Connect with us

Gündem

İngiliz mağazaları 83 gün sonra kapılarını açtı

Mayıs ayında ekonomisi yüzde 20.4 gibi rekor bir daralma yaşayan İngiltere’de, toparlanma yönünde önemli bir adım atıldı. Giyim ve teknolojik araç gereç gibi hayati olmayan ürünler satan mağazalar, 83 günlük aranın ardından dün yeniden kapılarını açtı.

Published

on

By

İngiltere’de corona virüsü salgını sürecinde normalleşme yönünde önemli bir adım atıldı. Reuters’ta yer alan habere göre, ülkedeki giyim, tekstil, teknolojik araç gibi hayati olmayan ürünleri satan mağazalar 83 günlük aranın ardından dün yeniden açıldı.

İSKOÇYA VE GALLER BEKLEMEDE

Başbakan Boris Johnson, virüsün yayılmasını önleme amacıyla hayati olmayan ürün satan tüm dükkanların 23 Mart’ta kapatılması kararını vermişti.

Salgın öncesi döneme dönmek için uzun bir yolda ilk adım atılmış oldu. Ülkede açık pazar yerleri ve oto galerileri 1 Haziran’da mesaiye başlamıştı.

Dün diğer mağazaların da işe dönmesiyle birlikte ekonomi büyük oranda yeniden açılmış oldu. Britanya Adası’nın diğer ülkelerinden İrlanda bu adımı geçtiğimiz cuma günü atmıştı. İskoçya ve Galler’de ise mağazalar hâlâ kapalı.

ZARAR 1.8 MİLYAR STERLİN

Mayıs ayında, nisana oranla ekonominin yüzde 20.4’lük rekor daralma yaşamasının ardından ülkede ticaret hayatının yeniden canlanmaya başlaması önemli görülüyor. İngiltere Perakende Konsorsiyumu’nun verilerine göre, gıda dışındaki perakendecilere 83 günlük kapalı kalmanın maliyeti 1.8 milyar sterlin (yaklaşık 15.5 milyar TL) oldu.

Tabii ki mağazalar ‘yeni normal’ şartları altında yeniden açıldı. Sosyal mesafe kuralları gereği dükkanların içinde belli sayıda müşteri olacak. Bu nedenle kapı önlerinde kuyruklar oluşacak. Ayrıca giyim alışverişlerinde ürünlerin denenmesine de büyük kısıtlamalar getirildi.

‘İNSANLAR DIŞARI ÇIKMA KONUSUNDA İSTEKSİZ’

Markaların bazıları tüm mağazalarını açma yoluna giderken, bazıları da belli bölgelerdeki dükkanlarını açtı. Örneğin giyim markası Primark, İngiltere’deki 153 mağazasının tamamında kapılarını açtı. Next, 25 mağazasını faaliyete geçirirken, John Lewis sadece 2 dükkanını açtı.

Araştırma firması Springboard, karantina sonrasında insanlarda alışveriş için büyük miktarda bastırılmış talep olduğunu açıkladı. Ancak Primark Yöneticisi John Bason bu konuda karamsar: Mağazaların yeniden açılması, corona virüsü salgınının bittiği anlamına gelmiyor. İnsanların büyük bölümü hâlâ dışarı çıkıp bir şeyler yapma konusunda isteksiz.

Advertisement
Yorum Yapmak İçin Tıklayınız

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gündem

Rusya’nın Komünistleri Partisi’nden çağrı: Ayasofya’ya müze statüsü iade edilmedikçe Türkiye’ye gitmeyin

Ayasofya’nın camiye dönüştürülmesi kararına tepki gösteren Rusya’nın Komünistleri Partisi, yurttaşlara Türkiye’ye seyahat etmeme çağrısı yaptı.

Published

on

By

Ayasofya’nın müze statüsünün iptali ve cami olarak ibadete açılmasına bir tepki de Rusya’nın Komünistleri Partisi Merkez Komitesi Başkan Yardımcısı Yaroslav Sidorov’dan geldi.

