Connect with us

Yaşam

Google Earth sayesinde keşfedilen 7 doğa harikası

Kuzey Kutbu’nda bir buz nehri, dönen ada, dünyanın en büyük doğal köprüsü ve iki milyon yaşındaki hominid iskeleti gibi bazı inanılmaz keşiflerin Google Earth sayesinde yapıldığını biliyor muydunuz? İşte o keşiflerden en ilginç yedi tanesi…

Published

on

1. İkiz Galaksiler

• Nerede: Grönland
• Ne zaman keşfedildi: 2017
• Kim keşfetti: Sarah McNair-Landry, Erik Boomer ve Ben Stookesberry
• Koordinatları: 71.3183N 050.7094W / 71.3639N 051.0817W
Kuzey Grönland’da keşfedilen ve eriyen buzulların suları ile oluşan iki nehir, üç maceracının keşfi sonucunda “Üzerinde kürek çekilen en kuzeyli su kütlesi” olarak tarihe geçti. İki akımın birbirine karıştığı noktayı Google Earth sayesinde fark eden Sarah McNair-Landry, 2012’de bölgeye ait çok düşük çözünürlüklü bir görüntüye eriştiklerini fakat bu ipucunun bile onları harekete geçirmeye yettiğini söylüyor. Kite-skii ile buzun üzerinde 1.000 kilometreden fazla yol yapan üçlü o noktaya ulaştı ve bu gizemli sularda kanoyla dolaşmayı başardı. Söylediklerine göre orada daha keşfedilmeyi bekleyen çok yer var.

2. Dönen Ada

• Nerede: Ojo de la Tierra, Paraná Delta, Arjantin
• Ne zaman keşfedildi: 2016
• Kim keşfetti: Sergio Neuspiller (yönetmen ve yapımcı)
• Koordinatları: 34°15’07.8″ S 58°49’47.4″ W
Kuzeydoğu Arjantin’de konumlamış olan bu tuhaf ada, kendisinden biraz büyük bir gölün içerisinde yer alıyor ve tanımından da anlaşılacağı gibi sürekli yön değiştiriyor. “The Eye” olarak adlandırılan ada çekim için mekan arayan bir korku filmi yönetmeni tarafından tesadüfen bulundu ve göldeki metan gazı sonucu döndüğü tahmin ediliyor. Nasıl oluştuğuna dair ise şimdilik bir bilgi yok.

3. Perili Köprü

• Nerede: Xianren, Guanxi otonom bölgesi, Çin
• Ne zaman keşfedildi: 2010
• Kim keşfetti: Jay Wilbur (Doğal Kemer ve Köprü Derneği)
• Koordinatları: 24°41’15.80″ N 106°47’59.94″ E
Çin’in en ıssız bölgelerinden birinde yer alan 120 metrelik doğal kemeri, bu konuda eğitimli bir göze sahip olan Jay Wilbur keşfetti. Amerikan Doğal Kemer ve Köprü Derneği üyesi olan Wilbur, Panoramio üzerinden paylaşılan bir turist fotoğrafından yola çıkarak ilk ipucunu yakaladı ve yerel bir fotoğrafçının ifadesi ile de kemerin yerini doğruladı. Yedi kişiden oluşan ekibin üç saat boyunca kanoyla yol almasından sonra ise Utah’taki benzerinden 33,6 metre daha uzun olan kemer artık -dünyanın en büyüğü- olarak kayıtlardaki yerini aldı.

4. Saklı Yağmur Ormanı

• Nerede: Mabu Dağı, Mozambik
• Ne zaman keşfedildi: 2005
• Kim keşfetti: Kew Kraliyet Botanik Bahçeleri, Birleşik Krallık
• Koordinatları: 16°17’52″S 36°23’39″E
Mabu Dağı’nın 1.700 metre yükseklikteki sırtında 43 kilometrekare bir alan kaplayan yağmur ormanı sadece basit bir ağaç grubu değil, içinde barındırdığı özel bukalemun, kelebek ve yılan türleri ile de endemik bir yapıya sahip. Orman tamamen tesadüf sonucu bir grup bilim insanının yeni koruma alanları arayışı sonucu keşfedilmiş ve 28 bilim insanından oluşan çok uluslu bir ekibin 2008’de bölgeye yaptığı seyahat ile de tescillenmiş.
Mabu’daki orman tüm Afrika’da bu irtifada rastlanan ilk yağmur ormanı örneği ve Mozambik hükümetinin de desteğiyle bölgede ağaç kesimi yasaklanarak koruma altına alındı.

