Connect with us

Londra

IPSE’den Rishi Sunak’a mektup: “Devlet desteği alamayan şirketleri ve serbest meslek sahiplerini görün”

IPSE’den (Bağımsız Profesyoneller ve Serbest Meslek Sahipleri Derneği) Rishi Sunak’a mektup: “Kuruluşundan bu yana uygunluk kriterleri nedeniyle yardımlardan hariç tutulan birkaç grup var. Bu fırsatı kaçıranlara tekrar bakmalısınız.

Published

on

By

IPSE, Maliye Bakanı Rishi Sunak’a şu an desteğe ihtiyaç duyan serbest meslek sahipleri için ‘Serbest Meslek Gelir Desteği Şemasını’ genişletmeye davet eden bir mektup yazdı. Ayrıca Şansölyeyi, sınırlı şirketleri ve serbest meslek sahiplerini destekleme yollarına tekrar bakmaya davet etti. Mektup, Creative Industries Federation, BECTU ve Equity tarafından imzalandı.

Mektup şöyle;
Mart ayında serbest meslek sahipleri için bir mali yardım paket hakkında olumlu görüşmeler yaptık. Serbest İstihdam Gelirler Destekleme Programı’nın (SEISS) tanıtımı hakkında sıkı çalışmalarından etkilendik.

Serbest meslek sahiplerinin olumlu geri bildirimlerinden, SEISS’in kullanımının kolay olduğunu insanların banka hesaplarına hızlı bir şekilde finansman sağlandığını göstermektedir.

Bununla birlikte, son haftalarda, SEISS tarafından sağlanan fonları desteklemesine rağmen, artık uzatılmamışsa finansal uçurumdan korkan serbest çalışan bireylerden artan endişeler duyuyoruz. SEISS, 2020 mayıs ayının sonuna kadar üç ay boyunca uygun başvuru sahiplerine hibe fonu sağlamıştır.

Planın süresiz olarak devam edemeyeceğini ve zaman içinde nasıl açılacağına dair makul bir tartışma olması gerektiğini biliyoruz. Bununla birlikte, çalışanın İşi Tutma Planı’nın 31 Ekim 2020’ye kadar devam edeceği düşünülürse, SEISS için de benzer bir ilke benimsenmeli – ayrıca genişletilmelidir.

Şimdi hayati desteği geri çekmenin zamanı değil, özellikle de bu serbest meslek sahiplerinin işleri çoğunlukla, yaratıcı endüstri, konuklama ve boş zaman faaliyetleri olduğu bakılırsa, yeniden açılan son yerler olması muhtemeldir.

Buna ek olarak, SEISS’in kuruluşundan bu yana uygunluk kriterleri nedeniyle hariç tutulan birkaç grup olduğunu biliyoruz. Tahminler, bunun yaklaşık 750.000 tek tüccar ve 715.000-910.000 limited şirket yöneticisini içerdiğini göstermektedir.

Sizi, bu fırsatı kaçıranlara tekrar bakmanızı ve nasıl desteklenebileceklerini düşünmenizi tavsiye ederiz.

Hükümetin bakması gereken nokta özellikle, serbest meslek sahibi (Nisan 2019’dan sonra başlayanlar), SEISS’e erişebilmeleri için 2019/20 başında vergi beyannamesi vermek ve kısa vadeli PAYE sözleşmeleri ile çalışan serbest çalışanların SEISS için de hak kazanabilmelerini sağlamak.

Ekonominin eskisi gibi büyümeye geri dönmesi için İngiltere’nin bu esnek, girişimci işçilere ihtiyacı olacaktır. Hükümet ihtiyaç duydukları anda onlara yatırım yapmalı, böylece ülke ekonomik sağlığa dönmeye başladıktan sonra hızlı bir şekilde toparlanmaya hazır olacaktır.

Bu zorlu koşullar altında hükümetle çalışmaya istekliyiz ve yukarıdaki noktaları sizinle ilk fırsatta görüşme fırsatını memnuniyetle karşılarız.

Haber / Charlotte Usher

Advertisement
Yorum Yapmak İçin Tıklayınız

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Londra

İngiltere’de Kovid-19 nedeniyle ölenlerin sayısı 44 bin 819’a çıktı

İngiltere’de yeni tip koronavirüs (Kovid-19) nedeniyle yaşamını yitirenlerin sayısı 44 bin 819’a yükseldi.

Published

on

By

Sağlık Bakanlığının verilerine göre, ülkede son 24 saatte Kovid-19 nedeniyle 21 kişi hayatını kaybetti, böylece toplam ölü sayısı 44 bin 819’a ulaştı.

Vaka sayısı son 24 saatte 650 artarak 289 bin 603 oldu.

İngiltere, Kovid-19 kaynaklı ölümlerde Avrupa’da birinci, dünya genelinde ABD ve Brezilya’dan sonra üçüncü sırada bulunuyor.

Okumaya Devam Et

Londra

İngiltere’de korkutan rapor: “Yahudi ve Müslümanlara bilerek koronavirüs bulaştırın”

Birleşik Krallık (BK) Aşırılıkçılıkla Mücadele Komisyonu’nun hazırladığı raporda, aşırılıkçıların pandemiyi suistimal ettiği, Neo-Nazi lerin de takipçilerini Yahudi ve Müslüman lara “kasten koronavirüs bulaştırmaya” teşvik ettiği uyarısı yapılıyor.

Published

on

By

Birleşik Krallık (BK) Aşırılıkçılıkla Mücadele Komisyonu’nun hazırladığı raporda, aşırılıkçıların pandemiyi suistimal ettiği, Neo-Nazi lerin de takipçilerini Yahudi ve Müslüman lara “kasten koronavirüs bulaştırmaya” teşvik ettiği uyarısı yapılıyor.

