Connect with us

Ekonomi

Sterlin haftaya düşüşle başladı

Bayramda rekor kıran İngiliz para birimi haftanın ilk gününe % -0,22 kayıpla başladı.

Published

on

By

Ağustos ayına 9,11 lira ile başlayan İngiliz Sterlini kuru,  02/08/2020 tarihinde ise 9,1954 lira ile son bir ayın en yüksek değerine ulaştı. Geçtiğimiz hafta %3,34 değişim gösteren İngiliz Sterlini kuru şu an 9,1134 liradan işlem görüyor.

Bayramda rekor kıran İngiliz para birimi haftanın ilk gününe % -0,22 kayıpla başladı. Dolar – TL karşısında %0,13 değer kazanırken 6,9796 liraya yükseldi. Euro ise Sterlin gibi değer kaybederken %-0,16 gerileme gösterdi ve 8,2191 liradan işlem gördü.

Advertisement
Yorum Yapmak İçin Tıklayınız

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ekonomi

Döviz kuru THY’yi fena vurdu! Milyarlarca dolar açık

CHP Antalya Milletvekili Çetin Osman Budak, salgın nedeniyle sektörün zararda olduğuna dikkat çekerek, THY’nin 30 Haziran 2020 tarihi itibarıyla 9.2 milyar dolarlık döviz açığı bulunduğunu da bildirdi.

Published

on

By

Salgınla birlikte seyahat kısıtlamaları ve alınan önlemler havayolu şirketlerini de zorluyor. Türk Hava Yolları (THY) için acil önlem alınmasını isteyen CHP Antalya Milletvekili Çetin Osman Budak, “Gelişmiş ülkeler havayolu şirketlerine destek vererek ayakta tutmaya çalışırken iktidar, yaklaşık 90 yıllık geçmişi bulunan en büyük marka değerimiz THY için tedbir almak bir yana, kurumu adeta arpalık gibi kullanıyor” dedi.

Cumhuriyet’ten Mustafa Çakır’ın haberine göre, CHP’li Budak, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın yanıtlaması istemiyle soru önergesi verdi. Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği’nin (IATA) salgın nedeniyle uluslararası havayolu şirketlerinin gelirlerinin yarı yarıya azaldığını, 2020 sonunda 84 milyar dolarlık rekor net zarar yazılacağını tahmin ettiklerini açıkladığını anımsatan Budak, kuruluşun bu yılın her gününün sektöre 230 milyon dolar zarara mal olduğunu duyurduğuna dikkat çekti.

9.2 MİLYAR DOLARLIK DÖVİZ AÇIĞI
Önde gelen havayolu şirketlerinin durumuna bakıldığında, Fransa, Hollanda, Belçika gibi birçok ülkede, hükümetin zor durumdaki havacılık sektörü için milyarlarca Avro destek paketleri açıkladığını vurgulayan Budak, Varlık Fonu’na devredilen THY’nin ise yılın ilk altı ayında 4 milyar 257 milyon TL zarar ettiğini, döviz kurlarındaki artıştan en fazla nasibini alan kuruluşların başında gelen THY’nin ayrıca 30 Haziran 2020 tarihi itibarıyla 9.2 milyar dolarlık döviz açığı bulunduğunu da bildirdi.

Budak, şöyle devam etti:

“THY adeta türbülansa girmişken THY yönetimi ciddi tedbir almak bir yana, liyakat dışı atamalarla THY’yi arpalık gibi kullanma peşindedir. Kamuyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) sundukları faaliyet raporunda pandemiye ilişkin aldıkları önlemler ‘Salgının etkisinin süresi ve büyüklüğüyle ilgili farklı senaryolar ve eylem planları üzerinde çalışılmaktadır’ cümlesiyle geçiştiriliyor. Nedir bu eylem planları, biz de bilmek istiyoruz. Çünkü acil önlem alınmazsa 90 yıllık havacılık tecrübesi tehlikeye girecek.”

 

‘EYLEM PLANLARI NEDİR?’
Budak, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay’a da şu soruları yöneltti:

“KAP’a bildirilen THY Yönetim Kurulu Faaliyet Raporu’nda, Covid-19 salgınına yönelik tedbirlere ilişkin, ‘yeni finansman imkânlarını değerlendirerek likidite seviyesini güçlü tutacak önlemler alınmaktadır’ ifadesi bulunmaktadır. Bu önlemler nelerdir?

Yine aynı raporda ‘Salgının etkisinin süresi ve büyüklüğüyle ilgili farklı senaryolar ve eylem planları üzerine çalışılmaktadır’ ifadesiyle bahsedilen eylem planları nelerdir? Bu senaryolardan hangileri hayata geçirilmiştir?

Türkiye’nin en önemli marka değeri ve sivil havacılığının sembolü olan THY’nin içinde bulunduğu dar boğazdan kurtulması için Varlık Fonu bünyesinde hangi kararlar alınmıştır?

Havacılık sektörü deneyimi bulunmayan üst düzey yönetici atamalarının yönetim performansını olumsuz yönde etkilemesine karşı ne tür önlemler alınmaktadır?”

