Connect with us

Londra

İngiltere ikinci dalga için alarmda: Gerekirse yeniden karantina uygulanır

Avrupa’da ikinci dalga korkusu yaşanıyor.Sınırların açılmasıyla birlikte yeni vakaları artırınca ülkeler yeni önlemler almaya başladı.

Published

on

By

Koronvirüs salgınında vaka sayısı dünya genelinde 17 milyonu aştı. Yeni tip koronavirüs (Covid-19) verilerinin derlendiği “Worldometer” internet sitesine göre, virüse yakalananların sayısı 17 milyon 25 bin 612’ye ulaştı.

Salgının en ağır yaşandığı ABD’de vaka sayısı 4 buçuk milyonu aşarken Avrupa ülkelerinde de sıkıntılı günler yaşanıyor. Salgının ilk günlerini çok ağır atlatan Avrupa’da gevşetilen koronavirüs önlemlerinden sonra tırmanışa geçen vaka sayıları virüste ikinci dalga endişesini başlattı.

Başta İspanya ve İngiltere olmak üzere birçok ülkede ikinci dalga alarmı verilirken Covid-19 tedbirleri yeniden gündeme geldi.

İNGİLTERE

İngiltere Sağlık Bakanı Matt Hancock, Avrupa genelinde ikinci dalga için endişeli olduğunu beilrterek, “İngiltere’yi güvende tutmak için gerekirse yeniden karantina uygulamasını yapmaktan tereddüt etmeyiz” dedi.

Sky News’e Hancock, “Avrupa’da ikinci dalganın başlığını görebiliyorsunuzdur. Bu kıyılara ulaşmasını önlemek için elimizden gelen her şeyi yapmalıyız” ifadesini kullandı.

İngiltere’de vaka sayısı 301 bin 455’e ulaşırken, ülke genelinde can kaybı 46 bine yaklaştı.

İSPANYA  

İspanya’da son birkaç haftadır artan yeni vakalar ikinci dalga endişesini beraberinde getirirken bazı bölgelerde tekrar sosyal hayatı sınırlayıcı kararlar alındı. İngiltere, Almanya, Fransa, Belçika, Hollanda, Norveç vatandaşlarına “İspanya’ya seyahat etmeyin” tavsiyesinde bulundu İngiltere buna ilave olarak İspanya’dan gelenler için 14 günlük karantina uygulaması başlattı.

Ülkede günlük yeni vaka artışları 1000 civarlarında olurken, Aragon ve Katalonya’da bazı küçük yerleşim yerlerinde karantina kararları alındı. OHAL döneminde olduğu gibi halktan mecbur kalmadıkça sokağa çıkmamaları istendi. Uzmanlar yeni vakalardaki artışın temel nedenlerini, Fas gibi başka ülkelerden ya da İspanya içindeki farklı bölgelerden gelen mevsimlik tarım işçileri, disko gibi eğlence yerlerindeki kalabalıklar ile maske takma ve sosyal mesafe kurallarına yeteri kadar uyulmaması olarak gösteriyor.
Katalonya özerk hükümeti, yeni vakaların özellikle gençlerde daha yaygın çıkmasından dolayı eğlence merkezlerini kapatma ve 10’dan fazla kişinin toplanmasına yasak getirme kararı aldı. Plajlarına kameralar yerleştiren Barselona belediyesi de plajlardaki doluluk sınırını yüzde 60’a kadar indirdi. Salgının başlarında en fazla ölü ve vaka sayısının görüldüğü Madrid, son dönemlerde yine artmaya başlayan vakalardan dolayı ek tedbirler alacağını açıkladı. Son bir haftada vaka sayısının yüzde 400’ün üzerinde arttığı Madrid’de özerk yönetim, maske kullanımının açık ve kapalı tüm kamusal alanlarda yeniden zorunlu olacağını, eğlence merkezlerinin doluluk oranlarının da düşürüleceğini duyurdu. Madrid özerk hükümeti ayrıca kişilerin Covid-19 test sonuçlarını, sağlık bilgilerini, ev ve iş yeri adreslerini içeren bilgilerin olduğu bir “Covid-19 kartı” çıkarmayı planladığını açıkladı.

