Connect with us

Londra

İngiltere’de coronavirüsün bulaşma hızı artıyor mu?

İngiltere’de R0 katsayısı olarak bilinen coronavirüs bulaşma hızının, ülkenin kimi yerlerinde 1’in üzerine çıkmış olabileceğine dair tartışmalar yaşanıyor.

Published

on

By

İngiltere’nin güneybatısında bu rakamın yeniden 1’in üzerine çıkmış olabileceği yolundaki son tahminler, hükümetin cuma günü düzenlediği bilgilendirme toplantısında gündeme geldi.

R0 katsayısının 1’in üzerine çıkmış olabileceği yerlerde, bölgesel karantinaların gündeme gelip gelmeyeceği de soruldu.

Soruları yanıtlayan Ulaştırma Bakanı Grant Shapps, güneybatıda R0 katsayısı olarak verilen değerlerin “ana tahminin uç bir değeri olduğunu” ve “belki de bildirildiği gibi olmadığını” söyledi.

Shapps, ülke çapında coronavirüs bulaştırma katsayısının geçen haftaya göre değişiklik göstermediğini ve hala 0,7 ila 0,9 arasında seyrettiğini tekrarladı.

‘Test sayısı artırıldı’

Bakan Shapps testlerin sayısının artırılması dolayısıyla gelecekte salgının yeniden yükselişe geçebileceği bölgelerdeki durum hakkında daha ayrıntılı veriler edindiklerini söyledi.

Ulusal Sağlık Hizmeti NHS’in Tıbbi Direktörü Stephen Powis de, “tam sayıdan” asla kesin olarak emin olamayacaklarını, ancak “merkezi projeksiyonun” R0 değerinin ülkenin tüm bögelerinde 1’in altında olduğuna işaret ettiğini söyledi.

Hızlandığı anlamına geliyor

R0 değeri 1’in üzerinde olursa, bu durum virüsün yayılmasının aynı kalmak ya da yavaşlamak yerine hızlandığı anlamına geliyor.

Bugünkü bilgilendirme toplantısında Ulaştırma Bakanı Shapps ayrıca test sayısındaki artışa karşın, yeni günlük vaka sayısının azalmaya devam ettiğini anlattı.

R0 katsayısını 1’in altında tutmayı hedeflediklerini belirten Shapps, 12 Haziran itibariyle 1541 yeni vaka belirlendiğini, Covid-19 teşhisiyle hastanede yatanların sayısının ise ülke genelinde azaldığını belirtti.

Son 24 saat içinde 202 kişinin daha Covid-19’dan öldüğü açıklanan İngiltere’de, salgının ortaya çıkışından bu yana hayatını yitirenlerin sayısı 41 bin 481’e çıkmış oldu.

Fakat hükümetin rakamları Birleşik Krallık çapında bütün Covid-19 ölümlerini kapsamıyor. Tahminlere göre bu sayı aslında 52 bini geçmiş olabilir.

R0 tahminlerinin kaynağı

İngiltere hükümetinin Acil Durumlar Bilim Danışma Grubu’nun (SAGE) ilk kez yayımladığı bölgesel R0 değerlerine göre, bu oran ülkenin güneydoğusunda 0,8 ila 1,1 arasında seyrediyor.

Londra, Midlands adı verilen ülkenin orta kesimleri, kuzeybatı 0,8 ila 1,0; kuzeybatı ve Yorkshire 0,7 ila 1,0, İngiltere’nin doğusu ise 0,7 ile 0,9 olarak tahmin ediliyor.

R0 katsayısının yüksek olduğu Güneybatı İngiltere’de vaka sayısı çok düşük. Dolayısıyla, daha yüksek R0 katsayısının büyük bir kaygı yaratmadığı görülüyor.

Fakat R0 katsayısının genel olarak 1’e yakın olması, salgınla ilgili önlemlerin hangi hızla gevşetileceği konusundaki değerlendirmelerde önemli rol oynuyor.

Warwick Üniversitesi’nden Prof. Matt Keeling, 1’e yakın R0 oranının “arzulanan ideal tablo olmadığını” ve bunun aynı zamanda “sosyal mesafe kurallarını gevşetme konusunda fazla bir manevra alanı olmadığı anlamına geldiğini” söyledi.

R0 katsayısının yorumlanışındaki sorunlar

BBC Sağlık ve Bilim Muhabiri James Gallagher’ın yorumu

R sayısı ya da R0, virüs taşıyan her bir kişinin hastalığı ortalama kaç kişiye bulaştırdığını gösteriyor.

