Connect with us

Londra

Londra’dan Kahramanmaraş’a charter uçuşları başlıyor… İlk uçak 30 Haziran’da

30 Haziran’da Londra Stansted Havalimanı’ndan direkt Kahramanmaraş’a gidecek 160 kişi kapasiteli bir charter uçuşu planlandı.

Published

on

THY ve Pegasus gibi büyük firmaların uçuşlarında yaşanan aksaklıklar İngiltere’de yaşayan Türkiye göçmeni vatandaşların farklı alternatifler üretmesine neden oldu. Uzun zamandır uçuş bekleyen vatandaşlar ellerinde bilet olmasına rağmen ertelemeler yüzünden problem yaşıyorlar. Büyük hava yolu şirketlerinin özellikle corona virüs sürecinde mali krizle karşı karşıya olması, uçuşlarda erteleme ve iptal problemlerinin önümüzdeki günlerde de yaşanacağının sinyallerini veriyor.

Hava trafiğinin açılmasıyla beraber İngiltere’deki turizm ve seyahat acentelerinin ortak girişimleriyle Türkiye’ye charter uçuşları düzenlenmeye başlandı.Konuyla ilgili görüşlerini aldığımız Edwin Holidays Genel Müdürü Uğur Bulut, “Bu güne kadar memleketine, sevdiklerine ulaşmaları için Britanya’da yaşayan vatandaşlarımız için 14 charter uçağı kaldırdık. Zor durumda burada mahsur kalan turist, öğrenci, işadamı vatandaşlarımızın da bu uçuşlarla Türkiye’ye dönmelerini sağladık” diye konuştu.

Edwin Holidays Genel Müdürü Uğur Bulut, bir de müjde verdi. Bulut, “Biliyorsunuz İngiltere’de Kahramanmaraşlı vatandaşlarımızın sayısı oldukça fazla. Bayram öncesi memleketlerine gitmek isteyen Kahramanmaraşlı vatandaşlarımız için 30 Haziran tarihinde direkt bir uçuş planladık. Tailwind firmasından Londra Stansted Havalimanı’ndan direkt Kahramanmaraşa gidecek 160 kişilik bir uçak kiraladık. Dönüş için de talep durumunda yine bir sefer planlamayı düşünüyoruz” diye konuştu.

Daha önce Gaziantep, Kayseri, Elazığ ve Malatya uçuşları organize ettiklerini belirten Bulut, “İngiltere’deki seyahat acentelerinin ortak kararıyla ve organize çalışmasıyla önümüzdeki günlerde Bodrum uçuşu planlıyoruz. Vatandaşlarımızdan gelecek talep üzerine diğer şehirler için de uçuşlar planlayacağız” diyerek önümüzdeki günlerde de uçuşların artacağı müjdesini verdi.

 

 

Advertisement
Yorum Yapmak İçin Tıklayınız

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Londra

Prens Harry sarayı yine kızdıracak: İngiliz sömürgeciliğini eleştirdi

ABD’de George Floyd’un öldürülmesinin ardından başlayan ırkçılık ve sömürgecilik tartışmasına İngiliz prens Harry de taraf oldu.

Published

on

ABD’de George Floyd’un öldürülmesinin ardından başlayan ırkçılık ve sömürgecilik tartışmasına İngiliz prens Harry de taraf oldu. Eşi Meghan Markle ile İngiliz Milletler Topluluğu Vakfı’nın toplantısında konuşan Sussex Dükü Harry ‘İngiltere’nin sömürgeci geçmişiyle hesaplaşması gerektiğini’ söyledi.

DUVAR – Sussex Dükü Prens Harry ve Sussex Düşesi, Amerikalı oyuncu ve aktivist Meghan Markle, ‘İngiltere’nin sömürgeci geçmişiyle hesaplaşması gerektiğini’ söyledi. İngiliz Milletler Topluluğu Vakfı’nın toplantısında konuşan Harry, “Geçmişle yüzleşilmeli” dedi.

‘GEÇMİŞİ KABUL ETMEDİKÇE İLERLEYEMEYİZ’

İngiliz Milletler Topluluğu’nun geçmişine bakıldığında, ‘geçmişi kabul etmedikçe ilerlemenin bir yolu olmadığını’ dile getiren Prens Harry, “Bu kolay ve bazı durumlarda rahat olmayacak ancak yapılması gerekiyor” ifadelerini kullandı. Harry, sözlerine şöyle devam etti: “Herkesin dünyayı farklı görmek için eğitim aldığını inkar edemeyiz. Ancak bu ön yargıları fark ettiğinizde bilinçli hale gelebilmek için çaba sarf etmelisiniz.”

‘EŞİTLİK TEMEL İNSAN HAKKIDIR’

Eşitliğin temel insan hakkı olduğunu dile getiren ve geçmişle yüzleşmenin herkesin refahı için önemli olduğunu söyleyen Meghan Markle ise, “Bunu yaparken biraz rahatsızlık duyacağız ancak bunu aştığımızda herkes için daha iyi olacak” dedi. Markle, şu ifadeleri kullandı: “Önemli olan sadece büyük anlar değil, ırkçılığın ve ön yargının sessizce sürdürüldüğü anlar önemli.

