Connect with us

Haber

İngiltere’de borcu olup ödeyemeyenler, işte haklarınız!

Banka ve resmi kurumlara olan borçlarınız için İngiliz hükümetinin size bir borç hafifletme (Debt relief order) olanağı sunduğunu biliyor musunuz? Bu yöntemle borçlarınızdan tamamen kurtulma imkanınız var. İşte yapmanız gerekenler…

Published

on

By

Banka ve resmi kurumlara olan borçlarınız için İngiliz hükümetinin size bir borç hafifletme  (Debt relief order) olanağı sunduğunu biliyor musunuz? Bu yöntemle borçlarınızdan tamamen kurtulma imkanınız var. İşte yapmanız gerekenler…

Bir borç ödeme emri DRO (borç hafifletme başvurusu) için başvurmak istediğinize karar verdiyseniz, başvurunuzu tüm DRO’larla ilgilenen ‘Insolvency Service’ yapmak için bir DRO danışmanı bulmanız gerekir. DRO danışmanını size en yakın ‘citizen advice’ (Ücretsiz yasal avukat ve danışmanlar) şubesinden bulabilirsiniz, ayrıca başvurmaya uygun olup olmadığınızı kontrol edeceklerdir

DRO danışmanınız, bir DRO’ya başvurabileceğinizi belirlemenize yardımcı olacaktır. Ayrıca sizin için doğru olup olmadığına da bakacaklar – örneğin, kredi puanınızı, yaşam tarzınızı ve çalışmanızı nasıl etkileyebileceğini.

Bu bilgiler doğrultusunda borç hafifletme talebine devam etmeye karar verirseniz, başvurunuzu doldurmak için DRO danışmanınızla birlikte çalışmanız gerekir. Bu, gelir ve giderlerinizi hesaplamayı ve tüm borçlarınızı ve varlıklarınızı toplamayı içerir. Varlıklarınız sahip olduğunuz tasarruflar veya sahip olduğunuz değerli şeyleridir.

Dürüst olmak ve sahip olduğunuz tüm bilgileri DRO danışmanınıza vermek önemlidir. Başvuruyorsanız ancak uygun değilseniz, başvuru ücretinizi geri alamazsınız.

Başvuru, Insolvency Service resmi bir alıcıya gönderilir. Uygulama hakkında bir karar vermek ve devam ederse DRO’nuzla ilgilenmek onların görevidir. Resmi alıcı başvurunuzda dürüst olmadığınızı öğrenirse DRO kapsamındaki kısıtlamalar 15 yıla kadar sürebilir. Ciddi sahtekarlık davalarında mahkemeye çıkarılabilirsiniz.

Debt relief order ücreti

DRO’ya başvurmak için 90 £ ücret ödemeniz gerekiyor. Bunu bir postaneden veya Payzone ‘outlet’inden nakit olarak ödemeniz gerekir. Tek seferde veya taksitle ödeyebilirsiniz. Başvurunuz reddedilirse paranızı geri alamazsınız, bu nedenle ücreti ödemeden önce bir DRO’ya başvurabildiğinizden emin olmanız önemlidir.

DRO ücretini ödemede yardımcı olabilecek bazı yardım kuruluşları ve güvenler vardır – DRO danışmanınız bunun hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

Resmi alıcı karar verir

Ücretinizi ödediğinizde ve başvurunuz alındığında, resmi alıcı aşağıdaki kararlardan birini verecektir:

  • Uygun bulunuyorsanız ve başvurunuz doğru bir şekilde doldurulmuşsa, borç ödeme talimatını verin.
  • Karar vermek için daha fazla bilgi bulmaları gerekiyorsa başvuru talebi ertelenebilir.
  • Uygun değilseniz veya yanlış bilgi verdiyseniz başvuru talebi reddedilir.

Bir DRO’ya başvurduktan sonra, resmi alıcıyla işbirliği yapmanız gerekir. Bu, sorularına cevap vermek ve isteyebilecekleri diğer bilgileri sağlamak anlamına gelir. Resmi alıcıya gelirinizin yükselip yükselmediğini veya bir toplu ödeme (örneğin, vergi iadesi veya gecikmeli yardım ödülü) alıp almadığınızı bilmeniz önemlidir.

