Connect with us

Londra

İngiltere’de kene korkusu!

İngiltere’de iki kişi, felce neden olabilecek nadir bir kene ısırığı enfeksiyonu sonrası hastaneye kaldırıldı. yetkililer vatandaşları uyardı…

Published

on

By

İngiltere’de Halk Sağlığı yetkilileri keneler yoluyla bulaşan nadir bir parazit konusunda halkı uyardı. The Sun’da yer alan habere göre İngiltere’de iki kişi Kene Kaynaklı Ensefalit (Tick-Borne Encephalitis) teşhisiyle hastaneye kaldırıldı. Bu tanı İngiltere’de onaylanmış ikinci TBE vakası olarak kayıtlara geçti. Merkezi sinir sistemini etkileyen viral bir enfeksiyon olan Kene Kaynaklı Ensefalit (Tick-Borne Encephalitis) felç riski taşıyor.  Yetkililer her iki hastanın da uygun tedavi gördükleri ve tam iyileşme sağlamaları beklenen tam teşekküllü bir hastaneye nakledildiklerini açıkladı.

Kene Kaynaklı Ensefalit (Tick-Borne Encephalitis) nedir

Santral sinir sistemini tutan viral bir enfeksiyondur.

Bulaşma

Tick-Borne Ensefaliti (TBE) virüsünü taşıyan kenelerin ısırmasıyla bulaşır. Aynı zamanda enfekte keçi, koyun ve ineklerin pastörize edilmemiş ürünlerinin (süt ve peynir gibi) tüketilmesiyle de virüs alınabilir.

Belirtiler

Ateş, kas ağrısı, yorgunluk, iştah kaybı, baş ağrısı, bulantı ve kusma başlıca belirtilerdir. Hasta kişilerin %20-30’ unda beyin ve omurilik tutulumu, bilinç kaybı, duyu bozuklukları ortaya çıkar ve bu hastaların % 1’ i kaybedilir.

Tanı ve Tedavi

Hastanın klinik muayenesi, kan ve BOS ( beyin omurilik sıvısı) tetkikleri ile tanı konur. Özel bir tedavisi yoktur, semptomlara yönelik tedavi uygulanır.

Yolcular için Risk

TBE Avrupa ve Asya’nın birçok bölümlerinde (Kuzey Rusya’dan Arnavutluk’a, Doğu Fransa’dan Kuzey Japonya’ya kadar) bulunur. Her yıl binlerce vaka bildirilir. Ancak bildirilmeyen vakalar olduğu da düşünülmektedir. En fazla vaka Rusya’da görülmektedir. Hastalık için yüksek riskli diğer ülkeler; Çek Cumhuriyeti, Estonya, Almanya, Macaristan, Litvanya, Polonya, Slovenya, İsveç, İsviçre, Çin, Moğolistan ve Güney Kore’dir. Seyahat edenler yıl içinde Nisan ayından Kasım ayına kadar (en sık erken bahar ve geç yaz döneminde) TBE riski altındadırlar. Bu dönemde kenelerin yaygın olduğu ormanlık ve kırsal alanlara gidildiğinde risk daha da artar.

Korunma

TBE’den korunmak için aşı mevcuttur ancak her ülkede bulunmamaktadır, bazı ülkelerde (Kanada ve Avrupa ülkelerinde ) vardır. Seyahatlerinde yüksek riskli aktiviteler yapacak kişiler aşı yaptırmalıdır. Bunlar; çiftlik ve ormanlık alanlarda kamp yapacak veya çalışacak olanlar, macera seyahatleri planlayanlar, uzun süre TBE’nin görüldüğü ülkelerde yaşayacak olanlardır.

Riskli bölgelere seyahat edecek bütün yolcular TBE’den korunmak için aşağıdaki önlemleri uygulamalıdırlar:

 • Yalnızca günlük pastörize ürünleri tüketin(süt, peynir gibi).
 • Kene ısırıklarından korunma önlemleri alın.
 • Uzun kollu gömlek, pantolon giyerek ve şapka takarak cildinizi kapatın. Isırıktan korunmak için; gömleği pantolonun içine, pantolonu çorabınızın içine sabitleyip, sandalet yerine kapalı ayakkabı giyin.
 • Yüksek otların, çimlerin, yaprakların olduğu alanlardan kaçının. Merkezlerdeki yürüyüş parkurlarını tercih edin.
 • Birkaç saat sürecek korunma için %20 ve üzerinde DEET bulunan kovucu ilaçlar uygulayın.
 • Kullanacağınız ürünlerin kullanma talimatını dikkate alın ve uygulayın.
 • Eğer güneş koruyucu kullanıyorsanız; önce güneş koruyucunuzu daha sonra ise böcek kovucu ilacı uygulayın.
 • Çocuklara uygulama şekli için paket üzerindeki talimatları dikkate alın. Böcek kovucuyu çocuklara uygularken elleri, gözleri ve ağızlarına temas etmemesine dikkat edin.
 • Permethrin ile muamele görmüş giysi ve malzeme kullanın (çizme, pantolon, çorap, çadır gibi…) Önceden permethrin ile muamele görmüş giysi ve malzeme satın alabileceğiniz gibi, kendiniz de uygulama yapabilirsiniz. Muamele görmüş giysiler, defalarca yıkansa da koruyucu üzerlerinde kalır. Ne kadar süre koruyacağını öğrenme konusunda kullanma talimatına bakın. Uygulamayı kendiniz yapacaksanız, üretim özellik ve talimatlarını dikkatli takip edin. Permethrin’i deri üzerine direk uygulamayın.

