Connect with us

Dünya

Koronavirüs anketi zengin ve fakir ülkeler arasında keskin bir ayrım olduğunu gösteriyor

Haziran 2020’de GlobeScan tarafından salgının yüksek olduğu 27 ülkede BBC Dünya Servisi için yapılan bir anket, koronavirüs salgınının fakir ülkeleri dünyanın geri kalanına göre daha fazla etkilediğini gösterdi.

Published

on

By

Haziran 2020’de GlobeScan tarafından salgının yüksek olduğu 27 ülkede BBC Dünya Servisi için yapılan bir anket, koronavirüs salgınının fakir ülkeleri dünyanın geri kalanına göre daha fazla etkilediğini gösterdi. Salgının altıncı ayında yayımlanan ankete toplamda 27 binden fazla kişi katıldı. Ankete katılanlarla Covid-19 ve bunun yaşamları üzerindeki etkisi üzerine konuşuldu.

Pandemi sonrasındaki kilitlenmelerin ekonomilere verdiği zarar büyük oldu. Anket sonuçlarına göre ise yoksul ülkelerdeki halk ve genç insanlar en büyük zorluklarla karşı karşıya olduklarını söyledi. Ankete katılan daha yoksul ülkelerdeki insanların yüzde 69’u gelirlerinde bir düşüşün olduğunu söyledi. Daha varlıklı olan ülkelerde ise bu oran yüzde 45.

Anket sonuçları ırk ve cinsiyet temelli farklılıkların olduğunu da gösterdi. Ankete göre kadınlar erkeklere göre daha kötü durumda. ABD’de ise siyah insanlar beyazlara göre daha fazla koronavirüse yakalandı. GlobeScan’ın CEO’su Chris Coulter BBC’ye verdiği demeçte, “Bu salgının ana anlatılarından biri, hepimizin bu işte birlikte olduğudur” dedi.

Coulter ancak gerçeğin daha farklı olduğunu söyledi: “Sonuçlar, sistematik olarak en dezavantajlı ülkelerin salgından en çok etkilenen ülkeler olduğunu gösteriyor.”

Eşitsiz bir dünya

Ankete göre, pandeminin fakir ülkelerdeki insanlar üzerinde daha şiddetli bir etkisi oldu ve mevcut eşitsizlikleri daha da kötüleştirdi. Dünyanın en müreffeh ekonomileri arasında yer alan 37 ülkeden oluşan Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Teşkilatı (OECD) üyeleri ile üye olmayan ülkeler arasında önemli bir uçurum var.

Avrupa ve Kuzey Amerika daha az etkilendi

Anket, OECD ülkelerinde yaşayan insanların yüzde 45’i, OECD dışındaki ülkelerdeki insanların ise yüzde 69’unun pandemi nedeniyle gelirlerini etkilediğini gösteriyor. Araştırma genel olarak Latin Amerika, Asya ve Afrika’daki insanların virüsten Avrupa ve Kuzey Amerika’da yaşayanlara göre daha fazla etkilendiğini ortaya koydu.

İnsanların, Kenya’da yüzde 91’i, Tayland’da yüzde 81’i, Nijerya’da yüzde 80’i, Güney Afrika’da yüzde 77’i, Endonezya’da yüzde 76’sı ve Vietnam’da ise yüzde 74’ü pandemi sebebiyle mali açıdan etkilendiler. Endonezya’da Asya’da salgınlardan en çok etkilenen ülkelerden biri oldu.

Bu ülkelerdeki daha düşük gelirli insanların şu anda geçmişe göre daha zor durumda olduğunu söylemeleri mümkün. Ama bu öngörünün tersine Avustralya, Kanada, Japonya, Rusya ve Birleşik Krallık’ta yüksek gelirli insanlar, en az kazananlara göre pandemiden finansal olarak daha fazla etkilendiler.

Nesiller arası farklılık

Anket sonuçlarına göre salgın gençler ve yaşlılar arasında da bir uçurum yarattı. Genç nesiller, eski nesillere göre daha zor zamanlar yaşadıklarını söylüyor. Bunun nedeni, pandemi sırasında çalışma, sosyalleşme ve eğitim alma fırsatlarının daha az olması olabilir.

Z kuşağından ankete katılanların yaklaşık yüzde 55’i (1990’ların ortası ile 2010’ların başları arasında doğanlar) ve Y kuşağının yüzde 56’sı (1980’lerin başı ile 1990’ların ortası arasında doğan insanlar) salgının hayatlarını büyük ölçüde etkilediğini düşünüyor.

