Connect with us

Haber

İnanılmaz görüntüler… Maymunlar şehri ele geçirdi!

Tayland’ın Lopburi şehrinde salgın öncesi turistlerin beslediği makak maymunları açlıkla mücadele ediyor. İnsanların ilgisine ve beslemesine alışık olan maymunlar saldırgan davranışlarıyla çeteler halinde şehri ele geçirdi.

Published

on

By

Mart ayında yüzlerce maymunun şehrin merkezinde trafiğe aldırış etmeden sağa sola koştuğu, zaman zaman birbirine saldırdığı video viral olmuştu. Corona virüsü nedeniyle durma noktasına gelen turizm şehrin ünlü maymunları da etkilemişti.

Hayatın kademeli olarak normale dönmeye başladığı bugünlerde turizm halen ölü sezonda. İki ayı aşkın süredir şehir halkının beslemeye çalıştığı makak maymunları, sayılarının da artmasıyla şehrin yeni sahibi oldu.

Artık kullanılmayan bir sinemayı karargahları haline getirmişler. Sinemanın yanında dükkanı olan bir esnaf vitrinine maymunları kokutmak amacıyla oyuncak kaplan ve timsahlar yerleştirmiş. Esnaf maymunların dükkandan düzenli olarak sprey boya ‘çaldığını’ anlatıyor.

Turistlerin muzla beslediği maymunların diyetinin abur cubur ağırlıklı hale gelmesi yerel halka göre durumu daha kötüleştirmiş. Şekerli yiyecek ve içecekler tüketen maymunlar bu enerjiyi cinsel hayatına yansıtmış.

Prang Sam Yod tapınağında görevli Pramot Ketampai “Yedikçe daha çok enerjileri oluyor. Böylece daha çok ürüyorlar” diyor.

Şehirde yaşayan ve balkonunu ağlarla kapatan Kuljira Taechawattanawanna “Biz kafeste yaşıyoruz, onlar dışarıda” diyerek durumumu özetliyor: “Dışkıları her yerde, özellikle yağmur yağınca koku dayanılmaz oluyor.”

Yetkililer durumu kontrol altına almak için kısırlaştırma programı başlattı. Sayıları 6 bini bulan maymunlardan 500 tanesinin kısırlaştırılması hedefleniyor. Meyve konan kafeslerle yakalanan maymunlar kısırlaştırma işlemi sonrası tekrar şehre bırakılıyor.

Ancak bu da yeterli olmazsa şehrin başka bir kısmında maymunlar için barınak inşa edilmesi planlanıyor.

Bu fikre sıcak bakmayanlar da var. Şehirde dükkanı olan Taweesak Srisaguan her şeye rağmen maymunları özleyeceğini söylüyor: “Sokakta onları görmeye, oynamalarını izlemeye çok alıştım. Giderlerse yalnız kalırım.”

Advertisement
Yorum Yapmak İçin Tıklayınız

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Haber

Tunceli’de bir köy karantinaya alındı, vali uyarıda bulundu

Tunceli Valiliği, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) görülen merkeze bağlı Burmageçit köyünün karantinaya alındığını bildirdi. Vali Mehmet Ali Özkan ise vatandaşları uyardı.

Published

on

By

Tunceli Valiliği’nin açıklamasına göre İl Umumi Hıfzıssıhha Meclisi, Vali Mehmet Ali Özkan başkanlığında toplandı.

Konuya ilişkin yayınlanan açıklamada şu ifadeler yer aldı:

“Yapılan değerlendirme sonucunda ilimiz merkez ilçesine bağlı Burmageçit Köyü’nün 01.07.2020 tarihi saat 20.00 itibariyle ikinci değerlendirmeye kadar 14 gün süreyle karantina altına alınmasına, karantina süresince giriş-çıkışların ve karantina amaçlı takip kurallarına uygun hareket etmeyen kişilerle ilgili gelen ihbar ve şikayetlerin İl Jandarma Komutanlığınca kontrollü bir şekilde sağlanmasına, ihtiyaçların Vefa Sosyal Destek Birimleri tarafından karşılanmasına karar verilmiştir.”

‘Tehlike geçmiş değil’

Salgınla ilgili vatandaşları uyaran Vali Özkan ise, “Sevgili hemşehrilerim, tehlike geçmiş değil. Kovid-19 salgınının önlenmesine yönelik almış olduğumuz tedbirlere ve yapılan uyarılara rağmen bazı vatandaşlarımızın, valiliğimizin ve kaymakamlıklarımızın bilgisi dışında toplu yemek ve merasim organizasyonları düzenlediği görülmüştür. Maalesef bugün düzenlenen bu toplu organizasyonlar sebebiyle karantina altına almak zorunda kaldığımız köylerimiz oldu. Lütfen sağlığınız için almış olduğumuz kararlara ve belirlenen kurallara uyalım. Kontrollü sosyal hayatın temel şartları olan maske, mesafe ve temizliğe dikkat edelim” açıklamasında bulundu.

