Connect with us

Londra

İngiltere İşçi Partisi’nde ‘Yahudi düşmanlığı’ çatlağı

Ana muhalefet İşçi Partisi lideri Keir Starmer’ın, partinin sol kanadından Eğitim Sözcüsü Rebecca Long-Bailey’i görevden alması, parti içindeki anti-semitizm (Yahudi düşmanlığı) tartışmasını yeniden alevlendirdi.

Published

on

By

Ana muhalefet İşçi Partisi lideri Keir Starmer’ın, partinin sol kanadından Eğitim Sözcüsü Rebecca Long-Bailey’i görevden alması, parti içindeki anti-semitizm (Yahudi düşmanlığı) tartışmasını yeniden alevlendirdi.

Starmer, muhalefet gölge kabinesinde Eğitim Sözcülüğü görevini verdiği Long-Bailey’i sosyal medyada “Yahudi düşmanı bir komplo teorisinin linkini paylaştığı” gerekçesiyle görevden aldı.

BBC Türkçe’de yer alan habere göre, partinin sol kanat milletvekillerinden bir kısmı Starmer’in aşırı bir tepki gösterdiğini söyleyerek Long-Bailey’in göreve iadesini talep ediyor. Ancak bu milletvekilleriyle yaptığı görüşmenin ardından Starmer, “kararının arkasında olduğunu” açıkladı.

Bazıları ise İsrail hükümetinin politikalarını eleştirmenin Yahudi düşmanlığı sayılmadığının açıkça kabul edilmesini istiyorlar.

Söz konusu röportajda oyuncu Maxine Peake, Amerikan polisinin, gözaltına alma sırasında diziyle insanların ensesine bastırma taktiğini İsrail İstihbarat Servisi tarafından verilen eğitimlerden öğrendiğini söylüyordu.

Long-Bailey bu röportajın linkini “Maxine Peake tam bir cevher” yorumuyla tweetlemişti.

Bu iddia İsrail tarafından yalanlandı ve Peake bunun üzerine sözlerini geri aldı. Ama bütün bunlar olduğunda Long-Bailey Eğitim Sözcülüğü görevinden alınmıştı bile.

Maxine Peake’in röportajının linkini tweetleyen Rebecca Long-Bailey’ye, İngiltere’deki çeşitli Yahudi örgütlenmelerinden eleştiriler geldi ve tweetini silip özür dilemesi istendi.

Bailey ise bu talepleri “yazının bütün içeriğine katılmadığını” söyleyen bir tweet ile yanıtladı ve tweetini silmedi.

Üç saat geçmeden görevden aldı

Long-Bailey’nin attığı tweetin üzerinden üç saat geçmeden İşçi Partisi lideri Keir Starmer, Eğitim Sözcüsü’nden görevi bırakmasını istedi.

Starmer internet üzerinden yaptığı basın toplantısında “Rebecca Long-Bailey’den bu yazıyı paylaştıktan sonra gölge kabineden çekilmesini istedim. Bunu Long-Bailey Yahudi düşmanı olduğu için yapmadım. Benim görüşüme göre Yahudi düşmanı bir komplo teorisi içeren bir yazı paylaştığı için yaptım” diye konuştu.

‘İsrail hükümetini eleştirmek Yahudi düşmanlığı mı?’

Bu sabah Keir Starmer parti içindeki Sosyalist Kampanya Grubu’ndan 20’yi aşkın milletvekili ile Zoom üzerinden bir toplantı yaptı.

Aralarında partinin eski lideri Jeremy Corbyn’in ve önde gelen sol kanat milletvekilleri Diane Abbott ve Richard Burgon’ın da bulunduğu milletvekilleri, Rebecca Long-Bailey’in görevden alınması kararından duydukları kaygıyı dile getirdiler.

Keir Starmer, bazı milletvekillerinin Long-Bailey’nin göreve iade edilmesi yolundaki çağrılarını reddetti.

Sol kanat milletvekilleri ayrıca Starmer’dan, söz konusu röportajda geçen ve İsrail İstihbarat Servisi’nin eleştiren iddiaları, neden Yahudi düşmanlığı saydığına açıklık getirmesini istedi.

