Connect with us

Gündem

İngiltere’de karantina nedeniyle kendi dişini çekmek zorunda kalan da var, macunla dolgu yapan da…

İngiltere’de salgın nedeniyle diş hekimlerinin sadece acil durumlara müdahale etmesine izin verilirken, halkın tedavi için macunla dolgu yapmak hatta kendi dişini çekmek gibi yöntemlere başvurduğu belirtildi.

Published

on

By

İngiliz basınının aktardığına göre, salgın önlemleri kapsamında diş hekimlerinin kliniklerini kapatmaya zorlanması,  halkı, macunla dolgu yapmak hatta kendi dişini çekmek gibi çarelere itti.

Kendi başının çaresine bakmak zorunda kalanlardan biri olan Deb Hepplestone, karantinadan önce dişini kırmış ve açığa çıkan sinirlerin ağrıya yol açmaması için iki geçici dolgu konulmuş. Ancak zamanla dolgular işlevini yitirip, ağrı da katlanılmaz olunca Hepplestone, bir parça macunla açığı kapatmaya çalışmış.

‘Başka seçeneğim yoktu’

Hâlâ biraz rahatsızlık yaşayan Hepplestone, durumu “Başka bir seçeneğim yoktu. Diş tedavisinin öncelik olarak görülmemesi bir talihsizlik çünkü diş ağrısı korkunç bir şey ve eminim ki benden daha kötü durumda olan çok sayıda insan var” diye anlattı.

Britanya Dişhekimleri Birliği (BDA), pek çok insanın ‘kaçınılmaz’ olarak kendini tedavi etmeye çalıştığını, bunun da sağlık açısından endişe verici olduğunu belirtti.

‘Tavsiye edilen bir şey değil’

BDA Başkan Yardımcısı Eddie Crouch“İnsanların kendi dişlerini çekmek zorunda kaldıklarına dair haberler okudum, ki bu kesinlikle tavsiye edilen bir şey değil” dedi.

Crouch, “Bazı acil durumlarda, bir diş hekiminin rehberliğinde kişinin kendini tedavi etmesi yardımcı olabilir. Örneğin eczanelerde geçici dolgu kitleri satılıyor, kırılan dişin yerine bunlar konulabilir” bilgisini de verdi.

Salgının yayılmasını önlemek adına hayata geçirilen kısıtlama tedbirleri kapsamında tüm diş operasyonları ertelendi. Sadece çok acil bazı vakalara izin veriliyor. Pek çok hekim de video ya da telefon yoluyla hastalarına bilgi vermeye çalışıyor.

Advertisement
Yorum Yapmak İçin Tıklayınız

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gündem

Rusya’nın Komünistleri Partisi’nden çağrı: Ayasofya’ya müze statüsü iade edilmedikçe Türkiye’ye gitmeyin

Ayasofya’nın camiye dönüştürülmesi kararına tepki gösteren Rusya’nın Komünistleri Partisi, yurttaşlara Türkiye’ye seyahat etmeme çağrısı yaptı.

Published

on

By

Ayasofya’nın müze statüsünün iptali ve cami olarak ibadete açılmasına bir tepki de Rusya’nın Komünistleri Partisi Merkez Komitesi Başkan Yardımcısı Yaroslav Sidorov’dan geldi.

‘Komünistlerin sözcüsüyüm’

“Bir komünist ve bin yılı aşkın tarihi olan bir ülkenin vatandaşı olarak, partimdeki birçok komünistin fikrini dile getiriyorum” diyen Sidorov, şöyle devam etti:

Rus hükümetine güçlü karşılık vermesi için çağrı

“Türkiye hükümeti Ayasofya’ya müze statüsünü iade etmediği sürece Rusya vatandaşlarını bu ülkeye seyahat etmekten kaçınmaya çağırıyorum.”

“Türkiye, Rusya ve diğer ülkelerin dini ve insani kurumlarının defalarca yaptığı açıklamaları dikkate almıyor. Rusya hükümetiyle toplumunun bu davranışa güçlü bir yanıt vermesi gerekmektedir.”

Okumaya Devam Et

Gündem

Dünya Sağlık Örgütü: Karşı karşıya olduğumuz en büyük tehlike koronavirüs değil

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Sekreteri Tedros Adhanom Ghebreyesus, Koronavirüs pandemisi günlerinde bir liderin öne çıkmamasından ve toplumlar arası iş birliğinin yeterli seviyede sağlanamamasından yakındı.

Published

on

By

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Sekreteri Tedros Adhanom Ghebreyesus, Koronavirüs pandemisi günlerinde bir liderin öne çıkmamasından ve toplumlar arası iş birliğinin yeterli seviyede sağlanamamasından yakındı.

Cenevre’de bir basın toplantısı düzenleyen Ghebreyesus, “Dostlarım, şunu unutmayın; bugün karşı karşıya olduğumuz en büyük tehdit virüs değildir. Asıl tehdit, ulusal ve küresel seviyelerde lidersizlik ve ayrışmalardır” diye konuştu.

Sesi titreyen Ghebreyesus, “Bu trajedi bir çok arkadaşımızı kaybetmemize sebep oluyor. Çok fazla insan öldü. Bu pandemiyi bölünmüş bir dünya olarak yenemeyiz” dedi.

“Toplumlardaki çatlakların virüsün avantajına olduğunu” ifade eden DSÖ Genel Sekreteri, Koronavirüs’ü ortak düşman olarak nitelendirdi

Dünya genelinde şu ana kadar 12 milyon 630 bin 872 yeni tip Koronavirüs vakası görüldü ve 550 binden fazla insan hayatını kaybetti.

Okumaya Devam Et

Gündem

Çin üçüncü faz aşı denemeleri için 40 bin yabancı arıyor!

Corona virüsünün başlangıç noktası olan Çin’de süren aşı çalışmalarında üçüncü faz denemelere geçilecek. Çinli ilaç firması denemeler için Brezilya, Suudi Arabistan, Şili ve Rusya ile görüşmelere başlandığını duyurdu.

Published

on

By

Çinli aşı geliştiricisi CanSino firması, dünyayı kasıp kavuran ve 560 binden fazla can alan corona virüsü salgınına karşı geliştirdiği aşı için üçüncü faz denemelere geçiyor.

Firma aşının üçüncü faz denemeleri için Çin dışında da faaliyet göstermek istediğini açıkladı.

Üçüncü faz denemeler için Rusya, Brezilya, Suudi Arabistan ve Şili gibi ülkelerle görüşmelere başlandığını açıklayan firma denemeler için anlaşmaya çalıştıklarını bildirdi.

40 BİN KATILIMCI HEDEFLENİYOR

Firma yetkilisi üçüncü faz denemelerin kısa süre içinde başlayacağını belirtirken yaklaşık 40 bin katılımcının üzerinde denemeler gerçekleştirmeyi planladıklarını aktardı.

İkinci faz denemelerde istedikleri oranda antikor üretimini tetiklediklerini aktaran yetkili aşı hakkında detay vermekten kaçındı.

Çin’de inşaatı devam eden aşı üretim tesisinde 2021 yılı sonuna kadar yaklaşık 200 milyon doz aşının üretilmesi bekleniyor.

Çin’deki ilk aşı çalışmaları Mart ayında başlamıştı.

Okumaya Devam Et

En Çok Okunanlar