Bu bilgiler doğrultusunda İngiliz hükümeti, borçlarınızı yapılandırma ya da alacaklarından feragat etme kararı verecektir.

Haber

Yeni küresel salgın Myanmar’dan mı çıkacak: Kaplan ve pangolin gibi çok sayıda tür ticari amaçlı yetiştirilecek

Myanmar, 90 hayvan türünün ticari amaçlı yetiştirilmesine izin verdi

Published

on

By

Güneydoğu Asya ülkesi Myanmar’da kaplan, pangolin ve nesli tehlike altındaki diğer türlerin ticari amaçlı yetiştirilmesine olanak tanıyan yasa kabul edildi.

Doğa koruma örgütleri halihazırda komşusu Çin’den gelen ticari talep nedeniyle vahşi hayvan kaçakçılığının bir merkezi haline gelen ülkedeki bu ani yasa değişikliğine tepki gösterdi.

Haziran ayında Myanmar Orman Bakanlığı sessiz sedasız şekilde özel hayvanat bahçelerinin 90 tür hayvan için yetiştirme lisansı başvurusu yapmasına yeşil ışık yaktı.

Bu türler arasında 20’den fazlası nesli tehlikede ve kritik tehlikede olan hayvanlar arasında bulunuyor.

Ülkede sadece 22 kaplan kaldı

Kararla birlikte artık ülkedeki sayıları sadece 22 adet olduğu sanılan kaplanların yanı sıra pangolin, fil, akbaba türlerinin yanı sıra nesli tükenme tehdidi kritik düzeyde olan Irrawaddy yunusu ile Siyam timsahları etleri ve derilerinden yararlanmak üzere yetiştirilebilecek.

Orman Bakanlığı kararın amacının vahşi hayvanların kaçakçılığı ve yasa dışı şekilde yetiştirilmelerinin önüne geçmek olduğunu söylerken, doğa koruma örgütleri ticari amaçlı hayvan yetiştiriciliğinin uzun vadede nesli tükenmekte olan türlerin kullanımını meşrulaştıracağını ve pazarda bu türlere olan talebi artacağını belirtti.

Yeni virüs salgını riski

Dünya Doğayı Koruma Vakfı (WWF) ile Fauna and Flora International (FFI) yaptıkları ortak açıklamada “Kar amaçlı ticaretin, paralel bir pazar yaratarak vahşi hayvanların yasa dışı ticaretini ve bu hayvanlardan elde edilen ürünleri artırdığı daha önce görüldü” dedi.

Uzmanlar ayrıca Myanmar’ın bu ticareti düzenleme konusunndaki yetersizliğinin, insanlara hayvanlardan geçen Covid-19 benzeri yeni hastalıkların ortaya çıkmasına neden olabileceği riskinden de endişe ediyor.

Nesli Tehlike Altındaki Türlerin Ticaretine İlişkin Sözleşme (CITES) nesli tehlike altındaki türlerden bazılarının kapatılmış alanlarda yetiştirilmesine izin veriyor ancak bunun sıkı kurallara tabii şekilde yapılamasını şart koşuyor.

Okumaya Devam Et

Haber

Diyanet’ten şiddet gören kadınlara skandal tavsiyeler!

Diyanet İşleri Başkanlığı’na bağlı aile ve dini rehberlik bürolarının şiddet gören kadınlara verdiği tavsiyeler pes dedirtti.

Published

on

By

Diyanet İşleri Başkanlığı’na bağlı aile ve dini rehberlik bürolarının şiddet gören kadınlara verdiği tavsiyeler pes dedirtti.

DW’den Burcu Karakaş’ın haberine göre Diyanet, şiddet gören kadınlara ‘şiddeti kabullenmeyi, hatayı kendinde aramayı ve meseleleri aile içinde çözmeyi’ tavsiye ediyor. Diyanet, resmi kurumlara başvurmayı ise en son yapışacak iş olarak telkin ediyor.

