Connect with us

Londra

Hastalığını iyileştirmek isterken dünya çapında bir şirket kurdu: Jules Miller’in hikâyesi

Kendi sindirim sistemi rahatsızlığını anlamaya çalışırken gıda takviyesi niteliğinde ürünler alanında şirket kuran Londralı bir işkadını Jules Miller’in hayat hikâyesi…

Published

on

By

Jules Miller çok hastaydı, iç kanama geçiriyordu.

“Bitkin bir haldeydim. Karnım şişmişti. Artık normal bir hayat yaşayamıyordum. Tam da o sıralarda gıda, sağlık ve beslenmeyi destekleyen ürünler üzerine kafa yormaya başladım” diyor. Sadece 5 yıl önceydi. 2015 yılında Londra’da stresli bir hayat sürdüren 30 yaşındaki Jules’un çektiği sıkıntılara “hassas (irritabl) bağırsak sendromu” (IBS) teşhisi konmuştu.

Sindirim sistemini düzene sokabilmek için bazı destek ürünler kullandı ama hiç birisi işe yaramadı. Hatta bazıları sıkıntılarını daha da artırdı. Kullandığı ürünlerin çoğunun müshil etkili oluşu onu iyice endişelendiriyordu.

Böyle bir durumda kim kalsa depresyona düşebilir, aşırı kaygılara ya da öfkeye teslim olabilirdi. Fakat Jules’un gizli bir silahı vardı. Büyük babası Cambridge Üniversitesi’nde eczacılık dalında uzmandı. Jules, artık hayatta olmayan dedesi Profesör George Miller ile birlikte oturup beslenme takviyelerinin bileşimini ve içlerine konulan farklı maddeleri incelemeye başladı.

Şimdi 35’inde olan Jules “Müthiş bir bilgilenmeydi bu. Piyasada size yardımcı olacağı iddiasıyla satılan bazı ürünlerin içinde başka sıkıntılara yol açtığı klinik deneylerde kanıtlanmış maddeler olduğunu gördüm” diyor.

Dedesiyle birlikte çalışma süreci Jules’a kendi gıda takviyesi ürünleri işini kurma konusunda ilham verdi ve 2017 yılında Nue şirketini kurdu. Şirketin bugün dünya çapında yıllık cirosu 7 milyon dolar.

Jules bu yıl satışlarının 2019’a kıyasla altı misline çıktığını söylüyor ve bunu insanların koronavirüs salgını yüzünden genel sağlıkları konusunda daha titiz olmalarına bağlıyor.

TECRÜBESİZLİK, KORKUSUZLUK VE ŞANS
Yarı Kolombyalı olan Jules aslında bir Latin Amerika ülkesinde doğmuş ve ana dili İspanyolca. Londra’ya 7 yaşındayken ailesiyle birlikte göçmüş.

Birmingham Üniversitesi’nde felsefe okudu, sonra Londra’da reklamcılık sektöründe çalışmaya başladı. Nue’yü kurmadan önce Detox Kitchen adlı vejetaryan gıda şirketinin ar-ge (araştırma-geliştirme) müdürlüğünü yaptı. Şirketi kurduğu döneme dönüp baktığında, o dönem ne kadar korkusuz olduğunu düşünüyor.

“Şimdi bir başka şirket kurmaya kalksam, o günlerdeki kadar kendime güvenli olamam. Öylesine korkusuzdum. Bilmediğim şeylerin ve bunlara cevap verebilecek kişilerin bir listesini yaptım ve onlara e-postalar göstermeye başladım” diye anlatıyor.

İletişim kurduğu kişilerden biri perakende moda ürünleri Net-a-Porter’ın kurucusu Natalie Massenet, diğeri de Amerikan sağlıklı yaşam şirketi Equinox’un patronu Harvey Spevak’tı. Şanslıydı ki ikisi de mektuplarına cevap verdi ve ilk iki destekçisini bulmuş oldu.

Nue’nun ilk ürünü, Jules’un kendisindeki hassas bağırsak sendromuna iyi geldiğini keşfettiği Debloat oldu. Bunu vitaminler, çeşitli cilt sorunlarına iyi gelen kremler gibi başka ürünler izledi.

NEDEN NEW YORK’A TAŞINDI?
Kuruluşunda Cambridge merkezli olan şirket bir yılın sonunda New York’a taşınmıştı. Jules şirketi gıda destekleyici ürünler konusunda en büyük pazarın ABD olmasının avantajını kullanmak saikiyle taşıdığını söylüyor.