Okumaya Devam Et

Londra

Son Dakika “Londra’nın merkezinde dehşet!”

Az önce Londra’nın nezih semtlerinden Islington’da dehşet yaşandı… Clephane Road’da onlarca polis aracı ve ambulans bir evi ablukaya aldı.

Published

on

Islington, Clephane Road’da hareketli anlar yaşanıyor. Onlarca polis arabası ve ambulans sokağı kapatmış durumda… Londragündem’in olay yerinde edindiği bilgiye göre bir adam evinde defalarca bıçaklandı.

Polis ekiplerinin olayın yaşandığı sokakta geniş güvenlik önlemi aldığı ve eve kimseyi yaklaştırmadığı gözlemlendi. Saldırının neden ve kim tarafından yapıldığı henüz gizemini korurken, bıçakla yaralanan adama sağlık ekipleri müdahale ediyor. Ancak alınan bilgiye göre adamın ciddi hayati tehlikesi olduğu öğrenildi.

Dün de yine Islington’da motosikletli bir kişi başından vurularak öldürülmüştü.  iki olayın aynı semtte ve iki sokak arayla yaşanmış olması polisin iki olayın bağlantılı olup olmadığını araştırmasına neden olacak.

Okumaya Devam Et

Londra

2 yaşındaki lösemi hastası Liya’nın kök hücre donörü bulmak için bir ayı var!

İngiltere’de yaşayan Ufuk ve Hatice Gümüşöz’ün küçük kızları Liya’nın hayatta kalabilmek için Temmuz ayı sonuna kadar kemik iliği nakline ihtiyacı var. Aile endişeyle yardım bekliyor…

Published

on

Hatice Gümüşöz nadir bir lösemi ile savaşan 21 aylık bir kız çocuğunun annesi… Hatice Hanım kızına hayat kurtaran bir donör bulmak için sadece üç haftaları kaldığını gözyaşlarıyla söylerken kök hücre bağışçıları için yalvarıyor.

Liya Gümüşöz’e, 3.100 kişiden birini etkileyen nadir ve agresif bir kanser türü olan akut miyeloid lösemi teşhisi konuldu.

Ebeveynleri Ufuk ve Hatice Gümüşöz, doktorların ilk ve tek çocukları olan Liya’nın hayatta kalabilmek için temmuz ayı sonuna kadar kemik iliği nakli olması gerektiğini söylediğinde yıkıldılar.

Twickenham’da yaşayan Liya’nın ailesi, ilk olarak yılın başında bir şeylerin yanlış olduğunu fark etti. Liya daha kolay yoruluyordu. Bir süre sonra iştahını kaybetti ve vücudunda olağandışı morluklar oluşmaya başladı.

Hatice Gümüşöz yaptığı araştırma sonrasında kızının lösemi olabileceğini öğrendi.

Gümüşöz, son üç ay içinde evde sadece dokuz gece geçirdiklerini, Liya’ya hastanede çeşitli testler ve taramalar yaptığını söyledi.

Liya, pandemi döneminde Londra’daki Great Ormond Street Hastanesi’ne transfer edildi, bu da sadece bir ebeveynin onu görmesine izin verildiği anlamına geliyordu.

Endişeli çift, kızlarının durumu hakkında korkunç bir bekleme süreciyle karşı karşıya kaldı, ancak en kötü kabusları bir hematologun Liya’nın lösemi olduğunu doğruladığında gerçek oldu.

Liya’nın annesi, “Nefes alamıyordum, kalbimi tekrar tekrar bıçaklanmış gibi hissettim. Sadece ağladım, tek yapmak istediğim odadan ayrılıp gidip bebeğimi kucaklamaktı” diyerek duygularını ifade etmeye çalıştı.

Liya kemoterapiye başladı, ancak lösemiyi yenmek için bu yeterli değil. Kanserin saldırganlığı nedeniyle, tek hayatta kalma şansı bir kan kök hücre donörü bulmak.

İngiltere nüfusunun sadece% 2’si kan kök hücresi verici kaydında ve potansiyel bağışçı olarak kaydolan kişi sayısı, koronavirüs pandemisinin ardından önemli ölçüde düşmüştü.

Şu anda kayıtta Liya ile yeterince yakın genetik eşleşmesi olan kimse yok.

Hatice Gümüşöz, “Tüm bu kilitlenmelerden geçmenin zor bir zaman olduğunu biliyorum ama tüm bu çocuklar kan nakline ihtiyaç duyuyorlar ve gerçekten sadece temel yardıma ihtiyaçları var. İnsanlar bağış yapmalı, sadece kanları, kök hücreleri, bu çok temel bir prosedür. Bunu yapmak sadece birkaç saat sürüyor. Sonucunda bir kişinin hayatını kurtarabilirsiniz” diyor.

Aile fazla vakitlerinin kalmadığını söylerken göz yaşları içerisinde yardım bekliyor.

 

17 ila 55 yaşları arasındaysanız ve genel olarak sağlık durumunuz iyiyse, bir ev sürüntü kitinin www.dkms.org.uk/liya adresinden potansiyel bir kan kök hücresi donörü olmasını isteyebilirsiniz.

 

Okumaya Devam Et

En Çok Okunanlar