Connect with us

Haber

Coronavirüs pandemisinde kira ve Mortgage ödemeleri hakkında bilmeniz gerekenler…

Coronavirüs önlemleri kapsamında her alanda olduğu gibi kiracılar ve ev sahipleri de sıkıntılar yaşıyor. “Kira ödemeleri ertelenebiliyor mu? Ertelemeler nasıl yapılacak? Ev sahiplerinin ne yapması gerekiyor? Kiracıların hakları neler?” gibi birçok soru hala en çok merak edilen konular arasında… İşte o soruların yanıtları…

Published

on

By

Coronavirüs önlemleri kapsamında her alanda olduğu gibi kiracılar ve ev sahipleri de sıkıntılar yaşıyor. “Kira ödemeleri ertelenebiliyor mu? Ertelemeler nasıl yapılacak? Ev sahiplerinin ne yapması gerekiyor? Kiracıların hakları neler?” gibi birçok soru hala en çok merak edilen konular arasında… İşte o soruların yanıtları…

 

 • Mal sahipleri Coronavirus 2020 yasası gereği kiracalarını evden çıkartmak için 30 Eylüle kadar işlem başlatamıyor.
 • Mortagage geri ödemelerini ertelemek için Mortagage aldığınız banka ile iletişime geçip ‘mortagage holiday’den yararlanmak istediğinizi belirtmeniz gerekiyor.

 

Bir ev sahibi olarak, salgın sırasında kiracımdan kira almamalı mıyım?

 • Ev sahiplerinin bunu yapması gerekmez. Kiracılar, kirayı normal olarak ödemek zorundadır. Ancak  ödeyemeyeceğini ev sahibine  belirtirse, ev sahibi de onay verdiği durumda yapılacak anlaşmaya göre kira ödemeyebilirler. Ancak ev sahibi bu kıirayı yapılacak anlaşmaya göre ileride tahsil edecektir. Bu; aslında kirayı ertelemek anlamına geliyor, tamamen ödenmeyecek demek değil…
 • Bu süreçte mal sahibi anlanmaşmayı kabul etmese bile zorla kiracısını tahliye edemez. Arıca kiracıyı çeşitli yöntemlerle taciz edip evden çıkmaya zorlayamaz.
 • 3 aya kadar veriliyor ‘mortgage holiday’ imkanı verildiği için 30 eylüle kadar kimseye işlem yapılmayacak. Bankalar’da kredi alan ev sahiplerine ödemeler konusunda baskı yapmıyor. Ancak banka ile iletişime geçmek gerekli.

 

 Ev kiralama, satın alma gibi işlemler nasıl yapılıyor?

Bu süreçte en önemli konu hijyen kuralları… Evinizi piyasaya sürebilir ve taşınmak istediğiniz mülkleri aramaya başlayabilirsiniz.  İnsanlar, halk sağlığı risklerini en aza indirmek için mülkleri mümkün olduğunca şahsen ziyaret etmeden önce sanal görüntüleri kullanmalıdır. İzlenen hane halkının herhangi bir üyesi veya bir izlemeyi üstlenen hane halkı koronavirüs semptomları gösteriyorsa veya kendi kendini izole ediyorsa, fiziksel bir görüntüleme gecikmelidir. Tüm görüntülemeler randevu ile yapılmalıdır ve sadece tek bir hanenin üyelerini içermelidir.

 

Teklif verme veya rezervasyon yapma

 • Normal bir teklifte bulunmak veya kabul etmek ya da bir mülkü rezerve etmekte özgürsünüz.
 • Evi satın almak için gerekli evraklar: Bütün evraklarınızı hazırlamanız gerekiyor ancak evrakları ulaştırmak yine e mail yolu ile işlem yapmanız gerekiyor.

