Connect with us

Dünya

NASA, Ay’a syahat için Elon Musk ve Jeff Bezos’un şirketleriyle anlaştı

Amerika Birleşik Devletleri Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), yarım yüzyıl sonra yapılacak ilk insanlı Ay seyahati için başlangıçta birlikte çalışacağı 3 şirketi seçti.

Published

on

By

Amerika Birleşik Devletleri Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), yarım yüzyıl sonra yapılacak ilk insanlı Ay seyahati için başlangıçta birlikte çalışacağı 3 şirketi seçti. NASA daha sonra, bu şirketler arasında Artemis Programı için başarı şansı en yüksek olanla yola devam edecek.

NASA yöneticisi Jim Bridenstine, 2024’te Ay’ın yüzeyine iniş yapması planlanan “ilk kadını ve sıradaki erkeği” taşıyacak uzay aracını tasarlayarak geliştirmeye ve uçurmaya aday şirketlerin isimlerini duyurdu.

NASA’nın anlaştığı şirketler, Elon Musk tarafından yönetilen Kaliforniya merkezli SpaceX, Amazon’un sahibi Jeff Bezos tarafından kurulan Washington merkezli Blue Origin ve Leidos’un yan kuruluşu Alamaba merkezli Dynetics oldu.

Elon Musk

Bu üç şirketle 10 aylık süreç için toplamda 967 milyon dolar değerinde sözleşme yapıldı.

Bridenstine yaptığı açıklamada, “Bu 2024’te Ay’a gitmek için ihtiyacımız olan son parça” ifadelerini kullandı.

Artemis için başarı şansı en yüksek olan kazanacak

Önümüzdeki 10 ay içinde bu üç şirket de kendi konseptini geliştirecek ve araçlardan hangisinin öncelikli olarak test edileceğine NASA karar verecek.

Bridenstine, NASA’nın şirketler arasında başarı olasılığı en yüksek olan ile 2024’e kadar çalışmaya devam edeceğini söyledi.

SpaceX tarafından önerilen Starship uzay aracının oldukça uzun olduğu ve astronotların Ay’ın yüzeyine inmek için asansör kullanacağı belirtiliyor. Blue Origin’in versiyonunda büyük bir merdiven bulunacak. Dynetics’in uzay aracıysa NASA’nın güvenlik ve verimlilik için yüksek puanlar verdiği bir özelliğe sahip: Oldukça alçak ve yüzeye inmek için birkaç basamak yeterli olacak.

Jeff Bezos

Bridenstine, NASA’nın 2024’te gerçekleşmesi planlanan Artemis Ay’a iniş programından elde edeceği deneyimin, astronotları Mars’a daha iyi donanımlarla göndermek için yararlı olacağını ifade ediyor.

NASA’nın Artemis programıyla, 1972’de son bulan Apollo projesinden sonra ilk kez Ay’a insanlı iniş yapılacak.

Advertisement
Yorum Yapmak İçin Tıklayınız

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Dünya

Sonunda o da maskeyi taktı!

ABD Başkanı Trump kameralar karşısına ilk kez maskeyle çıktı

Published

on

By

ABD Başkanı Donald Trump, başkent Washington dışında yer alan Walter Reed Ulusal Askeri Merkezi’ne gitti.

Burada yaralı askerler ve sağlık çalışanlarını ziyaret eden Trump, kameralar karşısına ilk defa maskeyle çıktı.

Yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) en etkili olduğu ülke olan ABD’de Başkan Trump, daha önce kameralar karşısına hiç maske ila çıkmamıştı.

ABD Başkanı, uzmanlar tarafından şiddetle önerilen maskeyi takmadığı için yoğun bir şekilde eleştirilmişti.

Bu eleştirilere verdiği yanıtta Trump, maskelerle arasındabir sorun olmadığını ve arada bir maske taktığını ifade etmişti.

