Connect with us

Ekonomi

Bitcoin’in 10 bin dolar üzerine çıkmasının ardından kripto para piyasasının değeri bir günde 13 milyar dolar arttı

12 yıllık tarihinin üçüncü “yarılanmasına” hazırlanan Bitcoin, şubattan bu yana ilk kez 10 bin dolar üzerini gördü

Published

on

By

Dünyanın en yaygın kullanımdaki kripto parası Bitcoin’in şubattan bu yana ilk kez 10 bin doların üzerini görmesiyle kripto para piyasasının değeri bir günde 13 milyar dolar yükseldi ve 268 milyar dolara çıktı.

Martta yoğun satışla karşı karşıya kalan Bitcoin’in değeri 3 bin 867 dolara kadar gerilemişti. O zamandan bugüne kadar ise yüzde 150 yükseldi.

Merkezi bir otorite tarafından üretilmeyen Bitcoin’in değer artışındaki en önemli faktörlerden biri ise piyasanın beklediği “yarılanma”.

Yarılanma nedir?

2008 Küresel Krizi sonrası ortaya çıkan Bitcoin’in üretimi son derece güçlü işlemciye sahip bilgisayarlar yoluyla yapılıyor.

Birer birer değil, bloklar halinde üretilen Bitcoin için böyle bir mekanizmaya sahip kişiler, üretim ya da Bitcoin madenciliği için karmaşık algoritmaları çözmek zorundalar.

Bitcoin ilk ortaya çıktığında her 10 dakikada bir, bir blokta üretilen Bitcoin sayısı 50’ydi. Bu sayının yarıya düşürülmesi anlamına gelen ve her dört senede bir gerçekleşen “yarılanma”nın ilk 2012’deydi. Bir kerede üretilebilen Bitcoin sayısı 50’den 25’e düşürüldü.

İkinci Bitcoin yarılanmasının gerçekleştiği 2016’da ise bu sayı 25’ten 12,5’a düştü. 12 Mayıs’ta gerçekleşmesi planlanan üçüncü yarılanma ile bu sayı 12,5’tan 6,25’e düşecek.

Yarılanma’nın (halving) en önemli amacı Bitcoin’e en önce güvenen ilk yatırımcıları ödüllendirmek.

Örneğin 2009’da madenciliğe başlayan birinin bir bloktan kazandığı 50’ydi. Madenciliğe dört sene sonra başlayanın ise ödülü 25 Bitcoin oldu.

Fiyatı son derece volatil olan Bitcoin, 1000 doların altında başladığı 2017’de tarihinin en yüksek seviyesini görerek 19 bin 700 dolara ulaşmıştı.

Kaynak:Independent Türkçe 

Advertisement
Yorum Yapmak İçin Tıklayınız

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ekonomi

Ünlü İngiliz restoran grubu iflas etti

İngiltere’nin önde gelen restoran gruplarından Causal Dining Group iflas ettiğini duyurdu.

Published

on

By

Café Rouge, Bella Italia, Belgo, Las Iguanas ve Huxleys gibi restoran zincirlerinin sahibi olan Causal Dining Group’tan yapılan açıklamada grubun iflas ettiği bildirildi.

Açıklamada, grubun farklı restoran markaları altında hizmet veren bin 250 şubesinden 91’inin kapatılacağı, toplam 6 bin kişiden bin 900’ünün ise işten çıkarılacağı ifade edildi.

Yapılan açıklamada restoranların satışı için görüşmelerin yapıldığı, bu süreçte 150 restoranın faaliyet göstermeye devam etmesinin planlandığı dile getirildi.

Öte yandan restoran grubu iflas açıklamadan önce ülke çapında 250 şubede toplam 6 bin kişiye istihdam sağlıyordu.

Dün İngiltere’nin ünlü hızlı yemek zincirlerinden olan Byrons da iflas ettiğini, bin 200 kişinin işten çıkarılacağını açıklamıştı.

Hafta başında bu yana aralarında Arcadia, EasyJet, Airbus, Upper Crust, Accenture, Virgin Money, TM Lewin gibi ülkenin pek çok önemli şirketi yaklaşık 12 bin kişinin işten çıkarılacağını bildirdi.

İngiliz ekonomisi bu yılın ilk çeyreğinde yüzde 2,2 ile 1979 yılından bu yana çeyreklik bazda en sert daralmasını kaydetti.

İngiltere’de mayıs ayına ilişkin öncü veriler ülkede 612 bin kişinin işini kaybettiğini gösteriyor.

Ülkede son verilere göre 9 milyon kişi, karantina sürecinde İngiliz hükümetinin maaş desteğinden yararlanıyor.