İspanya’da son verilere göre Covid-19’dan ölenlerin sayısı 28 bin 436 olurken, toplam vaka sayısı da 280 bin 610 olarak verildi.
FRANSA

Avrupa’da salgından en çok etkilenen ülkelerden Fransa’da, Covid-19 tedbirlerinin gevşetilmesinin ardından son günlerde günlük vaka sayıları artışa geçti. Sonbaharda ikinci dalga gelmesinden endişe edilen Fransa’da 300 ila 600’lerde seyreden günlük vaka sayısı geçen haftadan bu yana bine ulaştı. Ülkede 20 Temmuz itibarıyla kapalı alanlarda maske kullanımı zorunlu hale geldi. Ülkenin birçok kentinde de belediyelerin kararıyla açık hava pazarlarında maske kullanımı zorunlu kılındı.
Bununla beraber Fransa, salgının hızla yayıldığı 16 ülkeden Fransa’ya gelecek yolcuların havalimanlarında Covid-19 testi yapmasının zorunlu hale getirdi. Bu uygulama 1 Ağustos’tan itibaren yürürlüğe girecek.

AVUSTURYA 

Avusturya da artan vaka sayısı nedeniyle yer yer Covid-19 tedbirlerine dönme kararı aldı. Avusturya’da son günlerde günlük vaka sayılarındaki artış nedeniyle market, postane ve banka gibi kapalı alanlarda maske kullanımı yeniden zorunlu kılındı. Riskli bölge ilan edilen ülkelerden dönüşlerde Covid-19 testi yaptırılması zorunlu hale getirildi. Ülkede vaka sayısı 20 bin 677’e, virüs nedenli ölü sayısı 713’e ulaştı.

BELÇİKA

Belçika’da Covid-19 vakalarının son haftalarda hızla yükselmesinin ardından, ülkede ikinci dalga başladığına yönelik tartışmalar hız kazandı. Ülke genelinde vakalarda günlük artış ortalaması 300’ü geçerken, Belçika’da Covid-19 vaka sayısı 66 bin 662’ye yükseldi. Nüfus oranına göre en fazla kayıp veren ülkeler arasında yer alan Belçika’da hayatını kaybedenlerin sayısı da 9 bin 833’e ulaştı. Belçika’da geçen aylarda vaka sayılarının düşmesinin ardından kademeli olarak tedbirleri gevşeten hükümet, tekrar alarma geçti.

Ülke genelinde sosyal çevre tekrar daraltılırken, zorunlu maske kullanımı alanı genişletildi. Kapalı alanlardaki toplantılarda en fazla 100 kişi, açık hava toplantılarında 200 kişi bulunabilmesine izin verilirken, bu tür toplantılarda maske takılması zorunlu kılındı. Evden çalışma uygulamasının devamı “kuvvetle” önerilirken, yardıma ihtiyacı bulunanlar dışında herkesin alışverişe tek başına gitmesi, alışveriş yapılan dükkanda 30 dakikadan fazla durulmaması gibi yeni tedbirler getirildi.
Kafe ve restoranlara gidenlerden telefon numarası ve e-posta adreslerinin alınması, bu bilgilerin 14 gün boyunca saklanması da yeni alınan kararlar arasında yer aldı.

ALMANYA

Haziran ve temmuz başında günlük 200 ile 500 arasında seyreden yeni vaka sayıları geçen haftadan beri günlük 600 ila 800 arasında seyretmeye başladı.

Almanya’da bulaşıcı hastalıklar alanında çalışmalar yürüten ve hükümeti bilgilendiren Robert Koch Enstitüsü (RKI) tarafından yapılan açıklamada, son haftalarda vaka sayılarının artışının bazı yerel bölgelerle sınırlı kalmadığını, ülke genelinde vaka sayılarının yükseldiği uyarısında bulunuldu.

İnsanların dikkatsiz davrandıkları ifade edilen açıklamada, eğlencelerde ve iş yerleri gibi insanların yoğun bir şekilde bir araya geldiği yerlerde yeni vakaların ortaya çıktığı belirtildi.

Londra

İngiltere’de koronavirüsü gripten ayırt edecek ve 90 dakikada sonuç verecek testin kullanımı başlıyor…

İngiltere’de önümüzdeki haftadan itibaren 90 dakikada sonuç veren yeni bir koronavirüs ve grip testi bakımevlerinde ve laboratuvarlarda kullanılacak.

