Connect with us

Londra

İngiltere’deki turizm acenteleri Türkiye’ye uçak kaldırmak için bakanlıktan izin bekliyor

İngiltere’ye öğrenim görmeye veya çalışmak için gelmiş, Ankara Anlaşması ile yaşamlarını sürdüren ve hatta turist olarak gelip Covid19 salgınından dolayı mağdur olup Türkiye’ye geri dönemeyen yüzlerce vatandaşımız için İngiltere’deki turizm acenteleri çağrı yaptı…

Published

on

By

İngiltere’ye öğrenim görmeye veya çalışmak için gelmiş, Ankara Anlaşması ile yaşamlarını sürdüren ve hatta turist olarak gelip Covid19 salgınından dolayı mağdur olup Türkiye’ye geri dönemeyen yüzlerce vatandaşımız var. Bu vatandaşlarımızın birçoğu öğrenim gördükleri eğitim kurumlarının ve iş yerlerinin kapalı olmasından dolayı ciddi mağduriyet yaşıyorlar. Son iki buçuk aydır eğitim alamadıkları ve çalışmadıkları için mağduriyetleri gün geçtikçe artıyor. Daha önce yapılan kurtarma uçuşlarında yer bulamayıp vatana dönemeyen mağdur olan vatandaşlarımız, mevcut uçuş yasağından ötürü bulundukları yerde zorunlu olarak kaldılar. Mağdur olan vatandaşlarımız gerek Türk toplum kuruluşlarından gerekse yerel toplum kuruluşlarından yardım alarak hayatlarına bir şekilde devam ettiriyorlar.

Uçuş yasağı olduğu için bulundukları yerde zorunlu kalan vatandaşlarımız dönmek için T.C. Londra Başkonsolosluğu’na başvuruda bulunarak mevcut olacak uçuşlar için isimlerini Konsolosluk yetkililerine bildirmiş durumdadır.

Kısacası valizleri hazır bir şekilde uçuşların başlayacağı günü sabırsızlıkla beklemektedir.

Birçok Türk vatandaşımız İngiltere faaliyet gösteren Türk ve Kuzey Kıbrıslı acentelere başvuruda bulunarak ülkelerine geri dönmek istediklerini dile getirmiş hatta özel uçuşlar gerçekleştirilmesi yönünde baskı yapıyorlar. Gelen talepler doğrultusunda İngiltere de bulunan Türk acenteler kendi imkanları dahilinde özel hava yolları ile görüşerek uçuş izinlerini alma girişimleri maalesef olumlu sonuçlanmadı. Bu ahvalde acenteler yetkiliere açık bir çağrı kaleme aldılar… İşte o çağrı metni…

Britannia Turkish Travel Agencies Association’dan açık çağrı.

Yıllardır İngiltere pazarında başarılı faaliyetler gösteren Türk ve Kuzey Kıbrıslı acenteler Corona krizi süresince birlik ve beraberliklerini güçlendirecek çalışmalarına devam etmektedir. Bu çalışmalara en son örnek ise uçuş yasağı konulduktan sonra İngiltere de bulunan Türk vatandaşını Anavatanlarına geri götürmek için ortak projeler yürütmektedir. Riskleri üzerine alarak, korona ve hijyen kuralları dahilinde ve hatta gerekirse İngiltere’den uçuş öncesi Covit19 testi yapılarak bu vatandaşlarımızı Anavatanlarına geri götürmek için resmi kurumlar ile görüşmelerine devam etmektedir.

Bilet ve paket satışları tüm acenteler yapabilmekte ancak özellikle krizlerde hiçbir zaman Türkiye’yi yalnız bırakmayan Türk ve Kuzey Kıbrıslı acenteler yine sorumluluk alarak bu operasyonlarda görev almayı istemektedir.

Bir kez daha bu acenteler gerçek kimliklerini göstermiştir.

İngiltere de faaliyet gösteren Türk acenteler korunmak zorunda, Bakanlık bu acentelere uçuşların yapılabilmesi için destek vermeli, ortak projelere katkı sunmalıdır.

Mevcut olan kriz döneminde bile canla başla Türkiye paket tur ve bilet satmak için büyük çabalar sarf eden bu acenteler Türk Turizmin birer tanıtım ofisleri gibi.

