Connect with us

Londra

İngiltere’de doktorlara acil uyarı: Çocuklar arasında Coronavirüsle bağlantılı yeni bir hastalık görülüyor olabilir

Corona virüsü hızla can almaya devam ederken, İngiltere’de salgınla bağlantılı olarak çocuklar arasında başka bir hastalığın yayıldığı öğrenildi. Korona salgınıyla birlikte toksik şok benzeri çoklu bölgede iltihaplanma vakaları uzmanları harekete geçirdi.

Published

on

By

İngiltere’de doktorlara ‘acil’ koduyla gönderilen bir uyarıda çocuklar arasında son üç haftada coronavirüsle bağlantılı, yoğun bakımda tedavi gerektiren yeni bir hastalığın görülmeye başlamış olabileceği belirtildi.

İngiltere Ulusal Sağlık Sistemi NHS’in uyarısında “İngiltere’de çocuklar arasında Covid-19’la bağlantılı bir inflamatuar sendromu ya da henüz ne olduğu tespit edilemeyen yeni bir bulaşıcı patojenin görülmeye başlaması kaygı yaratmıştır” denildi.

Uyarıda bu hastalığın hem coronavirüs testleri pozitif çıkan hem de bu virüse yakalanmayan çocuklarda görüldüğü belirtildi.

Toksik şok sendromu ve Kawasaki Hastalığı belirtileri

Açıklamaya göre bu yeni hastalıkta ağır Covid-19’un yanı sıra toksik şok sendromu ve atipik Kawasaki Hastalığı belirtileri görülüyor. (Kawasaki Hastalığı’nda orta büyüklükteki damarlarda inflamasyon gelişiyor ve damarlar şişiyor.)

Uyarıda çocuklarda karın ağrısı, mide-bağırsak sorunlarıyla kardiyak inflamasyonu görüldüğüne dikkat çekilerek bu belirtileri gösterenlerin derhal hastaneye sevk edilmesi istendi.

Ne kadar yaygın olduğu bilinmiyor

Çocuklarda görülen yeni rahatsızlığın İngiltere genelinde ne kadar yaygın olduğuna dair bir veri bulunmuyor.

Ancak vakaların başta başkent Londra olmak üzere ülkenin çeşitli kentlerinde gözlendiği ifade edildi.

Advertisement
Yorum Yapmak İçin Tıklayınız

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Londra

Boris Johnson vatandaşlarını tehdit etti!

BORIS Johnson: “İnsanlar “pervasız” davranırlarsa ve kuralları takip etmeyerek Süper Cumartesi’yi mahvederse başka bir kilitlenme tehdidiyle karşı karşıya kalacaklardır”

Published

on

By

Başbakan, hafta sonu tekrar açılacak bar ve restoranların önünde güvende kalmak için ellerinden geleni yapmaları gerektiği konusunda halkı uyardı. Johnson bugün verdiği röportajda, “Pervasız davranışlarla yaptığınız fedakarlıkları geri almak zorunda kalmak istemiyoruz. İşletmelerin tekrar kapanması gerektiğini görmek istemiyoruz. Bizi buna zorlamamaları lazım” diyerek İngiliz halkını uyardı.

 

Öte yandan cumartesi günleri insanları güvende tutmak için dahil edilen diğer kurallardan bazıları şunlar:

  • Pubların futbolu göstermesine izin verilecek ancak insanlar bağırırken damlacıkların yayılmasını durdurmak için sadece sessizce sesle yapabilecekler.
  • İnsanların pub’a sadece bir kişi ile gitmesine izin verilir 
  • Müşteriler iletişim bilgilerini 21 gün boyunca pub veya restoranlarla bırakmak zorunda kalacaklar, böylece bir salgın varsa takip edilebilecekler.
  • İnsanlar nakit yerine temassız ödemeleri kullanmaya teşvik edilecek.
  • Müşteriler masaya oturacak ve barın önünden servis almak yerine servisi bekleyecekler.
  • Mesafeyi korumak için masalar mümkün olduğunca aralıklı olmaycak ve mekanlar havalandırılacak.

