Connect with us

Ekonomi

İngiltere’nin borcu ülke ekonomisinin büyüklüğünü aştı

İngiltere’nin kamu bankaları hariç toplam kamu borcu, 1963 yılından bu yana ilk kez ülke ekonomisinin büyüklüğünü aştı.

Published

on

By

ONS açıklamasında mayıs ayı sonunda İngiltere’nin toplam kamu borcunun ise 1 trilyon 950 milyar sterline yükselerek, ilk kez ülkenin Gayri Safi Yurtiçi Hasılası’nı geçtiği bildirildi. İngiliz ekonomisinin toplam büyüklüğü ise 1 trilyon 932 milyar sterlin.

Böylece İngiltere’nin kamu borcunun milli gelirine oranı yüzde 100,9’a yükseldi. İngiltere’nin kamu borcunun toplamı 1963 yılının mart ayında bu yana ilk kez aylık milli gelirin üzerine çıkmış oldu.

İngiltere’de mayıs ayına ilişkin öncü veriler ülkede 612 bin kişinin işini kaybettiğini gösteriyor.

Ülkede son verilere göre 9 milyon kişi, karantina sürecinde İngiliz hükümetinin maaş desteğinden yararlanıyor.

Uzmanlar ekonominin açılmaya başlaması ile beklenen ekonomik aktivitenin görülmemesi durumunda çok sayıda kişinin işini kaybedebileceği kanaatinde.

Essex Üniversitesi Sosyal Ekonomik Araştırmalar birimi tarafından hazırlanan bir raporda da ülkede salgının yarattığı ekonomik bozulma nedeniyle 6,5 milyondan fazla insanın işini kaybedebileceği belirtilmişti.

Ekonomi

Emirates Hava Yolları 9 bin kişiyi işten çıkaracak

Emirates Başkanı Tim Clark, koronavirüs salgınından olumsuz etkilenen şirketin 9 bin çalışanını işten çıkaracağını açıkladı.

Published

on

By

Emirates Başkanı Tim Clark, koronavirüs salgınından olumsuz etkilenen şirketin 9 bin çalışanını işten çıkaracağını açıkladı.

Böylece salgın döneminde ilk kez bir uzun mesafe hava yolu taşımacılık şirketi, kaç kişinin işten çıkarılacağını açıklamış oldu.

Kriz öncesi Emirates’in 60 bin çalışanı vardı. Clark, çalışanların 10’da birinin işine halihazırda son verildiğini açıklayarak “Bir mikyar daha kesintiye gitmemiz gerekebilir, muhtemelen yüzde 15 kadar” dedi.

Hava yolu taşımacılığı, koronavirüs salgını ve binlerce uçağın havaalanlarında beklemesi sebebiyle, küresel düzeyde büyük zarar gördü. Birçok havayolu şirketi eleman çıkartılacağını açıkladı.

BBC’ye konuşan Tim Clark ise, Emirates’in diğerleri kadar kötü etkilenmediğini söylüyor.

Ancak bu hafta 4 bin 500 pilottan 700’üne işten çıkarılacakları bildirildi. Bu da salgının başından bu yana 1200 pilotun işten çıkarılmış olacağı anlamına geliyor.

Okumaya Devam Et

Ekonomi

Türkiye’de Sterlin kuru ne kadar?

Birleşik Krallık para birimi Sterling, değer kazanmaya devam ediyor…

Published

on

By

Güne yükselişle başlayan Birleşik Krallık para birimi Sterling, borsanın kapanış saatine yakın değer kazanmaya devam etti. Yüzde 0.44 bir değer artışıyla günü kapatan Sterlin staış rakamı 8.6937 olarak işlem gördü.

Serbest piyasada  ABD Doları ve Euro ilr en çok değer kazanan para birimlerinden birisi oldu. Altın fiyatlarının artışının da etkili olduğu döviz yükselişinde sınıfta kalan tek para birimi Japon yeni oldu. Japon Jeni -0.38 oranında değer kaybetti.

Okumaya Devam Et

Ekonomi

Coronaya karşı İngiltere’de yeni ekonomik paket devreye sokuluyor!

İngiltere Maliye Bakanı Rishi Sunak, Covid-19 salgını sonrasında ekonominin yeniden canlandırılması için 30 milyar sterlinlik yatırım planını açıkladı. Restoranda yemek yiyenlere %50 indirim yapılacak!

Published

on

By

İngiltere Maliye Bakanı Rishi Sunak parlamentoda yaptığı açıklamada, corona virüsü (Covid-19) salgını sonrasında ülke ekonomisinin yeniden canlandırılması amacıyla 30 milyar sterlinlik yatırım planını açıkladı.

Sunak, hükümetin salgın nedeniyle çalışamayanlara yönelik verdiği ücretli izin programı desteğinin Ekim ayı sonuna kadar devam edeceğini belirtti.

Destek programını Ekim ayının ötesine uzatma çağrılarını reddeden Sunak, “İnsanlar ne kadar uzun süre çalışmazlarsa, yeteneklerinin kaybolma olasılığı o kadar yüksek olur” dedi.

Sunak, programın sona ermesinin ardından işletmelere her çalışan için 3 ay boyunca biner sterlin ek destek verileceğini de duyurdu.

GENÇ İŞSİZLİK İÇİN 2 MİLYAR STERLİN KAYNAK AYRILDI

Bakan Sunak, İstihdam Koruma Bonusu adı verilen söz konusu programın toplam maliyetinin yaklaşık 9.4 milyar sterlin seviyesinde olmasının beklendiğini aktardı.

Sunak uzun vadeli işsizlik riski altında olan, 16 ila 24 yaşları arasındaki gençlere istihdam sağlanması amacıyla yaklaşık 2 milyar sterlinlik de kaynak ayrıldığını belirtti.

Sunak, “İnsanların şunu bilmesi gerekiyor. Önümüzde zorluklar olsa da kimse umutsuz bırakılmayacak” şeklinde konuştu.

DIŞARIDA YEMEK YİYENLERE YÜZDE 50 İNDİRİM

Gelecek Çarşamba gününden itibaren yemek, konaklama ve turistik yerlerde KDV’yi yüzde 20’den yüzde 5’e indireceğini belirten Sunak, ayrıca Ağustos ayında dışarıda yemek yiyen kişilere yüzde 50 indirim planını açıkladı.

Sunak yaptığı açıklamada, program kapsamında pazartesi, salı ve çarşamba günleri restoranlarda yemek yiyenlerin kişi başı 10 sterline kadar devlet desteğinden faydalanabileceğini ve bu sayının devlet tarafından programa katılan restoranlara ödeneceğini dile getirdi.

Konutların enerji yalıtımında kullanılmak üzere hane başına 5 bin ila 10 bin sterlin arasında hibe verileceğini de aktaran Sunak, bu sayının toplamda 2 milyar sterlin seviyesinde olacağını ifade etti.

Ekonominin yeniden canlanabilmesi için insanların işlerine dönmesinin teşvik edildiği İngiltere’de halihazırda yaklaşık 9.3 milyon kişinin maaşlarının yüzde 80’i Mart ayından bu yana İngiliz hükümeti tarafından ödeniyor.

Hükümetin ücretli izin programından yararlananlar 2 bin 500 sterline kadar maaş desteği alabiliyor.

Okumaya Devam Et

En Çok Okunanlar