Published

on

By

ngiltere’de önümüzdeki haftadan itibaren 90 dakikada sonuç veren yeni bir koronavirüs ve grip testi bakımevlerinde ve laboratuvarlarda kullanılacak.

Yetkililer yapılacak testlerin, bilhassa kış aylarında, Covid-19’u sık görülen mevsimsel griplerden ayırt etmekte faydalı olacağını söylüyorlar.

Şu anda İngiltere’de koronavirüs testlerinin dörtte üçü 24 saatte, kalan dörtte biri de iki gün içinde sonuç veriyor.

Ülkede yaklaşık yarım milyon yeni ve hızlı sonuç veren test gelecek haftadan itibaren kullanıma hazır olacak. Bunu yıl sonuna kadar milyonlarca yeni test izleyecek.

Yeni testlerin sonuçlarının ne kadar isabetli olduğu konusunda henüz açıklanmış bir veri yok. Fakat yetkililer yanlış sonuçları takip edecek bir sistem de olacağını söylüyorlar.

Bu testler için alınan sürüntü örneklerini hızla incelenmesini sağlayacak binlerce DNA testi cihazının da Eylül ayından itibaren hastanelerde kullanıma hazır olacağı açıklandı.

Yetkililer 5 bin civarındaki yeni DNA testi cihazı ile önümüzdeki aylarda 6 milyona yakın test yapılabileceğini söylüyorlar.

İngiltere Sağlık Bakanı Mat Hancock milyonlarca hızlı koronavirüs testinin salgının yayılışını hızla engellemekte faydalı olacağını söyledi.

YENİ TESTLER KONUSUNDA NELER BİLİNİYOR?

Koronavirüs testleri şu anda insanların araçlarıyla ya da yürüyerek gidebilecekleri geçici merkezler ve hastalar ile personel için de hastanelerde yapılıyor.

Evlere de test gönderilebiliyor ve insanların kendileri alıp yolladıkları sürüntü örnekleri laboratuarlarda incelenip sonuç bildiriliyor.

Covid-19 olduğu tespit edilen kişilerden en az 10 gün kendilerini izole etmeleri isteniyor.

Yeni hızlı testlerin yapılacağı cihazları üreten DnaNudge şirketinin kurucularından Profesör Chris Toumazou, cihazların bulunduğu her yerde, isabet oranı yüksek bu testlerin hızla yapılabileceğini söylüyor.

Yeni testleri üzeren Oxford’daki Nanopore şirketinin CEO’su Gordon Sanghera ise bu testlerin küresel test yetersizliği sorununa çare olma potansiyeli taşıdığını söyledi.

Testlerin yavaşlığı nedeniyle, salgının önlenmesinde hayati önemi olan erken izolasyon ve temasların tespitinde etkilerinin de sınırlı olduğu konusu uzun zamandır tartışmaların odağındaydı.

İngiltere’de son 24 saat içinde 744 yeni vaka ve 8 ölüm olduğu açıklandı ama hafta sonları ölümlerin bildirilmesi geciktiği için sayılar genellikle daha düşük çıkıyor.

Salgında yaşamını yitirenlerin sayısı ise toplam 46 bin 201’e ulaştı.

Okumaya Devam Et

Londra

Yeni yasaya göre İngiltere’de kayıt yaptırmazsanız otomatik olarak organlarınızı bağışlamış sayılacaksınız.

İngiltere’de organ bağışı ‘kapsam dışı bırakma’ sistemine dönüştü. Organlarınızı otomatik olarak bağışlamak istemeyenler bildirim yapmak zorunda…

Published

on

By

İngiltere’de organ bağışı ‘kapsam dışı bırakma’ sistemine dönüştü. Organlarınızı otomatik olarak bağışlamak istemeyenler bildirim yapmak zorunda…

Hariç tutulan bir grupta değilseniz ve bir organ bağışçısı olmak isteyip istemediğinizi kayıt etmediyseniz yeni çıkan kanunla otomatik olarak öldüğünüzde organlarınızı bağışlamayı kabul etmiş oluyorsunuz.