Worldometers verilerine göre ABD’de şu ana kadar 3 milyon 353 bin 398 Kovid-19 vakası kaydedildi.

Son 24 saatte 59 bin 471 vaka açıklanırken, toplam ölü sayısı 137 bin 384’e yükseldi.

Dünyada en çok Kovid-19 vakasının bulunduğu ülkede şimdiye kadar 1 milyon 487 bin 887 kişi taburcu edildi.

Okumaya Devam Et

Dünya

Endonezya’da 300’den fazla çocuğu istismar eden 65 yaşındaki Fransız yakalandı!

Endonezya’nın başkenti Jakarta’da 300’den fazla çocuğu istismar eden 65 yaşındaki Francois Abello Camille operasyonla yakalandı. Bilgisayar ve telefonunda yüzlerce çocuğa ait istismar videosu bulunan Camille’in, yaşları 10-17 arasında değişen çocukları model yapma vaadiyle kandırdığı ortaya çıktı.

Published

on

By

Endonezya’da akıllara durgunluk veren bir olay yaşandı. Başkent Jakarta’da, 300’den fazla reşit olmayan çocuğu istismar eden 65 yaşındaki Fransız asıllı Francois Abello Camille operasyonla yakalandı.

Çocuklarla otelde yakalandı

Jakarta polisinin düzenlediği basın toplantısına getirilen Francois Abello Camille, geçen ay bir otelde iki reşit olmayan kız çocuğuyla yakalanmıştı.

Polis, Camille’ne ait dizüstü bilgisayar ve telefonunda yüzlerce çocuğa ait istismar videosu bulunduğunu açıkladı.

Model yapma vaadiyle kandırmış

Cinsel istismarı reddeden çocuklara işkence uygulayan Camille’in ölüm cezasına çarptırılması öngörülüyor. Camille’ne ait dizüstü bilgisayardaki videolarda görülen çocukların 10 ile 17 yaş arasında olduğu tespit edildi.

Camille’in geçen 5 yıl boyunca Endonezya’ya turist vizesiyle girdiği belirlendi. Polis ayrıca Camille’in çocukları model yapma vaadiyle kandırdığı ve kendisiyle birlikte olma karşılığı olarak 17 ile 70 ABD dolar para verdiğini açıkladı.

Okumaya Devam Et

Dünya

‘Maske takın’ dediği yolcular tarafından dövülen şoför yaşamını yitirdi

Fransa’da, geçen pazar, maske takmayı reddeden yolcular tarafından dövülen otobüs şoförü, tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti.

Published

on

By

Bayonne kentinde yaşayan 59 yaşındaki Philippe Monguillot’nun ailesi, beyin ölümü gerçekleşen otobüs şoförünün yaşam destek ünitesinden çekilmesini kararlaştırdı.

Fransa Başbakanı Jean Castex, dün akşam, Twitter hesabından ailesinin ve doktorlarının görüşmesi sonucunda kararın alındığını duyurdu. Castex, “Bu olay hepimizi derinden üzdü” derken sorumluların kısa sürede cezalandırılacağını yazdı.

18 yaşındaki kızı Marie Monguillot ise “Onun huzur içinde gitmesine izin vermeye karar verdik” dedi.

5 Temmuz’da, saat 19:15 sılarında Biarritz adlı yerleşim birimine doğru yol alan otobüse binen dört adamın biletlerini kontrol ederken, kamu araçlarında takılması zorunlu olan maske takmaları yönünde uyaran Monguillot saldırıya uğramıştı. Dört kişi gözaltına alınmış, soruşturma başlatılmıştı.

Ailesi, herkesin beyazlar içinde katıldığı bir anma yürüyüşü düzenlerken Keolis adlı nakliye şirketinde çalışan otobüs şoförü için çarşamba günü, firmanın ofislerinde ve ulaşım ağlarında bir dakikalık saygı duruşu yapılmıştı.

Okumaya Devam Et

En Çok Okunanlar