Connect with us

Londra

İngiltere’de evsizlik krizi: ’59 yaşındayım, 4 torunum var, karavanda yaşamak dışında seçeneğim yok’

İngiltere’de son üç ayı kapsayan işsizlik temmuz ayında yüzde 4,1 arttı.

Published

on

By

İngiltere Ulusal İstatistik Ofisi verilerine göre, İngiltere’de işsizlik mayıs, haziran ve temmuz aylarını kapsayan haziran döneminde yüzde 4,1 arttı.

İşsizlik bir önceki çeyreğe göre yüzde 0,2 ve bir önceki yılın aynı çeyreğine göre yüzde 0,3 artarken, istihdam oranı yıllık yüzde 0,4 artışla yüzde 76,5 düzeyine yükseldi. Mayıs döneminde iş açığı 434 bine ulaşırken, temmuz dönemine göre yüzde 30’a yakın arttı.

Başlıktaki sözler, İngiltere’de sosyal konut eksikliğinden en çok etkilenen kişilerden biri olan Polly Richardson’a ait. Bir yıldan uzun süredir bir karavanda kalan Richardson, yaşadıklarını şöyle anlatıyor:
“Artık evim burası. Bir kutuda ikişer takım kıyafetim var. Bir çekmecede bardaklarım, yatağımın altında tavalarım duruyor. Bir tüp de gazım var.

“Eşyalarımı insanların garajlarında tutuyorum.

59 yaşındaki dört torun sahibi Richardson, sosyal konut bekleme listesinde bile yer almayan 1,5 milyon kişiden biri. Ulusal İskan Federasyonu’na göre İngiltere’de bu listelerde 3,8 milyon kişi yer alıyor.
Richardson yıllarca perakende satış müdürü olarak çalıştıktan sonra hasta babasına bakmak için işinden ayrılmış. Kız kardeşiyle büyük bir tartışma yaşadıktan sonra Mart 2019’da kendini karavanda bulmuş:
“Bir işiniz yoksa ev tutamıyorsunuz. Eviniz yoksa da size iş vermiyorlar. Umarım bir gün bana da iş veren biri çıkar.”

Federasyon, önümüzdeki 10 yıl boyunca sosyal konut talebine yetişebilmek için her yıl 90 bin konut inşa edilmesi gerektiğini söylüyor. Fakat resmi verilere göre bu sayı 2018-19’da 6 bin 338 oldu. Bu, 2010-11’e kıyasla yüzde 84 düşüş demek. Sosyal konutların en büyük avantajı, kiraların diğer evlerden yaklaşık yüzde 50 daha düşük olması.

Federasyon yöneticisi Kate Handerson, “Sosyal konut ihtiyacı artarken arz azalıyor” diyor ve ekliyor:
“Sosyal konutlara yatırım yapmak ekonomiyi canlandırır, binlerce yeni iş yaratır, inşaat sektörünün tedarik zincirlerini de destekler, insanlara da ihtiyaç duydukları güvenli barınma imkanı sağlar.”

Uygun konut eksikliği, ailelerin ihtiyaç duyduklarından daha küçük evlerde yaşamalarına da yol açıyor.
Leeds kentinde üç çocuğuyla birlikte iki odalı bir evde yaşayan 27 yaşındaki bekar anne Abigail McManus, bebek arabasını küçük evinin merdivenlerinden indirip çıkartırken zorlanıyor.

Olumlu bir yanıt alamamış

Yıllardır üç odalı bir zemin katı evi için başvuru yapan McManus, olumlu bir yanıt alamamış.
Yerel yönetim, ona daha uzak bir bölgede ev başvurusu yapmasını söylese de, tüm ailesi aynı toplu konut projesinde yaşadığı için orayı terk etmek istemiyor: “Araba kullanmayan bekar bir anne olarak uzak bir yere gidersem ulaşım benim için çok zor olur, şu an hissettiğimden daha izole hissederim.”

Eski İngiltere Başbakanı Theresa May, yerel yönetimlerin sosyal konut ihtiyacını karşılayabilmeleri için bazı düzenlemeler yaptı. Hükümet, sosyal konut inşaatının yılda 10 bine yükseleceğini tahmin ediyordu.
Bunun gerçekleşmediği gibi, koronavirüs salgını da inşaat sektörünün sorunlarını artırdı.
BBC’ye açıklama yapan İngiltere İskan Bakanlığı, Ulusal İskan Federasyonu’nun verilerinin gerçekçi olmadığını belirtti. Bakanlık sosyal konutlar için önümüzdeki 5 yılda 11,5 milyar sterlinlik yatırım planlandığını belirtti.