Essex Üniversitesi Sosyal Ekonomik Araştırmalar birimi tarafından hazırlanan bir raporda, İngiltere’de salgının yarattığı ekonomik bozulma nedeniyle 6,5 milyondan fazla insanın işini kaybedebileceği belirtilmişti.

Okumaya Devam Et

Ekonomi

İngiltere’nin önde gelen büyük şirketleri 12 bin kişiyi işten çıkaracak

İngiltere’nin önde gelen şirketleri sadece son iki günde yaklaşık 12 bin kişinin işten çıkarılacağını duyurdu.

Published

on

By

İngiltere’de 23 Mart’tan bu yana devam eden karantinadan kademeli çıkış yönünde atılan adımlara rağmen ülkenin önde gelen şirketleri, perakende mağazaları düşük talep nedeniyle son iki günde yaklaşık 12 bin kişinin işine son verileceği yönünde karar alındığını bildirdi.

Danışmanlık şirketi Accenture 700 kişinin, Virgin Money, Clydesdale Bank ve Yorkshire Bank ise toplam 300 kişinin işten çıkarılacağını duyurdu.

Başkent Londra’da dünyaca ünlü lüks alışveriş merkezi Harrods ise 700 kişinin işine son verileceğini açıkladı.

İngiliz hava yolu Easy Jet ise bin 300 kabin görevlisinin ve 727 pilotun işten çıkarılacağını bildirdi. Gömlek markası TM Lewin 600, Top Shop mağazalarının bağlı bulunduğu Arcadia 500 kişinin işten çıkarılacağını açıklarken, perakende zincirlerinden John Lewis de mağazalarının bir kısmının kapatılmasının planlandığını bildirdi.

9 milyon kişi maaş desteğinden yararlanıyor

Dün İngiltere’de ağırlıklı olarak hava alanları ve tren istasyonlarında yer alan Upper Crust ve Caffè Ritazza gibi restoran zincirlerinin sahibi SSP Grubu’ndan yapılan açıklamada toplam 5 bin kişinin işten çıkarılmasına karar verildiği bildirilmişti.

Avrupalı uçak üreticisi Airbus ise küresel operasyonlarından 15 bin kişinin işte çıkarılacağını, bunun bin 700’ünün İngiltere’deki operasyonlarında olacağını duyurmuştu.

İngiliz ekonomisi bu yılın ilk çeyreğinde yüzde 2,2 ile 1979 yılından bu yana çeyreklik bazda en sert daralmasını kaydetti.

İngiltere’de mayıs ayına ilişkin öncü veriler ülkede 612 bin kişinin işini kaybettiğini gösteriyor.

Ülkede son verilere göre 9 milyon kişi, karantina sürecinde İngiliz hükümetinin maaş desteğinden yararlanıyor.

Essex Üniversitesi Sosyal Ekonomik Araştırmalar birimi tarafından hazırlanan bir raporda, İngiltere’de salgının yarattığı ekonomik bozulma nedeniyle 6,5 milyondan fazla insanın işini kaybedebileceği belirtilmişti.

Okumaya Devam Et

Ekonomi

AB’den ayrılan İngiltere ticaret için yönünü Türkiye’ye çeviriyor

İngiltere Ticaret Bakanı Liz Truss, AB’den ayrılan İngiltere ile Türkiye arasında bir ticaret anlaşması için çok çalıştıklarını söyledi.

Published

on

By

Truss, Twitter’dan yaptığı paylaşımda, “İngiltere ve Türkiye arasındaki ticaret anlaşması görüşmelerinde ilerleme olduğunu görmek harika.” ifadesini kullandı.

İki ülke arasında halihazırda 19 milyar sterlinlik güçlü bir ticaret ilişkisi olduğunu belirten Truss, “Geçiş döneminin sonunda İngiltere ile Türkiye arasında bir ticaret anlaşmasına ulaşmayı temin etmek için çok çalışıyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

– İNGİLTERE, AB DIŞINDAKİ PEK ÇOK ÜLKEYLE TİCARET ANLAŞMALARI HEDEFLİYOR

İngiltere, 2016’da yapılan referandumla Avrupa Birliğinden (AB) ayrılma (Brexit) kararı almış ve 3 yılı aşkın ayrılık müzakerelerinin ardından 31 Ocak’ta birlikten resmen ayrılmıştı.

İngiltere ile AB, sürdürdükleri yeni serbest ticaret anlaşması müzakerelerinde sonuca ulaşabilmek için 31 Aralık’a kadar İngiltere’yi fiilen AB üyesi olarak tutacak bir geçiş dönemi üzerinde anlaşmıştı.

İngiltere, 31 Aralık’tan itibaren dünyanın AB dışındaki pek çok ülkesiyle hızla ticaret anlaşmaları imzalamayı hedefliyor.

Okumaya Devam Et

En Çok Okunanlar