“Amerikalıların yüzde 80 kadarı vitamin ya da benzeri gıda destek ürünleri kullanıyor. İngilizler bu fikre bu kadar açık değiller” diyor.

Küresel düzeyde de gıda destek ürünleri sektörü hızla büyüyor. Geçen yıl hazırlanan bir raporda, sektörün, 2018 yılında 95 milyar dolara ulaşan yıllık toplam hasılasının, 2026 yılına gelindiğinde 210 milyar dolara tırmanmış olacağı tahmin ediliyordu.

Nue 2017 yılında internetten satışa başlamıştı, ama şu anda ürünleri bir dizi perakende şirket tarafından da satılıyor ve New York’ta kendi dükkanı da var.

Şirketin şu andaki sermayesi 11,5 milyon dolar ve hissedarları arasında tüketici ürünleri devi Unilever bile var ama Jules ile kocası Charlie Gower hala en büyük hissedarlar. Jules’un CEO olduğu şirkette, Charlie de işletme müdürlüğünü yürütüyor.

İngiltere’den beslenme terapisti Caroline Peyton, Nue’nun ürünlerinin içinde tam olarak ne olduğunu açıklamasının çok olumlu olduğunu söylüyor.

“Bir beslenme destek ürünü alırken, içinde olmasını istedikleri maddeler dışında neler bulunduğunu çok az insan biliyor. Bu konuda açıklık sektör için çok iyi bir şey. Ucuz ürünler için her zaman pazar bulunacaktır ama bazı insanlar da, daha çok para verip daha saf bir ürün almayı tercih ediyor” diyor.

DESTEK ÜRÜNLERİ GERÇEKTEN GEREKLİ Mİ?
Beslenme destek ürünlerinin ne kadar gerekli ne kadar israf olduğu da ayrı bir tartışma konusu.

Örneğin Birleşik Krallık Ulusal Sağlık Hizmetleri, yeterince güneş ışığı görmeyenlerin, vücutlarında D vitamini eksikliği oluşabileceğini ve bu nedenle D vitamini hapları kullanmasını tavsiye ediyor. Fakat piyasadaki binlerce vitamin ve mineral hapının iyi beslenen birine faydası var mı?

Britanya Beslenme Vakfı’nın sözcüsü “Genel olarak dengeli ve çeşitli bir beslenmenin yeterli vitamin, mineral ve ihtiyaç duyduğumuz diğer, lifli maddeler, polifenoller gibi doğal bioaktif bileşenler dahil tüm gıda unsurlarını sağlaması ve sağlıklı bir beslenme için destek ürünleri kullanılmaması gerekir” diyor ve sürdürüyor.

“Buna karşılık, destek ürünlerinin tavsiye edildiği bazı önemli durumlar vardır. Mesela gebelik öncesi ve erken gebelikte folik asit desteği almak gibi.” Jules ise, önemli olanın size neyin yaradığını bulmak olduğunu söylüyor. Nue aynı zamanda insanları zihin sağlığına önem vermeye çağıran bir kampanya da yürütüyor.

“Gerçekten nasılsınız?” kampanyasında sağlıklı yaşam sektörünün hemen tamamen insanların fiziksel sağlığıyla ilgilenmesi eleştiriliyor. Jules “İnsanların kendi bedenlerini dinlemesini istiyoruz çünkü tıpkı benimki gibi, herkesin sağlıklı yaşam yolculuğu kendine özgüdür” diyor.

Şirketin geleceğine gelince… Jules yeni ürünler üzerinde çalıştıklarını söylüyor ve “Güzellik, sağlık ve zihin sağlığını etkileyen konuları konuşmayı sürdürmek istiyoruz” diyor.

Londra

Boris Johnson halka seslendi: Kurallara uyulmazsa yeni yaptırımlar gelecek

Johnson televizyondan halka sesleniş konuşmasında yeni kurallara uyulmazsa yeni bir lusal tecrit tehdidinde bulundu…

Published

on

By

“Öksürüğünüz başkasının ölüm çanı olabilir” sözleriyle durumun ciddiyetine dikkat çeken başbakan, İngiltere’nin gelecek “zor” kış aylarından en az zararla kurtluması için “disiplin, kararlılık ve birliktelik ruhu” gösterilmesi için halka adeta yalvardı.Bu birlkteliğe uyulmaması durumunda ise daha sert adımlar atmaktan çekinmeyeceğini söyledi.

