Connect with us

Londra

Sokak partilerinde olaylar bitmiyor! İngiltere’de 140 polis yaralandı

Brixton’daki olaylı sokak partisinin ardından Notting Hill, Lambeth, Kensington, Chelsea ve Mitcham’daki izinsiz sokak partilerinde de polise saldırıldığı ortaya çıktı…

Published

on

By

Britanya’da koronavirüs önlemleri gevşetilirken, başkentte kalan önlemlerin hiçe sayılmasıyla sokak partisi düzenlenmesi furyasıyla polis baş edemiyor.

Londra’da polisin üst üste iki gece müdahale ettiği yasadışı partilerde saldırıya uğraması ve çok sayıda memurun yaralanması, olaylı bir yaz geçirileceğine dair alarm zillerini çaldırdı.

Saldırganların peşinde

Londra Emniyet Müdürü Cressida Dick, bugün yaptığı açıklamada, polise tümüyle kabul edilemez saldırıların sonuçlarının olacağını söyledi.

Polisin başkentte ruhsatsız müzikli eğlenceleri takibe aldığını ve bazılarını daha başlamadan kapattığını aktaran kadın emniyet müdürü, son olarak Notting Hill ve Brixton’da şiddetin patlak verdiğini, polise sert cisimler atıldığını ve başka saldırganlıklar düzenlendiğini, polis araçlarının devrildiğini anlattı. Bunların tümüyle kabul edilemez olduğunu dile getiren Dick, bu saldırıların sonuçları olacağını ve saldırganları yakalamak için çok geniş çaplı soruşturma başlattıklarını duyurdu.

‘Hem kendi sağlıklarını hem de ailelerinin sağlıklarını umursamıyorlar’

Dışarıda en fazla 6 kişinin toplanmasına izin varken, Londra geceleri onlarca kişinin katıldığı sokak partileriyle sallanıyor.

Son olarak Brixton’da 22 polis memuru yaralanırken, emniyet müdürü son üç haftaki şiddet olaylarında 140 memurun yaralandığını belirtti.

ABD’den Britanya’ya sıçrayan ırkçılık karşıtı George Floyd protestolarının bazısında da arbede çıkmıştı.

“Hava sıcak, bazıları çok fazla içiyor, bazısı kızgın ve saldırgan, bazısı da şiddet yaratmak istiyor” diyen Dick, çok sayıda kişinin sağlık düzenlemelerini hiçe sayıp hem kendi sağlıklarını hem de ailelerinin sağlıklarını umursamadığını vurguladı. Semt sakinlerinin de sokak partilerinden ve çıkan olaylardan nefret ettiğini sözlerine ekledi.

Düdüklü tencere misali

Yüksek rütbeli olmayan polis memurlarını temsil eden Polis Federasyonu, daha önce sokağa çıkma yasaklarının insanlar üzerinde yarattığı baskısıyla düdüklü tencere benzeri durumun oluştuğunu ve havalar düzeldiğinde nizamı bozan olaylar yaşanacağı uyarısını yapmıştı.

4 Temmuz’da kıyamet mi?

İktidardaki Muhafazakar Parti’nin belediye başkanı adayı Shaun Bailey de Londra’yı korkunç bir yazın beklediğine dair endişelerini dile getirdi.

Londra sakinleri de özellikle kalan önlemlerin de kalkacağı 4 Temmuz’da ve sonrasında aşırı alkollü sokak olaylarının patlak vereceğine dair endişeli bekleyişe geçti.

Advertisement
Yorum Yapmak İçin Tıklayınız

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Londra

İngiltere’de coronavirüsten ölenlerin sayısı 43 bin 906’ya çıktı

İngiltere’de coronavirüs (COVID-19) nedeniyle yaşamını yitirenlerin sayısı 176 artarak 43 bin 906’ya ulaştı.

Published

on

By

Sağlık Bakanlığının açıklamasına göre vaka sayısı ise 829 artarak 313 bin 483’e çıktı.

Son 24 saatte 226 bin 398 test yapıldı, toplam test sayısı mükerrerler dahil 9 milyon 662 bin 51 oldu.

İngiltere, COVID-19 kaynaklı ölü sayısında Avrupa’da 1’inci ve dünya genelinde ise ABD ve Brezilya’dan sonra 3’üncü sırada yer alıyor.

Okumaya Devam Et

Londra

İngiltere’de skandal: Son kullanma tarihi geçmiş defolu maskeler bakım evlerine ve pratisyen hekimlere dağıtılmış

İngiltere’de olası bir grip salgını için 2009 yılında stoklanan , son kullanma tarihi geçmesine karşılık kullanılması ‘güvenli’ bulunarak bakım evlerine ve pratisyen hekimlere dağıtılan düzinelerce maske geri çağrıldı.