Polis, ekonominin büyük bölümlerinin açılmasının hafta sonu kaosa neden olacağından da korkuyor.

Artan şiddet, polisle çatışmalar ve anti-sosyal davranışlarla bir yılbaşı gecesi kadar özel olacağını düşündükleri durumuna hazırlanıyorlar.

Okumaya Devam Et

Londra

İngiltere’de coronavirüsten ölenlerin sayısı 43 bin 906’ya çıktı

İngiltere’de coronavirüs (COVID-19) nedeniyle yaşamını yitirenlerin sayısı 176 artarak 43 bin 906’ya ulaştı.

Published

on

By

Sağlık Bakanlığının açıklamasına göre vaka sayısı ise 829 artarak 313 bin 483’e çıktı.

Son 24 saatte 226 bin 398 test yapıldı, toplam test sayısı mükerrerler dahil 9 milyon 662 bin 51 oldu.

İngiltere, COVID-19 kaynaklı ölü sayısında Avrupa’da 1’inci ve dünya genelinde ise ABD ve Brezilya’dan sonra 3’üncü sırada yer alıyor.

Okumaya Devam Et

Londra

İngiltere’de skandal: Son kullanma tarihi geçmiş defolu maskeler bakım evlerine ve pratisyen hekimlere dağıtılmış

İngiltere’de olası bir grip salgını için 2009 yılında stoklanan , son kullanma tarihi geçmesine karşılık kullanılması ‘güvenli’ bulunarak bakım evlerine ve pratisyen hekimlere dağıtılan düzinelerce maske geri çağrıldı.

Published

on

By

İngiltere’de son kullanma tarihi geçmiş defolu maskelerin bakım evlerine gönderildiği ve pratisyen hekimlere verildiği ortaya çıktı.

İngiltere’de olası bir grip salgını için 2009 yılında stoklanan , son kullanma tarihi geçmesine karşılık kullanılması ‘güvenli’ bulunarak bakım evlerine ve pratisyen hekimlere dağıtılan düzinelerce maske geri çağrıldı.

Sky News haber sitesinin aktardığına göre çağrı, maskelerdeki lastiklerin ve tellerin defolu olduğuna dair yapılan şikâyetlerin ardından geldi. Bu süreçte maskeleri kullanan pek çok kişi, maskenin yüzlerinde durmadığından şikâyet etti.

80 parti maske geri çağrıldı

Yapılan incelemelerde maskeler her ne kadar nefes alma, filtreleme ve sıçrama direnci açısından kriterleri karşılasa da, gevşet parçaların temas açısından tehlike yaratabileceği tespit edildi.

Bunun üzerine 26 Haziran ’da bakım evlerine bir yazı gönderen Sağlık ve Sosyal Bakım Bakanlığı, Cardinal Healthcare tarafından üretilen IIR maskelerin kullanımına derhal son verilmesini istedi. Bakanlık, personel açısından risk taşıdığı için maskelerin yok edilmesini talep etti.

Şimdiye kadar son kullanma tarihinin geçtiği tespit edilen 80 parti maske nin geri çağrıldığı belirtildi.

‘Bu maskeleri bir süredir kullanıyor olabilirler’

Ancak ilk defolu maske vakasının mayıs ayı başlarında saptandığına dikkat çeken sağlık çalışanları ve bakım evi görevlileri, hem hastaların hem de kendilerinin bu süre içerisinde virüs kapmış olabileceklerini söyledi.

İngiliz Tabipler Birliği’nden Doktor Richard Vautrey , “Personel güvenli olduklarını varsayarak bu maskeleri bir süredir kullanıyor olabilir, şimdi de doğal olarak endişe ediyorlar. Acil bir açıklamaya ihtiyacımız var. Güvenli olmayan ekipmanların salgınla mücadelenin ön cephesinde kullanılması için nasıl onay aldığı hakkında sorular sorulmalı. Sonuç olarak herhangi birine zarar geldiyse, sorumluların hesap vermesi gerekir” dedi.

Okumaya Devam Et

En Çok Okunanlar