Connect with us

Londra

İngiltere’de Eylül ayında okulların açılması için barlar ve restoranlar kapatılabilir!

Published

on

By

İngiltere’de hükümetin danışmanlığını yapan bilim adamları, eylül ayında okulların tamamen yeniden açılması için PUB ve restoranların kapatılması gerekebileceği konusunda uyarıda bulundular.

Profesör Chris Whitty,  vaka sayılarında artış yaşandığına dikkat çekerek, çocukları okula geri dönebilmesi için İngilizlerin diğer özgürlüklerden fedakarlık etmesi gerektiğini ima etti.

Baş tıbbi memur bugün rahatlatıcı kuralların kaçınılmaz olarak virüsün yeniden canlanmasına yol açacağı konusunda herkesi uyardı.

Başbakanın okulların açılmasını öok önemsediğini ve ulusal olarak en önem vermeleri gereken önceliğin bu olduğunu belirten Whitty, eylül ayında okullar açılırken bar ve restoranların yeniden kapatılabileceğini ve bunun virüsün yayılmasını engelleyebileceğini belirtti.

 

Londra

Yeni yasaya göre İngiltere’de kayıt yaptırmazsanız otomatik olarak organlarınızı bağışlamış sayılacaksınız.

İngiltere’de organ bağışı ‘kapsam dışı bırakma’ sistemine dönüştü. Organlarınızı otomatik olarak bağışlamak istemeyenler bildirim yapmak zorunda…

Published

on

By

İngiltere’de organ bağışı ‘kapsam dışı bırakma’ sistemine dönüştü. Organlarınızı otomatik olarak bağışlamak istemeyenler bildirim yapmak zorunda…

Hariç tutulan bir grupta değilseniz ve bir organ bağışçısı olmak isteyip istemediğinizi kayıt etmediyseniz yeni çıkan kanunla otomatik olarak öldüğünüzde organlarınızı bağışlamayı kabul etmiş oluyorsunuz.

Bağışçı olmak isteyip istemediğiniz konusunda hala bir seçiminiz var. Normal koşullarda organ bağışında bulunmak hayat kurtarmak anlamına geliyor. Elbette biz bunu tavsiye ediyoruz…

Hükümetin son dönemlerde yaşlı bakım evlerine covid-19 hastalarını yerleştirip 8 bin civarında yaşlının erken ölmesine sebep vermesi skandalı ve NHS sistemini satışa çıkarıp Amerikan firmalarına satmak istediği ortaya çıktığı için bazı kişiler özel şirketlere güvenmeyip ya da dini veya kültürel sebeplerden dolayı organlarını bağışlamak istemeyebilir. Alttaki linkte kırmızı ‘NO’ yazan kutuya tıklayıp organlarınızı bağışlamadığını bildirebilirsiniz. Bağış yapmak isteyenler ise yeşil kutudan bilgilerini doldurabilir.

Aslında kayıt olmasanız da otomatik olarak Mayıs 2020 yılından itibaren gönüllü donör olarak kayıt edilmiş olacaksınız.

Organlarınızı otomatik olarak bağışlamak istemeyenler için yazının sonunda web linki ekledik. Bu linkten iptal edip yada donör olarak kayıt yaptırabilirsiniz…

http://organdonation.nhs.uk/?&gclid=Cj0KCQjwyJn5BRDrARIsADZ9ykEZl8Yrnk4NOWCeSKYPF3vVPK7gF6LkKIhoS74geEgyRec6f9nug8AaAlfzEALw_wcB

Okumaya Devam Et

Londra

İngiltere’de yetkililerin yeni hedefi kuaförler: Müşterilere virüs bulaştırıyor olabilirler!

Published

on

By

Bilim adamları, berber ve kuaför salonlarında personel tarafından giyilen plastik yüz kalkanlarının, havadaki Covid-19 damlacıklarının geçmesine izin verebilecek önemli bir boşluk bıraktığı için uygun koruma sağlayamayacağını açıkladılar.