 

Kiraladığınız evde kusurlar varsa

 • Kiralanacak evin maksimum 7 gün içinde tadilatının yapması gerekiyor. Yapmazlarsa belediyeye bildirim yapılır. Ve yasal işlem başlatılır.
 • Ev sahibiniz kadar emlak acenteniz de bundan sorumludur. Beyan çok önemli olduğu için yazılı olarak mutlaka bildirim yapılmalıdır. Muhataplara sorunu bildiren mail atmalısınız…

 

Kiraladığım ev kusurlu çıktı. Ama kontratı yapmış oldum. Ve parayı ödedim. Ne yapmam gerekiyor?

 • Öncelikle kiralayacağınız evle ilgili yapacağınız sözleşmeyi dikkatli okuyun. Evin fotoğraflarını ve videolarını çekin. Eve ısınma süresi 7 gündür. Bu süre zarfında evdeki tüm kusurları ev sahibi veya emlakçı çözmek zorundadır. Aksi halde yasal işlem başlatabilirsiniz.

Advertisement
1 Comment

1 Comment

 1. Pingback: Coronavirüs pandemisinde kira ve Mortgage ödemeleri hakkında bilmeniz gerekenler – CJC Group of companies

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Haber

Rus milyarder, Bodrum’da 1 günde 100 bin TL harcadı

RUSYA’da, 2.5 milyar dolarlık servetiyle ülkenin en zenginleri arasında yer alan iş insanı Alexander Svetakov, ‘Cloudbreak’ isimli lüks yatla, bir hafta önce Bodrum’a geldi. Svetakov’un, 1 günde 100 bin TL harcadığı öğrenildi.

Published

on

By

RUSYA’da, 2.5 milyar dolarlık servetiyle ülkenin en zenginleri arasında yer alan iş insanı Alexander Svetakov, ‘Cloudbreak’ isimli lüks yatla, bir hafta önce Bodrum’a geldi. Svetakov’un, 1 günde 100 bin TL harcadığı öğrenildi.

‘Cloudbreak’ isimli, 72 metrelik lüks yatla Bodrum’a demirleyen Rus milyarder Alexander Svetakov, 4 çocuğu ve eşiyle Yalıkavak Mahallesi Tilkicik koyunda bulunan bir beache gitti.

Svetakov plajın tüm şezlonglarını kiralayarak plajı kapattı. Aile üyeleri ve 20 kişilik koruma ekibi ateşleri ölçüldükten sonra plaja giriş yaptı. Svetakov’un, 1 günde 100 bin TL harcadığı öğrenildi.

Svetakov’un Borum’a geldiği ultra lüks yatının değeri 250 milyon dolar. Yatta; havuz, sauna, masaj odası, sinema salonu ve spor salonubulunuyor.

Okumaya Devam Et

Haber

Kahramanmaraş’ta Londra’dan gelen uçak törenle karşılandı

İngiltere’den 160 yolcusuyla kalkan TI232 sefer sayılı uçak, Kahramanmaraş Havalimanı’na indi. Yolcular, şehrin tarihinde yurt dışından direkt havalimanına inen ilk uçak olması nedeniyle Maraş Dondurması ve çiçekle karşılandı.

Published

on

By

Londra’dan 160 yolcusuyla havalanan TI232 sefer sayılı uçak, saat 19.00’da Kahramanmaraş Havalimanı’na indi. Yolcuları havalimanında TBMM İçişleri Komisyonu Başkanı ve AK Parti Kahramanmaraş Milletvekili Celalettin Güvenç, Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Arif Şen, Kültür ve Turizm İl Müdürü Seydihan Küçükdağlı ile yakınları karşıladı.

Pasaport işlemlerinin ardından yurt dışı gelen yolcu kapısından çıkış yapan yolcuları Büyükşehir Belediyesi, Onikişubat Belediyesi ve Pazarcık Belediyesi temsilcileri çiçeklerle karşılayarak Maraş Dondurması ikram etti.

Okumaya Devam Et

Haber

‘AB, Türkiye’yi saflarına almamak için her defasında yeni sebepler buluyor

Avrupa Birliği (AB) dışişleri bakanlarının 13 Temmuz’da Türkiye’ye yeni yaptırımları konuşmak üzere toplanacağı haberini değerlendiren Rus uzman Dolgov, bu görüşmenin Türkiye-AB ilişkilerinin son derece karmaşık olduğunun göstergesi olduğunu belirtti.