Buna karşılık, X kuşağından insanların (1965 ile 1980 arası doğanlar) sadece yüzde 49’u ve 1946’dan ile 1964 arası doğanların yüzde 39’u hayatlarında bir değişiklik olmadığını söyledi. Anket sonuçlarına göre Z kuşağı katılımcılarının yüzde 63’ü mali olarak hayatlarının değiştiğini ifade etti. 1946-1964 arası kuşağın ise yalnızca yüzde 42’si mali olarak pandemiden etkilendi.

Daha yaşlı nesillerin pandeminde dolayı fiziksel veya finansal zararlardan kurtulma olasılığı daha yüksek. 1946-1964 arası kuşağın yüzde 56’sı fiziksel ya da mali olarak bir etki bildirmedi. Küresel ortalama ise yüzde 39.

Anketten elde edilen diğer önemli bulgular şöyle:

  • 10 kişiden yaklaşık altısı (yüzde 57) pandemiden finansal olarak etkilendiğini söylüyor.
  • Kadınlar, erkeklerden daha büyük bir finansal etkiyle karşı karşıya olduklarını söylüyor. En büyük eşitsizlikler Almanya’da (kadınların yüzde 32’sine karşı erkeklerin yüzde 24’ü), İtalya’da (yüzde 50’ye karşı yüzde 43) ve Birleşik Krallık’ta (yüzde 45’e karşı yüzde 38) raporlandı.
  • ABD’de siyah Amerikalıların yüzde 14’ü kendilerine veya bir aile üyesine Covid-19 bulaştığını söylerken, bu durum beyaz Amerikalılarda yüzde 7.
  • Pandemi ayrıca ebeveynleri daha çok ektiledi. Çocuk sahibi olanların yüzde 57’si pandemiden daha çok etkilenirken, çocuk sahibi olmayanlarda bu oran yüzde 41

Advertisement
Yorum Yapmak İçin Tıklayınız

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Dünya

Karantina günlerinde balkonda tanışıp sevgili olmuşlardı: Evlenmeye karar verdiler

İtalya’nın Verona kentinde yaşayan ve koronavirüs karantinası sırasında balkondan balkona tanışıp birbirlerine aşık olan Michele D’Alpaos ile Paola Agnelli evlenme kararı aldı.

Published

on

By

İtalya’nın Verona kentinde Mart ayında karantina nedeniyle evlerine kapanan Michele D’Alpaos ile Paola Agnelli, evlenme kararı aldıklarını açıkladı.

Kısıtlamalar sırasında evlerinin balkonlarından tanışan çift, birbirlerine aşık olduktan sonra 10 hafta boyunca uzaktan konuşmaya devam etti. İtalya’da karantina günlerinde evlerinden çıkamayan vatandaşlar, balkonlardan birbirine destek olmak için müzik yapıyordu. Paolo ve Michele’in birbini görüşü de balkonlarına müzik dinlemek için çıkmasıyla oldu.

Tanışma hikayelerini anlatan avukat Paola Agnelli, Michele D’Alpaos’u karantina esnasında düzenlenen balkon konserlerinde önce kendisinin gördüğünü söyledi.

Michele ise, Paola’nın kardeşinin keman çaldığı bir etkinlikte Paola’yı görmesi üzerine Instagram hesabını bulup eklediğini açıkladı. Çiftin arasında yaşanan aşk ise, Michele’nin evin terasına ‘Paola’ yazılı bir pankart asması sonucunda sosyal medyada yayıldı.

İlişkilerini 10 hafta boyunca telefonda devam ettiren çift, haziran ayında ilan edilen normalleşme sürecinde ilk kez bir araya geldi ve evlenmeye karar verdiler.

Çiftin düğünü ise tanıştıkları evin terasında düzenlenecek.

Sosyal medya kullanıcıları tarafından Romeo ve Juliet hikayesine benzetilen olayla ilgili konuşan Paola, “Kesinlikle evleniyoruz, tek yapmamız gereken düğün gününü belirlemek ” ifadelerini kullandı. Çiftin yaşadığı ve tanıştığı yer olan Verona da, aynı zamanda Romeo ve Juliet hikayesinin geçtiği yer.

