Connect with us

Haber

Oxford Üniversitesi profesöründen yaşlılara ‘Corona-vergisi’ önerisi

aşlı kuşağın gençlerin corrnavirüs pandemisinde hem ekonomik hem de zihin sağlığı bakımından kendilerini feda ettiğinin farkına varması gerektiğini savunan Oxford Üniversitesi’nin Belçikalı ekonomi profesörü De Neve, durumu dengelemek için yaşlılardan muhtemelen sadece bir kereliğine korona-vergisi alınmasını önerdi.

Published

on

By

Yeni tip coronavirüs pandemisinde bir numaralı risk grubunda bulunan, bakım evlerinde ölüme terk edildikleri ortaya çıkan, en çok can kaybı veren grubu oluşturan, hayatta kalabilmek için 2-3 aydır evde tecrit durumunda bulunan yaşlılara ekonomik faturayı ödetmeyi öneren bir ekonomist çıktı.

Britanya’daki Oxford Üniversitesi’nin prestijli Wellbeing Araştırma Merkezini yöneten Belçikalı ekonomist ve profesör Jan-Emmanuel De Neve, Belçika haber kanalı VRT’ye verdiği demeçte öneriyi ortaya attı.

Koronavirüse yakalanma riskleri düşük olduğundan gençlerin pandemiye karşı alınan evde kalma önlemlerinden en az yararlanan grup olduğunu söyleyen Jan-Emmanuel De Neve, “Daha yaşlı kuşak, gençlerin hem ekonomik hem de zihin sağlığı bakımından kendilerini feda ettiğinin farkına varmalı” dedi.

Durumu dengelemek için yaşlılara muhtemelen sadece bir kez alınacak korona-vergisi konulmasını öneren 41 yaşındaki ekonomist, vergi kapsamına alınmasını istediği yaş grubunun kaç yaşından başlayacağını belirtmedi.

Çoğunluğu emeklilik maaşıyla geçinen yaşlıların böyle bir vergiyi nasıl karşılayacağına da açıklık getirmeyen Oxford profesörü, ‘en korunmasız konumdaki yaşlıları günah keçisine çevirdiğine’ dair eleştirilerin hedefi oldu.

Twitter’da Belçikalı Müslüman bir kullanıcı, ekonomisti, Avrupa’da en yüksek vergilerin ve en düşük emekli maaşlarının olduğu ülkede böyle bir öneride bulunduğu için eleştirirken, söz konusu olanların herkesin anne-babası, ninesi-dedesi olduğunu vurguladı.

Ancak bir yandan pandemi koşullarının zihin sağlığını bozduğuna işaret eden haberler geliyor. Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) akıl sağlığıyla ilgili bölümü, çarşamba günü pandemi ve karantina koşulları yüzünden akıl ve ruh hastalığı oranlarında patlama yaşandığına dair uyarıda bulundu.

Diğer yandan coronavirüs yüzünden duran ekonomide çarkların yeniden dönmesi için çalışan hükümetlerin devasa kurtarma paketleri devreye sokmaları gerekiyor.

Belçika’nın bu yıl borcunun GSYİH’sine oranının yüzde 100’ü geçmesi bekleniyor.

Fransa, İtalya, İspanya, Portekiz, Güney Kıbrıs da aynı durumda.

Avrupa’da işsizlik oranlarının gelecek aylarda ikiye katlanacağı öngörülüyor.

Gelgelelim yaşlılarda hem tecritten en çok etkilenen hem de orantısız çoklukta can kaybı veren grup.

Belçika’da koronavirüs ölümlerinin yarısı, bakım evlerindeki yaşlılardan oluşuyor.

İtalya, İspanya, Fransa ve İrlanda’da benzer oranlar sözkonusu.

Hatta İtalya ve İrlanda gibi Avrupa ülkelerinde Covid-19 kurbanlarının yüzde 90’ından fazlası, 60 yaş üstündekiler.