İngiltere çapında R0 hala 1’in altında seyretmekle beraber, bölgesel R0 sayıları farklı olabiliyor.

Fakat bölgesel katsayılarla ilgili tahminlerin pratik anlamları çok net değil.

R0 sayısının yüksekliğine dayanarak belli bir bölgede sokağa çıkma önlemleri getirmek pratikte birçok sorun yaratabilir çünkü her bir bölgenin içinde birbirinden 250 km. mesafede kent ve kasabalar olabiliyor.

Bütünüyle bir bölge değil ama bölgeler içinde bir işyeri, bir bakımevi, bir mahalle gibi daha dar kümelerde virüsün yayılma hızının yükseldiğini belirlemek pratik olarak daha anlamlı olabilir.

Yapılan tahminlerde R0 sayısı tahmininin en yüksek olduğu bölgenin güneybatı İngiltere olması ilginç; çünkü burası aynı zamanda şu ana kadar coronavirüsten en az etkilenmiş bölge.

Bir başka ilginç nokta ise vakalar giderek azalsa bile virüs bulaşma katsayısının aynı ölçüde düşmemesi.

Bu da toplum genelinde virüsün yayılması çok yavaşlasa dahi, halen yayıldığı yerlerdeki hızının yüksek olmasından kaynaklanabilir.

Dolayısıyla R0 sayısına tek başına değil, salgınla ilgili diğer verilerle birlikte büyük resmin parçası olarak bakmak önemli.

Örneğin günde yalnızca 100 yeni vaka olan bir yerde R0 katsayısının 1 olması ile günde 100 bin vakanın olduğu bir yerde bu katsayının 1 olması çok farklı şeyler ifade ediyor.

Advertisement
Yorum Yapmak İçin Tıklayınız

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Londra

Süper cumartesi: İngiltere’de Barlar ve kuaför salonları açıldı.

Üç aydır kapalı olan bar, retoran ve kuaför salonlarının yanı sıra müze ve kütüphaneler de kapılarını ziyaretçilere açtı. Sabah 06.00’dan itibaren İngilizler pub’lara koştu.

Published

on

By

Corona virüsü tedbirleri dünya genelinde kademeli olarak hafifletilirken, 44 bin 216 kişinin Covid-19 nedeniyle öldüğü İngiltere’de üç ay sonra kuaför salonları ve barlar bugün itibariyle açıldı. Restoranların da kapılarını açtığı ülkede polis yetkilileri ve sağlık görevlileri ‘süper cumartesi için hazırlıklı olduklarını’ aktardı.

Restoran, bar ve kuaför salonlarının yanı sıra ibadethaneler, parklar, kütüphaneler, lunaparklar, sinema salonları ve müzeler de sosyal mesafe kuralları göz önünde bulundurularak yeniden açıldı. İki hane halkının iç mekanda bir araya gelmesine ve en fazla 30 katılımcıyla düzenlenecek düğünlere de izin verilecek.

‘SARHOŞ HAYDUTLAR TUTUKLANACAK’

Hükümetin, ekonomiye destek için vatandaşları dışarıya çıkmaya teşvik ettiği İngiltere’de Sağlık Bakanı Matt Hancock, yerel basının ‘süper cumartesi’ olarak tanımladığı ve kısıtlamaların gevşetildiği hafta sonunda ‘kargaşaya neden olan sarhoş haydutların tutuklanacağını’ söyledi.

‘EKONOMİ BİZE BAĞLI’

İngiltere Başkbakanı Boris Johnson, cuma günü düzenlediği basın toplantısında, işletmelerin desteklenmesi gerektiğini söyledi. İnsanları sorumlu davranma ve sosyal mesafe kurallarına uyma konusunda uyaran Johnson, “Ülkenin ekonomik sağlığı bizim sorumlu hareket etmemize bağlı” dedi.

Okumaya Devam Et

Londra

İngiltere’de koronavirüs nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 44 bin 131’e yükseldi

İngiltere’de toplam vaka sayısı 284 bin 276 oldu.

Published

on

By

İngiltere’de koronavirüs nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 44 bin 131’e yükseldi

İngiltere’de toplam vaka sayısı 284 bin 276 oldu.

İngiltere’de, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) nedeniyle yaşamını yitirenlerin sayısı 44 bin 131’e yükseldi.

