Connect with us

Gündem

Küresel araştırma: Virüs daha kolay bulaşmasını sağlayan mutasyon geçirdi

‘Corona’ üzerine yapılan küresel ölçekte bir araştırma virüsün yeni bir formunun insanları etkilemeye başladığını gösterdi. Virüs geçirdiği bu mutasyonla daha hızlı ve kolay bulaşıyor, ancak daha ağır hastalığa neden olduğuna dair bir kanıt yok.

Published

on

By

Bilim dergisi Cell’de yayınlanan araştırma nisan ayında virüsün hücrelere tutunmak için kullandığı proteinlerin mutasyonu sonucu daha kolay bulaşır hale geldiği görüşünü destekliyor. Bu araştırma için bilim insanları hem daha çok sayıda gen dizilimi inceledi hem de insanlar, hayvanlar ve laboratuvar ortamındaki hücre kültürleri üstünde deneyler yaptı.

Çalışmada yer alan bilim insanlarından Erica Ollmann Saphire “Yeni virüsün daha iyi adapte olduğunu biliyoruz ancak ilk bakışta daha kötü olduğuna dair bulgu yok” dedi.

Söz konusu mutasyon virüsün hücrelere girmek için için kullandığı ‘ diken ‘ proteinlerini etkilemiş. Şimdi bilim insanları bunun aşı çalışmalarına tesir edip etmeyeceğine bakıyor. Mevcut aşı çalışmalarının çoğunda virüsün proteinlerini hedef alarak deneyler yapılıyor, ancak bu çalışmalar virüsün eski türüne dayandırılarak sürdürülüyor.

Araştırmacılar G614 adını verdikleri bu yeni mutasyonun Avrupa ve ABD’de yayılan virüsün ilk versiyonu olan D614 ile neredeyse tamamen yer değiştirerek dominant tür olduğunu açıkladı.

Araştırmada şu ifadelere yer verildi: “Küresel izleme verilerimiz G614 değişim türünün D614’ten daha hızlı yayıldığını gösterdi. Bu virüsün daha bulaşıcı olduğu anlamına geliyor. Ancak ilginç şekilde G614’ün hastalığın ağır geçmesi üzerine etkisi olduğuna dair kanıt bulamadık. Mart ayının başına kadar G614 türü Avrupa dışında çok nadir görülüyordu ancak sonrasında dünya çapında sıklığı arttı.”

Virüsün bu yeni versiyonunun üst solunum yollarında daha hızlı çoğaldığı gözlemlendi. Araştırmacılara göre bu durum daha kolay bulaşmasını açıklıyor.

Laboratuvar ortamında yapılan deneyler de G formunun, D formuna kıyasla üç ila dokuz kat daha bulaşıcı olduğunu gösterdi.

Advertisement
Yorum Yapmak İçin Tıklayınız

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gündem

Dünya Sağlık Örgütü’nden korkutan açıklama: “Hiçbir zaman bulunamayabilir!”

Dünya Sağlık Örgütü (WHO), Covid-19 aşısı için umut olduğunu ancak hiçbir zaman bulunamama olasılığı da bulunduğunu açıkladı.

Published

on

By

Kurumun başkanı Doktor Tedros Adhanom Ghebreyesus, basın toplantısında konuyla ilgili “sorunu çözecek sihirli anahtar henüz yok belki de hiçbir zaman olmayacak” ifadelerini kullandı.

Tedros, tüm dünyadaki insanların sosyal mesafe başta olmak üzere önlemlere uymasını, elleri yıkayarak, maske takmaya devam etmesini istedi.

Küresel çapta Covid 19 tanısı koyulanların sayısı 18 milyona çıktı. Can kaybı sayısı ise 700 bine yaklaşmış durumda.

Kurumun Cenevre’deki merkezinde konuşan Ghebreyesus, bağışıklık sistemi üzerindeki çalışmalara ilişkin şunları söyledi:

“Birden fazla aşı çalışması şu anda klinik testlerdeki üçüncü aşamaya geçmiş durumda. Hepimiz, enfeksiyonları önleyecek birden fazla aşıya sahip olmayı umuyoruz. Ancak sihirli bir anahtar henüz bulunmuş değil, belki de hiçbir zaman bulunmayacak.”

Doktor Tedros, koronavirüs teşhisi konulan annelerin de, çocuklarını emzirmeye devam etmeye cesaretlendirilmeleri gerektiğini de savundu.

WHO Başkanı, anne sütünün yararının, enfeksiyon riskinin çok üzerinde olduğunu söyledi.

Toplam 165 aşı çalışması devam ediyor
Dünyada şu anda temel olarak iki farklı aşı çalışması yürütülüyor. Birinci kategoride, virüsün genetik kodu üzerinden aşı üretilmesi amaçlanıyor. Diğerinde ise zayıflatılmış veya etkisizleştirilmiş virüs üzerinden çalışma yürütülüyor.