‘Komünistlerin sözcüsüyüm’

“Bir komünist ve bin yılı aşkın tarihi olan bir ülkenin vatandaşı olarak, partimdeki birçok komünistin fikrini dile getiriyorum” diyen Sidorov, şöyle devam etti:

Rus hükümetine güçlü karşılık vermesi için çağrı

“Türkiye hükümeti Ayasofya’ya müze statüsünü iade etmediği sürece Rusya vatandaşlarını bu ülkeye seyahat etmekten kaçınmaya çağırıyorum.”

“Türkiye, Rusya ve diğer ülkelerin dini ve insani kurumlarının defalarca yaptığı açıklamaları dikkate almıyor. Rusya hükümetiyle toplumunun bu davranışa güçlü bir yanıt vermesi gerekmektedir.”

Okumaya Devam Et

Gündem

Dünya Sağlık Örgütü: Karşı karşıya olduğumuz en büyük tehlike koronavirüs değil

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Sekreteri Tedros Adhanom Ghebreyesus, Koronavirüs pandemisi günlerinde bir liderin öne çıkmamasından ve toplumlar arası iş birliğinin yeterli seviyede sağlanamamasından yakındı.

Published

on

By

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Sekreteri Tedros Adhanom Ghebreyesus, Koronavirüs pandemisi günlerinde bir liderin öne çıkmamasından ve toplumlar arası iş birliğinin yeterli seviyede sağlanamamasından yakındı.

Cenevre’de bir basın toplantısı düzenleyen Ghebreyesus, “Dostlarım, şunu unutmayın; bugün karşı karşıya olduğumuz en büyük tehdit virüs değildir. Asıl tehdit, ulusal ve küresel seviyelerde lidersizlik ve ayrışmalardır” diye konuştu.

Sesi titreyen Ghebreyesus, “Bu trajedi bir çok arkadaşımızı kaybetmemize sebep oluyor. Çok fazla insan öldü. Bu pandemiyi bölünmüş bir dünya olarak yenemeyiz” dedi.

“Toplumlardaki çatlakların virüsün avantajına olduğunu” ifade eden DSÖ Genel Sekreteri, Koronavirüs’ü ortak düşman olarak nitelendirdi

Dünya genelinde şu ana kadar 12 milyon 630 bin 872 yeni tip Koronavirüs vakası görüldü ve 550 binden fazla insan hayatını kaybetti.

Okumaya Devam Et

Gündem

Çin üçüncü faz aşı denemeleri için 40 bin yabancı arıyor!

Corona virüsünün başlangıç noktası olan Çin’de süren aşı çalışmalarında üçüncü faz denemelere geçilecek. Çinli ilaç firması denemeler için Brezilya, Suudi Arabistan, Şili ve Rusya ile görüşmelere başlandığını duyurdu.

Published

on

By

Çinli aşı geliştiricisi CanSino firması, dünyayı kasıp kavuran ve 560 binden fazla can alan corona virüsü salgınına karşı geliştirdiği aşı için üçüncü faz denemelere geçiyor.

Firma aşının üçüncü faz denemeleri için Çin dışında da faaliyet göstermek istediğini açıkladı.

Üçüncü faz denemeler için Rusya, Brezilya, Suudi Arabistan ve Şili gibi ülkelerle görüşmelere başlandığını açıklayan firma denemeler için anlaşmaya çalıştıklarını bildirdi.

40 BİN KATILIMCI HEDEFLENİYOR

Firma yetkilisi üçüncü faz denemelerin kısa süre içinde başlayacağını belirtirken yaklaşık 40 bin katılımcının üzerinde denemeler gerçekleştirmeyi planladıklarını aktardı.

İkinci faz denemelerde istedikleri oranda antikor üretimini tetiklediklerini aktaran yetkili aşı hakkında detay vermekten kaçındı.

Çin’de inşaatı devam eden aşı üretim tesisinde 2021 yılı sonuna kadar yaklaşık 200 milyon doz aşının üretilmesi bekleniyor.

Çin’deki ilk aşı çalışmaları Mart ayında başlamıştı.

Okumaya Devam Et

En Çok Okunanlar