Connect with us

Londra

Nobel ödüllü bilim insanı: Boris Johnson’un gizlilik korona kararları, 46 binden fazla cana mal oldu

Nobel Tıp Ödülüne 2001 yılında layık görülen Britanyalı genetikçi ve hücre biyoloğu Sir Paul Nurse, Boris Johnson hükümetinin bir gizlilik örtüsü ardında karar almasının pandemiyle mücadele sürecine çok büyük zarar verdiğini söyledi.

Published

on

By

Yeni tip koronavirüse en çok can kaybı veren Avrupa ülkesi olan Britanya’da Muhafazakar Partili Başbakan Boris Johnson’ın (BoJo) pandemiye müdahale politikalarını eleştirenler arasına çok saygın bir bilim insanı katıldı.

Nobel Tıp Ödülüne 2001 yılında layık görülen Britanyalı genetikçi ve hücre biyoloğu Sir Paul Nurse, Boris Johnson hükümetinin bir gizlilik örtüsü ardında karar almasının pandemiyle mücadele sürecine çok büyük zarar verdiğini söyledi.

Londra’daki Francis Crick Enstitütüsü’nün başkanlığını yürüten ve Avrupa Komisyonu’nun bilimsel başdanışmanı olan Sir Nurse, Britanya’nın pandemiye müdahalesini yönlendirmesi için bilim insanları, bürokratlar ve siyasetçilerden oluşturulan kurulu ‘kara kutu’ diye niteledi.

The Guardian gazetesine daha fazla açıklık, şeffaflık ve önemli kararlarla ilgili tartışma süreci olması gerektiğini anlatan Nurse, şunları söyledi:

“Kararların genelde gizlilikle üstü örtüldü. Oysa sorgulama ve karşı önerilerle sınamadan geçmeleri gerekirdi. Bunun olmasını garanti edecek mekanizmalara ihtiyacımız var. Ulusun güvenini sağlamak istiyorlarsa, bu tartışmaları kamuoyuna açık yürütmeleri gerekir.”

“Bizdeyse zaman zaman bilim insanları, bürokratlar ve siyasetçilerden yapılma bir kara kutu karar alıyor gibiydi. Çok daha açık olması gerekir. En iyi sonuçları elde etmek için çok daha fazla şeffaflığa, daha fazla irdelemeye ve daha fazla meydan okumaya ihtiyacımız var.”

Hükümetin gerçek test yapma kapasitesinin çok düşük olduğu dönemde tüm gerekli Kovid-19 testlerini yapabildiği iddiasında bulunmasını örnek gösteren Nobel ödüllü bilim insanı, “Hazırlıksız olduklarını, doğru düzgün test yapamadıklarını kabul etmek istemediler, çünkü bu en baştan başarısızlıklarını itiraf etmeleri anlamına gelecekti” dedi.

Test kapasitesini hızla artırmak için sıfırdan büyük laboratuvar inşa etme ve donatma kararını da eleştiren Britanyalı genetikçi, karmaşık lojistik ve altyapı gerektiren büyük laboratuvarlar kurmanın uzun zaman aldığını, oysa çok acil müdahale gerektiren durumun sözkonusu olduğunu belirtti.

“Bunun aylar alacağı herkes için aşikar olmalıyken, böyle bir karar nasıl alındı? Tümüyle meçhul” diyen Nurse, hükümetin bilimin ışığında aldığını iddia ettiği pandemiyle ilgili kararlarının aslında hiçbir irdelemeden geçirilmediğini, bu şeffaflıktan uzaklığın gelecekte de sorun yaratmaya devam edeceğini vurguladı.

Toplumca bilimle ve siyaseti etkileyen bilimin kullanımıyla ilgili karmaşık tartışmalara giderek daha çok ihtiyaç duyduklarının altını çizdi.

Dünyada koronavirüse en çok kayıp veren dördüncü ülke olan Britanya’da pazar günü itibarıyla teyitli hastalanan sayısı 306 bin 319, ölü sayısı 46 bin 286’ydı.

Londra

İngiltere’de süper bulaştırıcı paniği: Londra’dan Vietnam’a giden genç kadın 15 kişiye virüs bulaştırdı

İngiltere’de yapılan araştırmada, Londra üzerinden Vietnam Hanoi’ye seyahat eden Nga Nguyen adlı yolcunun Vietnam Havayolları’na ait bir uçuşta yolculara koronavirüs (Covid-19) bulaştırdığı ortaya çıktı.