Bağışçı olmak isteyip istemediğiniz konusunda hala bir seçiminiz var. Normal koşullarda organ bağışında bulunmak hayat kurtarmak anlamına geliyor. Elbette biz bunu tavsiye ediyoruz…

Hükümetin son dönemlerde yaşlı bakım evlerine covid-19 hastalarını yerleştirip 8 bin civarında yaşlının erken ölmesine sebep vermesi skandalı ve NHS sistemini satışa çıkarıp Amerikan firmalarına satmak istediği ortaya çıktığı için bazı kişiler özel şirketlere güvenmeyip ya da dini veya kültürel sebeplerden dolayı organlarını bağışlamak istemeyebilir. Alttaki linkte kırmızı ‘NO’ yazan kutuya tıklayıp organlarınızı bağışlamadığını bildirebilirsiniz. Bağış yapmak isteyenler ise yeşil kutudan bilgilerini doldurabilir.

Aslında kayıt olmasanız da otomatik olarak Mayıs 2020 yılından itibaren gönüllü donör olarak kayıt edilmiş olacaksınız.

Organlarınızı otomatik olarak bağışlamak istemeyenler için yazının sonunda web linki ekledik. Bu linkten iptal edip yada donör olarak kayıt yaptırabilirsiniz…

https://www.organdonation.nhs.uk/?&gclid=Cj0KCQjwyJn5BRDrARIsADZ9ykEZl8Yrnk4NOWCeSKYPF3vVPK7gF6LkKIhoS74geEgyRec6f9nug8AaAlfzEALw_wcB

Okumaya Devam Et

Londra

İngiltere’de yetkililerin yeni hedefi kuaförler: Müşterilere virüs bulaştırıyor olabilirler!

Published

on

By

Bilim adamları, berber ve kuaför salonlarında personel tarafından giyilen plastik yüz kalkanlarının, havadaki Covid-19 damlacıklarının geçmesine izin verebilecek önemli bir boşluk bıraktığı için uygun koruma sağlayamayacağını açıkladılar.

Maskeler hem burnu hem de ağzı kaplayacak şekilde tasarlandığından, NHS personeli sadece maskelere güveniyor ve plastik vizörlerin sadece ek koruma sağlayacağını belirtiyorlar.

Bilim adamları, berber ve kuaför salonlarında personel tarafından giyilen plastik yüz kalkanlarının, havadaki Covid-19 damlacıklarının geçmesine izin verebilecek önemli bir boşluk bıraktığı için uygun koruma sağlayamayacağından korkuyorlar.

Bilim adamlarının Cuma günü Yeni ve Gelişen Solunum Virüsü Tehditleri Danışma Grubu’nun (Nervtag) son toplantısında kuaförler tarafından giyilen ekipmanla ilgili endişelerini dile getirdiler.

Telgraf’ın haberine göre, konular Bilimsel Danışma Acil Durumlar Grubunun (Sage) en az bir alt komitesinin son toplantısında da tartışıldı.

Bakanlar şimdi  bilim adamlarından berberlerin ve kuaförlerin tek başlarına veya siperliklerle maske veya yüz kaplamaları giymelerini istemeleri çağrısında bulunuyorlar. Sage ve iki alt komitesine katılan tıbbi mikrobiyoloji profesörü Prof Mark Wilcox şunları söyledi: “Neden vizörlerin maske yerine tercih edildiğini anlamıyorum.”

Bulaşıcı hastalıklar danışman olan Dr. Ben Killingley de, “nereden geldiği ve kimin verdiği belli olmayan bir kararla kuaförler için bir vizör giymenin yeterli olacağına nasıl karar verildi anlamıyorum. Bir vizör öncelikle işçileri su sıçramalarına karşı korumak için giyilir. Gözlüklerle aynı işi yapar, gözleri korur. Hiçbir sağlık çalışanı maskesiz bir vizör takmaz. Bu kadar yakın temaslı bir meslekte maske zorunluluğunun olmaması anlaşılmaz” diye konuştu.

İngiltere’de hastalanan vatandaşların sayısı arttıkça önlemlerin yeterli olmadığı yönünde yetkililerin yaptığı açıklamalar yeni kilitlenmeler ve yasaklar öncesi halkın nabzını tutmak için yapılan açıklamalar olarak değerlendiriliyor.

 

Okumaya Devam Et

En Çok Okunanlar