Vücutta kene bulunması ve uzaklaştırılması:

 • Kapalı alana geldikten sonra mümkün olan en kısa sürede duş alın veya banyo yapın.
 • Tüm vücudunuzu kontrol edin (koltuk altları, kulak çevresi ve içi, göbek çukuru, diz arkaları, bacak araları, bel çevresi ve özellikle de saç ve saçlı deri). Vücudunuzun tüm bölümlerini görmek için ellerinizi ve tam boy bir ayna kullanın.
 • Keneyi düzgün uzaklaştırdığınızdan emin olun.
 • Keneler için çocuklarınızı dikkatlice kontrol edin.
 • Evcil hayvanlarınızı ve eşyalarınızı kontrol edin. Keneler dış mekan malzeme ve giysilerinde de olabilir.

Seyahat Dönüşü Öneriler

 • Eğer kendinizi hasta hissediyorsanız, özellikle de ateşiniz varsa derhal bir sağlık kuruluşuna başvurun.
 • Hekiminize seyahatiniz hakkında mutlaka bilgi verin.

Londra

İngiltere’de koronavirüsü gripten ayırt edecek ve 90 dakikada sonuç verecek testin kullanımı başlıyor…

İngiltere’de önümüzdeki haftadan itibaren 90 dakikada sonuç veren yeni bir koronavirüs ve grip testi bakımevlerinde ve laboratuvarlarda kullanılacak.

Published

on

By

ngiltere’de önümüzdeki haftadan itibaren 90 dakikada sonuç veren yeni bir koronavirüs ve grip testi bakımevlerinde ve laboratuvarlarda kullanılacak.

Yetkililer yapılacak testlerin, bilhassa kış aylarında, Covid-19’u sık görülen mevsimsel griplerden ayırt etmekte faydalı olacağını söylüyorlar.

Şu anda İngiltere’de koronavirüs testlerinin dörtte üçü 24 saatte, kalan dörtte biri de iki gün içinde sonuç veriyor.

Ülkede yaklaşık yarım milyon yeni ve hızlı sonuç veren test gelecek haftadan itibaren kullanıma hazır olacak. Bunu yıl sonuna kadar milyonlarca yeni test izleyecek.

Yeni testlerin sonuçlarının ne kadar isabetli olduğu konusunda henüz açıklanmış bir veri yok. Fakat yetkililer yanlış sonuçları takip edecek bir sistem de olacağını söylüyorlar.

Bu testler için alınan sürüntü örneklerini hızla incelenmesini sağlayacak binlerce DNA testi cihazının da Eylül ayından itibaren hastanelerde kullanıma hazır olacağı açıklandı.

Yetkililer 5 bin civarındaki yeni DNA testi cihazı ile önümüzdeki aylarda 6 milyona yakın test yapılabileceğini söylüyorlar.

İngiltere Sağlık Bakanı Mat Hancock milyonlarca hızlı koronavirüs testinin salgının yayılışını hızla engellemekte faydalı olacağını söyledi.

YENİ TESTLER KONUSUNDA NELER BİLİNİYOR?

Koronavirüs testleri şu anda insanların araçlarıyla ya da yürüyerek gidebilecekleri geçici merkezler ve hastalar ile personel için de hastanelerde yapılıyor.

Evlere de test gönderilebiliyor ve insanların kendileri alıp yolladıkları sürüntü örnekleri laboratuarlarda incelenip sonuç bildiriliyor.

Covid-19 olduğu tespit edilen kişilerden en az 10 gün kendilerini izole etmeleri isteniyor.

Yeni hızlı testlerin yapılacağı cihazları üreten DnaNudge şirketinin kurucularından Profesör Chris Toumazou, cihazların bulunduğu her yerde, isabet oranı yüksek bu testlerin hızla yapılabileceğini söylüyor.

Yeni testleri üzeren Oxford’daki Nanopore şirketinin CEO’su Gordon Sanghera ise bu testlerin küresel test yetersizliği sorununa çare olma potansiyeli taşıdığını söyledi.

Testlerin yavaşlığı nedeniyle, salgının önlenmesinde hayati önemi olan erken izolasyon ve temasların tespitinde etkilerinin de sınırlı olduğu konusu uzun zamandır tartışmaların odağındaydı.

İngiltere’de son 24 saat içinde 744 yeni vaka ve 8 ölüm olduğu açıklandı ama hafta sonları ölümlerin bildirilmesi geciktiği için sayılar genellikle daha düşük çıkıyor.

Salgında yaşamını yitirenlerin sayısı ise toplam 46 bin 201’e ulaştı.

Okumaya Devam Et

Londra

Yeni yasaya göre İngiltere’de kayıt yaptırmazsanız otomatik olarak organlarınızı bağışlamış sayılacaksınız.