Dolayısıyla De Neve’nin önerdiği yaşlılara korona-vergisini hayata geçirmek hükümetler açısından eleştirilerin ölüm mangasının karşısına çıkmak anlamına gelebilir.

Advertisement
Yorum Yapmak İçin Tıklayınız

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Haber

Yeni küresel salgın Myanmar’dan mı çıkacak: Kaplan ve pangolin gibi çok sayıda tür ticari amaçlı yetiştirilecek

Myanmar, 90 hayvan türünün ticari amaçlı yetiştirilmesine izin verdi

Published

on

By

Güneydoğu Asya ülkesi Myanmar’da kaplan, pangolin ve nesli tehlike altındaki diğer türlerin ticari amaçlı yetiştirilmesine olanak tanıyan yasa kabul edildi.

Doğa koruma örgütleri halihazırda komşusu Çin’den gelen ticari talep nedeniyle vahşi hayvan kaçakçılığının bir merkezi haline gelen ülkedeki bu ani yasa değişikliğine tepki gösterdi.

Haziran ayında Myanmar Orman Bakanlığı sessiz sedasız şekilde özel hayvanat bahçelerinin 90 tür hayvan için yetiştirme lisansı başvurusu yapmasına yeşil ışık yaktı.

Bu türler arasında 20’den fazlası nesli tehlikede ve kritik tehlikede olan hayvanlar arasında bulunuyor.

Ülkede sadece 22 kaplan kaldı

Kararla birlikte artık ülkedeki sayıları sadece 22 adet olduğu sanılan kaplanların yanı sıra pangolin, fil, akbaba türlerinin yanı sıra nesli tükenme tehdidi kritik düzeyde olan Irrawaddy yunusu ile Siyam timsahları etleri ve derilerinden yararlanmak üzere yetiştirilebilecek.

Orman Bakanlığı kararın amacının vahşi hayvanların kaçakçılığı ve yasa dışı şekilde yetiştirilmelerinin önüne geçmek olduğunu söylerken, doğa koruma örgütleri ticari amaçlı hayvan yetiştiriciliğinin uzun vadede nesli tükenmekte olan türlerin kullanımını meşrulaştıracağını ve pazarda bu türlere olan talebi artacağını belirtti.

Yeni virüs salgını riski

Dünya Doğayı Koruma Vakfı (WWF) ile Fauna and Flora International (FFI) yaptıkları ortak açıklamada “Kar amaçlı ticaretin, paralel bir pazar yaratarak vahşi hayvanların yasa dışı ticaretini ve bu hayvanlardan elde edilen ürünleri artırdığı daha önce görüldü” dedi.

Uzmanlar ayrıca Myanmar’ın bu ticareti düzenleme konusunndaki yetersizliğinin, insanlara hayvanlardan geçen Covid-19 benzeri yeni hastalıkların ortaya çıkmasına neden olabileceği riskinden de endişe ediyor.

Nesli Tehlike Altındaki Türlerin Ticaretine İlişkin Sözleşme (CITES) nesli tehlike altındaki türlerden bazılarının kapatılmış alanlarda yetiştirilmesine izin veriyor ancak bunun sıkı kurallara tabii şekilde yapılamasını şart koşuyor.

Okumaya Devam Et

Haber

Diyanet’ten şiddet gören kadınlara skandal tavsiyeler!

Diyanet İşleri Başkanlığı’na bağlı aile ve dini rehberlik bürolarının şiddet gören kadınlara verdiği tavsiyeler pes dedirtti.

Published

on

By

Diyanet İşleri Başkanlığı’na bağlı aile ve dini rehberlik bürolarının şiddet gören kadınlara verdiği tavsiyeler pes dedirtti.

DW’den Burcu Karakaş’ın haberine göre Diyanet, şiddet gören kadınlara ‘şiddeti kabullenmeyi, hatayı kendinde aramayı ve meseleleri aile içinde çözmeyi’ tavsiye ediyor. Diyanet, resmi kurumlara başvurmayı ise en son yapışacak iş olarak telkin ediyor.

