Connect with us

Londra

Londra’daki ırkçılık karşıtı protestolarda 27 polis yaralandı

Londra Polis Teşkilatı (MET) Cumartesi günü İngiltere’nin başkentinde binlerce kişinin katıldığı ırkçılık karşıtı protestolarda 14 polis memurunun yaralandığını açıkladı.

Published

on

Londra Polis Teşkilatı Komiseri Dame Cressida, polislere yönelik saldırıların “şoke edici ve kesinlikle kabul edilemez olduğunu” söyledi.

Cumartesi günkü yoğun katılımlı protestolar çoğunluklar barışçıl geçti, ancak günün ilerleyen saatlerinde Başbakanlık konutunun önünde arbede yaşandı.

Komiser Cressida, “Az sayıdaki protestocunun dün Londra’nın merkezinde polislere karşı şiddet eylemlerinde bulunmasından ötürü çok üzgünüm” dedi.

14 polisin dünkü protestolarda yaralandığını söyleyen Komiser, böylece George Floyd’un ABD’de öldürülmesinin ardından düzenlenen ırkçılık karşıtı protestolarda bu hafta toplam yaralanan polis sayısının 27’ye çıktığını kaydetti.

Cumartesi günkü olaylarda 14 kişi gözaltına alındı.

Londra’da ABD Büyükelçiliği’nin önünde geniş bir kalabalık toplandı

İngiltere’de bugün de “Siyahların Hayatları Değerlidir” sloganıyla geniş katılımlı ırkçılık karşıtı protesto gösterileri düzenleniyor. Londra’nın yanı sıra İskoçya’nın başkenti Edinburgh’da da protestolar var.

Advertisement
Yorum Yapmak İçin Tıklayınız

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Londra

Prens Harry sarayı yine kızdıracak: İngiliz sömürgeciliğini eleştirdi

ABD’de George Floyd’un öldürülmesinin ardından başlayan ırkçılık ve sömürgecilik tartışmasına İngiliz prens Harry de taraf oldu.

Published

on

ABD’de George Floyd’un öldürülmesinin ardından başlayan ırkçılık ve sömürgecilik tartışmasına İngiliz prens Harry de taraf oldu. Eşi Meghan Markle ile İngiliz Milletler Topluluğu Vakfı’nın toplantısında konuşan Sussex Dükü Harry ‘İngiltere’nin sömürgeci geçmişiyle hesaplaşması gerektiğini’ söyledi.

DUVAR – Sussex Dükü Prens Harry ve Sussex Düşesi, Amerikalı oyuncu ve aktivist Meghan Markle, ‘İngiltere’nin sömürgeci geçmişiyle hesaplaşması gerektiğini’ söyledi. İngiliz Milletler Topluluğu Vakfı’nın toplantısında konuşan Harry, “Geçmişle yüzleşilmeli” dedi.

‘GEÇMİŞİ KABUL ETMEDİKÇE İLERLEYEMEYİZ’

İngiliz Milletler Topluluğu’nun geçmişine bakıldığında, ‘geçmişi kabul etmedikçe ilerlemenin bir yolu olmadığını’ dile getiren Prens Harry, “Bu kolay ve bazı durumlarda rahat olmayacak ancak yapılması gerekiyor” ifadelerini kullandı. Harry, sözlerine şöyle devam etti: “Herkesin dünyayı farklı görmek için eğitim aldığını inkar edemeyiz. Ancak bu ön yargıları fark ettiğinizde bilinçli hale gelebilmek için çaba sarf etmelisiniz.”

‘EŞİTLİK TEMEL İNSAN HAKKIDIR’

Eşitliğin temel insan hakkı olduğunu dile getiren ve geçmişle yüzleşmenin herkesin refahı için önemli olduğunu söyleyen Meghan Markle ise, “Bunu yaparken biraz rahatsızlık duyacağız ancak bunu aştığımızda herkes için daha iyi olacak” dedi. Markle, şu ifadeleri kullandı: “Önemli olan sadece büyük anlar değil, ırkçılığın ve ön yargının sessizce sürdürüldüğü anlar önemli.

Okumaya Devam Et

Londra

Son Dakika “Londra’nın merkezinde dehşet!”

Az önce Londra’nın nezih semtlerinden Islington’da dehşet yaşandı… Clephane Road’da onlarca polis aracı ve ambulans bir evi ablukaya aldı.

Published

on

Islington, Clephane Road’da hareketli anlar yaşanıyor. Onlarca polis arabası ve ambulans sokağı kapatmış durumda… Londragündem’in olay yerinde edindiği bilgiye göre bir adam evinde defalarca bıçaklandı.

