Connect with us

Gündem

Toplu taşıma araştırması: Trende 2,5 metre mesafeden koronavirüse yakalanma riski var

Bilim insanları, hastalığı taşıyan birinin yanına oturmanın virüsü size bulaştırma ihtimalini yüzde 3,5 olarak belirledi

Published

on

By

Bilim insanları, hastalığı taşıyan birinin yanına oturmanın virüsü size bulaştırma ihtimalini yüzde 3,5 olarak belirledi

Araştırmaya göre tren yolcuları, iki saatlik bir yolculukta hastalığı taşıyan birine iki buçuk metreden daha yakın oturmaları halinde koronavirüse yakalanabiliyor.

Bilim insanları ayrıca bir saatlik seyahatlerde bir metrenin üzerinde sosyal mesafenin güvenlik için gerekli olduğunu tespit etti.

Çin ‘deki yüksek hızlı tren hatlarını baz alan çalışma, Çin Bilimler Akademisi de dahil olmak üzere ülkedeki çeşitli örgütlerin iş birliğiyle yürütüldü.

Virüsün 19 Aralık’la 6 Mart arasındaki yayılımını kapsayan inceleme, hastalığı kapan birinin üç koltuk yanında ve 5 koltuk önünde veya arkasında bulunan yolcuların ortalama yüzde 0,32’sinin hastalığa yakalandığı sonucunu verdi.

Hastalığı taşıyan birinin yanındaki koltukta seyahat eden yolcular, yüzde 3,5’lik ihtimalle bulaş riskinin en yüksek olduğu kesim olarak belirlendi.

Aynı sırada oturanların bulaştırma oranı yüzde 1,5 olarak tespit edildi.

Araştırmanın başındaki Dr. Shengjie Lai şöyle dedi:

“Çalışmamız trenlerde Kovid-19 yayılım riskinin daha fazla olduğunu gösterse de, kişinin hastalık taşıyıcı bir kişiye göre koltuğunun konumunun ve seyahat süresinin hastalığın bulaşması açısından ciddi bir fark yaratabileceğini gösteriyor.
Bulgular, Kovid-19 salgını boyunca yolcu yoğunluğunu düşürmenin, kişisel hijyen önlemlerinin teşvikinin, yüz maskesi kullanımının ve muhtemelen araca binmeden önce ateş ölçümü yapılmasının önemine işaret ediyor.”

Southampton Üniversitesi’nin WorldPop projesi kapsamında yürütülen araştırma Clinical Infectious Diseases’de yayımlandı.

WorldPop yöneticisi ve öğretim üyesi Andy Tatem de şu ifadeleri kullandı:

“Çalışmamız,hastalık vakalarının ve yüksek hızlı trenlerde yakın çevrelerinde olanların epidemiyolojik olarak araştırılmasından elde edilen veriye dayanan ve Kovid-19’un toplu taşımada yayılmasına dair kişisel bazda riskin sayısal ölçümünü yapan ilk çalışma.
Bulaşma riskinin yalnızca hastalık taşıyıcısına mesafeyle değil, aynı zamanda bu kişinin yakınında bulunulan süreyle de ilgili olduğunu bize gösteriyor.
Bunun uluslararası düzeyde yetkilileri, yayılımı azaltmada virüse karşı korunma önlemlerini almak konusunda yardımı dokunacak şekilde bilgilendireceğini umuyoruz.”

Yüz maskesi takmak Birleşik Krallık’taki tüm toplu taşıma araçlarında zorunlu.

Ulaştırma Bakanlığı’nın toplu taşıma kullananlara dönük yönergesi, yolculara 2 metre mesafeyi sağlayamadıkları durumlarda, “mümkün mertebe” 1 metrelik mesafeyi korumayı ve düzenli el yıkamayla mümkün olan en az yüzeye dokunma gibi “uygun önlemler” almayı salık veriyor.

Advertisement
Yorum Yapmak İçin Tıklayınız

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gündem

Dünya Sağlık Örgütü, Koronavirüs salgınında 6 ayı değerlendirdi: Yüz yılda bir yaşanacak bir kriz, etkileri yıllarca sürecek

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), yeni tip Koronavirüs (Covid-19) salgınını başladığı günden bugüne değerlendirdi. DSÖ, pandeminin uzun sürmesinin beklendiğini belirtti. DSÖ Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, “Bu salgın yüz yılda bir yaşanacak bir sağlık krizi” ifadelerini kullandı.

