Connect with us

Haber

Birleşik Krallık’ta 13 günlük bebek coronavirüs nedeniyle hayatını kaybetti

Yeni doğan bebeğin, coronavirüs dışında başka herhangi bir hastalığı olmadığı belirtildi

Published

on

By

Birleşik Krallık’ta, başka herhangi bir hastalığının olmadığı anlaşılan 13 günlük bebeğin coronavirüs nedeniyle hayatını kaybettiği belirtildi.

The Guardian’ın haberine göre yeni doğan bebeğin Birleşik Krallık’ta coronavirüs nedeniyle hayatını kaybeden en genç hastalardan biri olduğu düşünülüyor.

Sağlık yetkilileri perşembe yaptıkları açıklamada Birleşik Krallık’ta 135 kişinin daha öldüğünü açıkladı. Ölenlerden 62’si hastanelerde hayatını kaybederken, en yaşlısının da 96 yaşında olduğu belirtildi.

Öte yandan, cinsiyeti belirtilmeyen bebeğin virüse nasıl yakalandığı belirsizliğini koruyor. Sheffield’da bulunan çocuk hastanesi, bebeğin yoğun bakıma kaldırılmasının ardından Pazartesi hayatını kaybettiğini doğruladı. Çocuğun yaşını doğrulamayan hastane, Covid-19 testinin pozitif çıktığını ancak ölüm nedeninin henüz tam olarak tespit edilmediğini söyledi.

Mayıs’ta annesi Coronavirüs kaptıktan sonra Galler’de üç günlük bir bebeğin de hayatını kaybettiği aktarılmıştı. Bebeğin annesinin hastalığa doğumdan önce yakalandığı ifade edilmişti. Birincil ölüm nedeni olarak hipoksik iskemik ensefalopati gösterilmişti. Bu bebeğin beynine yeteri kadar oksijen ve kan gitmediği anlamına geliyor.

Mayıs’ta Coronavirüse yakalanan ve başka hastalıkları da bulunan altı hastalık bir bebek de hayatını kaybetmişti.

Birleşik Krallık’ta şu ana kadar herhangi başka bir hastalığı bulunmadığı halde Coronavirüs nedeniyle ölen en küçük çocuğun 13 yaşındaki İsmail Muhammed Abdülvahap olduğu düşünülüyordu.

Sağlık Bakanlığı yetkilileri ülkedeki ölüm sayısının şu anda 42 bin 288 olduğunu söyledi. Bu veriler sadece laboratuvarda hastalığı doğrulanan kişileri içeriyor. Şüpheli tüm ölümlerin dahil edildiği durumdaysa sayının 50 bine kadar çıktığı ifade edildi.

Hastanelerde 19 yaşın altında hayatını kaybeden toplamda 20 çocuk olduğu düşünülüyor.

Coranavirüsün dünyaya yayılmaya başladığı sırada Covid-19’un en ciddi etkilerinden çocukların daha az etkilendiği varsayılıyordu.

Ancak doktorlar çocuklarda görülen Kawasaki hastalığına benzeyen vakaların artışı konusunda uyarıyor. Belirtiler arasında yüksek ateş, kızarıklık, şiş el ve ayaklar, kuru ve çatlamış dudaklar, göz kızarıklığı yer alıyor.

Imperial College London’da yürütülen ve bu ay yayımlanan çalışma, belirtilerin Kawasaki hastalığına benzese de farklı olduğunu ortaya koymuştu.

Araştırmacılar Covid-19’un bu duruma neden olup olmadığı konusunda emin olmadıklarını belirtse de çalışmada yer alan 58 çocuktan 45’inin coronavirüse yakalandığını söylemişti. Öte yandan bu durumun pandemi sırasında oluşmasının da tesadüf olmadığı ifade edilmişti.

Advertisement
Yorum Yapmak İçin Tıklayınız

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Haber

Yeni küresel salgın Myanmar’dan mı çıkacak: Kaplan ve pangolin gibi çok sayıda tür ticari amaçlı yetiştirilecek

Myanmar, 90 hayvan türünün ticari amaçlı yetiştirilmesine izin verdi

Published

on

By

Güneydoğu Asya ülkesi Myanmar’da kaplan, pangolin ve nesli tehlike altındaki diğer türlerin ticari amaçlı yetiştirilmesine olanak tanıyan yasa kabul edildi.

Doğa koruma örgütleri halihazırda komşusu Çin’den gelen ticari talep nedeniyle vahşi hayvan kaçakçılığının bir merkezi haline gelen ülkedeki bu ani yasa değişikliğine tepki gösterdi.

Haziran ayında Myanmar Orman Bakanlığı sessiz sedasız şekilde özel hayvanat bahçelerinin 90 tür hayvan için yetiştirme lisansı başvurusu yapmasına yeşil ışık yaktı.

Bu türler arasında 20’den fazlası nesli tehlikede ve kritik tehlikede olan hayvanlar arasında bulunuyor.

Ülkede sadece 22 kaplan kaldı

Kararla birlikte artık ülkedeki sayıları sadece 22 adet olduğu sanılan kaplanların yanı sıra pangolin, fil, akbaba türlerinin yanı sıra nesli tükenme tehdidi kritik düzeyde olan Irrawaddy yunusu ile Siyam timsahları etleri ve derilerinden yararlanmak üzere yetiştirilebilecek.

Orman Bakanlığı kararın amacının vahşi hayvanların kaçakçılığı ve yasa dışı şekilde yetiştirilmelerinin önüne geçmek olduğunu söylerken, doğa koruma örgütleri ticari amaçlı hayvan yetiştiriciliğinin uzun vadede nesli tükenmekte olan türlerin kullanımını meşrulaştıracağını ve pazarda bu türlere olan talebi artacağını belirtti.