Uzmanlar farklı aşı çalışmalarının başarılı olmasının da önemini vurguluyor.

Olası aşıların, farklı insan grupları üzerinde enfeksiyon oluşumunu önleme görevi görebileceği değerlendiriliyor.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) verilerine göre Covid-19 için 24 Temmuz 2020 tarihi itibarıyla aralarında Türkiye’nin de olduğu ondan fazla ülkede toplam 165 aşı çalışması devam ediyor.

Türkiye’den Boğaziçi, Ege, Ankara, Ortadoğu Teknik, 9 Eylül, Selçuk, Acıbadem, Erciyes ve Bezmialem Vakıf üniversiteleri de aşı geliştirme yarışına dahil olan kurumlardan.

Okumaya Devam Et

Gündem

Mahkûmlara yasak madde taşıdığı gerekçesiyle “gözaltına alınan” kedi, cezaevinden kaçtı

Sri Lanka’da bulunan bir hapishaneye uyuşturucu ve SIM kart sokmaya çalışırken “yakalanıp, gözaltına alınan” kedinin cezaevinden kaçtığı belirtildi.

Published

on

By

Polisten yapılan açıklamaya göre cumartesi günü cezaevinin içinde boynuna ufak bir torba bağlı bir kedinin dolaştığı görüldü. Gardiyanlar poşetin içinde 2 gram eroin ve iki SIM kartı olduğunu fark edince kediyi “göz altına” aldı.

Yerel basına göre kedi, pazar günü tutulduğu odadan kaçtı. Hapishane yetkilileri konu ile ilgili yorum yapmayı reddetti.

Geçen haftalarda Sri Lanka’da cezaevlerinin duvarlarından içeriye sıklıkla poşetle uyuşturucu atıldığı kayıtlara geçmişti.

Okumaya Devam Et

Gündem

DSÖ’den hükümetlere ve insanlara çağrı: Bunların hepsini yapın

Dünya Sağlık Örgütü, koronavirüs hakkında hükümet ve insanlara çağrıda bulunarak, maske kullanımı sosyal mesafe, el yıkama ve mümkün olduğunca çok test yapma gibi önlemlerin sürdürülmesi çağrısını yaptı. Aşı çalışmaları hakkında konuşan DSÖ Genel Direktörü Ghebreyesus, “Şu an sihirli değnek yok ve hiç olmayabilir” dedi.

Published

on

By

Koronavirüsü salgınında dünya çapındaki vaka sayılarının yeniden artışa geçmesiyle beraber Dünya Sağlık Örgütü’nden (DSÖ) uyarı geldi. DSÖ Genel Direktörü Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, salgının ‘sihirli bir değnek’le yok olmayacağını söyleyerek, maske kullanımı sosyal mesafe, el yıkama ve mümkün olduğunca çok test yapma gibi önlemlerin sürdürülmesi çağrısı yaptı. Tedros, “İnsanlara ve hükümetlerin alması gereken mesaj açık: Bunların hepsini yapın” dedi.

DSÖ’nün Cenevre’deki genel merkezinde sanal basın toplantısı düzenleyen Tedros, aşı çalışmalarından söz ederken ‘sihirli değnek’ uyarısı yaptı ve şöyle konuştu: “Şu an birden fazla aşı üçüncü faz klinik deneme aşamasında ve insanları enfeksiyondan koruyacak birden fazla etkili aşıya sahip olmayı umuyoruz. Fakat şu an bir sihirli değnek yok ve hiç olmayabilir.”

Tedros, “İşe yarayan bir aşıya sahip olup olmayacağımız veya bu aşının korumasının sadece birkaç ayla sınırlı kalıp kalmayacağı konusunda endişeler var. Fakat klinik denemeleri bitirmeden bunu bilemeyeceğiz” diye konuştu.

“NORMALLEŞMEYE GİDEN YOL UZUN”

Normalleşmeye giden yolun uzun olacağını söyleyen Tedros, maskelerin dünya çapında bir dayanışma simgesi haline gelmesi için çağrıda bulundu. Tedros, Covid-19 geçirmiş annelere de bebeklerini emzirmeye devam etme çağrısı yaparak, anne sütünün faydalarının olası bir enfeksiyon riskinden çok daha yüksek olduğunu söyledi.

KORONAVİRÜS: DÜNYA GENELİNDE SON DURUM

Çn’in Hubey eyaletine bağlı Vuhan kentinde ortaya çıkan ve yayılan yeni tip koronavirüs (Covid-19) tespit edilen kişi sayısı, dünya genelinde 18 milyon 261 bini aştı.

Covid-19 görülen ülke ve bölgelerdeki yeni vakalara ilişkin güncel verilerin derlendiği “Worldometer” internet sitesine göre, dünya genelinde virüs nedeniyle 693 bin 414 kişi öldü.

Okumaya Devam Et

En Çok Okunanlar