Connect with us

Londra

Brexit’te işler karışıyor! Boris’in ihlal planına parlamentodan ilk onay çıktı

İngiltere Başbakanı Boris Johnson’ın Brexit anlaşmasını ihlal etme planı parlamentodaki ilk oylamayı geçti. Johnson, ticaret anlaşması görüşmelerinde Avrupa Birliği’nin ‘tabancayı masadan kaldırmayı’ reddetmesi nedeniyle söz konusu adımın gerekli olduğunu söyledi.

Published

on

By

Johnson’ın İç Pazar Yasa Tasarısı parlamentoda dün yapılan oylamada 263’e karşı 340 oyla kabul edildi. İlk oylamayı geçen tasarı üzerinde dört gün daha müzakere yürütülecek. Bu süre içinde parlamenterler tasarıyı tümden değiştirecek değişiklikler yapabilecek.

Brüksel daha önce Johnson’ın tasarısı nedeniyle AB-İngiltere ticaret anlaşması müzakerelerinin açmaza gireceğine ve AB’den ayrıldıktan sonra İngiltere’nin zor durumda kalacağına dikkat çekmişti. Ancak Johnson, Brüksel’den gelen “saçma” tehditlere karşı koyabilabilmesi için tasarının gerekli olduğunu söyledi.

ANLAŞMAZLIĞIN NEDENİ KUZEY İRLANDA

Tasarıya neden olan anlaşmazlık Birleşik Krallık’ın bir parçası olan Kuzey İrlanda’nın AB’den ayrıldıktan sonraki ticaret statüsünden kaynaklanıyor.

Londra ile Brüksel’in imzaladığı AB’den ayrılma anlaşmasına göre Kuzey İrlanda ile kara sınırı paylaşan AB üyesi İrlanda arasında ticari mal dolaşımı sınır kapıları olmadan yapılacak. Ancak Kuzey İrlanda ile ondan denizle ayrılan Birleşik Krallık arasındaki ticaret bazı sınırlamalara tabi olacak. İngiliz hükümeti bu sınırlamalara karşı çıkıyor.

‘GÖRMEZDEN GELEMEYİZ’

Bu durumun Birleşik Krallık’ın birliğini tehdit ettiğini iddia eden Johnson oylamadan önce parlamentoda yaptığı konuşmada, “AB bu tabancayı masadan hâlâ kaldırmadı. Artık AB’li mevkidaşlarımızın ülkemizi parçalama gücüne sahip olduklarına inandıkları bir olayı görmezden gelemeyiz” dedi.

AB İngiltere’den söz konusu tasarıyı Eylül ayı sonuna kadar rafa kaldırmasını talep etmiş, aksi takdirde yıl sonunda İngiltere ile ticaret anlaşmasının yapılamayacağını belirtmişti.

Advertisement
Yorum Yapmak İçin Tıklayınız

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Londra

Boris Johnson halka seslendi: Kurallara uyulmazsa yeni yaptırımlar gelecek

Johnson televizyondan halka sesleniş konuşmasında yeni kurallara uyulmazsa yeni bir lusal tecrit tehdidinde bulundu…

Published

on

By

“Öksürüğünüz başkasının ölüm çanı olabilir” sözleriyle durumun ciddiyetine dikkat çeken başbakan, İngiltere’nin gelecek “zor” kış aylarından en az zararla kurtluması için “disiplin, kararlılık ve birliktelik ruhu” gösterilmesi için halka adeta yalvardı.Bu birlkteliğe uyulmaması durumunda ise daha sert adımlar atmaktan çekinmeyeceğini söyledi.

Covid ile mücadele sona erdiğinde,harika günlerin geleceği konusunda halka güvence veren Johnson, dikkat edilmezse daha sert” yeni bir ulusal tecrit olasılığını ve bunun ülke için ne anlama geleceğini vatandaşlarına anlattı.