Published

on

By

Fransa, Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki faaliyetlerine karşı AB’nin yeni yaptırımlar uygulamasını talep etti. Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le Drian, AB dışişleri bakanlarını Türkiye’ye yeni yaptırımlar uygulamak için 13 Temmuz’da toplantıya çağırdığını belirtti.

Rusya Bilimler Akademisi Şarkiyat Enstitüsü Arap ve İslam Araştırmaları Merkezi’nin kıdemli araştırma görevlisi Dr. Boris Dolgov, Sputnik’e açıklamasında, “Bu görüşme, Türkiye ve AB arasındaki ilişkilerin son derece karmaşık olduğunun göstergesi. Bu ayrıca Türkiye’nin onlarca yıldır farklı bahanelerle birliğe alınmadığının kanıtı, ya insan haklarına uyulmuyormuş ya da basın özgürlüğünde sorunlar varmış. Şimdi de Türkiye’nin Suriye, Libya ve Ortadoğu’nun diğer bölgelerindeki eylemleri AB’yi rahatsız ediyor. Her defasında yeni sebepler bulunuyor” dedi.

‘Türkiye’nin etkisini güçlendirmesi Batı’nın işine gelmiyor’

Türkiye’nin bölgedeki çıkarlarını giderek daha açık bir şekilde ilerlettiğini dile getiren Dolgov, “Türkiye’nin uluslararası arenadaki etkisinin güçlendirilmesi Batı’nın işine gelmiyor. Avrupa, Türkiye’yi Ortadoğu ve Yakındoğu’da bölgesel ve küresel güç merkezi olarak görmek istemiyor. Aynı zamanda Arap dünyasında, Arap Baharı hareketi yenilgiye uğradıktan sonra Türkiye’nin İslam dünyasının tek gerçek lideri olduğu yönünde neredeyse herkesin kabul ettiği bir görüş var” ifadesini kullandı.

AB’nin, lafta Türkiye’yi aday ülke olarak görmesi ve aynı zamanda Türkiye yönetiminin kendi bağımsız politika uygulama hakkını reddetmesi arasındaki çelişkiye dikkat çeken Rus uzman, bu konuda şu değerlendirmede bulundu:

“Ayrıca Türkiye ve Euro Bölgesi ülkelerinin Libya ve Doğu Akdeniz’deki sondaj çalışmalarıyla ilgili ekonomik çıkarları da çatışıyor. Tam da bu yüzden AB, Türkiye’yle ilgili özel, temkinli duruş sergiliyor ve bu yüzdendir şimdi tüm AB ülkeleri önümüzdeki görüşmede Türkiye’yi konuşmayı planlıyor. Türkiye’nin Fransa ve Almanya ile ilişkiler için dostça diyemeyiz. Tüm bunlar Türkiye idaresine AB üyeliği yönünde acele etmemek için sebep veriyor”.

AB üyeliğinin Türkiye’ye kar sağlamayacağını kaydeden Dolgov, “AB şimdiden tehdit etmeye çalışıyor, ne yapması gerektiğini dikte ediyor, zirvelerinde Türkiye’nin eylemlerini tartışıyor. Eğer şimdi Türkiye’ye yönelik yaptırım uygulanıyor ve tehditler savruluyorsa üye olduktan sonra ne olacak? Bunun dışında Türkiye’de herkes şunu anlıyor ki, AB iyi durumundan çok uzak, krize yakın bir durumda bulunuyor. Brexit, Katalonya krizi, koronavirüs. Salgında AB’nin her bir üyesi sadece kendi çıkarlarını savundu. AB ülkelerindeki sosyoekonomik durum gelişmiş ekonomilere özgü seviyeden çok uzak. Türkiye yönetimi, AB’nin durumunun ona katılmak için can atılacak kadar olumlu olmadığını görüyor”

Okumaya Devam Et

En Çok Okunanlar