Published

on

By

The Independent’ta yer alan habere göre, Dünya Sağlık Örgütü Acil Durum Komitesi salgının 6 ayını değerlendirmek için toplandı. Toplantının ardından yapılan panelde ülkelerin Covid-19 salgınıyla mücadelesindeki olası yorgunluk riskinin azaltılması gerektiği belirtildi.

Cenevre’de toplanan komite sonrası yapılan açıklamada “DSÖ, Covid-19’un küresel risk seviyesinin oldukça yüksek olduğunu belirledi. Komite, salgının uzun bir süre devam edebileceğinin altını çizdi” ifadeleri yer aldı.

Dünya Sağlık Örgütü Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, “Bu salgın yüz yılda bir yaşanacak bir sağlık krizi ve etkileri gelecek yıllar boyunca sürecek” dedi.

Komite, 3 ay sonra yeniden toplanma kararı aldı.

Okumaya Devam Et

Gündem

Amerikalı belgeselcinin gözünden: İnanılmaz Türk, Atatürk

Atatürk’ü anlatan ve The Incredible Türk (İnanılmaz Türk) ismiyle yayınlanan belgesel sosyal medyada yeniden gündem oldu.

Published

on

By

Atatürk’ü anlatan ve The Incredible Türk (İnanılmaz Türk) ismiyle yayınlanan belgesel sosyal medyada yeniden gündem oldu.

1958 yılında ABD’de çekilen ve The Incredible Türk ismiyle yayınlanan belgeselde; 1930’ların Türkiye’sinden görüntülere yer verilirken, Mustafa Kemal Atatürk’ün Türkiye’nin sanayileşmesi için yaptığı hamleler anlatılıyor.

Belgeselde, Atatürk’ün ileri görüşlülüğüne hayranlık vurgulanırken, Türkiye’yi modern bir ülke konumuna getirişi de aktarılıyor. Belgeselde, Atatürk için, “Ülkenin ilerleyiş hızı olağanüstüydü. Atatürk’ün yönetiminde sanayi üretimi on kat artmıştı” ve “Türkiye’nin lideri, Hitler’in, dinamik Alman ulusunu, onların tutkularını kamçılayarak yıkıma sürükleyeceğini ve Mussolini’nin Sezar rolü oynayacağını söylüyordu. Zaman Atatürk’ün ne kadar haklı olduğunu gösterdi” gibi ifadelere yer veriliyor.

Oda TV’nin haberine göre, söz konusu belgeselde; CIA ve Türkiye’nin arşiv görüntülerinden yararlanılırken, belgesel sosyal medyada çokça beğeni aldı.

Okumaya Devam Et

Gündem

Adana’da “Çarpışan arabama çok çarptın” diyerek birbirlerine girdiler

Adana’da lunaparkta çarpışan otoya binen iki grup arasında, birbirlerinin araçlarına çok çarptıkları gerekçesiyle çıkan kavgada 4 kişi yaralandı.

Published

on

By

Alınan bilgiye göre, merkez Çukurova ilçesi Adnan Menderes Bulvarı’ndaki lunaparkta, iki grup arasında yaşanan tartışma kavgaya dönüştü. Lunaparkın dışına taşan, bıçak ve sopaların kullanıldığı kavgada, 1 kişi bıçakla 3 kişi ise darp sonucu yaralandı. Şüpheliler olay yerinden kaçtı.

Yaralılar, ihbar üzerine olay yerine sevk edilen ambulanslarla Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi ile Seyhan Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı. Kavganın ardından çalışma başlatan polis ekipleri, 5 şüpheliyi olay yerine yakın ağaçlık alanda yakaladı.

Gözaltına alınan U.T, M.B. ve üzerlerinden kimlik çıkmayan 3 şüpheli Fatih Polis Merkezi’ne götürüldü. Ekipler, yaptıkları araştırmada kavganın çarpışan otoya binen iki grubun, birbirlerinin araçlarına çok çarptıkları gerekçesiyle çıktığını belirledi.

Okumaya Devam Et

En Çok Okunanlar