Okulları kapamak istemiyorum

“Covid ile mücadele hiçbir şekilde bitmedi” diyen başbakan,okulları tekrar kapamayı asla istemeyeceğini belirtti. İnsanları kurallara uyması konusunda teşvik eden Johnson, milyonlarca yaşlı ve savunmasız insanın bir kez daha tehlikeye atmaya kimsenin hakkı olmadığını söyleyip vatandaşları kurallara uymaya davet etti.

Başbakan sözlerini şöyle sürdürdü;

“Yeni bir ulusal tecrit sadece işleri ve geçim kaynaklarını değil, hepimizin bağlı olduğu sevgi dolu insan ilişkisini tehdit ederdi. O yoldan tekrar gitmekten kaçınmak için elimizden geleni yapmalıyız. Ama insanlar koyduğumuz kurallara uymazlarsa, daha ileri gitme hakkını saklı tutmalıyız. Milletin kaderi daha önce hiç bu kadar “tamamen bizim bireysel davranışımıza” dayanmamıştı.”

Continue Reading

Londra

İngiltere’de koronavirüs vakaları son 24 saatte 4.926 arttı.

Published

on

By

İngiltere’de koronavirüs vakaları, son 24 saatte 4.926 arttı. Vakalar 7 Mayıs’tan bu yana en yüksek seviyeye yükselirken 37 kişi daha virüsten öldü. Bu rakam 44 kişinin hayatını kaybettiği 14 Temmuz’dan bu yana en yüksek ölüm sayısı.

İskoçya’da koronavirüs vakaları son 24 saatte 383 kişi arttı. Bugün bir hastanın daha ölümü kaydedildi ve ölü sayısı  2.506’ya yükseldi. Galler’de 281 vaka daha kayıt edildi. Bu da ülkedeki toplam teyit edilmiş vaka sayısını 21.159’a çıkardı. Ancak yeni ölüm vakası yaşanmadığı için toplam ölüm sayısı 1.603’te kaldı.

Continue Reading

Londra

İngiltere’de süper bulaştırıcı paniği: Londra’dan Vietnam’a giden genç kadın 15 kişiye virüs bulaştırdı

İngiltere’de yapılan araştırmada, Londra üzerinden Vietnam Hanoi’ye seyahat eden Nga Nguyen adlı yolcunun Vietnam Havayolları’na ait bir uçuşta yolculara koronavirüs (Covid-19) bulaştırdığı ortaya çıktı.

Published

on

By

Dünyayı etkisi altına alan koronavirüs (Covid-19) salgını tüm hızıyla sürüyor. Vaka sayılarında meydana gelen artış ile ilgili araştırma yapan İngiltere, vaka ve bulaşma yöntemlerini mercek altına aldı.

İngiltere Sağlık Bakanlığı yetkilileri tarafından yapılan araştırmada, ülkede son dönemlerdeki meydana gelen vaka sayısında yurtdışından ülkeye gelen turistler olduğu tespit edildi.

VİETNAMLI GENÇ KADIN SÜPER BULAŞTIRICI ÇIKTI
Londra üzerinden Vietnam Hanoi’ye seyahat eden Nga Nguyen adlı yolcunun Vietnam Havayolları’na ait bir uçuşta yolculara koronavirüs (Covid-19) bulaştırdığı ortaya çıktı. Nga Nguyen adlı genç kadının seyahat rotası takip edildiğinde, kadının ‘süper bulaştırıcı’ olduğu belirlendi. Genç kadının raporun basında yayınlanmasında sonra ilgili seyahatlerinde çekilen fotoğraflarını, sosyal medya hesabından sildiği belirlendi. Raporda, “Vietnam’dan bir iş kadını Mart ayında Londra’dan uçarken 12 business class, ekonomi alanında iki yolcu ve bir mürettebat üyesine koronavirüs bulaştırdı” ifadeleri yer aldı.

Continue Reading

En Çok Okunanlar