Habere göre Konya Müftülüğü’ne bağlı aile ve dini rehberlik bürosu 6284 sayılı ‘Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun’ kapsamında kurulan Şiddet Önleme ve İzleme Merkezi görevlisi, şiddet gördüğünü ve boşanmayı düşündüğünü söyleyen kadına şu tavsiyelerde bulundu:

“Dayanılmaz hale geldiyse büyüklerinizle istişare edin. Allahüteâlâ Nisa suresinde buyurur ki; kadın ve erkeğin birer büyükle sıkıntıyı gidermeye çalışsınlar. Gençler kestirip atabiliyor. Biz diyoruz ki aile büyükleriyle sıkıntıyı aşmaya çalışın.”

Çorum Müftülüğü’ne “Elini kaldırdı, daha vurmadı ama endişe ediyorum” diyen bir kadına ise şu yanıt verildi: “Uygun dille sebebini sorun. Çok büyük bir sorun değil bu, konuşarak çözebilirsiniz. Akşam mesela sevdiği şeyleri yaptınız, çayın yanında sakince konuşun.”

‘Şiddet gördüğümde ne yapmam gerekir’ diye soran kadına ise “Vurursa tepki vermeyin, oradan uzaklaşın. Odanıza çekilin. ‘Nasıl istiyorsan öyle yapayım’ diye olayı örtmeye çalışın, ama uygun zamanda açın. Suçlayıcı dille konuşmayın. ‘Nasıl istiyorsun, bilemedim. Bilsem öyle yapardım’ gibi konuşun” denildi.

‘Peki, polisi aramak gerekir mi?’ diye sorulduğunda ise telefondaki kişi “Yok, bu tür şeyleri çözersiniz inşallah. Allah’a emanet olun…” yanıtını verdi.

Aranan bir diğer yer de Niğde Müftülüğü. Vaiz, şiddet gören kadına “Şiddet göstermesinin sebebi ne? Erkeğin eşinden beklediği nedir? Akşam geldiğinde güler yüz, yemeğinin hazırlanması… Elinden geleni yapmana rağmen yaranamıyorsan farklı şeyler olabilir. Başka ilişkisi olabilir mi?” yanıtı verdi.

Telefondaki görevliye, “Bazen saçımdan çekiyor. Korkuyorum. Polis çağırsam mı?” diye sorulması üzerine görevli, polise başvurmadan önce iyi düşünülmesi gerektiğini söyledi ve “Dayanamayacak duruma geldiyse müracaat edebilirsiniz ama genellikle erkeğe üç beş ay evden uzaklaştırma veriyorlar. Onun için önce polise müracaat etmeden çözmenin yoluna başvuracağız. Siz acaba ters mi davranıyorsunuz?” dedi.

Okumaya Devam Et

Haber

Bill Gates: Koronavirüs aşısı en çok ihtiyacı olanlara verilmeli, en çok parayı verenlere değil

Microsoft kurucusu Bill Gates, Covid-19 ilaçlarının ve bulununca aşısının “en çok parayı” veren ülkelere değil, en çok ihtiyacı olanlara verilmesi gerektiğini söyledi.

Published

on

By

Uluslararası AIDS Derneği tarafından internet üzerinden organize edilen Covid-19 konferansı için bir video hazırlayan Gates, “Eğer ilaç ve aşının ihtiyacı olanlar yerine en çok parayı verene gitmesine izin verirsek daha uzun, daha adil olmayan ve daha ölümcül bir pandemi ile karşı karşıya kalacağız” dedi.

Gates, bu tür “zor kararlar” alınırken piyasaların değil, “eşitliğin” temel alınması gerektiğini ifade etti ve ekledi; “HIV/AIDS’le mücadeleden öğrenilecek en önemli ders, ilaçları herkese ulaştılabilecek bir adil dağıtım ağı kurmanın önemidir”.

Okumaya Devam Et

En Çok Okunanlar