Continue Reading

Dünya

Avrupa’da koronavirüste korkutan artış sürüyor

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) Avrupa’da hızla yayılmaya devam ediyor. İspanya’da son 3 günde 31 bin 428 vaka açıklanırken, son 24 saatte Portekiz’de 623, İtalya’da 1350, Fransa’da ise 5 bin 298 vaka kayıtlara geçti.

Published

on

By

Sağlık Bakanlığı, 18 Eylül’de 640 bin 40 olarak açıkladığı toplam vaka sayısını, bugün 31 bin 428 artışla 671 bin 468 olarak güncelledi.

Ayrıca Kovid-19’dan son 7 günde 311 kişinin hayatını kaybettiği ve salgından ölenlerin toplam sayısının 30 bin 663’e çıktığı kaydedildi.

Öte yandan İspanya genelinde salgının yoğun olarak görüldüğü 77 belediyede serbest dolaşımın kısıtlanması, restoran ve barların doluluk oranının yüzde 50’ye indirilmesi, park ve bahçelerin tekrardan kapatılması, tüm işletmelerin en geç saat 22.00’de kapatılması gibi ek önlemler alındı. Katalonya Özerk Hükümet Başkanı Quim Torra da, Kovid-19 vakalarının en çok görüldüğü kent olan Madrid’e gitmemeleri yönünde Katalanlara tavsiyede bulundu.

Continue Reading

Dünya

117 yaşındaki kadın, yeni rekorunu kola içerek kutladı

Gazlı içeceklere ve çikolataya düşkünlüğüyle bilinen 117 yaşındaki Kane Tanaka, eldeki kayıtlara göre Japonya tarihinin en uzun yaşamış insanı oldu.

Published

on

By

Bir bakımevinde yaşayan Tanaka, artık Japonya tarihinin en yaşlı insanı…

Gazlı içeceklere ve çikolataya düşkünlüğüyle bilinen 117 yaşındaki Kane Tanaka, eldeki kayıtlara göre Japonya tarihinin en uzun yaşamış insanı oldu. Tanaka, 2019 martında dünyanın en yaşlı insanı olarak Guinness Rekorlar Kitabı’na girmişti. Cumartesi günüyse tamı tamına 117 yıl ve 260 gün yaşadıktan sonra 2018’de ölen Nabi Tajima’nın rekorunu kırdı.

Fukuoka kentindeki bir bakımevinde kalan Tanaka, yeni rekorunu en sevdiği içecek olan koladan bir şişe içerek kutladı. Üstünde de koronavirüs yüzünden artık pek görüşemedikleri ailesinin gönderdiği, üzerinde kendi yüzünün fotoğrafı olan bir tişört vardı.

Rekortmen kadının torunlarından biri olan 60 yaşındaki Eiji Tanaka, küresel salgın yüzünden görmekte güçlük çektikleri büyükannelerinin “her gün hayattan keyif aldığını” ve sağlığının iyi durumda olduğunu söyledi.

5 Japon imparatorunu gören yaşlı kadının bakımevindeki arkadaşlarıyla oyun oynadığı bildirildi. 9 kardeşten yedincisi olan Tanaka, 2 Ocak 1903’te doğmuştu. 1997’de 122 yaşında hayatını kaybeden Fransa vatandaşı Jeanne Calment ve 1999’da 119 yaşındayken ölen ABD’li Sarah Knauss’un ardından, kayıtlardaki en uzun yaşayan üçüncü kişi oldu.

Asya ülkesinde 100 yaşını geçmek ender bir durum değil. Japonya Sağlık, Çalışma ve Refah Bakanlığı’nın paylaştığı verilere göre, ülkedeki 100 yaş ve üzeri nüfus bir önceki yıla göre 9 bin 176 artarak 80 bin 450’ye yükseldi.

Asırlık çınarlara ilişkin resmi verilerin toplanmaya başlandığı tarih olan 1963’te 100 yaş ve üzeri kişi sayısının 153 olarak kayda geçtiğini hatırlatan yetkililer, sayısının 1981’de bini aştığını, 1998’de ise 10 bin sınırını geçtiğini vurguladı.

Ortalama yaşam süresinin kadınlar için 87.45 ve erkekler için 81.41 yıl olduğu Japonya’da söz konusu tablonun nedeninin tıp ve teknoloji alanındaki gelişmeler ve yaşam kalitesindeki artış olduğu tahmin ediliyor.

Continue Reading

En Çok Okunanlar