Connect with us

Dünya

NASA’dan asteroid açıklaması; en büyüğü Washington Anıtı’ndan daha büyük

Amerikan Ulusal Uzay ve Havacılık Dairesi (NASA), 5 asteroidin bu haftasonu Dünya’yı teğet geçeceğini, en büyüğünün Washington Anıtı’ndan daha büyük olduğunu duyurdu.

Published

on

By

Yapılan açıklamaya göre gezegene ilk yaklaşacak olan ‘2020MK’ adlı asteroid, 27 Haziran günü Dünya’yı 64 bin kilometre hızla teğet geçecek. Açıklamada, bunu da 17 metre çapındaki ‘2020MF1’ asteroidi izleyeceği kaydediliyor. Yaklaşan diğer iki asteroidin de ‘2020ME1’ ve ‘2020JX1’ olduğu belirtiliyor. Bunlardan ikincisi, gruptaki en büyük asteroid olarak öne çıkarken çapının yaklaşık 100 metre olduğu ve Washington Anıtı’ndan daha büyük olduğu belirtiliyor.

Gün içinde Dünya’ya yaklaşacak olan son asteroid ise ‘2020KQ7’ olacak, bunun ise 31 metre çapında olduğu ifade ediliyor.

Advertisement
Yorum Yapmak İçin Tıklayınız

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Dünya

Donald Trump’tan koronavirüs açıklaması: ‘Birdenbire yok olacağını düşünüyorum’

ABD’de koronavirüs vaka artışları sürerken Donald Trump’ın ülkedeki salgın hakkındaki yorumları şaşkınlık yarattı.

Published

on

By

ABD Başkanı Donald Trump, yeni tip Koronavirüs (Covid-19) salgınına ilişkin “Bir noktada Koronavirüsün birdenbire yok olacağını düşünüyorum, umuyorum” dedi.

Fox Business televizyonuna verdiği söyleşide Koronavirüs’ün birdenbire yok olacağını düşündüğünü söyleyen Trump, “Koronavirüs konusunda çok iyi bir noktaya geleceğimizi düşünüyorum. Bir noktada Koronavirüsün birdenbire yok olacağını düşünüyorum, umuyorum” ifadesini kullandı.

Her gün ortaya çıkan yeni Koronavirüs vakalarının sayısını azaltmayı başaran çoğu ülkenin aksine ABD’de Koronavirüs vakaları artmaya devam ediyor.

Salgının başında Nisan ayında zirve yapan günlük yeni vaka sayısı, sonrasında alınan önlemlerle 15 Haziran’a kadar azalış trendindeydi.

Fakat o tarihten sonra vaka sayıları iki hafta içinde iki katını aştı, 25 ve 26 Haziran’da iki gün üst üste tüm zamanların rekorunu kırdı. 30 Haziran’da açıklanan 46 binin üzerindeki günlük yeni vaka da bu alandaki en yüksek ikinci sayı oldu.

Bazı ABD eyaletleri, yetersiz önlem almak veya önlemleri erken kaldırmakla eleştiriliyor. Bazı eyaletler de son dönemde kaldırılan bazı önlemleri, vakalardaki artış nedeniyle geri getiriyor.

Okumaya Devam Et

Dünya

Çin’de domuzlarda farklı bir virüs tespit edildi: ‘Yeni pandemi riski taşıyor’

Çinli bilim insanları, domuzlardan insana bulaşabilen ve pandemi riski barındıran yeni bir grip virüsü tespit etti.

Published

on

By

2011 ile 2018 yılları arasında domuzlarda tespit edilen grip virüslerini inceleyen Çinli bilim insanı ekibi, G4 EA H1N1 adlı verilen yeni bir virüs keşfetti.

İnsana bulaşabilen ve solunum yolunda çoğalabilen yeni virüs, 2009 yılında Meksika’da ortaya çıkan ve dünya çapında yaklaşık 800 bin kişiye bulaşan ‘domuz gribi’ adıyla anılan hastalığa neden olan H1N1 virüsü ile benzer yapıya sahip.

Araştırmada, domuz çiftliklerinde çalışanların kanında yüksek oranda virüse rastlandı.

Çinli araştırma ekibi, yeni olması nedeniyle insanların bağışıklığının bulunmadığı virüsün mutasyon geçirmesi ve hızla yayılma riskine vurgu yaparak sektörde çalışanlar başta olmak üzere insan popülasyonlarının acil olarak gözetim altında tutulması gerektiğini ifade etti.

Çiftliklerin bulunduğu bölgelerde yaşayan milyonlarca Çinli’nin en büyük risk grubu olduğu ifade ediliyor.

Okumaya Devam Et

Dünya

Sosyal medyadan dans videosu paylaştı! 3 yıl hapis cezası aldı

Mısırlı Sama el-Masry, sosyal medyadaki dans paylaşımlarının ‘ahlaka aykırı’ durumlar içerdiği gerekçesiyle 3 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Published

on

By

Mısırlı dansçı Sama el-Masry’e, sosyal medya paylaşımlarının ‘ahkala aykırı’ durumlar içerdiği gerekçesiyle 3 yıl hapis ve 115 bin 350 lira para cezasına çarptırıldı. 3 milyondan fazla takipçisi olan El-Masry, popüler video paylaşım platformlarında video ve fotoğraf paylaşımlarının ‘müstehcen’ olduğu gerekçesiyle geçen nisan ayında tutuklanmıştı. İçeriğin çalındığını ve rızası olmadan telefonundan paylaşıldığını söyleyerek suçlamaları reddeden El-Masry, karara itiraz edeceğini söyledi. Mısır parlamentosu üyesi John Talaat konuyla ilgili, “Özgürlük ve sefahat arasında büyük bir fark var’ açıklamasında bulundu.

Okumaya Devam Et

En Çok Okunanlar