İşçi Partisi içindeki farklı kanatlardan farklı tepkiler

Starmer’ın kararı ve ona gösterilen tepkiler parti içindeki bölünmüşlüklerin bir kez daha su yüzüne çıkmasına sebep oldu.

Keir Starmer’ın kararını parti içindeki Yahudi İşçi Partisi Hareketi memnuniyetle karşıladı. Britanya Yahudileri Temsilcileri adlı örgüt de hızla hareket etmesinden dolayı Starmer’ı kutladı.

Ancak daha önceki İşçi Partisi lideri Jeremy Corbyn’in Maliye sözcüsü ve en yakın destekçisi John McDonnel kararı eleştirdi ve “Yahudi düşmanlığı tartışmalarında her zaman İsrail devletinin fiillerinin eleştirilmesinin anti-semitizm olmadığı söylenmiştir” diye konuştu.

Bu yılın başlarındaki parti liderliği seçimlerinde Corbyn’e en yakın aday olarak görülen Rebecca Long-Bailey’e destek veren büyük sendikalardan Unite’ın genel sekreteri, görevden alma kararını “yapay bir tartışmaya gereksiz aşırılıkta bir tepki” diye değerlendirdi.

İşçi Partisi içindeki sol Momentum hareketinin başkanı Jon Lansman ise BBC’ye yaptığı açıklamada, görevden almanın bir hata olduğunu ve bu kararın partiyi birleştirmeye hizmet etmeyip tam tersine bunu daha da güçleştirdiğini söyledi.

Momentum hareketi Long-Bailey’in göreve iadesi için imza toplamaya başladı.

Partinin sol kanadında bir kesim söz konusu röportajda dile getirilen iddiaların Yahudi düşmanlığı içermediğini düşünüyor. İçermiş olsa bile bu iddiaların sonradan Peake tarafından geri alındığını ve Long-Bailey’in yazının tümünü onaylamadığını hatırlatıyor ve bunlara rağmen yine de görevden alınmasını parti içinde solun tasfiyesi için bahane arandığının kanıtı olarak yorumluyor.

Buna karşılık Starmer’ın kararını destekleyenler, bunun arkasında bir niyet aranmaması gerektiğini, Long-Bailey’in, tartışmalı tweetini silmeyi reddetmesinin kabul edilemeyeceğini söylüyor.

Partinin eski liderlerinden Tony Blair ve Gordon Brown’a yakın, daha merkez ve sağ kanatlarına mensup milletvekilleri genel olarak Long-Bailey’in görevden alınması kararını onaylıyor.

Advertisement
Yorum Yapmak İçin Tıklayınız

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Londra

İngiltere’de coronavirüsten ölenlerin sayısı 43 bin 906’ya çıktı

İngiltere’de coronavirüs (COVID-19) nedeniyle yaşamını yitirenlerin sayısı 176 artarak 43 bin 906’ya ulaştı.

Published

on

By

Sağlık Bakanlığının açıklamasına göre vaka sayısı ise 829 artarak 313 bin 483’e çıktı.

Son 24 saatte 226 bin 398 test yapıldı, toplam test sayısı mükerrerler dahil 9 milyon 662 bin 51 oldu.

İngiltere, COVID-19 kaynaklı ölü sayısında Avrupa’da 1’inci ve dünya genelinde ise ABD ve Brezilya’dan sonra 3’üncü sırada yer alıyor.

Okumaya Devam Et

Londra

İngiltere’de skandal: Son kullanma tarihi geçmiş defolu maskeler bakım evlerine ve pratisyen hekimlere dağıtılmış

İngiltere’de olası bir grip salgını için 2009 yılında stoklanan , son kullanma tarihi geçmesine karşılık kullanılması ‘güvenli’ bulunarak bakım evlerine ve pratisyen hekimlere dağıtılan düzinelerce maske geri çağrıldı.

Published

on

By

İngiltere’de son kullanma tarihi geçmiş defolu maskelerin bakım evlerine gönderildiği ve pratisyen hekimlere verildiği ortaya çıktı.

İngiltere’de olası bir grip salgını için 2009 yılında stoklanan , son kullanma tarihi geçmesine karşılık kullanılması ‘güvenli’ bulunarak bakım evlerine ve pratisyen hekimlere dağıtılan düzinelerce maske geri çağrıldı.