Sağlık Bakanlığının verilerine göre, ülkede son 24 saatte Kovid-19 nedeniyle 137 kişi hayatını kaybetti, böylece toplam ölü sayısı 44 bin 131’e çıktı.

Ülkede vaka sayısı son 24 saatte 544 artarken, toplamda 284 bin 276 oldu.

İngiltere, Kovid-19 kaynaklı ölü sayısında Avrupa’da 1’inci, dünya genelinde de ABD ve Brezilya’dan sonra 3’üncü sırada yer alıyor.

Okumaya Devam Et

Londra

Boris Johnson ırkçılığı protesto için diz çökmeye yanaşmadı!

Irkçılık karşıtı Black Lives Matter (Siyahların yaşamları değerlidir) hareketine desteğin göstergesi olan tek diz üzerine çökme jestini yapıp yapmayacağı sorusu üzerine, Britanya Başbakanı Boris Johnson, ‘insanların zorbalığa uğradıkları için diz çökmeye mecbur kalmış hissetmemeleri gerektiğini’ söyledi.

Published

on

By

ABD’de beyaz polisin silahsız siyah yurttaş George Floyd’u ensesine çökerek boğarak öldürmesinin başlattığı protestoların sıçradığı Britanya’da, hkümet, ırkçılık karşıtı Black Lives Matter/BLM (Siyahların yaşamları değerlidir) hareketine desteğin göstergesi olan tek diz üzerine çökme jestini yapmak ya da yapmamak meselesiyle meşgul.

LBC Radyosuna konuşan Muhafazakar Partili Başbakan Boris Johnson’a (BoJo) “Raab mısınız yoksa Starmer mi” sorusu yöneltildi. Dışişleri Bakanı Dominic Raab’ın diz çökmeyi reddetme gerekçeleri tartışma yaratırken, anamuhalefetteki İşçi Partisi’nin yeni lideri Sir Keir Starmer BLM’ye destek sunup diz çökerken poz vermişti.

Dışişleri Bakanı Raab’dan yana olduğu, yani diz çökmeyeceğini ima eden bir yanıt veren Başbakan Johnson, ‘insanların zorbalığa uğradıkları için diz çökmeye mecbur kalmış hissetmemeleri gerektiğini’ söyledi.

“İnsanların herhangi bir zamanda illa yapmak istemedikleri şeyi yapmaları için zorbalığa maruz kalmalarını istemiyorum” diyen BoJo, şöyle devam etti:

“Kenotaf’da (Londra’daki savaşta ölenler için anıt) duran polis memurlarının başına gelen düşünüldüğünde… Kalabalığın bazı üyeleri tarafından çok saldırgan şekilde hakarete uğradılar ve kendilerine diz çökmeleri söylendi. Bazısı bunu yaptı, yapmayanlar ise çok zor durumda kaldı.”

“Benim pozisyonum bu. Bence hayatı zorlaştıran veya kişiyi utandıran şeyleri yapmamak çok önemli.”

Diz çöküp çökmeyeceğine dair doğrudan soru üzerine Başbakan “Jestlere inanmıyorum. İçeriğe inanıyorum. Pratikte bir fark yaratan şeyler yapmaya inanıyorum” dedi.

Londra Belediye Başkanlığı dönemindeki icraatlarını savunan BoJo, başkentin polis teşkilatındaki siyah temsiliyetini muazzam şekilde artırdığını anlatıp kendisini bir başarının şampiyonu gibi görmek istediğinden söz etti. Bununla birlikte Britanya’da ‘düzeltilmesi gereken adaletsizlikler ve önyargılar’ olduğunu dile getirdi.

BoJo’dan önce Raab, diz çökme jestinin Taht Oyunları dizisinden çıkmışa benzediğini, kendisine özgürleşmeden çok itaat simgesi gibi geldiğini söyleyip Kraliçe ve evlilik teklif ettiği kadından başka kimse önünde diz çökmeyeceğini söylemişti. Tepkiler üzerine BLM aktivistlerinin saygısının tam olduğu açıklamasını yapmak zorunda kalmıştı.

Diz çökme jesti, 2016’da ABD’de siyahlara yönelik polis şiddetini protesto için Amerikan Futbol Ligi (NFL) oyuncusu Colin Kaepernick’in milli marş çalarken ayakta durmak yerine tek dizinin üzerine çökmesiyle başlamıştı.

Okumaya Devam Et

En Çok Okunanlar