En kötü günlerimizde bile bu acenteler Türkiye paket tur satışları gerçekleştirmiştir. Bu acenteler gönüllü Türk elçileri gibi yıllardır çalışmaktadırlar.  Bakanlık bu acentelere destek vermeli ve ortak projeler üretmeli. Bu projelere THY, Corendon, Sunexpress, Pegasus uçak şirketlerini de katarak ortak paydada buluşmalarını sağlamalıdır.

İnsanları yaşama motive eden Turizm sektöründe başarılara önemli imzalar atan İngiltere de faaliyet gösteren Türk acenteler bu süreçte yalnız bırakılmamalıdır.

İngiltere de şu an mecburi misafir olan Türk vatandaşlarımıza nefes aldırma zamanı. Olağanüstü dönemlerden geçtiğimiz şu günlerde insanlarımızın her zamankinden daha fazla morale, anlayışa ve nefes almaya ihtiyacı var.

 

Advertisement
Yorum Yapmak İçin Tıklayınız

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Londra

İngiltere’de korkutan rapor: “Yahudi ve Müslümanlara bilerek koronavirüs bulaştırın”

Birleşik Krallık (BK) Aşırılıkçılıkla Mücadele Komisyonu’nun hazırladığı raporda, aşırılıkçıların pandemiyi suistimal ettiği, Neo-Nazi lerin de takipçilerini Yahudi ve Müslüman lara “kasten koronavirüs bulaştırmaya” teşvik ettiği uyarısı yapılıyor.

Published

on

By

Birleşik Krallık (BK) Aşırılıkçılıkla Mücadele Komisyonu’nun hazırladığı raporda, aşırılıkçıların pandemiyi suistimal ettiği, Neo-Nazi lerin de takipçilerini Yahudi ve Müslüman lara “kasten koronavirüs bulaştırmaya” teşvik ettiği uyarısı yapılıyor.

Komisyon, her türden aşırılıkçı grubun “nefret üretmeyi” ve dünya görüşlerini besleyen komplo teorileri yaymayı amaçladığını belirtiyor.

Perşembe günü yayımlanan raporda, “Britanyalı aşırı sağcı aktivistlerin ve Neo-Nazi grupların, kullanıcıları Yahudi toplulukların da arasında yer aldığı söz konusu gruplara kasten virüs bulaştırmaya teşvik ederek azınlık karşıtı söylevleri ön plana çıkardığına; ayrıca İslamcıların da antidemokratik ve Batı karşıtı söylevlerini yaymak amacıyla Kovid-19’un Allah tarafından ‘yozlaştığı’ iddia edilen Batı’ya ilahi bir ceza olarak gönderildiğini söylediğine dair haberler aldık” deniyor.

“İslamcılar Kovid-19’un Uygur Müslümanlarına yaptıkları muamele için Çin’e gönderilmiş bir ceza olduğunu da iddia ediyor. Diğer komplo teorilerindeyse virüsün Yahudi komplosunun bir parçası veya suçlunun 5G olduğu öne sürülüyor.”

The Independent, aşırı sağ sosyal medya kanallarının, BK’daki siyahi ve etnik azınlıkların koranavirüs kaynaklı ölüm oranının orantısız biçimde yüksek olduğu haberlerini kutladığı sayısız paylaşıma denk geldi.

Bir Neo-Nazi grubu, Müslümanlara dağıtılan sağlık tavsiyeleri için “Umarız bu bildirimi dikkate almazlar” yorumu yapmıştı.

Diğerleriyse virüsün yayılımından dolayı Müslümanları suçlamaya çalışırken, ibadethanelerin tecrit kurallarını ihlal ederek açık kaldığını göstermek için sahte görüntüler paylaştı.

Aşırılıkçılıkla Mücadele Komisyonu, aşırı sağcı politikacıların ve internet sitelerinin pandemiden, “göçmen karşıtı ve popülist mesajlarına dikkat çekmek” amacıyla faydalandığını, etnik, ırksal veya dini topluluklara karşı hoşgörüsüzlüğü ve nefreti normalleştirdikleri uyarısını yaptı.

Raporda, “Doktorlar bize, bazı İslamcı aktivistlerin, topluluklar ile Britanya devleti arasında kasti bir ayrılığa yol açmak amacıyla güvenlik önlemlerine dair meşru kaygıları suistimal ediyor olabileceğini anlattı. Bazıları da, tecrit döneminde önemli aşırılıkçılıkla mücadele çalışmalarını yerine getirmenin zorluklarından bahsetti” dendi.