Okumaya Devam Et

Haber

MHP’liler sosyal medya hesaplarını askıya alıyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamalarından sonra sosyal medya hesaplarını kullanmayacağını söyleyen MHP lideri Bahçeli’nin ardından MHP’li Semih Yalçın, bütün MHP’lilerin sosyal medya hesaplarını askıya alacağını aldığını açıkladı.

Published

on

By

Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkan Yardımcısı Semih Yalçın, Genel Başkan Devlet Bahçeli’nin sosyal medya hesabını kapatma kararının ardından açıklama yaptı.

MHP’li Yalçın, Twitter’dan yaptığı açıklamada, “Liderimizin Sayın Devlet Bahçeli’nin sosyal medya ile ilgili kararına ve tepkisine binaen bütün hesaplarımızı askıya alıyoruz.” dedi.

Yalçın kararı şu ifadelerle açıkladı:

“Liderimizin Sayın Devlet Bahçeli’nin sosyal medya ile ilgili kararına ve tepkisine binaen bütün hesaplarımızı askıya alıyoruz.” Müfteriler, münafıklar, müptezeller, sosyal medyadan temizlenip konuyla ilgili kanuni düzenleme yapılana kadar ve Lider Devlet Bahçeli sosyal medya üzerinden açıklama yapıncaya kadar hesaplarımızı askıya alıyoruz.”

Okumaya Devam Et

Haber

Netflix’te temmuz ayında yayınlanacak içerikler belli oldu

Cumhurbaşkanı Erdoğan sosyal medya hakkındaki görüşlerini açıklarken Netflix’i de yasaklamaktan bahsetti. Netflix ise temmuz ayında izleyicilerle buluşacak olan içeriklerini açıkladı

Published

on

By

Çevrimiçi dizi ve film platformu Netflix, temmuz ayında yayınlayacağı içerikleri açıkladı. Vis a Vis: El Oasis, Umbrella Academy ve Hakan: Muhafız gibi yapımların yeni sezonlarıyla izleyici karşısında olacağı platformda, Cursed, Exatlon ve Warrion Nun gibi yapımlar ise ilk sezonlarıyla izleyicilerle buluşacak.

Netflix’in temmuz ayında yayınlayacağı içerikleri ve yayın tarihleri şu şekilde:

DİZİLER:

Hakan: Muhafız 4.Sezon (9 Temmuz-2020)

Vezir ve Ölümsüzler günümüz İstanbul’una hükmeder. Hakan bir savaşı durdurmak için geçmişe yolculuk eder. Zeynep ise güçlü bir dönüşüm geçirir.

Cursed ( 17 Temmuz-2020)

Kral Arthur efsanesinin yeni uyarlaması Cursed, Nimue’in Merlin’i bulmak ve kadim bir kılıcı teslim etmek için paralı asker Arthur ile çıktığı yolculuğu anlatıyor.

Exatlon 3 Temmuz-2020)

Türkiye’nin sosyal medya fenomenlerini karşı karşıya getiren macera dolu sportif yarışmayı Orkun Işıtmak sunuyor. Kimler parti yapacak, kimler cezaya kalacak?

Las chıicas del Cable 6.Sezon (3 Temmuz-2020)

Lidia’nın en büyük rakibi intikam almak için bir esir kampını kullanınca Lidia ve arkadaşları, Franco rejimine karşı mücadelelerinde daha da cüretkar hâle gelir.

Stateless (8 Temmuz-2020)

Sorunlu bir kadın, acılı bir mülteci, bir bürokrat ve zor durumda bir baba.. Bu dört yabancının yolu Avustralya’da göçmenlerin tutulduğu bir gözaltı merkezinde kesişir.

The Umbrella Academy (31 Temmuz-2020)

Süper güçlere sahip Hargreeves kardeşler, 2. sezon için geri dönüyor.

Good Girls: 3.Sezon (26 Temmuz-2020)

Banliyöde yaşayan annelerden birer suçluya dönüşen Beth, Ruby ve Annie, son sezonun şamatasının sonuçlarıyla yüzleşmek üzere geri dönüyor.

Vis a Vis: El Oasis (31 Temmuz-2020)

Yıllarca mücevher hırsızlığı yapan Zulema ve Macarena, bir uyuşturucu baronunun düğününde gerçekleşecek, milyonlar değerindeki son bir soygun için dört kadını işe alır.

Warrior Nun (02 Temmuz-2020)

Gözlerini morgda açan yetim bir genç, Hale Taşıyıcısı olarak Şeytan avcısı rahibelerin gizli tarikatına seçildiğini ve süper güçlere sahip olduğunu öğrenir.

Down to Earth: Zac Efron (10 Temmuz-2020)

Oyuncu Zac Efron, sağlıklı yaşam uzmanı Darin Olien ile birlikte sağlıklı ve sürdürülebilir yaşam biçimleri arayışıyla dünyayı geziyor.

Okumaya Devam Et

En Çok Okunanlar