İngiltere’de organ bağışı ‘kapsam dışı bırakma’ sistemine dönüştü. Organlarınızı otomatik olarak bağışlamak istemeyenler bildirim yapmak zorunda…

Published

on

By

İngiltere’de organ bağışı ‘kapsam dışı bırakma’ sistemine dönüştü. Organlarınızı otomatik olarak bağışlamak istemeyenler bildirim yapmak zorunda…

Hariç tutulan bir grupta değilseniz ve bir organ bağışçısı olmak isteyip istemediğinizi kayıt etmediyseniz yeni çıkan kanunla otomatik olarak öldüğünüzde organlarınızı bağışlamayı kabul etmiş oluyorsunuz.

Bağışçı olmak isteyip istemediğiniz konusunda hala bir seçiminiz var. Normal koşullarda organ bağışında bulunmak hayat kurtarmak anlamına geliyor. Elbette biz bunu tavsiye ediyoruz…

Hükümetin son dönemlerde yaşlı bakım evlerine covid-19 hastalarını yerleştirip 8 bin civarında yaşlının erken ölmesine sebep vermesi skandalı ve NHS sistemini satışa çıkarıp Amerikan firmalarına satmak istediği ortaya çıktığı için bazı kişiler özel şirketlere güvenmeyip ya da dini veya kültürel sebeplerden dolayı organlarını bağışlamak istemeyebilir. Alttaki linkte kırmızı ‘NO’ yazan kutuya tıklayıp organlarınızı bağışlamadığını bildirebilirsiniz. Bağış yapmak isteyenler ise yeşil kutudan bilgilerini doldurabilir.

Aslında kayıt olmasanız da otomatik olarak Mayıs 2020 yılından itibaren gönüllü donör olarak kayıt edilmiş olacaksınız.

Organlarınızı otomatik olarak bağışlamak istemeyenler için yazının sonunda web linki ekledik. Bu linkten iptal edip yada donör olarak kayıt yaptırabilirsiniz…

https://www.organdonation.nhs.uk/?&gclid=Cj0KCQjwyJn5BRDrARIsADZ9ykEZl8Yrnk4NOWCeSKYPF3vVPK7gF6LkKIhoS74geEgyRec6f9nug8AaAlfzEALw_wcB

Okumaya Devam Et

Londra

İngiltere’de yetkililerin yeni hedefi kuaförler: Müşterilere virüs bulaştırıyor olabilirler!

Published

on

By

Bilim adamları, berber ve kuaför salonlarında personel tarafından giyilen plastik yüz kalkanlarının, havadaki Covid-19 damlacıklarının geçmesine izin verebilecek önemli bir boşluk bıraktığı için uygun koruma sağlayamayacağını açıkladılar.

Maskeler hem burnu hem de ağzı kaplayacak şekilde tasarlandığından, NHS personeli sadece maskelere güveniyor ve plastik vizörlerin sadece ek koruma sağlayacağını belirtiyorlar.

Bilim adamları, berber ve kuaför salonlarında personel tarafından giyilen plastik yüz kalkanlarının, havadaki Covid-19 damlacıklarının geçmesine izin verebilecek önemli bir boşluk bıraktığı için uygun koruma sağlayamayacağından korkuyorlar.

Bilim adamlarının Cuma günü Yeni ve Gelişen Solunum Virüsü Tehditleri Danışma Grubu’nun (Nervtag) son toplantısında kuaförler tarafından giyilen ekipmanla ilgili endişelerini dile getirdiler.

Telgraf’ın haberine göre, konular Bilimsel Danışma Acil Durumlar Grubunun (Sage) en az bir alt komitesinin son toplantısında da tartışıldı.

Bakanlar şimdi  bilim adamlarından berberlerin ve kuaförlerin tek başlarına veya siperliklerle maske veya yüz kaplamaları giymelerini istemeleri çağrısında bulunuyorlar. Sage ve iki alt komitesine katılan tıbbi mikrobiyoloji profesörü Prof Mark Wilcox şunları söyledi: “Neden vizörlerin maske yerine tercih edildiğini anlamıyorum.”

Bulaşıcı hastalıklar danışman olan Dr. Ben Killingley de, “nereden geldiği ve kimin verdiği belli olmayan bir kararla kuaförler için bir vizör giymenin yeterli olacağına nasıl karar verildi anlamıyorum. Bir vizör öncelikle işçileri su sıçramalarına karşı korumak için giyilir. Gözlüklerle aynı işi yapar, gözleri korur. Hiçbir sağlık çalışanı maskesiz bir vizör takmaz. Bu kadar yakın temaslı bir meslekte maske zorunluluğunun olmaması anlaşılmaz” diye konuştu.

İngiltere’de hastalanan vatandaşların sayısı arttıkça önlemlerin yeterli olmadığı yönünde yetkililerin yaptığı açıklamalar yeni kilitlenmeler ve yasaklar öncesi halkın nabzını tutmak için yapılan açıklamalar olarak değerlendiriliyor.

 

Okumaya Devam Et

En Çok Okunanlar