5. Antik Hominid İskeletleri

• Nerede: Cradle of Humankind (İnsanlığın Beşiği), Maropeng – Güney Afrika
• Ne zaman keşfedildi: 2008
• Kim keşfetti: Prof. Lee Berger (Witswatersrand University)
• Koordinatları: 25°53’42.0″S 27°48’05.0″E
Cradle of Humankind, yaklaşık iki milyon yıl önce gömü alanı olarak kullanıldığı düşünülen ve içerisinde bir tür hominoid olan hominid’lere ait iskeletler barındıran eşsiz bir alan. Bölgeye ait 30 yıla yayılmış uydu görüntülerini karşılaştıran Prof. Berger, 500 kadar mağara alanını havadan tespit etmiş ve bu mağaraların bir tanesinde oğlu Matthew ile birlikte genç bir hominid iskeleti bulmayı başarmış; hem de hemen yanı başındaki diğer üç iskelet ile birlikte…

6. Kamil Meteor Krateri

• Nerede: Kamil Krateri, Mısır
• Ne zaman keşfedildi: 2008
• Kim keşfetti: Vincenzo de Michele, Milano’daki Civico Museo di Storia Naturale’nin eski küratörü
• Koordinatları: 22°1’5.89″N 26°5’15.69″E
45 metre çapında ve üç metre derinliğinde olan krater, bugüne kadar dünya üzerinde tespit edilebilen 175 krater örneğinden biri ve hatta içlerinden en iyi korunmuş olanı. İlk olarak 1972 yılında çekilen uydu fotoğrafları ile yeri belirlenen fakat 2008’de Google Earth meraklıları tarafından fark edilen krater, sadece Mars yüzeyinde rastlanan bir cins kratere benzemesi dolayısıyla da oldukça özel.
Bilim insanlarının yaptığı araştırmaya göre ana kraterin çevresinde 5.000’den fazla minik meteor parçacığı tespit edildi ve ölçümler, 1,3 metre genişliğindeki 10 tonluk meteorun saniyede 3,5 kilometre/saniye hızla yeryüzüne çarptığını ortaya çıkarttı. Zaman tahminleri ise bundan yaklaşık 2.000 yıl öncesini işaret ediyor.

7. Kalp şeklindeki ada

• Nerede: Galesnjak, Zadar Takım Adaları, Hırvatistan
• Ne zaman keşfedildi: 2009
• Kim keşfetti: Bilinmiyor
• Koordinatları: 443°58’41.24″N 15°23’1.14″E
7. Kalp şeklindeki ada
Hırvatistan kıyılarının hemen açığındaki bu üzerinde yerleşim olmayan ada aslında geçmişte pek o kadar ünlü değildi, ta ki birileri onu 2009’da uydu fotoğraflarından keşfedip internet ortamında yayana kadar… Şu sıralar özellikle aşıklar için önemli bir ziyaret noktası haline gelen ada her ne kadar ilk defa Napoleon’un haritacısı tarafından yapılan 1806 tarihli çizimde gözükse de, o zamanlar sosyal medya olmadığı için bundan fazla insanın haberi olamadı. Red Bull maceracıları Marco Waltenspiel, Amy Chmelecki ve Marco Fürst 2016 yılında ada üzerinden wingsuit ile uçmuş ve ortaya harika bir görüntü çıkmıştı.

Advertisement
Yorum Yapmak İçin Tıklayınız

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yaşam

Dünyanın en yaşlı kedisi 31 yaşında öldü

İngiltere’de yaşayan ve dünyanın en yaşlı kedisi kabul edilen 31 yaşındaki Rubble’ın öldüğü belirtildi.

Published

on

Mirror’un haberine göre Rubble henüz çok küçükken, İngiltere’nin Devon kontluğuna bağlı Exeter kentinde yaşayan Michelle Heritage ‘a 20. yaşgününde hediye edildi.

O günden beri sahibinden hiç ayrılmayan Maine Coon cinsi Rubble, 5 Mayıs 1988 tarihinde doğdu. 31 yaşına girdiğinde dünyanın en yaşlı kedisi unvanını elde eden Rubble’nin insan yaşıyla yaklaşık 150 yıllık bir ömür sürdüğü hesaplanıyor.

31 yılını Rubble’la geçiren Heritage, en yakın arkadaşı olarak nitelediği kedinin sağlık sorunu olmadığını, yaşlılık nedeniyle öldüğünü anlattı.

Tarif edilemez bir üzüntü yaşadığını ve kedisiyle mutlu bir 31 yıl geçirdiği için şükran duyduğunu söyleyen Heritage, kedisini uzun yıllar boyunca iyi bir şekilde büyüttüğü için vicdanının rahat olduğunu da kaydetti.

Bugüne dek en uzun süre yaşayan kedi unvanı, 38 yıl 3 günlükken hayatını kaybeden Creme Puff isimli kediye ait. ABD’nin Teksas eyaletinde 3 Ağustos 1967’de doğan kedi, 6 Ağustos 2005’te öldü.

Okumaya Devam Et

Yaşam

Niğde’den İngiltere Kraliçesi II. Elizabeth’e de gönderilen kirazın hasadı başladı

Niğde’nin Ulukışla ilçesindeki Darboğaz köyünde, Rusya, Fransa, İngiltere ve Almanya başta olmak üzere pek çok Avrupa ülkesine ihraç edilen Regina ve Ziraat 900 cinsi kirazların hasadı başladı.

