Connect with us

Yaşam

Saçlarınızı kola ile yıkarsanız ne olur?

Ellko adlı bir Youtube fenomeni “Saçınızı kola ile yıkarsanız ne olur?” sorusuna cevap aramak için kendisini denek olarak öne sürdü ve geçtiğimiz günlerde yayınladığı video ile şaşırtıcı bir gerçeğin kapısını araladı.

Published

on

By

İki şişe kolayı başından aşağı boca eden Ellko, asitli olan kolanın şekerli formülünü ve lavabolardaki tıkanıklıkları bile çözen çürütücü yapısını hiçe sayarak bu deneyi gerçekleştirdi.

Saçlarını kolayla bir güzel yıkadıktan sonra banyoya giden ve saçlarını şampuanla koladan arındıran Ellko saçlarının gürleştiğini ve daha canlı gözüktüğünü iddia etti. Üstüne üstlük yıllardır dalgalandırmaya çalışıp başaramadığını belirttiği saçlarının tam da istediği gibi dalgalı bir görünüme sahip olduğunu söyledi.

Saçları sodayla yıkayarak kıvırcık ve dolgun göstermek, uzun zamandır denenen bir yöntem. Bilimsel olarak, kola fosforik asit içeren bir sıvı ve işin sırrı da burada yatıyor. Kola PH değeri 2.5 gibi oldukça düşük bir formüle sahip. Bu da saçla temas ettiğinde doğrudan etki etmesini sağlıyor.

Düz saçları dalgalandırmak, solgun saçları canlandırmak kola yapılabilir ancak kesinlikle kola ile yıkanan saçların şampuanla arındırılması gerekiyor çünkü kola aynı zamanda çok fazla şeker içeriyor ve şeker saçlar için pek de iyi değil. Bu noktada Ellko diyet kola kullanmanın daha mantıklı olduğunu belirtti…

Advertisement
Yorum Yapmak İçin Tıklayınız

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yaşam

Hotdog yarışmaları insan kapasitesi sınırlarına dayandı: Bir insan tek seferde kaç tane yiyebilir?

Araştırmacılar 10 dakikada en fazla 84 hotdog yemenin mümkün olduğunu söylüyor

Published

on

By

Yeni bir araştırma hotdog yarışmacılarının insan kapasitesinin yalnızca 9 adım gerisinde olduğunu gösteriyor.

The Guardian’ın haberine göre ABD’nin North Carolina eyaletindeki High Point Üniversitesi’nde spor ve tıp ile ilgili konular üzerine çalışma yürüten James Smoliga, bahsi geçen araştırmada 10 dakika içinde 84 hotdog yemenin insan kapasitesinin sınırı olduğunu söylüyor.

Öte yandan mevcut hotdog rekoru bu ay 75 hotdog yiyen Joey “Jaws” Chestnut’a ait.

Bahsi geçen araştırma her yıl New York’taki Coney Island’da düzenlenen hotdog yeme yarışması sırasında kaydedilen verileri inceledi. 39 yıllık veriler, spor performansındaki eğilimleri tahmin etmek için matematiksel modelleme kullanan en son spor bilimi teorisiyle birleştirildi.

Yarışmacıların yemesi için hazırlanan hotdogların içeriğinin ve boyutunun yarışmanın tarihi boyunca sabit kaldığı aktarıldı. Bu da yarışmacıların yıllar içindeki performansını karşılaştırmak için geçerli bir temel sunuyor.

Koşudan sırıkla atlamaya kadar pek çok spordaki gelişmeler sigmoid eğrisi denen eğilimi takip ediyor. Bu eğriye göre önce bir süre hızlı gelişmeler yaşanıyor ve sonrasında bir dengeye oturuyor.

Smoliga, “Hotdog yeme konusunda kesinlikle ikinci düzlüğe ulaşıldı” diyor.

Smoliga, yarışmanın ilk yıllarında kazananların genellikle “büyük obez adamlar” olduğunu söylüyor. Ancak 1984 daha önce hayatında hiç hotdog yememiş Batı Almanya judo takımının üyesi 17 yaşındaki Birgit Felden yarışmayı kazanarak algıyı değiştiriyor.

