Connect with us

Londra

Süper cumartesi: İngiltere’de Barlar ve kuaför salonları açıldı.

Üç aydır kapalı olan bar, retoran ve kuaför salonlarının yanı sıra müze ve kütüphaneler de kapılarını ziyaretçilere açtı. Sabah 06.00’dan itibaren İngilizler pub’lara koştu.

Published

on

By

Corona virüsü tedbirleri dünya genelinde kademeli olarak hafifletilirken, 44 bin 216 kişinin Covid-19 nedeniyle öldüğü İngiltere’de üç ay sonra kuaför salonları ve barlar bugün itibariyle açıldı. Restoranların da kapılarını açtığı ülkede polis yetkilileri ve sağlık görevlileri ‘süper cumartesi için hazırlıklı olduklarını’ aktardı.

Restoran, bar ve kuaför salonlarının yanı sıra ibadethaneler, parklar, kütüphaneler, lunaparklar, sinema salonları ve müzeler de sosyal mesafe kuralları göz önünde bulundurularak yeniden açıldı. İki hane halkının iç mekanda bir araya gelmesine ve en fazla 30 katılımcıyla düzenlenecek düğünlere de izin verilecek.

‘SARHOŞ HAYDUTLAR TUTUKLANACAK’

Hükümetin, ekonomiye destek için vatandaşları dışarıya çıkmaya teşvik ettiği İngiltere’de Sağlık Bakanı Matt Hancock, yerel basının ‘süper cumartesi’ olarak tanımladığı ve kısıtlamaların gevşetildiği hafta sonunda ‘kargaşaya neden olan sarhoş haydutların tutuklanacağını’ söyledi.

‘EKONOMİ BİZE BAĞLI’

İngiltere Başkbakanı Boris Johnson, cuma günü düzenlediği basın toplantısında, işletmelerin desteklenmesi gerektiğini söyledi. İnsanları sorumlu davranma ve sosyal mesafe kurallarına uyma konusunda uyaran Johnson, “Ülkenin ekonomik sağlığı bizim sorumlu hareket etmemize bağlı” dedi.

Londra

İngiltere’ye Afrika sıcakları geliyor… Sıcaklık 36° C yükselecek!

700 mil genişliğindeki sıcak hava dalgası haftasonu İngiltere’de sıcaklığın 36° C’ye yükselmesine neden olacak.

Published

on

By

700 mil genişliğindeki sıcak hava dalgası haftasonu İngiltere’de sıcaklığın 36° C’ye yükselmesine neden olacak. En yüksek sıcaklıklar 36C ile İngiltere’nin güney doğusunda Cuma günü hissedilecek.

Met Office Meteoroloji uzmanı Bonnie Diamond The Sun gazetesine yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Perşembe günü İngiltere genelinde güneyden gelen bir rüzgar almaya başlayacağız ve bu ana kıtadan sıcak hava getiriyor. Özellikle güney ve orta İngiltere için sıcak hissedecek.”

Tatilcilerin corona virüs vakalarının artmasını umursamadan sahillere akın etmesi yetkilileri kara kara düşündürmeye başladı. Hafta sonu sıcaklarla birlikte insanların kalabalıklara karışması büyük endişe yaratıyor.

Okumaya Devam Et

Londra

Boris Johnson, tüm öğrencilerin Eylül ayında okula döneceklerine söz verdi

Boris Johnson’ın basın sözcüsü, “İngiltere’deki koronavirüs salgınında vaka sayıların artması bazı kapıları kapatmaya zorlayabilir ancak hükümet “tüm öğrenciler için okula dönmeyi planlıyor” dedi.

Published

on

By

Başbakan Boris Johnson, vaka sayısının artması sonrasında yerel koronavirüs kilitlenmeleri olasılığına rağmen İngiltere’de sonbahar döneminde “tüm yaş gruplarındaki tüm öğrencilerin” okula döneceği sözünü verdi .

İngiltere Başbakanlık sözcüsü, “Başbakan’dan pek çok kez çocukların Eylül ayında okula dönmeleri konusundaki mutlak bağlılığını duydunuz. Bu çocukların eğitimi ve gelişimleri için hayati önem taşıyor. Tüm yaş gruplarındaki tüm öğrencilerin sonbahar döneminin başından itibaren tam zamanlı olarak okula gitmesini planlıyoruz” dedi.

Sözcü, “Tek bir okulun kapanmasını gerektiren çok özel bir lokal kilitlenme olabilir ancak bunu zaman içerisinde göreceğiz” açıklamasını yaptı.

Daily Star’ın haberine göre, müfredatın akademik yılın başından itibaren önemli ölçüde değiştirilebileceği yorumu yapıldı. Haberde bazı öğrenciler için ekstra İngilizce ve matematik derslerine yer açmak amacıyla tüm dersler askıya alınabilir yorumu yapıldı.

Okumaya Devam Et

Londra

Başbakanlık doğruladı: “Londra ve diğer büyük şehirlere seyahat yasağı getirilebilir”

Bugün İngiltere’de başbakanlıktan,” Londra ve diğer büyük şehirlerde koronavirüs vakaları kötüleşirse, içeri ve dışarı seyahatin yasaklanması gündemimizde” açıklaması geldi.

Published

on

By

Bugün Başbakan sözcüsü, koronavirüs vakalarının artması durumunda Londra’nın ve diğer şehirlerin kilitlenebileceğini doğruladı.

Başbakanlık sözcüsü gazetecilere yaptığı açıklamada “Özellikle kötü etkilenen bir alan varsa seyahat kısıtlamaları koyma olasılığını düşünürüz. Şehir içinde uygulanacak ilk kısıtlama yerel ulaşım ağlarını kapatmak olacaktır. Halkı ve politikacıları, gerçekleştirebileceğimiz potansiyel bir eylem olarak bu plan dahilinde bilgilendirdik. Ama bu sadece Londra’ya özgü bir şey değil. Çünkü bir kasaba, şehir veya daha yerel bölgelerde belirli bir salgın var. Onlar için de geçerli bu plan…”

LONDRA’NIN DIŞINA ÇIKMAK YASAKLANABİLİR!

Bu kısıtlama Londra’ya uygulanırsa, başkentte yaşayan insanların M25’in dışına çıkmasını yasaklamak anlamına gelebilir.

Hükümetin yürürlüğe bu radikal kuralları hayata geçirmesi durumunda bu kuralları nasıl uygulayacağı belli değil. Ancak ordunun virüs krizine yardım etmek için beklemede olduğu geçtiğimiz gün ortaya çıkmıştı.

Plan dahilinde yol blokları, insanların hareket etmesini durdurmak için kullanılabilir, ancak bu birçok kişinin etkilenen alanların dışında çalışacağı veya yiyecek ve temel ihtiyaçları elde etmek için seyahat etmesi gerektiği için zor olacaktır. Bu noktada polis ve ordu görevlilerinin hizmet vermesi bekleniyor.

İngiltere’de “1984 Halk Sağlığı (Hastalık Kontrolü) Yasası kapsamındaki mevcut yetkiler, bakanlıklara verilmiş durumda.  Yasaya göre yerel veya ulusal ulaşım sistemlerinin kısıtlanması,tamamen kapatılması veya kapasite sınırları veya coğrafi kısıtlamalar getirilmesi gibi daha önemli kısıtlamalar Bakanlar Kurulu’nun kararına bırakılmıştı.

Okumaya Devam Et

En Çok Okunanlar