Polis ekiplerinin olayın yaşandığı sokakta geniş güvenlik önlemi aldığı ve eve kimseyi yaklaştırmadığı gözlemlendi. Saldırının neden ve kim tarafından yapıldığı henüz gizemini korurken, bıçakla yaralanan adama sağlık ekipleri müdahale ediyor. Ancak alınan bilgiye göre adamın ciddi hayati tehlikesi olduğu öğrenildi.

Dün de yine Islington’da motosikletli bir kişi başından vurularak öldürülmüştü.  iki olayın aynı semtte ve iki sokak arayla yaşanmış olması polisin iki olayın bağlantılı olup olmadığını araştırmasına neden olacak.

Okumaya Devam Et

Londra

2 yaşındaki lösemi hastası Liya’nın kök hücre donörü bulmak için bir ayı var!

İngiltere’de yaşayan Ufuk ve Hatice Gümüşöz’ün küçük kızları Liya’nın hayatta kalabilmek için Temmuz ayı sonuna kadar kemik iliği nakline ihtiyacı var. Aile endişeyle yardım bekliyor…

Published

on

Hatice Gümüşöz nadir bir lösemi ile savaşan 21 aylık bir kız çocuğunun annesi… Hatice Hanım kızına hayat kurtaran bir donör bulmak için sadece üç haftaları kaldığını gözyaşlarıyla söylerken kök hücre bağışçıları için yalvarıyor.

Liya Gümüşöz’e, 3.100 kişiden birini etkileyen nadir ve agresif bir kanser türü olan akut miyeloid lösemi teşhisi konuldu.

Ebeveynleri Ufuk ve Hatice Gümüşöz, doktorların ilk ve tek çocukları olan Liya’nın hayatta kalabilmek için temmuz ayı sonuna kadar kemik iliği nakli olması gerektiğini söylediğinde yıkıldılar.

Twickenham’da yaşayan Liya’nın ailesi, ilk olarak yılın başında bir şeylerin yanlış olduğunu fark etti. Liya daha kolay yoruluyordu. Bir süre sonra iştahını kaybetti ve vücudunda olağandışı morluklar oluşmaya başladı.

Hatice Gümüşöz yaptığı araştırma sonrasında kızının lösemi olabileceğini öğrendi.

Gümüşöz, son üç ay içinde evde sadece dokuz gece geçirdiklerini, Liya’ya hastanede çeşitli testler ve taramalar yaptığını söyledi.

Liya, pandemi döneminde Londra’daki Great Ormond Street Hastanesi’ne transfer edildi, bu da sadece bir ebeveynin onu görmesine izin verildiği anlamına geliyordu.

Endişeli çift, kızlarının durumu hakkında korkunç bir bekleme süreciyle karşı karşıya kaldı, ancak en kötü kabusları bir hematologun Liya’nın lösemi olduğunu doğruladığında gerçek oldu.

Liya’nın annesi, “Nefes alamıyordum, kalbimi tekrar tekrar bıçaklanmış gibi hissettim. Sadece ağladım, tek yapmak istediğim odadan ayrılıp gidip bebeğimi kucaklamaktı” diyerek duygularını ifade etmeye çalıştı.

Liya kemoterapiye başladı, ancak lösemiyi yenmek için bu yeterli değil. Kanserin saldırganlığı nedeniyle, tek hayatta kalma şansı bir kan kök hücre donörü bulmak.

İngiltere nüfusunun sadece% 2’si kan kök hücresi verici kaydında ve potansiyel bağışçı olarak kaydolan kişi sayısı, koronavirüs pandemisinin ardından önemli ölçüde düşmüştü.

Şu anda kayıtta Liya ile yeterince yakın genetik eşleşmesi olan kimse yok.

Hatice Gümüşöz, “Tüm bu kilitlenmelerden geçmenin zor bir zaman olduğunu biliyorum ama tüm bu çocuklar kan nakline ihtiyaç duyuyorlar ve gerçekten sadece temel yardıma ihtiyaçları var. İnsanlar bağış yapmalı, sadece kanları, kök hücreleri, bu çok temel bir prosedür. Bunu yapmak sadece birkaç saat sürüyor. Sonucunda bir kişinin hayatını kurtarabilirsiniz” diyor.

Aile fazla vakitlerinin kalmadığını söylerken göz yaşları içerisinde yardım bekliyor.

 

17 ila 55 yaşları arasındaysanız ve genel olarak sağlık durumunuz iyiyse, bir ev sürüntü kitinin www.dkms.org.uk/liya adresinden potansiyel bir kan kök hücresi donörü olmasını isteyebilirsiniz.

 

Okumaya Devam Et

En Çok Okunanlar