi işten çıkaracak

Emirates Başkanı Tim Clark, koronavirüs salgınından olumsuz etkilenen şirketin 9 bin çalışanını işten çıkaracağını açıkladı.

Published

on

By

Emirates Başkanı Tim Clark, koronavirüs salgınından olumsuz etkilenen şirketin 9 bin çalışanını işten çıkaracağını açıkladı.

Böylece salgın döneminde ilk kez bir uzun mesafe hava yolu taşımacılık şirketi, kaç kişinin işten çıkarılacağını açıklamış oldu.

Kriz öncesi Emirates’in 60 bin çalışanı vardı. Clark, çalışanların 10’da birinin işine halihazırda son verildiğini açıklayarak “Bir mikyar daha kesintiye gitmemiz gerekebilir, muhtemelen yüzde 15 kadar” dedi.

Hava yolu taşımacılığı, koronavirüs salgını ve binlerce uçağın havaalanlarında beklemesi sebebiyle, küresel düzeyde büyük zarar gördü. Birçok havayolu şirketi eleman çıkartılacağını açıkladı.

BBC’ye konuşan Tim Clark ise, Emirates’in diğerleri kadar kötü etkilenmediğini söylüyor.

Ancak bu hafta 4 bin 500 pilottan 700’üne işten çıkarılacakları bildirildi. Bu da salgının başından bu yana 1200 pilotun işten çıkarılmış olacağı anlamına geliyor.

Okumaya Devam Et

Ekonomi

Türkiye’de Sterlin kuru ne kadar?

Birleşik Krallık para birimi Sterling, değer kazanmaya devam ediyor…

Published

on

By

Güne yükselişle başlayan Birleşik Krallık para birimi Sterling, borsanın kapanış saatine yakın değer kazanmaya devam etti. Yüzde 0.44 bir değer artışıyla günü kapatan Sterlin staış rakamı 8.6937 olarak işlem gördü.

Serbest piyasada  ABD Doları ve Euro ilr en çok değer kazanan para birimlerinden birisi oldu. Altın fiyatlarının artışının da etkili olduğu döviz yükselişinde sınıfta kalan tek para birimi Japon yeni oldu. Japon Jeni -0.38 oranında değer kaybetti.

Okumaya Devam Et

En Çok Okunanlar