Covid ile mücadele sona erdiğinde,harika günlerin geleceği konusunda halka güvence veren Johnson, dikkat edilmezse daha sert” yeni bir ulusal tecrit olasılığını ve bunun ülke için ne anlama geleceğini vatandaşlarına anlattı.

Okulları kapamak istemiyorum

“Covid ile mücadele hiçbir şekilde bitmedi” diyen başbakan,okulları tekrar kapamayı asla istemeyeceğini belirtti. İnsanları kurallara uyması konusunda teşvik eden Johnson, milyonlarca yaşlı ve savunmasız insanın bir kez daha tehlikeye atmaya kimsenin hakkı olmadığını söyleyip vatandaşları kurallara uymaya davet etti.

Başbakan sözlerini şöyle sürdürdü;

“Yeni bir ulusal tecrit sadece işleri ve geçim kaynaklarını değil, hepimizin bağlı olduğu sevgi dolu insan ilişkisini tehdit ederdi. O yoldan tekrar gitmekten kaçınmak için elimizden geleni yapmalıyız. Ama insanlar koyduğumuz kurallara uymazlarsa, daha ileri gitme hakkını saklı tutmalıyız. Milletin kaderi daha önce hiç bu kadar “tamamen bizim bireysel davranışımıza” dayanmamıştı.”

Continue Reading

Londra

İngiltere’de koronavirüs vakaları son 24 saatte 4.926 arttı.

Published

on

By

İngiltere’de koronavirüs vakaları, son 24 saatte 4.926 arttı. Vakalar 7 Mayıs’tan bu yana en yüksek seviyeye yükselirken 37 kişi daha virüsten öldü. Bu rakam 44 kişinin hayatını kaybettiği 14 Temmuz’dan bu yana en yüksek ölüm sayısı.

İskoçya’da koronavirüs vakaları son 24 saatte 383 kişi arttı. Bugün bir hastanın daha ölümü kaydedildi ve ölü sayısı  2.506’ya yükseldi. Galler’de 281 vaka daha kayıt edildi. Bu da ülkedeki toplam teyit edilmiş vaka sayısını 21.159’a çıkardı. Ancak yeni ölüm vakası yaşanmadığı için toplam ölüm sayısı 1.603’te kaldı.

Continue Reading

Londra

İngiltere’de süper bulaştırıcı paniği: Londra’dan Vietnam’a giden genç kadın 15 kişiye virüs bulaştırdı

İngiltere’de yapılan araştırmada, Londra üzerinden Vietnam Hanoi’ye seyahat eden Nga Nguyen adlı yolcunun Vietnam Havayolları’na ait bir uçuşta yolculara koronavirüs (Covid-19) bulaştırdığı ortaya çıktı.

Published

on

By

Dünyayı etkisi altına alan koronavirüs (Covid-19) salgını tüm hızıyla sürüyor. Vaka sayılarında meydana gelen artış ile ilgili araştırma yapan İngiltere, vaka ve bulaşma yöntemlerini mercek altına aldı.

İngiltere Sağlık Bakanlığı yetkilileri tarafından yapılan araştırmada, ülkede son dönemlerdeki meydana gelen vaka sayısında yurtdışından ülkeye gelen turistler olduğu tespit edildi.

VİETNAMLI GENÇ KADIN SÜPER BULAŞTIRICI ÇIKTI
Londra üzerinden Vietnam Hanoi’ye seyahat eden Nga Nguyen adlı yolcunun Vietnam Havayolları’na ait bir uçuşta yolculara koronavirüs (Covid-19) bulaştırdığı ortaya çıktı. Nga Nguyen adlı genç kadının seyahat rotası takip edildiğinde, kadının ‘süper bulaştırıcı’ olduğu belirlendi. Genç kadının raporun basında yayınlanmasında sonra ilgili seyahatlerinde çekilen fotoğraflarını, sosyal medya hesabından sildiği belirlendi. Raporda, “Vietnam’dan bir iş kadını Mart ayında Londra’dan uçarken 12 business class, ekonomi alanında iki yolcu ve bir mürettebat üyesine koronavirüs bulaştırdı” ifadeleri yer aldı.

Continue Reading

En Çok Okunanlar