Connect with us

Dünya

Black Lives Matter lideri: ABD bize istediğimizi vermezse bu sistemi yakar kül ederiz

ABD’de George Floyd protestoları sistem karşıtı isyan havasına bürünürken, protestoların başını çeken Black Lives Matter/BLM (Siyahların hayatları değerlidir) hareketinin New York bölgesi lideri Hawk Newsome, “Eğer bu ülke bize istediğimizi vermezse, o zaman biz de bu sistemi yakıp kül eder ve yenisiyle değiştiririz” dedi.

Published

on

By

George Floyd protestocularına 7 Haziran’da “Siyah insanlara haklarını verin, yoksa bu ülkeyi yakıp küle çeviririz” diye seslenmiş olan BLM New York bölgesi lideri Hawk Newsome, bu kez de ‘sistemi yakmaktan’  söz etti.

‘ABD dünyaya şiddet yayarken bizi suçlamanız riyakârlık’

Fox News kanalının sunucusu Martha MacCallum’ın sorularını yanıtlayan Newsome, BLM hareketinin ABD’deki ırkçılık sorununu şiddet yoluyla çözmek istediğine dair yorum üzerine şu tepkiyi gösterdi:

“Konuyu böyle ortaya koymanız çok ilginç. Çünkü bu ülke şiddet üzerine kurulu. Amerikan Devrimi (Bağımsızlık Savaşı) neydi, dünyadaki diplomasimiz nedir? Diğer ülkelerin iç işlerine karışıyor ve bu ülkeleri havaya uçuruyoruz, liderlerinin yerine beğendiğimiz liderleri koyuyoruz. Yani bir Amerikalının bizi şiddete eğilimli olmakla suçlaması son derece riyakârca.”

‘İsyan edilmedikçe talepler karşılanmıyor’

İsyan ve şiddet olaylarının yetkililerin dikkatini Afrikalı Amerikalılara yönelik ayrımcılığa ve polis zulmüne çekmenin tek yolu olduğunu söyleyen Newsome, ‘1960’ların siyahların isyan etmelerine koşut refahlarının büyümesinin ve mülkiyet edinmelerinin en yüksek orana ulaştığı dönem olduğuna’ dikkat çekerek şöyle devam etti:

“Protestoya başladığımız son birkaç haftayı düşünün. Ülke çapında 8 polis görevden alındı. Ne zaman bir polis bir kadına, bir çocuğa, bir hamileye, yaşlılarımıza zarar verse, yargılanması çağrısı yapılır bekleyişe geçilirdi. Ama insanlar malı mülkü tahrip etmeye başladığı an, polisler otomatik şekilde görevlerinden alındı. Bu ülke neyi ödüllendirmektir? Hangi davranışa kulak vermektedir? Yürüyüşlere olmadığı kesin.”

‘Mecazi de konuşuyor olabilirim, kelimenin tam manasıyla da’

Sunucunun daha önceki ‘ülkeyi yakıp küle çevirmekle’ ilgili sözlerini hatırlatması üzerine BLM New York lideri şunları söyledi:

“Eğer bu ülke bize istediğimizi vermezse, o zaman biz de bu sistemi yakıp kül eder ve yenisiyle değiştiririz. Tamam mı? Ve ben mecazi de konuşuyor olabilirim, kelimenin tam manasıyla da konuşuyor olabilirim. Yorum meselesi.”

‘İsa peygamber tarihteki en ünlü siyah devrimcidir’

Sunucunun sivil haklar hareketinin öldürülen liderlerinden Martin Luther King Jr.’ın ‘ne beyaz gücü, ne siyah gücü, tanrı gücü ve insan gücü etrafında birleşmeye’ yönelik sözlerini okuması üzerine Newsome, Batı kültüründe beyaz tenli, sarı saçlı, mavi gözlü resmedilen İsa Peygamberin aslında esmer, kıvırcık saçlı bir Ortadoğulu olduğunu hatırlatarak şu karşılığı verdi:

“Rabbimi ve kurtarıcıyı seviyorum. İsa peygamber tarihteki en ünlü siyah devrimcidir. O da tıpkı Dr. King gibi muamele gördü. Keyfi olarak tutuklandı, haça gerildi ya da suikasta uğradı. Siyah aktivistlerin başına gelen de budur. Biz hükümet tarafından öldürülüyoruz.”

Newsome mülakatı şu sözlerle noktaladı:

“Sadece siyahların kurtuluşunu ve egemenliğini istiyorum, gerekli her türlü yola başvurarak.”

Trump’a göre vatan hainliği

ABD Başkanı Donald Trump, BLM liderinin sistemi yakma tehdidine şu tweetle yanıt verdi:

“Black Lives Matter lideri diyor ki ‘ABD bize istediğimizi vermezse o zaman biz de bu sistemi yakar kül eder ve yerine yenisi koyarız.’ Bu, vatan hainliği, fitne fesat karıştırma ve ayaklanmadır”.

BLM liderinin açıklamalarını ‘terörizmle’ kıyaslayanlar oldu.

‘Niyetlerinin barışçı olmadığını kanıtladılar’

New Yorklu hukukçu ve siyasi yorumcu Ron Coleman, Newsome’ın açıklamalarının BLM’nin niyetlerinin barışçı olmadığını ortaya koyduğunu öne sürdü.

