Connect with us

Kültür Sanat

Covid-19 moda dünyasını da vurdu…

Published

on

By

Hayatımızı yeniden şekillendiren Covid-19 salgını birçok alan gibi moda endüstrisini de yakından etkiliyor. Özellikle bu süreçte daha çok merak edip, araştırır olduk. Yaşadığımız eski normalin asıl problem olduğunu gösteren bu virüs, insanlığı sorgulamaya teşvik ediyor. Bu noktada mevcut durumun bilincinde olan moda devleri, stratejik düzenlemelerde bulunuyor.

Küresel ısınmaya dahi ters rüzgâr esen moda sektörü, gezegenimize ne kadar duyarlı dersiniz? Pamuk üretmek için kullanılan suni gübrelerden – kumaşların boyasına ve aprelemesine kadar tercih edilen kimyasalların değişmesi gerekiyor. Sonuçta her yıl kullanılan binlerce kaynaktan söz ediyoruz, çevresel ve toplumsal açıdan bunun gözden geçirilmesi gerektiğini düşünüyorum. Dünya çapında üç yüz milyondan fazla insana iş imkânı sunan moda endüstrisi, yılda elli üç milyon ton giysi üretmekte. Maalesef bunların çok azı sürdürülebilirliğe dayanıyor . Üretilen giysilerin %87’si atık olarak yakılıyor ya da toprağa gömülüyor.

Evlerimize kapandığımız bu dönemde moda severler, olumsuz yansımaları temelden değiştirmek için fikir alış-verişi yapıyor. Örmeğin dünyaca ünlü Fransız modaevi, Yves Saint Laurent, moda takvimini yenilemesiyle beraber, bu ünlü markanın gerçekleştireceği etkinliklerin geçmişe oranla daha küçük çapta ve samimi olacağı bekleniyor.

Valentino kreatif direktörü Pierpaolo Piccioli, “Bence topluluk, aynı değerleri paylaşan bir grup insan anlamına geliyor. Geçtiğimiz on yılın meşhur sözcükleri olan “yaşam tarzından” çok farklı. Yaşam tarzı, yüzeyi paylaşan bir grup insana işaret ederken topluluk ise değerleri paylaşmak anlamına geliyor. Bence aynı değerleri paylaşan insan toplulukları olmamız gerekiyor, buna her zamankinden çok şu an ihtiyacımız var” diyor.

Hammaddeye duyulan ihtiyacın etkin bir şekilde yönetilip, azaltılması için üretmek, sunmak ve yararlanmak tabanına dayanan sistemi, “tükettiğini üretebilme” formuna getirmemiz gerekiyor. Giysilerin tasarım, satış ve kullanım biçimlerini yeniden organize ederek, geri dönüşüm sürecinde atık ya da kullanılmayan kumaşların yeniden işlenmesini sağlamalıyız. Sürdürülebilir hayata yaklaştıkça yarınlarda var olmanın kolaylaşacağını düşünüyorum. Sevgiyle kalın…

Advertisement
Yorum Yapmak İçin Tıklayınız

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kültür Sanat

La Casa de Papel’in Helsinki’si, Arturo’nun ameliyatına dair hayranların “inanamayacağı” gerçeği açıkladı

Arturo, dizinin hayranları tarafından en sinir bozucu karakterlerden biri olarak görülüyor…

Published

on

By

La Casa de Papel hayranları, Netflix dizisinin her ayrıntısı dikkatli biçimde izlese de muhtemelen bir noktayı kaçırdı. Pek çok kişi dizinin birinci sezonunda Arturo Roman’ın vurulmasını ve ameliyatın darphane içinde gerçekleştirilmek zorunda kalmasını hatırlayacaktır.

Express’in haberine göre, dizide Helsinki karakterini canlandıran Darko Peric, bu sahneye dair hayranların fark edemeyeceği ilginç bir ayrıntıya dikkat çekti.

Enrique Arce’nin canlandırdığı Arturo Roman karakteri, darphaneden sürekli kaçmaya çalışması ve rehinelerin kaçmasına yardım etmek için planlar kurması nedeniyle La Casa de Papel çetesi için sorun kaynağıydı.

Arturo’nun planları hiçbir zaman işe yaramasa da, birinci sezonun önemli bölümlerinden birinde soyguncular bankanın çatısına çıktığında omzundan vurulmuştu.

Acı içinde bağıran Arturo başta öldüğünü düşünse de, ekip açısından ne kadar sinir bozucu olursa olsun ameliyat için doktor çağrılmıştı.

Doktorun yanı sıra  Ángel Rubio (Fernando Soto) da polisin işine yarayacak bazı bilgiler edinmek amacıyla darphaneye girmişti.