Advertisement
Yorum Yapmak İçin Tıklayınız

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Londra

Boris Johnson halka seslendi: Kurallara uyulmazsa yeni yaptırımlar gelecek

Johnson televizyondan halka sesleniş konuşmasında yeni kurallara uyulmazsa yeni bir lusal tecrit tehdidinde bulundu…

Published

on

By

“Öksürüğünüz başkasının ölüm çanı olabilir” sözleriyle durumun ciddiyetine dikkat çeken başbakan, İngiltere’nin gelecek “zor” kış aylarından en az zararla kurtluması için “disiplin, kararlılık ve birliktelik ruhu” gösterilmesi için halka adeta yalvardı.Bu birlkteliğe uyulmaması durumunda ise daha sert adımlar atmaktan çekinmeyeceğini söyledi.

Covid ile mücadele sona erdiğinde,harika günlerin geleceği konusunda halka güvence veren Johnson, dikkat edilmezse daha sert” yeni bir ulusal tecrit olasılığını ve bunun ülke için ne anlama geleceğini vatandaşlarına anlattı.

Okulları kapamak istemiyorum

“Covid ile mücadele hiçbir şekilde bitmedi” diyen başbakan,okulları tekrar kapamayı asla istemeyeceğini belirtti. İnsanları kurallara uyması konusunda teşvik eden Johnson, milyonlarca yaşlı ve savunmasız insanın bir kez daha tehlikeye atmaya kimsenin hakkı olmadığını söyleyip vatandaşları kurallara uymaya davet etti.

Başbakan sözlerini şöyle sürdürdü;

“Yeni bir ulusal tecrit sadece işleri ve geçim kaynaklarını değil, hepimizin bağlı olduğu sevgi dolu insan ilişkisini tehdit ederdi. O yoldan tekrar gitmekten kaçınmak için elimizden geleni yapmalıyız. Ama insanlar koyduğumuz kurallara uymazlarsa, daha ileri gitme hakkını saklı tutmalıyız. Milletin kaderi daha önce hiç bu kadar “tamamen bizim bireysel davranışımıza” dayanmamıştı.”

Continue Reading

Londra

İngiltere’de koronavirüs vakaları son 24 saatte 4.926 arttı.

Published

on

By

İngiltere’de koronavirüs vakaları, son 24 saatte 4.926 arttı. Vakalar 7 Mayıs’tan bu yana en yüksek seviyeye yükselirken 37 kişi daha virüsten öldü. Bu rakam 44 kişinin hayatını kaybettiği 14 Temmuz’dan bu yana en yüksek ölüm sayısı.

İskoçya’da koronavirüs vakaları son 24 saatte 383 kişi arttı. Bugün bir hastanın daha ölümü kaydedildi ve ölü sayısı  2.506’ya yükseldi. Galler’de 281 vaka daha kayıt edildi. Bu da ülkedeki toplam teyit edilmiş vaka sayısını 21.159’a çıkardı. Ancak yeni ölüm vakası yaşanmadığı için toplam ölüm sayısı 1.603’te kaldı.

Continue Reading

Londra

İngiltere’de süper bulaştırıcı paniği: Londra’dan Vietnam’a giden genç kadın 15 kişiye virüs bulaştırdı

İngiltere’de yapılan araştırmada, Londra üzerinden Vietnam Hanoi’ye seyahat eden Nga Nguyen adlı yolcunun Vietnam Havayolları’na ait bir uçuşta yolculara koronavirüs (Covid-19) bulaştırdığı ortaya çıktı.

Published

on

By

Dünyayı etkisi altına alan koronavirüs (Covid-19) salgını tüm hızıyla sürüyor. Vaka sayılarında meydana gelen artış ile ilgili araştırma yapan İngiltere, vaka ve bulaşma yöntemlerini mercek altına aldı.

İngiltere Sağlık Bakanlığı yetkilileri tarafından yapılan araştırmada, ülkede son dönemlerdeki meydana gelen vaka sayısında yurtdışından ülkeye gelen turistler olduğu tespit edildi.

VİETNAMLI GENÇ KADIN SÜPER BULAŞTIRICI ÇIKTI
Londra üzerinden Vietnam Hanoi’ye seyahat eden Nga Nguyen adlı yolcunun Vietnam Havayolları’na ait bir uçuşta yolculara koronavirüs (Covid-19) bulaştırdığı ortaya çıktı. Nga Nguyen adlı genç kadının seyahat rotası takip edildiğinde, kadının ‘süper bulaştırıcı’ olduğu belirlendi. Genç kadının raporun basında yayınlanmasında sonra ilgili seyahatlerinde çekilen fotoğraflarını, sosyal medya hesabından sildiği belirlendi. Raporda, “Vietnam’dan bir iş kadını Mart ayında Londra’dan uçarken 12 business class, ekonomi alanında iki yolcu ve bir mürettebat üyesine koronavirüs bulaştırdı” ifadeleri yer aldı.

Continue Reading

En Çok Okunanlar