Coleman, şu iddiada bulundu:

“BLM’nin takındığı poz tümüyle yıkıcıdır. Niyetleri barışçı değildir ve varsaydığı model, Bolşeviklerin 1917’de iktidara el koymasıdır. Ama gerçekte BLM liderliği  burjuvadır ve bu tarz konuşmaları poz kesmekten başka şey değildir. BLM’nin tiksindiğini iddia ettiği devlet ve toplumu korumak her türlü çıkarınadır, zira gerçek amacı o toplumun kayda değer refah ve yardımlarını elde edip şimdikinden daha iyi konuma gelmektir.”

Sosyal medyada ‘terörist’ suçlaması

Sosyal medyada özellikle beyaz muhafazakar çizgideki kullanıcılardan Newsome’a ‘terörist’ diyenler, BLM liderini ‘ırksal savaş’ ya da ‘iç savaş’ çıkarmak istemekle suçlayanlar oldu.

Advertisement
Yorum Yapmak İçin Tıklayınız

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Dünya

Donald Trump’tan koronavirüs açıklaması: ‘Birdenbire yok olacağını düşünüyorum’

ABD’de koronavirüs vaka artışları sürerken Donald Trump’ın ülkedeki salgın hakkındaki yorumları şaşkınlık yarattı.

Published

on

By

ABD Başkanı Donald Trump, yeni tip Koronavirüs (Covid-19) salgınına ilişkin “Bir noktada Koronavirüsün birdenbire yok olacağını düşünüyorum, umuyorum” dedi.

Fox Business televizyonuna verdiği söyleşide Koronavirüs’ün birdenbire yok olacağını düşündüğünü söyleyen Trump, “Koronavirüs konusunda çok iyi bir noktaya geleceğimizi düşünüyorum. Bir noktada Koronavirüsün birdenbire yok olacağını düşünüyorum, umuyorum” ifadesini kullandı.

Her gün ortaya çıkan yeni Koronavirüs vakalarının sayısını azaltmayı başaran çoğu ülkenin aksine ABD’de Koronavirüs vakaları artmaya devam ediyor.

Salgının başında Nisan ayında zirve yapan günlük yeni vaka sayısı, sonrasında alınan önlemlerle 15 Haziran’a kadar azalış trendindeydi.

Fakat o tarihten sonra vaka sayıları iki hafta içinde iki katını aştı, 25 ve 26 Haziran’da iki gün üst üste tüm zamanların rekorunu kırdı. 30 Haziran’da açıklanan 46 binin üzerindeki günlük yeni vaka da bu alandaki en yüksek ikinci sayı oldu.

Bazı ABD eyaletleri, yetersiz önlem almak veya önlemleri erken kaldırmakla eleştiriliyor. Bazı eyaletler de son dönemde kaldırılan bazı önlemleri, vakalardaki artış nedeniyle geri getiriyor.

Okumaya Devam Et

Dünya

Çin’de domuzlarda farklı bir virüs tespit edildi: ‘Yeni pandemi riski taşıyor’

Çinli bilim insanları, domuzlardan insana bulaşabilen ve pandemi riski barındıran yeni bir grip virüsü tespit etti.

Published

on

By

2011 ile 2018 yılları arasında domuzlarda tespit edilen grip virüslerini inceleyen Çinli bilim insanı ekibi, G4 EA H1N1 adlı verilen yeni bir virüs keşfetti.

İnsana bulaşabilen ve solunum yolunda çoğalabilen yeni virüs, 2009 yılında Meksika’da ortaya çıkan ve dünya çapında yaklaşık 800 bin kişiye bulaşan ‘domuz gribi’ adıyla anılan hastalığa neden olan H1N1 virüsü ile benzer yapıya sahip.

Araştırmada, domuz çiftliklerinde çalışanların kanında yüksek oranda virüse rastlandı.

Çinli araştırma ekibi, yeni olması nedeniyle insanların bağışıklığının bulunmadığı virüsün mutasyon geçirmesi ve hızla yayılma riskine vurgu yaparak sektörde çalışanlar başta olmak üzere insan popülasyonlarının acil olarak gözetim altında tutulması gerektiğini ifade etti.

Çiftliklerin bulunduğu bölgelerde yaşayan milyonlarca Çinli’nin en büyük risk grubu olduğu ifade ediliyor.

Okumaya Devam Et

Dünya

Sosyal medyadan dans videosu paylaştı! 3 yıl hapis cezası aldı

Mısırlı Sama el-Masry, sosyal medyadaki dans paylaşımlarının ‘ahlaka aykırı’ durumlar içerdiği gerekçesiyle 3 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Published

on

By

Mısırlı dansçı Sama el-Masry’e, sosyal medya paylaşımlarının ‘ahkala aykırı’ durumlar içerdiği gerekçesiyle 3 yıl hapis ve 115 bin 350 lira para cezasına çarptırıldı. 3 milyondan fazla takipçisi olan El-Masry, popüler video paylaşım platformlarında video ve fotoğraf paylaşımlarının ‘müstehcen’ olduğu gerekçesiyle geçen nisan ayında tutuklanmıştı. İçeriğin çalındığını ve rızası olmadan telefonundan paylaşıldığını söyleyerek suçlamaları reddeden El-Masry, karara itiraz edeceğini söyledi. Mısır parlamentosu üyesi John Talaat konuyla ilgili, “Özgürlük ve sefahat arasında büyük bir fark var’ açıklamasında bulundu.

Okumaya Devam Et

En Çok Okunanlar