Komisyon, her türden aşırılıkçı grubun “nefret üretmeyi” ve dünya görüşlerini besleyen komplo teorileri yaymayı amaçladığını belirtiyor.

Perşembe günü yayımlanan raporda, “Britanyalı aşırı sağcı aktivistlerin ve Neo-Nazi grupların, kullanıcıları Yahudi toplulukların da arasında yer aldığı söz konusu gruplara kasten virüs bulaştırmaya teşvik ederek azınlık karşıtı söylevleri ön plana çıkardığına; ayrıca İslamcıların da antidemokratik ve Batı karşıtı söylevlerini yaymak amacıyla Kovid-19’un Allah tarafından ‘yozlaştığı’ iddia edilen Batı’ya ilahi bir ceza olarak gönderildiğini söylediğine dair haberler aldık” deniyor.

“İslamcılar Kovid-19’un Uygur Müslümanlarına yaptıkları muamele için Çin’e gönderilmiş bir ceza olduğunu da iddia ediyor. Diğer komplo teorilerindeyse virüsün Yahudi komplosunun bir parçası veya suçlunun 5G olduğu öne sürülüyor.”

The Independent, aşırı sağ sosyal medya kanallarının, BK’daki siyahi ve etnik azınlıkların koranavirüs kaynaklı ölüm oranının orantısız biçimde yüksek olduğu haberlerini kutladığı sayısız paylaşıma denk geldi.

Bir Neo-Nazi grubu, Müslümanlara dağıtılan sağlık tavsiyeleri için “Umarız bu bildirimi dikkate almazlar” yorumu yapmıştı.

Diğerleriyse virüsün yayılımından dolayı Müslümanları suçlamaya çalışırken, ibadethanelerin tecrit kurallarını ihlal ederek açık kaldığını göstermek için sahte görüntüler paylaştı.

Aşırılıkçılıkla Mücadele Komisyonu, aşırı sağcı politikacıların ve internet sitelerinin pandemiden, “göçmen karşıtı ve popülist mesajlarına dikkat çekmek” amacıyla faydalandığını, etnik, ırksal veya dini topluluklara karşı hoşgörüsüzlüğü ve nefreti normalleştirdikleri uyarısını yaptı.

Raporda, “Doktorlar bize, bazı İslamcı aktivistlerin, topluluklar ile Britanya devleti arasında kasti bir ayrılığa yol açmak amacıyla güvenlik önlemlerine dair meşru kaygıları suistimal ediyor olabileceğini anlattı. Bazıları da, tecrit döneminde önemli aşırılıkçılıkla mücadele çalışmalarını yerine getirmenin zorluklarından bahsetti” dendi.

Aşırılıkçılıkla mücadele programı Prevent’in başkanı daha önce yaptığı açıklamada, öğretmenler, sosyal hizmet çalışanları, Ulusal Sağlık Servisi (NHS) görevlileri ve benzeri kimselerin teması azaltmak zorunda kaldığı bir dönemde, tecrit süresince müracaatlarda keskin bir düşüş yaşandığını belirtmiş ve potansiyel bir tehdit unsuru olan kişilerin tespit edilemeyeceği kaygısını dile getirmişti.

Okumaya Devam Et

Londra

Boris Johnson, Türk işletmeciyi ziyaret etti

İngiltere Başbakanı Boris Johnson, koronavirüs (Covid-19) çerçevesinde alınan önlemleri denetlemek için başkent Londra’nın Uxbridge bölgesindeki bir Türk işletmeyi ziyaret etti.

Published

on

By

İngiltere Başbakanı Boris Johnson, koronavirüs (Covid-19) çerçevesinde alınan önlemleri denetlemek için başkent Londra’nın Uxbridge bölgesindeki bir Türk işletmeyi ziyaret etti. Türk kafesini ziyaret eden Başbakan Johnson, kafenin çalışanlarıyla kahve içip, sohbet etti.

TÜRK KAFEYE ZİYARET

Ziyaretini resmi sosyal medya hesabından da paylaşan Başbakan Johnson “Bugün Uxbridge’deki bazı yerel işletmeleri ziyaret etmek ve işletmecilerin, işletmelerini Covid-19’a karşı güvenli hale getirmek için nasıl çalıştıklarını görmek harikaydı. Eğer bu hafta sonu dışarı çıkmayı planlıyorsanız sosyal mesafeyle ilgili yönergeleri takip ettiğinizden emin olun. #Dikkatli ol” ifadelerini kullandı.

İngiltere Başbakanı esnafla sohbet ett…

“BAŞBAKAN İŞLER NASIL DİYE SORDU”

Demirören Haber Ajansı’na (DHA) Başbakan Johson’un ziyaretiyle ilgili konuşan kafe işletmecisi Balıkesirli Tolga Verim ise Johnson’ın ziyaretiyle ilgili olarak “Başbakan kafemize gelir gelmez bizimle sohbet etti. İşlerin durumunu sordu. Ben de işlerin durgun olduğunu ve yapılan yardımlarla ilgili sıkıntılarımızı ilettim kendisine. Başbakan da bana bazı garantiler verdi. ‘Meraklanma. Hükümetimizin bu konuda planları var. Siz hizmetinize devam edin. Döner harika görünüyor’ dedi” ifadelerini kullandı.

vatandaşlar Johson’ı karşılarında görünce cep telefonlarına sarılıp selfie çekti.

Okumaya Devam Et

En Çok Okunanlar