Published

on

By

İngiltere’de son kullanma tarihi geçmiş defolu maskelerin bakım evlerine gönderildiği ve pratisyen hekimlere verildiği ortaya çıktı.

İngiltere’de olası bir grip salgını için 2009 yılında stoklanan , son kullanma tarihi geçmesine karşılık kullanılması ‘güvenli’ bulunarak bakım evlerine ve pratisyen hekimlere dağıtılan düzinelerce maske geri çağrıldı.

Sky News haber sitesinin aktardığına göre çağrı, maskelerdeki lastiklerin ve tellerin defolu olduğuna dair yapılan şikâyetlerin ardından geldi. Bu süreçte maskeleri kullanan pek çok kişi, maskenin yüzlerinde durmadığından şikâyet etti.

80 parti maske geri çağrıldı

Yapılan incelemelerde maskeler her ne kadar nefes alma, filtreleme ve sıçrama direnci açısından kriterleri karşılasa da, gevşet parçaların temas açısından tehlike yaratabileceği tespit edildi.

Bunun üzerine 26 Haziran ’da bakım evlerine bir yazı gönderen Sağlık ve Sosyal Bakım Bakanlığı, Cardinal Healthcare tarafından üretilen IIR maskelerin kullanımına derhal son verilmesini istedi. Bakanlık, personel açısından risk taşıdığı için maskelerin yok edilmesini talep etti.

Şimdiye kadar son kullanma tarihinin geçtiği tespit edilen 80 parti maske nin geri çağrıldığı belirtildi.

‘Bu maskeleri bir süredir kullanıyor olabilirler’

Ancak ilk defolu maske vakasının mayıs ayı başlarında saptandığına dikkat çeken sağlık çalışanları ve bakım evi görevlileri, hem hastaların hem de kendilerinin bu süre içerisinde virüs kapmış olabileceklerini söyledi.

İngiliz Tabipler Birliği’nden Doktor Richard Vautrey , “Personel güvenli olduklarını varsayarak bu maskeleri bir süredir kullanıyor olabilir, şimdi de doğal olarak endişe ediyorlar. Acil bir açıklamaya ihtiyacımız var. Güvenli olmayan ekipmanların salgınla mücadelenin ön cephesinde kullanılması için nasıl onay aldığı hakkında sorular sorulmalı. Sonuç olarak herhangi birine zarar geldiyse, sorumluların hesap vermesi gerekir” dedi.

Okumaya Devam Et

Londra

Londra’da bazı ilçeler karantinaya mı alınıyor?

Londra’daki ilçelerin neredeyse yarısının tekrar kilitlenme riski altında olduğu bildirildi. Corona virüs vakalarının sayısı 15 ilçede artış gösteriyor. Endişe eğilimi devam ederse yerel kilitlenmeler gerçekleşebilir.

Published

on

By

 

Londra’daki ilçelerin neredeyse yarısının tekrar kilitlenme riski altında olduğu bildirildi. Corona virüs vakalarının sayısı 15 ilçede artış gösteriyor. Endişe eğilimi devam ederse yerel kilitlenmeler gerçekleşebilir.

Londra Belediye Başkanı Sadiq Khan, Hükümeti yerel Covid-19 salgınlarını yönetmek için hangi güç ve kaynakların mevcut olacağı konusunda daha fazla açıklık sağlamaya çağırdı.

Khan, Sağlık Sekreteri Matt Hancock’a, yerel coronavirüs salgınlarının yönetimini desteklemek için bölgesel ve yerel yönetimlere hangi ek kaynakların sunulacağını sorduğunu açıkladı.

Belediye Başkanı Sadiq Khan, “Kilitleme önlemleri hafifletildikçe, ikinci bir dalgayı önlemek için elimizden geleni yapmalıyız. Covid-19 vakalarının sayısının düşük kalmasını umarken, yerel salgınlar ve ani artışlara hazırlıklı olmalıyız. Yerelleştirilmiş bir yaklaşımı desteklemek için, Hükümetin yerel salgınlara karşı harekete geçme ve yanıt verme planları hakkında daha fazla bilgiye ihtiyacımız var” diyerek tehlikeye dikkat çekti ve bazı ilçelerde kısmi karantina uygulama ihtimali doğduğunu ima etti.

My London gazetesinin haberine göre kilitlenme riski altında olan alanlar şunlar:

 • Barking ve Dagenham
 • Brent
 • Ealing
 • Enfield
 • Hammersmith ve Fulham
 • Haringey
 • Harrow
 • Havering
 • Hounslow
 • Kensington ve Chelsea
 • Redbridge
 • Richmond upon Thames
 • Kule Mezraları
 • Wandsworth
 • Westminster

Okumaya Devam Et

En Çok Okunanlar