Connect with us

Londra

Boris Johnson ırkçılığı protesto için diz çökmeye yanaşmadı!

Irkçılık karşıtı Black Lives Matter (Siyahların yaşamları değerlidir) hareketine desteğin göstergesi olan tek diz üzerine çökme jestini yapıp yapmayacağı sorusu üzerine, Britanya Başbakanı Boris Johnson, ‘insanların zorbalığa uğradıkları için diz çökmeye mecbur kalmış hissetmemeleri gerektiğini’ söyledi.

Published

on

By

ABD’de beyaz polisin silahsız siyah yurttaş George Floyd’u ensesine çökerek boğarak öldürmesinin başlattığı protestoların sıçradığı Britanya’da, hkümet, ırkçılık karşıtı Black Lives Matter/BLM (Siyahların yaşamları değerlidir) hareketine desteğin göstergesi olan tek diz üzerine çökme jestini yapmak ya da yapmamak meselesiyle meşgul.

LBC Radyosuna konuşan Muhafazakar Partili Başbakan Boris Johnson’a (BoJo) “Raab mısınız yoksa Starmer mi” sorusu yöneltildi. Dışişleri Bakanı Dominic Raab’ın diz çökmeyi reddetme gerekçeleri tartışma yaratırken, anamuhalefetteki İşçi Partisi’nin yeni lideri Sir Keir Starmer BLM’ye destek sunup diz çökerken poz vermişti.

Dışişleri Bakanı Raab’dan yana olduğu, yani diz çökmeyeceğini ima eden bir yanıt veren Başbakan Johnson, ‘insanların zorbalığa uğradıkları için diz çökmeye mecbur kalmış hissetmemeleri gerektiğini’ söyledi.

“İnsanların herhangi bir zamanda illa yapmak istemedikleri şeyi yapmaları için zorbalığa maruz kalmalarını istemiyorum” diyen BoJo, şöyle devam etti:

“Kenotaf’da (Londra’daki savaşta ölenler için anıt) duran polis memurlarının başına gelen düşünüldüğünde… Kalabalığın bazı üyeleri tarafından çok saldırgan şekilde hakarete uğradılar ve kendilerine diz çökmeleri söylendi. Bazısı bunu yaptı, yapmayanlar ise çok zor durumda kaldı.”

“Benim pozisyonum bu. Bence hayatı zorlaştıran veya kişiyi utandıran şeyleri yapmamak çok önemli.”

Diz çöküp çökmeyeceğine dair doğrudan soru üzerine Başbakan “Jestlere inanmıyorum. İçeriğe inanıyorum. Pratikte bir fark yaratan şeyler yapmaya inanıyorum” dedi.

Londra Belediye Başkanlığı dönemindeki icraatlarını savunan BoJo, başkentin polis teşkilatındaki siyah temsiliyetini muazzam şekilde artırdığını anlatıp kendisini bir başarının şampiyonu gibi görmek istediğinden söz etti. Bununla birlikte Britanya’da ‘düzeltilmesi gereken adaletsizlikler ve önyargılar’ olduğunu dile getirdi.

BoJo’dan önce Raab, diz çökme jestinin Taht Oyunları dizisinden çıkmışa benzediğini, kendisine özgürleşmeden çok itaat simgesi gibi geldiğini söyleyip Kraliçe ve evlilik teklif ettiği kadından başka kimse önünde diz çökmeyeceğini söylemişti. Tepkiler üzerine BLM aktivistlerinin saygısının tam olduğu açıklamasını yapmak zorunda kalmıştı.

Diz çökme jesti, 2016’da ABD’de siyahlara yönelik polis şiddetini protesto için Amerikan Futbol Ligi (NFL) oyuncusu Colin Kaepernick’in milli marş çalarken ayakta durmak yerine tek dizinin üzerine çökmesiyle başlamıştı.

Londra

İngiltere’ye Afrika sıcakları geliyor… Sıcaklık 36° C yükselecek!

700 mil genişliğindeki sıcak hava dalgası haftasonu İngiltere’de sıcaklığın 36° C’ye yükselmesine neden olacak.

Published

on

By

700 mil genişliğindeki sıcak hava dalgası haftasonu İngiltere’de sıcaklığın 36° C’ye yükselmesine neden olacak. En yüksek sıcaklıklar 36C ile İngiltere’nin güney doğusunda Cuma günü hissedilecek.

Met Office Meteoroloji uzmanı Bonnie Diamond The Sun gazetesine yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Perşembe günü İngiltere genelinde güneyden gelen bir rüzgar almaya başlayacağız ve bu ana kıtadan sıcak hava getiriyor. Özellikle güney ve orta İngiltere için sıcak hissedecek.”