Published

on

NİĞDE’nin Ulukışla ilçesindeki Darboğaz köyünde, Rusya, Fransa, İngiltere ve Almanya başta olmak üzere pek çok Avrupa ülkesine ihraç edilen Regina ve Ziraat 900 cinsi kirazların hasadı başladı. Daha önce İngiltere Kraliçesi II. Elizabeth’e gönderilen kiraz, bu yıl ilk defa Tayland, Çin ve Güney Kore’ye ihraç edildi.

İlçeye bağlı Darboğaz köyünde deniz seviyesinden bin 600 metre yükseklikte bulunan Bolkarlar’da yetişen Regina ve Ziraat 900 cinsi kirazların hasadı başladı. Geçmişte İngiltere Kraliçesi II. Elizabeth’e de gönderilen, Rusya, Fransa, İngiltere ve Almanya başta olmak üzere pek çok Avrupa ülkesine ihraç edilen kirazlar, kendine özgü rengi, lezzeti ve kalibresiyle uzak doğu ülkelerinin de dikkatini çekti. Bu yıl ilk defa Çin, Güney Kore ve Tayland’a da kiraz ihraç edildi. Yaklaşık 26 bin dekarlık sahada 33 bin ton kiraz rekoltesi elde edilirken bu kirazların yaklaşık 25 bin tonu yurt dışına gönderiliyor.

‘PAZARLAMA SIKINTISI YOK’Niğde Tarım ve Orman İl Müdürü Asım Baş, Darboğaz’ın kaliteli kirazları nedeniyle Türkiye’nin kiraz merkezi olduğunu vurgulayarak, şunları söyledi:”Kirazda marka olma yolunda ilerleyen bir iliz. Köyümüz de kiraz üretiminin merkezi sayılır. Kirazın pazarlaması ile ilgili bir sıkıntımız yok çok şükür. Üretimimizde belli bir kalibrenin üzerinde olanlar özellikle direkt yurt dışına gidiyor. Son turfanda diye adlandırabileceğimiz üretim periyodumuz var. Bundan dolayı hasat bereketli olsun, hayırlı olsun.”DARBOĞAZ KİRAZI ARTIK MARKALAŞTIDarboğaz köyü muhtarı Kemal Altan, Darboğaz kirazını diğer kirazlardan ayıran özelliklere ve fiyatlara ilişkin şunları anlattı:”Burada hava gündüz 30 derecenin üzerinde ve akşamları ise 10-12 dereceye düşüyor. Toros Dağları’nın çok yakın olması kirazın sertleşmesini ve aromasının çok farklı olmasını sağlıyor. Bu bölgeye de bu kirazları ilk Darboğaz Mahallesi getirdiği için şimdi fidanları da üretiliyor. Darboğaz kirazı artık markalaştı. Türkiye’nin dışına çıktı, dünyada da tanınıyor. İlk gün Rusya’ya gitti, Almanya, Fransa’ya gidiyor. İngiltere Kraliçesi II. Elizabeth’e kadar buradan kiraz gitti ve gitmeye de devam ediyor.  Bu yıl ise Tayland, Çin ve Kore’ye ihraç etmeye başladık. Kirazlarımız yerinde toptan olarak kilosu 24 kalibre 7 TL, 25-26-27 ve daha yukarı kalibrelerde 8-10 TL’ye kadar fiyat yükseliyor ama şu an ortalama 9 TL’den satılıyor.”

Okumaya Devam Et

Yaşam

Twitter çok beklenen editleme özelliğini getireceğini açıkladı: Ancak bir şartı var!

Twitter kullanıcıların en çok istediği tweet’i editleme (düzeltme) seçeneğiyle ilgili bir paylaşım yaptı.

Published

on

Sosyal medya şirketi resmi hesabından yaptığı paylaşımda “Herkes maske taktığında edit seçeneğine kavuşurusunuz”yazarak merakla beklenen özelliğin hiçbir zaman gelmeyebileceği imasında bulundu.

Yaygın maske kullanımı corona virüsünün yayılmasını engellemekte bilinen en etkili ve kolay yöntemlerden biri. Ancak virüsten en çok etkilenen ABD başta olmak üzere birçok ülkede henüz toplum içinde maske kullanımı zorunlu değil. Zorunlu olan yerlerde ise bu kurala tam manasıyla uyulmadığı görülüyor.

Kullanıcların ısrarlı taleplerine rağmen Twitter’a edit seçeneği hiçbir zaman gelmeyecek gibi görünüyor. Bu yılın başında, Twitter’ın kurucusu Jack Dorsey paylaşım sonrası tweet’te düzeltme yapmaya olanak sağlayan seçeneğin, muhtemelen hiçbir zaman gelmeyeceğini açıklamıştı. Bu seçeneğin yanlış bilginin yayılmasına neden olacağından endişeleniliyor.

Okumaya Devam Et

En Çok Okunanlar