Aşırılıkçılıkla mücadele programı Prevent’in başkanı daha önce yaptığı açıklamada, öğretmenler, sosyal hizmet çalışanları, Ulusal Sağlık Servisi (NHS) görevlileri ve benzeri kimselerin teması azaltmak zorunda kaldığı bir dönemde, tecrit süresince müracaatlarda keskin bir düşüş yaşandığını belirtmiş ve potansiyel bir tehdit unsuru olan kişilerin tespit edilemeyeceği kaygısını dile getirmişti.

Okumaya Devam Et

Londra

Boris Johnson, Türk işletmeciyi ziyaret etti

İngiltere Başbakanı Boris Johnson, koronavirüs (Covid-19) çerçevesinde alınan önlemleri denetlemek için başkent Londra’nın Uxbridge bölgesindeki bir Türk işletmeyi ziyaret etti.

Published

on

By

İngiltere Başbakanı Boris Johnson, koronavirüs (Covid-19) çerçevesinde alınan önlemleri denetlemek için başkent Londra’nın Uxbridge bölgesindeki bir Türk işletmeyi ziyaret etti. Türk kafesini ziyaret eden Başbakan Johnson, kafenin çalışanlarıyla kahve içip, sohbet etti.

TÜRK KAFEYE ZİYARET

Ziyaretini resmi sosyal medya hesabından da paylaşan Başbakan Johnson “Bugün Uxbridge’deki bazı yerel işletmeleri ziyaret etmek ve işletmecilerin, işletmelerini Covid-19’a karşı güvenli hale getirmek için nasıl çalıştıklarını görmek harikaydı. Eğer bu hafta sonu dışarı çıkmayı planlıyorsanız sosyal mesafeyle ilgili yönergeleri takip ettiğinizden emin olun. #Dikkatli ol” ifadelerini kullandı.

İngiltere Başbakanı esnafla sohbet ett…

“BAŞBAKAN İŞLER NASIL DİYE SORDU”

Demirören Haber Ajansı’na (DHA) Başbakan Johson’un ziyaretiyle ilgili konuşan kafe işletmecisi Balıkesirli Tolga Verim ise Johnson’ın ziyaretiyle ilgili olarak “Başbakan kafemize gelir gelmez bizimle sohbet etti. İşlerin durumunu sordu. Ben de işlerin durgun olduğunu ve yapılan yardımlarla ilgili sıkıntılarımızı ilettim kendisine. Başbakan da bana bazı garantiler verdi. ‘Meraklanma. Hükümetimizin bu konuda planları var. Siz hizmetinize devam edin. Döner harika görünüyor’ dedi” ifadelerini kullandı.

vatandaşlar Johson’ı karşılarında görünce cep telefonlarına sarılıp selfie çekti.

Okumaya Devam Et

Londra

Britanya’da koronavirüs sebebiyle ‘yasal olarak var olmayan bebekler’

İngiltere’de koronavirüs kısıtlamaları sebebiyle ‘yasal olarak var olmayan’ binlerce bebeğin ailesi, kayıt bürolarının açılmasını bekliyor

Published

on

By

İngiltere’de yeni doğanların en fazla 42 günde belediyeye kaydının yapılması gerekiyor. Ancak koronavirüs salgını sebebiyle birçok belediye, doğum sertifikalarını ve yeni nüfus kayıtlarını durdurdu. Kayıtlar bu ay yeniden başlıyor.

Binlerce bebeğin ailesi de, çocuklarının kayıtlara geçmesi için sıra bekliyor. Bazı aileler de bebeklerinin kimlik kartı olmadığı için yurt dışındaki ailelerini görmeye gidemediğini ya da bebek sahibi olduktan sonra faydalanabilecekleri yardımlardan faydalanamadığını söylüyor.

İskoçya’da yaşayan Emma Pratt, ülkede sokağa çıkma kısıtlamaları başlamadan bir hafta önce bebeğini dünyaya getirdi.

Bebeği Skye neredeyse 4 aylık, ancak hâlâ bir kimlik kartı yok.

Emma Pratt ve bebeği Skye

Pratt, “Kızımın yasal olarak var olmadığını düşünmek çok garip geliyor” diyor. Pratt, bebeği için bir birikim fonu oluşturmak istediğini ancak kimlik kartı olmadığı için bunu yapamadığını söylüyor.

Okumaya Devam Et

En Çok Okunanlar