Maskeler hem burnu hem de ağzı kaplayacak şekilde tasarlandığından, NHS personeli sadece maskelere güveniyor ve plastik vizörlerin sadece ek koruma sağlayacağını belirtiyorlar.

Bilim adamları, berber ve kuaför salonlarında personel tarafından giyilen plastik yüz kalkanlarının, havadaki Covid-19 damlacıklarının geçmesine izin verebilecek önemli bir boşluk bıraktığı için uygun koruma sağlayamayacağından korkuyorlar.

Bilim adamlarının Cuma günü Yeni ve Gelişen Solunum Virüsü Tehditleri Danışma Grubu’nun (Nervtag) son toplantısında kuaförler tarafından giyilen ekipmanla ilgili endişelerini dile getirdiler.

Telgraf’ın haberine göre, konular Bilimsel Danışma Acil Durumlar Grubunun (Sage) en az bir alt komitesinin son toplantısında da tartışıldı.

Bakanlar şimdi  bilim adamlarından berberlerin ve kuaförlerin tek başlarına veya siperliklerle maske veya yüz kaplamaları giymelerini istemeleri çağrısında bulunuyorlar. Sage ve iki alt komitesine katılan tıbbi mikrobiyoloji profesörü Prof Mark Wilcox şunları söyledi: “Neden vizörlerin maske yerine tercih edildiğini anlamıyorum.”

Bulaşıcı hastalıklar danışman olan Dr. Ben Killingley de, “nereden geldiği ve kimin verdiği belli olmayan bir kararla kuaförler için bir vizör giymenin yeterli olacağına nasıl karar verildi anlamıyorum. Bir vizör öncelikle işçileri su sıçramalarına karşı korumak için giyilir. Gözlüklerle aynı işi yapar, gözleri korur. Hiçbir sağlık çalışanı maskesiz bir vizör takmaz. Bu kadar yakın temaslı bir meslekte maske zorunluluğunun olmaması anlaşılmaz” diye konuştu.

İngiltere’de hastalanan vatandaşların sayısı arttıkça önlemlerin yeterli olmadığı yönünde yetkililerin yaptığı açıklamalar yeni kilitlenmeler ve yasaklar öncesi halkın nabzını tutmak için yapılan açıklamalar olarak değerlendiriliyor.

 

Okumaya Devam Et

Londra

İngiltere’de yeni tartışma: Göçmenler İngilizce bilmedikleri için virüs yayıyor olabilir!”

Published

on

By

Lordlar Kamarası mensubu da olan Hint asıllı İngiliz siyasetçi Baroness Verma ilginç bir açıklamayla İngiltere’de gözlerin göçmenlere çevrilmesine neden oldu. Kadın ve Kız Çocuklarına Karşı Şiddetle Mücadele Bakanı olan Kadın ve Kız Çocuklarına Karşı Şiddetle Mücadele Bakanı olan Verma, “Bazı Asyalı göçmenleri kendilerini ve diğerlerini risk altına sokabilirler. Çünkü İngilizce bilmedikleri için sosyal mesafeyle ilgili mesajları anlamıyor olabilirler” dedi.

Baroness Verma, “Daha da kötüsü, düşük ücretle sömürüldüklerinden habersiz aşırı kalabalık atölye fabrikalarında çalıştıkları için birçoğu zarar gördüğünün farkında bile değil.  Salgın, toplulukların dil engelleri nedeniyle önemli hükümet mesajlaşmalarını anlamadığı Leicester kentinde bu nedenle rakamlarda ani bir sıçrama oldu” açıklamasını yaptı.

Konuyla ilgili yetkilileri de eleştiren milletvekili, “Birçok insan yıllardır burada bulunuyor, ancak İngilizce dil becerilerine sahip olmadıkları için mevcut planlar ve hizmetler ve daha geniş fırsatlardan hariç tutuluyor. Seçimler sırasında partiler birçok dilde broşür gönderiyorlar, ancak Covit krizinde tüm materyaller İngilizce idi” şeklinde konuştu.

Okumaya Devam Et

En Çok Okunanlar