Continue Reading

Ekonomi

Anlaşmasız Brexit İngiltere’yi negatif faize götürebilir

Avrupa Birliği ile İngiltere arasında ticaret anlaşmasının gerçekleşmemesi İngiltere Merkez Bankası’nın negatif faize geçmesi için tetikleyici etken olabilir.

Published

on

By

Brexit anlaşmasının başarısızlığa ulaşması İngiltere Merkez Bankası (BoE) için yıl sonuna kadar yeni bir ekonomik silah anlamına gelebilir.

Perşembe günü BoE negatif faiz oranları kullanmayı düşündüklerine dair en güçlü sinyali verdiler. Bloomberg’in haberine göre banka yetkilileri tarihte ilk kez gerçekleştirecekleri negatif faiz politikasını dördüncü çeyrekte nasıl uygulamaya sokacaklarına dair piyasa düzenleyicileriyle birlikte çalıştıklarını belirtti.

Kanada Kraliyet Bankası ekonomistlerinden Cathal Kennedy, BoE’nin Eylül ayı toplantısının tutanaklarının “Hazırlıklarınızı tamamlamak zorundasınız çünkü bunları kullanmak zorunda kalabilirsiniz” anlamı taşıdığını belirtiyor. Kennedy’e göre BoE çok kısa zamanda feci derecede uzun bir yol kat etti.

Sadece bir ay öncesine kadar BoE Başkanı Andrew Bailey Avrupa’nın çoğunluğunun ve Japonya’nın takip ettiği negatif faiz uygulamalarını takip etmek gibi bir planları olmadığını açıklamıştı.

Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen Financial Times’a verdiği demeçte, anlaşmanın mümkün olduğuna “ikna olduğunu” söylerken, İngiltere Hükümeti bu hafta gerçekleşen gayrı resmi AB ticaret müzakerelerinin “yararlı” olduğunu söyledi. Ancak İngiltere Başbakanı Boris Johnson’ın AB ile olan geri çekilme anlaşmasından vazgeçme hamlesi, birlikle anlaşma şansını zayıf bir zemine oturtuyor.

Anlaşmasız çıkış gümrük kontrolleri, tarifeler ve yüksek mailyetli işletmelere yeni bir acılı sürecin başlangıcı olacak. İngiltere halihazırda korona virüs vakaları ve sosyal mesafe kısıtlamalarına karşı oluşan direnişle boğuşuyor. Hükümet geçtiğimiz Cuma günü vaka sayılarının mayıs ayındaki seviyelere ulaşmasıyla birlikte ikinci kitlesel karantina uygulamasının hükümsüz kılınması tasarısını reddetti.

Bu da hükümetin verdiği maaş desteğinin gelecek ay geri çekilmesiyle birlikte işsizliğin yükselebileceği yönündeki korkuları da artırıyor.

BOE yetkilileri, ekonominin beklendiği kadar zayıf olmamasına rağmen sıfırın altındaki borçlanma maliyetlerinin altını çizdiler . Ancak iyileşme sürecinden geri dönme riski, daha önceden düşünülemeyecek bir tedbiri değerlendirmeye başlamaları gerektiği anlamına geliyor.

Bank of America ekonomistleri Şubat ayında BoE’nin faizleri sıfıra indirmiş olmasına karşın, AB ticaret müzakerelerinin çökmesiyle bankanın daha da ileri gidebileceğini öngörüyor.

Continue Reading

Ekonomi

İngiltere Merkez Bankası’nın faiz kararı Avrupa borsalarının düşüşüne neden oldu

Avrupa Borsaları, İngiltere Merkez Bankası’nın (BOE) faiz kararının ardından günü düşüşle tamamladı.

Published

on

By

Kapanışta, gösterge endeksi Stoxx Europe 600 yüzde 0,51 azalarak 371,23 puana düştü.

Fransa’da CAC 40 endeksi yüzde 0,69 azalışla 5.039,5 puana, Almanya’da DAX 30 endeksi yüzde 0,36 düşüşle 13.208,12 puana, İngiltere’de FTSE 100 endeksi yüzde 0,47 azalarak 6.049,92 puana ve İtalya’da FTSE MIB 30 endeksi yüzde 1,12 değer kaybederek 19.739,73 puana geriledi. Avrupa borsalarındaki negatif seyirde, merkez bankalarının faiz kararları etkili oldu.

İngiltere Merkez Bankası (BOE), politika faizini değiştirmeyerek yüzde 0,1 seviyesinde bıraktığını açıkladı. Banka, 745 milyar sterlin seviyesindeki tahvil alım programında ise değişikliğe gitmediğini duyurdu.

BOE Para Politikası Kurulunun tutanaklarında ise ekonomi görünümünün alışılmadık şekilde “belirsiz” kalmaya devam ettiğine işaret edildi. Öte yandan, ABD Merkez Bankası (Fed) da dün politika faizini değiştirmeyerek yüzde 0-0,25 aralığında sabit bırakmıştı.

Fed’den yapılan açıklamada, ABD ekonomisine ilişkin tahminlere yer verilerek 2023’e kadar faiz oranlarında değişikliğe gidilmesinin beklenmediği aktarılmıştı.

Fed Başkanı Powell ise FOMC kararlarının ardından düzenlediği basın toplantısında, ekonomik toparlanmaya ilişkin belirsizliklere dikkati çekmişti.

Continue Reading

En Çok Okunanlar