Soygun ekibi Ángel’in planlarını binaya girdiği anda ortaya çıkarsa da hayranların kaçırmış olabileceği önemli ayrıntı Arturo’nun ameliyatına dairdi.

Dizinin birinci sezonun hakkında açıklamalarda bulunan Helsinki olarak bilinen Darko Peric, ameliyatın gerçek olduğunu açıkladı.

“Dizide Arturo’yu vurdular. Bu yüzden doktor çağrıldı. Cerrah geldi böylece hiçbir aktör bunu yapmak zorunda kalmayacaktı. Doktor onu gerçekten dikti. Hepimiz çılgınca gülüyorduk. Buna inanamadık. Ve elbette makyajı kaldırdığında, gerçek bir dikiş olduğunu gördü.”

Hayranlar Arturo’nun ilk soygundan sağ çıkacağını biliyordu. Ancak Arturo sonrasında da baş belası olmaya devam etti. Dizinin pek çok hayranı onun öldürülecekler arasında ilk sırada yer aldığını düşünüyor

 

Okumaya Devam Et

Kültür Sanat

İngiltere’de sanatçılar hükümetin sanata yönelik tutumunu protesto etmeye hazırlanıyor

İngiltere genelinde sanatçılar ve sanatseverler 11 Temmuz’da, hükümetin devam eden salgın sırasında sanat sektörüne yönelik tutumunu eleştirmek için bir dizi protesto gösterisi düzenleyecek.

Published

on

By

Hükümetin Covid 19 salgını boyunca sahne sanatları sektörünü desteklemediğini vurgulamak için bir “Yaratıcı Performans Protestosu” düzenlediklerinden bahseden organizatör Darren Bell şimdiye kadar binlerce kişinin etkinlikler için kayıt yaptırdığını söylüyor.

Sosyal mesafe kurallarına dikkat edileceği açıklanan protestolar sırasında “#CanYouHearThePeopleSing” etiketi kullanılacak ve protestolar 11 Temmuz saat 12:00’de Trafalgar Meydanı’nda başlayacak.

Protestolar sırasında gösterilerde kullanılan şarkılara yer verilecek.

Protestonun internet sitesinde:

“Tiyatro hükümet tarafından tüm desteklerde geride bırakıldı. Bu sadece Londra’da bir sorun değil, bu bir İngiltere sorunudur. Yüzlerce insan işlerinden çıkarıldı ve hala tam olarak her şey ne zaman yolune girecek öngörülemiyor. Ne zaman yeniden açılacağımız ile ilgili gerçek bir yol haritası yok.

Geçtiğimiz hafta yapımcı Cameron Mackintosh, West End’deki dört gösterisinin 2021’e kadar sahnelenemeyeceğini ve tüm gösterinde çalışanların işsizlikle karşı karşıya kalacağını söyledi.

Londra’daki protesto ilk olarak 27 Haziran’da yapılacaktı ancak o gün Black Lives Matter yürüyüşü yapılacağı haberinin ardından yeniden planlandı.”

Trafalgar Meydanı 11 Temmuz günü saat 12:00’de başlayacak eylemler kapsamında; Küçük bir ‘performans alanı’ oluşturulacak. Bu alanda icracılar bireysel veya sosyal mesafe kuralına dikkat ederek gösteriler sergilenecek.

Protestolar’ kaydedilecek ya da canlı olarak yayınlanacak ve #canyouhearthepeoplesing etiketiyle yayınlanacak.

Okumaya Devam Et

Kültür Sanat

Güldür Güldür’de iki oyuncu daha veda etti

Televizyonların uzun soluklu komedi programlarından Güldür Güldür’e iki oyuncu daha veda etti.

Published

on

By

Güldür Güldür Show’dan yeni ayrılık haberleri geldi. Programda ‘Çetin’ rolünü oynayan Sinan Çalışkanoğlu’nun ardından ekranların en uzun soluklu komedi programlarından olan Güldür Güldür’de rol alan şarkıcı Emre Altuğ ve sunucu Evrim Akın’ın da veda ettiği öğrenildi.

Kasım 2018’de ekibe katılan Emre Altuğ’un ‘Güldür Güldür Show’ macerası yalnızca 1.5 yıl sürmüş oldu. Altuğ’un bundan sonra müzik çalışmalarına ağırlık vereceği belirtiliyor.

Ocak 2019’da ekibe katılan Evrim Akın da yaz tatilinin ardından yeni televizyon projelerinde yer alacak. Giden oyuncuların yerine programa yeni isimlerin katılması bekleniyor.

Okumaya Devam Et

En Çok Okunanlar