Habere göre Konya Müftülüğü’ne bağlı aile ve dini rehberlik bürosu 6284 sayılı ‘Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun’ kapsamında kurulan Şiddet Önleme ve İzleme Merkezi görevlisi, şiddet gördüğünü ve boşanmayı düşündüğünü söyleyen kadına şu tavsiyelerde bulundu:

“Dayanılmaz hale geldiyse büyüklerinizle istişare edin. Allahüteâlâ Nisa suresinde buyurur ki; kadın ve erkeğin birer büyükle sıkıntıyı gidermeye çalışsınlar. Gençler kestirip atabiliyor. Biz diyoruz ki aile büyükleriyle sıkıntıyı aşmaya çalışın.”

Çorum Müftülüğü’ne “Elini kaldırdı, daha vurmadı ama endişe ediyorum” diyen bir kadına ise şu yanıt verildi: “Uygun dille sebebini sorun. Çok büyük bir sorun değil bu, konuşarak çözebilirsiniz. Akşam mesela sevdiği şeyleri yaptınız, çayın yanında sakince konuşun.”

‘Şiddet gördüğümde ne yapmam gerekir’ diye soran kadına ise “Vurursa tepki vermeyin, oradan uzaklaşın. Odanıza çekilin. ‘Nasıl istiyorsan öyle yapayım’ diye olayı örtmeye çalışın, ama uygun zamanda açın. Suçlayıcı dille konuşmayın. ‘Nasıl istiyorsun, bilemedim. Bilsem öyle yapardım’ gibi konuşun” denildi.

‘Peki, polisi aramak gerekir mi?’ diye sorulduğunda ise telefondaki kişi “Yok, bu tür şeyleri çözersiniz inşallah. Allah’a emanet olun…” yanıtını verdi.

Aranan bir diğer yer de Niğde Müftülüğü. Vaiz, şiddet gören kadına “Şiddet göstermesinin sebebi ne? Erkeğin eşinden beklediği nedir? Akşam geldiğinde güler yüz, yemeğinin hazırlanması… Elinden geleni yapmana rağmen yaranamıyorsan farklı şeyler olabilir. Başka ilişkisi olabilir mi?” yanıtı verdi.

Telefondaki görevliye, “Bazen saçımdan çekiyor. Korkuyorum. Polis çağırsam mı?” diye sorulması üzerine görevli, polise başvurmadan önce iyi düşünülmesi gerektiğini söyledi ve “Dayanamayacak duruma geldiyse müracaat edebilirsiniz ama genellikle erkeğe üç beş ay evden uzaklaştırma veriyorlar. Onun için önce polise müracaat etmeden çözmenin yoluna başvuracağız. Siz acaba ters mi davranıyorsunuz?” dedi.

Okumaya Devam Et

Haber

Bill Gates: Koronavirüs aşısı en çok ihtiyacı olanlara verilmeli, en çok parayı verenlere değil

Microsoft kurucusu Bill Gates, Covid-19 ilaçlarının ve bulununca aşısının “en çok parayı” veren ülkelere değil, en çok ihtiyacı olanlara verilmesi gerektiğini söyledi.

Published

on

By

Uluslararası AIDS Derneği tarafından internet üzerinden organize edilen Covid-19 konferansı için bir video hazırlayan Gates, “Eğer ilaç ve aşının ihtiyacı olanlar yerine en çok parayı verene gitmesine izin verirsek daha uzun, daha adil olmayan ve daha ölümcül bir pandemi ile karşı karşıya kalacağız” dedi.

Gates, bu tür “zor kararlar” alınırken piyasaların değil, “eşitliğin” temel alınması gerektiğini ifade etti ve ekledi; “HIV/AIDS’le mücadeleden öğrenilecek en önemli ders, ilaçları herkese ulaştılabilecek bir adil dağıtım ağı kurmanın önemidir”.

Okumaya Devam Et

En Çok Okunanlar