Published

on

By

Dünyayı etkisi altına alan koronavirüs (Covid-19) salgını tüm hızıyla sürüyor. Vaka sayılarında meydana gelen artış ile ilgili araştırma yapan İngiltere, vaka ve bulaşma yöntemlerini mercek altına aldı.

İngiltere Sağlık Bakanlığı yetkilileri tarafından yapılan araştırmada, ülkede son dönemlerdeki meydana gelen vaka sayısında yurtdışından ülkeye gelen turistler olduğu tespit edildi.

VİETNAMLI GENÇ KADIN SÜPER BULAŞTIRICI ÇIKTI
Londra üzerinden Vietnam Hanoi’ye seyahat eden Nga Nguyen adlı yolcunun Vietnam Havayolları’na ait bir uçuşta yolculara koronavirüs (Covid-19) bulaştırdığı ortaya çıktı. Nga Nguyen adlı genç kadının seyahat rotası takip edildiğinde, kadının ‘süper bulaştırıcı’ olduğu belirlendi. Genç kadının raporun basında yayınlanmasında sonra ilgili seyahatlerinde çekilen fotoğraflarını, sosyal medya hesabından sildiği belirlendi. Raporda, “Vietnam’dan bir iş kadını Mart ayında Londra’dan uçarken 12 business class, ekonomi alanında iki yolcu ve bir mürettebat üyesine koronavirüs bulaştırdı” ifadeleri yer aldı.

Continue Reading

Londra

Boris Johnson yüz maskesi takmayanlar için cezayı ikiye katlayarak 200 £ ‘a çıkardı.

Published

on

By

Başbakan, virüsün yayılmasını durdurmak için yeni önlemlerin bir parçası olarak barlarda, restoranlarda ve dükkanlarda çalışanların yanı sıra hizmet veren herkes için maskeyi zorunlu hale getirdiğini açıkladı.

Johnson Avam kamarası’ndaki konuşmasında, “Perakende alışveriş alanlarında, taksilerde ve tüm özel kiralık araçlarda çalışan tüm personel hatta kapalı mekan personellerinin tümü ve müşteriler için yüz maskesi kullanma zorunluluğunu genişleteceğiz. Yüz maskeleriyle ilgili kuralları çiğneyenler 200 sterlin para cezasına çarptırılabilir.”

Başbakan, işletmelerin kuralları ihlal etmeleri halinde “para cezasına çarptırılabileceği veya kapatılabileceği” konusunda uyardı. İngiltere, Avrupa’da getirilen bazı önlemleri uygularsa, maskeler açık havada bile zorunlu hale getirilebilir.

Baş bilim danışmanı Sir Patrick Vallance, dün ülkenin Fransa ve İspanya ile aynı yolda olduğu konusunda uyardı. Paris’te, dışarıda da dahil olmak üzere herkesin her zaman yüz maskesi takması gerekiyor.

Continue Reading

Londra

İngiltere’de saat 22: 00’de kapanması gereken yerlerin tam listesi

24 Eylül Perşembe günü yürürlüğe girecek kısıtlamalar hem barları hem de restoranları içeriyor. Türklerin yoğun olarak çalıştığı yeme içme sektörü büyük darbe alacak…

Published

on

By

Başbakan Boris Johnson, konaklama işletmelerine saat 22: 00’de kapanma kuralı da dahil olmak üzere bugün daha sert koronavirüs kısıtlamalarını açıkladı. İngiltere için geçerli olan ve 24 Eylül Perşembe günü yürürlüğe girecek kısıtlamalar hem barları hem de restoranları içeriyor. Yeni kuralların bir parçası olarak, restoranlar ve barlar yalnızca masa servislerini çalıştırabilecek ve saat 22.00’da kapanacak. Ancak paket servis hizmetleri yine de saat 22: 00’den sonra devam edebilecek. Başbakan, saat 22.00  yasağının barlar,restoranlar ve “tüm ağırlama mekanları” için geçerli olduğunu söyledi.

İşte akşam 22.00’dan sonra işletmesini kapamak zorunda olan yerlerin listesi:

  • Publar
  • Restoranlar
  • Sinemalar
  •  Bowling salonları
  • Kumarhaneler
  • Paten pistleri
  • Turistik yerler, örneğin The Shard ve Blackpool Tower
  • Oyun salonları

Continue Reading

En Çok Okunanlar