Sky News haber sitesinin aktardığına göre çağrı, maskelerdeki lastiklerin ve tellerin defolu olduğuna dair yapılan şikâyetlerin ardından geldi. Bu süreçte maskeleri kullanan pek çok kişi, maskenin yüzlerinde durmadığından şikâyet etti.

80 parti maske geri çağrıldı

Yapılan incelemelerde maskeler her ne kadar nefes alma, filtreleme ve sıçrama direnci açısından kriterleri karşılasa da, gevşet parçaların temas açısından tehlike yaratabileceği tespit edildi.

Bunun üzerine 26 Haziran ’da bakım evlerine bir yazı gönderen Sağlık ve Sosyal Bakım Bakanlığı, Cardinal Healthcare tarafından üretilen IIR maskelerin kullanımına derhal son verilmesini istedi. Bakanlık, personel açısından risk taşıdığı için maskelerin yok edilmesini talep etti.

Şimdiye kadar son kullanma tarihinin geçtiği tespit edilen 80 parti maske nin geri çağrıldığı belirtildi.

‘Bu maskeleri bir süredir kullanıyor olabilirler’

Ancak ilk defolu maske vakasının mayıs ayı başlarında saptandığına dikkat çeken sağlık çalışanları ve bakım evi görevlileri, hem hastaların hem de kendilerinin bu süre içerisinde virüs kapmış olabileceklerini söyledi.

İngiliz Tabipler Birliği’nden Doktor Richard Vautrey , “Personel güvenli olduklarını varsayarak bu maskeleri bir süredir kullanıyor olabilir, şimdi de doğal olarak endişe ediyorlar. Acil bir açıklamaya ihtiyacımız var. Güvenli olmayan ekipmanların salgınla mücadelenin ön cephesinde kullanılması için nasıl onay aldığı hakkında sorular sorulmalı. Sonuç olarak herhangi birine zarar geldiyse, sorumluların hesap vermesi gerekir” dedi.

Okumaya Devam Et

Londra

Londra’da bazı ilçeler karantinaya mı alınıyor?

Londra’daki ilçelerin neredeyse yarısının tekrar kilitlenme riski altında olduğu bildirildi. Corona virüs vakalarının sayısı 15 ilçede artış gösteriyor. Endişe eğilimi devam ederse yerel kilitlenmeler gerçekleşebilir.

Published

on

By

 

Londra’daki ilçelerin neredeyse yarısının tekrar kilitlenme riski altında olduğu bildirildi. Corona virüs vakalarının sayısı 15 ilçede artış gösteriyor. Endişe eğilimi devam ederse yerel kilitlenmeler gerçekleşebilir.

Londra Belediye Başkanı Sadiq Khan, Hükümeti yerel Covid-19 salgınlarını yönetmek için hangi güç ve kaynakların mevcut olacağı konusunda daha fazla açıklık sağlamaya çağırdı.

Khan, Sağlık Sekreteri Matt Hancock’a, yerel coronavirüs salgınlarının yönetimini desteklemek için bölgesel ve yerel yönetimlere hangi ek kaynakların sunulacağını sorduğunu açıkladı.

Belediye Başkanı Sadiq Khan, “Kilitleme önlemleri hafifletildikçe, ikinci bir dalgayı önlemek için elimizden geleni yapmalıyız. Covid-19 vakalarının sayısının düşük kalmasını umarken, yerel salgınlar ve ani artışlara hazırlıklı olmalıyız. Yerelleştirilmiş bir yaklaşımı desteklemek için, Hükümetin yerel salgınlara karşı harekete geçme ve yanıt verme planları hakkında daha fazla bilgiye ihtiyacımız var” diyerek tehlikeye dikkat çekti ve bazı ilçelerde kısmi karantina uygulama ihtimali doğduğunu ima etti.

My London gazetesinin haberine göre kilitlenme riski altında olan alanlar şunlar:

 • Barking ve Dagenham
 • Brent
 • Ealing
 • Enfield
 • Hammersmith ve Fulham
 • Haringey
 • Harrow
 • Havering
 • Hounslow
 • Kensington ve Chelsea
 • Redbridge
 • Richmond upon Thames
 • Kule Mezraları
 • Wandsworth
 • Westminster

Okumaya Devam Et

En Çok Okunanlar