Tatilcilerin corona virüs vakalarının artmasını umursamadan sahillere akın etmesi yetkilileri kara kara düşündürmeye başladı. Hafta sonu sıcaklarla birlikte insanların kalabalıklara karışması büyük endişe yaratıyor.

Okumaya Devam Et

Londra

Boris Johnson, tüm öğrencilerin Eylül ayında okula döneceklerine söz verdi

Boris Johnson’ın basın sözcüsü, “İngiltere’deki koronavirüs salgınında vaka sayıların artması bazı kapıları kapatmaya zorlayabilir ancak hükümet “tüm öğrenciler için okula dönmeyi planlıyor” dedi.

Published

on

By

Başbakan Boris Johnson, vaka sayısının artması sonrasında yerel koronavirüs kilitlenmeleri olasılığına rağmen İngiltere’de sonbahar döneminde “tüm yaş gruplarındaki tüm öğrencilerin” okula döneceği sözünü verdi .

İngiltere Başbakanlık sözcüsü, “Başbakan’dan pek çok kez çocukların Eylül ayında okula dönmeleri konusundaki mutlak bağlılığını duydunuz. Bu çocukların eğitimi ve gelişimleri için hayati önem taşıyor. Tüm yaş gruplarındaki tüm öğrencilerin sonbahar döneminin başından itibaren tam zamanlı olarak okula gitmesini planlıyoruz” dedi.

Sözcü, “Tek bir okulun kapanmasını gerektiren çok özel bir lokal kilitlenme olabilir ancak bunu zaman içerisinde göreceğiz” açıklamasını yaptı.

Daily Star’ın haberine göre, müfredatın akademik yılın başından itibaren önemli ölçüde değiştirilebileceği yorumu yapıldı. Haberde bazı öğrenciler için ekstra İngilizce ve matematik derslerine yer açmak amacıyla tüm dersler askıya alınabilir yorumu yapıldı.

Okumaya Devam Et

Londra

Başbakanlık doğruladı: “Londra ve diğer büyük şehirlere seyahat yasağı getirilebilir”

Bugün İngiltere’de başbakanlıktan,” Londra ve diğer büyük şehirlerde koronavirüs vakaları kötüleşirse, içeri ve dışarı seyahatin yasaklanması gündemimizde” açıklaması geldi.

Published

on

By

Bugün Başbakan sözcüsü, koronavirüs vakalarının artması durumunda Londra’nın ve diğer şehirlerin kilitlenebileceğini doğruladı.

Başbakanlık sözcüsü gazetecilere yaptığı açıklamada “Özellikle kötü etkilenen bir alan varsa seyahat kısıtlamaları koyma olasılığını düşünürüz. Şehir içinde uygulanacak ilk kısıtlama yerel ulaşım ağlarını kapatmak olacaktır. Halkı ve politikacıları, gerçekleştirebileceğimiz potansiyel bir eylem olarak bu plan dahilinde bilgilendirdik. Ama bu sadece Londra’ya özgü bir şey değil. Çünkü bir kasaba, şehir veya daha yerel bölgelerde belirli bir salgın var. Onlar için de geçerli bu plan…”

LONDRA’NIN DIŞINA ÇIKMAK YASAKLANABİLİR!

Bu kısıtlama Londra’ya uygulanırsa, başkentte yaşayan insanların M25’in dışına çıkmasını yasaklamak anlamına gelebilir.

Hükümetin yürürlüğe bu radikal kuralları hayata geçirmesi durumunda bu kuralları nasıl uygulayacağı belli değil. Ancak ordunun virüs krizine yardım etmek için beklemede olduğu geçtiğimiz gün ortaya çıkmıştı.

Plan dahilinde yol blokları, insanların hareket etmesini durdurmak için kullanılabilir, ancak bu birçok kişinin etkilenen alanların dışında çalışacağı veya yiyecek ve temel ihtiyaçları elde etmek için seyahat etmesi gerektiği için zor olacaktır. Bu noktada polis ve ordu görevlilerinin hizmet vermesi bekleniyor.

İngiltere’de “1984 Halk Sağlığı (Hastalık Kontrolü) Yasası kapsamındaki mevcut yetkiler, bakanlıklara verilmiş durumda.  Yasaya göre yerel veya ulusal ulaşım sistemlerinin kısıtlanması,tamamen kapatılması veya kapasite sınırları veya coğrafi kısıtlamalar getirilmesi gibi daha önemli kısıtlamalar Bakanlar Kurulu’nun kararına bırakılmıştı.

Okumaya Devam Et

En Çok Okunanlar