Bununla birlikte 1990’lı yıllarda aşırı yemek konusunda ün salmış Japon yarışmacıların katılımıyla oyun alanı dönüşüm yaşıyor.

2001’de Takeru Kobayashi 50 hotdog yiyeyerek kendinden önceki 25,125 rekorunu kırıyor.

“Artık katılımcılar yalnızca büyük iştah sahibi kişiler değildi.”

Seçkin yarışmacılar kalorileri işlemek zorunda kalmadan mideyi genişletmek için muazzam miktarlarda sıvı veya jel tüketilen ayrıntılı programlar izlemeye başladı.

Bu yılın kazananı Chestnut, yarışma öncesinde 3 ay boyunca hazırlandığını belirtiyor. Chestnut haftalık egzersiz koşuları, dikkatli bir diyet, yoga ve nefes egzersizleri yaptığını söylüyor.

10 dakikanın sonunda birçok yarışmacının hala daha fazla sosis ve çörek yemeye çalıştığı gözlemine dayanarak, sınırlayıcı faktörün mide kapasitesi yerine çiğneme ve yutmaya bağlı olduğu belirtiliyor.

Biology Letters’te yayımlanan makalede diğer türlerle kıyaslandığında insanın yeme hızının hayli etkileyici olduğu ifade ediliyor.

Okumaya Devam Et

Yaşam

Araştırma: Haftada en az bir kez seks yapanların erken ölme riski çok daha az

Yeni bir araştırma, düzenli seks yapmanın erken ölüm riskini düşürdüğüne dair sonuçlara ulaştı.

Published

on

By

Washington Üniversitesi’nde yapılan araştırmada yaşları ortalam 39 olan 15 bin 269 kişinin yaşamı 11 yıl boyunca takip edildi. Araştırmaya göre haftada en az bir defa sevişen insanların kanser, kalp rahatsızlıkları ve diğer hastalıklardan ölme ihtimali yapmayanlara kıyasla daha düşük.

Araştırmaya katılanların yüzde 72’si ayda en az bir defa cinsel ilişkiye girerken, yüzde 36’sında bu oran haftada birdi.

11 yıllık çalışma boyunca 29’u kalp hastalığı ve 62’si kanser nedeniyle olmak üzere 228 kişi hayatını kaybetti.

İstatistikler üzerinde yapılan çalışmalar sonucunda haftada en az bir defa seks yapanların erken ölüm riskinin diğerlerine kıyasla yüzde 49 daha düşük olduğu değerlendirmesi yapıldı.

Okumaya Devam Et

Yaşam

Sosyal medyada tartışma yaratan fotoğraf! Hangi zebra kameraya bakıyor?

Vahşi yaşam fotoğrafçısı olan Sarosh Lodhi’nin çektiği bu fotoğraf sosyal medyayı ikiye böldü. Hangi zebranın kameraya baktığı konusunda uzun tartışmalar yaşandı.

Published

on

By

Hindistan’dan bir vahşi yaşam fotoğrafçısı olan Sarosh Lodhi, Kenya’daki Masai Mara ulusal parkını ziyaret etti ve burada çektiği iki zebranın fotoğrafı ile sosyal medyayı ikiye böldü. Fotoğrafı görenler hangi zebranın yüzünün kameraya baktığı konusunda bir türlü karar veremedi.

Bir yaban hayatı fotoğrafçısı tarafından tuhaf bir optik yanılsama yaratan iki zebra görüntüsü, Twitter’da viral olduktan sonra uzun tartışmalara sebep oldu.

Nagpur, Hindistan’dan Sarosh Lodhi, aslanlar, Afrika leoparları, çitalar ve Afrika çalı filler dahil olmak üzere sağlıklı hayvan popülasyonu ile tanınan Masai Mara ulusal parkını ziyaret etmek için Kenya’ya gitti.

Vahşi yaşamın çarpıcı görüntülerini yakalarken, çektiği zebra fotoğrafı viral hale geldi.

Arkadaşı orman görevlisi Parveen Kaswan, bu fotoğrafı sosyal medyada paylaştı ve iki hayvandan hangisinin kameraya baktığını belirlemek için sosyal medyada meydan okudu… Fakat uzun tartışmalara sebep olan fotoğrafta kimse aynı fikirde değildi.

Okumaya Devam Et

En Çok Okunanlar