Connect with us

Dünya

Gates’den Trump’a eleştiri: Askeri harcamaların yüzde 5’inden azıyla koronavirüs pandemisi önlenebilirdi

Dünyanın en zengin ikinci kişisi, ABD’nin savunma bütçesinin yüzde 5’inden azı harcansaydı, coronavirüse hazırlıklı olunacağı ve pandeminin önleneceğini belirtti.

Published

on

By

Çin’le işbirliği yaparak coronavirüs pandemisini çıkardığına dair komplo teorilerine konu olan Microsoft kurucusu Bill Gates, ABD Başkanı Donald Trump’ın yönetimini göz göre göre gelen pandemiye karşı hiçbir hazırlık yapmamakla suçlarken bundan sonra alınması gereken önlemleri sıraladı.

ABD iş dünyasının devasa ismi, ‘mikrobilgisayar devriminin’ öncüsü, katıldığı CNN’in küresel tartışma programında, ABD ve diğer gelişmiş ülkeleri coronavirüs pandemisinin korkunç etkilerini hafifletecek icraatları yerine getirmemekle suçladı.

Trump’ın coronavirüsün tüm dünyayı vuracak pandemiye dönüşeceğine dair ABD istihbaratının ocak ve şubatta sunduğu raporları dikkate almadığına dair haberlere atıf yapan Gates, “Eğer ocak ve şubat ayı doğru düzgün kullanılsaydı ve kitlesel çapta testler yapılsaydı, bu korkunç ekonomik bedelleri ödemek zorunda kalmazdınız” diyerek ekledi:

“Bunun gibi bir salgının çok az sayıda (bulaşmayla) durdurulmuş olmasını sağlayacak araçlar geliştirilebilir.”

The New England Journal of Medicine dergisinde de ancak yüzyılda bir görülebilecek pandemiye dönüşen coronavirüse karşı nasıl müdahale edilebileceğine dair bir makale yayımlayan Gates, böyle bir pandemiye daha hazırlıklı olmak için milyarlarca dolar harcamak gerektiğini belirtti.

Ancak ABD’nin savunma bütçesi, yani askeri harcalamalarıyla kıyaslandığında halk sağlığına böyle bir yatırımın devede kulak kalacağına dikkat çeken teknoloji devi, şu vurguyu yaptı:

“Savunma bütçesinin yüzde 5’ine bile karşılık gelmeyen, hatta onun da altında bir miktarla pandemi hazırlılıklığı, inovasyon, stoklama, simülasyon sağlayabilirsiniz ki, böyle yapılsaydı en azından bu tehdide karşı muazzam ölçüde başarılı olunurdu.”

Coronavirüs pandemisinin merkezindeki ABD’de teyitli vaka sayısı 1 milyonu, ölü sayısı 63 bini geçti. Coronavirüs dünya çapında 3.25 milyondan fazla kişiye bulaştı, 233 binden fazla can aldı.

Advertisement
Yorum Yapmak İçin Tıklayınız

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Dünya

Toplu taşımada maske takmayanlara karşı yeni önlem: Deodorant kullanmayın!

Almanya’nın başkenti Berlin’in ulaştırma servislerini işleten BVG, Koronavirüs pandemisi günlerinde toplu taşıma kullanırken maske takmayanlara karşı yeni bir silah kullanma kararı aldı: Ter kokusu.

Published

on

By

Konuyla ilgili sosyal medya üzerinden bir kampanya başlatan BVG, maske kullanmayanları veya maske takarken burnunu dışarıda bırakanları doğru maske kullanımına teşvik etmek için Berlin sakinlerine dışarı çıkarken deodorant kullanmama çağrısında bulundu.

BVG’nin yaptığı paylaşımda, “Birçok insanın maske ile burnunu kapatmadığını gördüğümüz için sertleşmeye karar verdik” ifadelerine yer verildi.

Almanya’da ağız ve burnu maske ile kapamadan gezmek yasaklandı. Maskeyi doğru şekilde kullanmayanlara ağır para cezaları veriyor. Ancak DW’nin aktardığına göre hâlâ birçok insan burnu açık geziyor.

Okumaya Devam Et

Dünya

Seks işçileri eylem yaptı: Genelevleri de açın

Almanya’da mart ayından beri kapalı olan genelevlerin açılması için seks işçileri ‘corona‘ tedbirleri nedeniyle eylem yaptı.

Published

on

By

Almanya’da seks işçileri ‘corona‘ tedbirleri nedeniyle mart ayından beri kapalı olan genelevlerin açılması için eylem yaptı.

Başkent Berlin’de toplanan kalabalık ellerinde pankartlar ve şişme bebeklerle sloganlar atarak genelevlerin bir an önce açılmasını talep etti. Kısıtlamaların devam etmesi durumunda seks işçilerinin yasa dışı olarak çalışmak zorunda kalacağı belirtildi.

Ülkede corona nedeniyle alınan tedbirlerin çoğu kaldırılırken, genelevlerin açılmasına izin verilmeyişi sektör çalışanlarını zor durumda bıraktı.

Hollanda iki gün önce genelevlerin yeniden çalışmaya başladığını duyurmuştu. Avusturya ve İsviçre de genelevlerin yeniden açılmasına izin veren ülkelerden.

Okumaya Devam Et

Dünya

Moğolistan’da marmot eti yiyen 2 kişide bubonik veba tespit edildi, 146 kişi izole edildi

Moğolistan’da 2 kişide bubonik veba tespit edildi, 146 kişi izole edildi; zamanında müdahale edilmezse 24 saatte öldürüyor…

Published

on

By

Ülkenin batısında yer alan Khovd eyaletinde marmot eti yiyen 2 kardeşe veba teşhisi konuldu. Moğolistan Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, 2 vakanın laboratuvarda yapılan test sonuçlarıyla doğrulandığı bildirildi. Bakanlığın Halkla ilişkiler ve Gözetim Departmanı Başkanı Dorj Narangerel basın toplantısında yaptığı açıklamada vakaların 17 ve 27 yaşında iki kardeş olduğu ve farklı hastanelerde tedavi gördüğünü belirtti.

Vatandaşlara marmot eti yememeleri konusunda uyarı yapan Narangerel, iki kardeşle temasta bulunan toplam 146 kişinin izole edildiğini bildirdi.

Bubonik veba, marmot gibi vahşi kemirgenler üzerinde yaşayan pireler tarafından yayılan bakteriyel bir hastalıktır. Dünya Sağlık Örgütüne (WHO) göre, kişi zamanında tedavi edilmezse 24 saatten daha kısa bir sürede hayatını kaybedebilir.

Okumaya Devam Et

En Çok Okunanlar