Yeni virüs salgını riski

Dünya Doğayı Koruma Vakfı (WWF) ile Fauna and Flora International (FFI) yaptıkları ortak açıklamada “Kar amaçlı ticaretin, paralel bir pazar yaratarak vahşi hayvanların yasa dışı ticaretini ve bu hayvanlardan elde edilen ürünleri artırdığı daha önce görüldü” dedi.

Uzmanlar ayrıca Myanmar’ın bu ticareti düzenleme konusunndaki yetersizliğinin, insanlara hayvanlardan geçen Covid-19 benzeri yeni hastalıkların ortaya çıkmasına neden olabileceği riskinden de endişe ediyor.

Nesli Tehlike Altındaki Türlerin Ticaretine İlişkin Sözleşme (CITES) nesli tehlike altındaki türlerden bazılarının kapatılmış alanlarda yetiştirilmesine izin veriyor ancak bunun sıkı kurallara tabii şekilde yapılamasını şart koşuyor.

Okumaya Devam Et

Haber

Diyanet’ten şiddet gören kadınlara skandal tavsiyeler!

Diyanet İşleri Başkanlığı’na bağlı aile ve dini rehberlik bürolarının şiddet gören kadınlara verdiği tavsiyeler pes dedirtti.

Published

on

By

Diyanet İşleri Başkanlığı’na bağlı aile ve dini rehberlik bürolarının şiddet gören kadınlara verdiği tavsiyeler pes dedirtti.

DW’den Burcu Karakaş’ın haberine göre Diyanet, şiddet gören kadınlara ‘şiddeti kabullenmeyi, hatayı kendinde aramayı ve meseleleri aile içinde çözmeyi’ tavsiye ediyor. Diyanet, resmi kurumlara başvurmayı ise en son yapışacak iş olarak telkin ediyor.

Habere göre Konya Müftülüğü’ne bağlı aile ve dini rehberlik bürosu 6284 sayılı ‘Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun’ kapsamında kurulan Şiddet Önleme ve İzleme Merkezi görevlisi, şiddet gördüğünü ve boşanmayı düşündüğünü söyleyen kadına şu tavsiyelerde bulundu:

“Dayanılmaz hale geldiyse büyüklerinizle istişare edin. Allahüteâlâ Nisa suresinde buyurur ki; kadın ve erkeğin birer büyükle sıkıntıyı gidermeye çalışsınlar. Gençler kestirip atabiliyor. Biz diyoruz ki aile büyükleriyle sıkıntıyı aşmaya çalışın.”

Çorum Müftülüğü’ne “Elini kaldırdı, daha vurmadı ama endişe ediyorum” diyen bir kadına ise şu yanıt verildi: “Uygun dille sebebini sorun. Çok büyük bir sorun değil bu, konuşarak çözebilirsiniz. Akşam mesela sevdiği şeyleri yaptınız, çayın yanında sakince konuşun.”

‘Şiddet gördüğümde ne yapmam gerekir’ diye soran kadına ise “Vurursa tepki vermeyin, oradan uzaklaşın. Odanıza çekilin. ‘Nasıl istiyorsan öyle yapayım’ diye olayı örtmeye çalışın, ama uygun zamanda açın. Suçlayıcı dille konuşmayın. ‘Nasıl istiyorsun, bilemedim. Bilsem öyle yapardım’ gibi konuşun” denildi.

‘Peki, polisi aramak gerekir mi?’ diye sorulduğunda ise telefondaki kişi “Yok, bu tür şeyleri çözersiniz inşallah. Allah’a emanet olun…” yanıtını verdi.

Aranan bir diğer yer de Niğde Müftülüğü. Vaiz, şiddet gören kadına “Şiddet göstermesinin sebebi ne? Erkeğin eşinden beklediği nedir? Akşam geldiğinde güler yüz, yemeğinin hazırlanması… Elinden geleni yapmana rağmen yaranamıyorsan farklı şeyler olabilir. Başka ilişkisi olabilir mi?” yanıtı verdi.

Telefondaki görevliye, “Bazen saçımdan çekiyor. Korkuyorum. Polis çağırsam mı?” diye sorulması üzerine görevli, polise başvurmadan önce iyi düşünülmesi gerektiğini söyledi ve “Dayanamayacak duruma geldiyse müracaat edebilirsiniz ama genellikle erkeğe üç beş ay evden uzaklaştırma veriyorlar. Onun için önce polise müracaat etmeden çözmenin yoluna başvuracağız. Siz acaba ters mi davranıyorsunuz?” dedi.

Okumaya Devam Et

Haber

Bill Gates: Koronavirüs aşısı en çok ihtiyacı olanlara verilmeli, en çok parayı verenlere değil

Microsoft kurucusu Bill Gates, Covid-19 ilaçlarının ve bulununca aşısının “en çok parayı” veren ülkelere değil, en çok ihtiyacı olanlara verilmesi gerektiğini söyledi.

Published

on

By

Uluslararası AIDS Derneği tarafından internet üzerinden organize edilen Covid-19 konferansı için bir video hazırlayan Gates, “Eğer ilaç ve aşının ihtiyacı olanlar yerine en çok parayı verene gitmesine izin verirsek daha uzun, daha adil olmayan ve daha ölümcül bir pandemi ile karşı karşıya kalacağız” dedi.

Gates, bu tür “zor kararlar” alınırken piyasaların değil, “eşitliğin” temel alınması gerektiğini ifade etti ve ekledi; “HIV/AIDS’le mücadeleden öğrenilecek en önemli ders, ilaçları herkese ulaştılabilecek bir adil dağıtım ağı kurmanın önemidir”.

Okumaya Devam Et

En Çok Okunanlar