Connect with us

Dünya

Türkiye’den Almanya’ya 2 milyon maske

Türkiye Almanya’nın Kuzey Ren Vestfalya Eyaleti’ne iki milyon maske gönderdi. Alman medyası Almanya’nın maske yardımının gizli kalmasını istediğini öne sürdü.

Published

on

Alman kamu yayıncılık kurumu ARD’nin Türkiye muhabirinin imzasıyla Tagesschau internet portalında yer alan haberinde, Türkiye’nin Kuzey Ren Vestfalya eyaletine 2 milyon koruyucu maske gönderdiği belirtildi. Ancak Tagesschau maske yardımın kabul edilip edilmemesi konusunda Kuzey Ren Vestfalya Eyaleti Başbakanı Armin Laschet ile Dışişleri Bakanı Heiko Maas arasında tartışma yaşandığını ileri sürdü. Söz konusu haberde Maas’ın Türkiye’deki insan hakları ihlalleri sebebiyle yardıma dair kaygıları olduğu dile getirildi. Tagesschau Türk hükümetine yakın bir kaynağa dayandırdığı haberinde, Alman tarafının Ankara’dan yardımın gizli kalmasını istediğini savundu.

DW Türkçe’nin de ulaştığı Kuzey Ren Vestfalya Eyaleti yetkilileri Türkiye’den Kuzey Ren Vestfalya Eyaleti’ne 2 milyon maskenin gönderildiğini onayladı.

Almanya Dışişleri Bakanlığı ise konu ile ilgili bir açıklama yapmadı. Hannoversche Allgemeine Zeitung gazetesinde yer alan başka bir haberde ise Hannover’e Türkiye’den 40 bin maske gönderilmek istendiği ancak bölgedeki protestolardan sonra bunun iptal edildiği iddia edildi.

60 ülkeye tıbbi malzeme yardımı

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Türkiye’nin şimdiye kadar 60 ülkeye yardımda bulunduğunu ve bu yardımların devam edeceğini duyurmuştu.

Türkiye’nin koronavirüs krizi kapsamında yurtdışına yaptığı sağlık malzemeleri arasında maske, biyolojik tehlike tulumu, tek kullanımlık koruyucu kıyafet, önlük, koruyucu gözlük, eldiven, antiseptik ve COVID-19 test kiti gibi ürünler bulunuyor.

COVID-19 ile mücadele kapsamında birçok ürünün ihracatı ön izne tabi tutularak, resmi kurumların onayından geçmesi gerekiyor.

Resmi kurum ve yetkililerin Covid-19 kapsamında tıbbi malzeme desteği yapıldığını belirttiği ülkeler ise Türkiye ile birlikte aşağıdaki haritada yer alıyor.

Advertisement
Yorum Yapmak İçin Tıklayınız

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Dünya

Dünyanın en uzun süre hayatta kalan yapışık ikizleri 68 yaşında öldü

Dünyanın en yaşlı yapışık ikizleri Ronnie ve Donnie Galyon, 68 yaşında hayatını kaybetti.

Published

on

Dünyanın en yaşlı yapışık ikizleri olan Ronnie ve Donnie Gaylon, 68 yaşında ABD’nin Ohio eyaletinin Dayton şehrinde hayatlarını kaybetti.

Yapışık ikizler Donnie ve Ronnie Galyon, ABD’nin Ohio eyaletinde 28 Ekim 1951’de 11.5 kilo ağırlığında sağlıklı olarak dünyaya geldi. Doktorlar yapışık ikizleri güvenli bir şekilde ayırmanın bir yolunu bulmaya çalışırken, hayatlarının ilk iki yılını hastanede geçirdiler. Yapışık ikizlerin ameliyattan sağ çıkacağına dair bir garantinin olmadığı söylendiğinde, aile çocuklarının ameliyat olmalarına izin vermedi.

68 yıl boyunca yüz yüze yaşayan yapışık ikizlerin her biri ayrı kalp ve midelerle doğdu. Kendi kol ve bacakları ile hareket ederek yaşamlarını sürdürdü. Donnie ve Ronnie Galyon, 2014 yılında 63 yaşına geldiklerinde dünyanın en uzun yaşayan yapışık ikizleri olarak Guinness Rekorlar Kitabı’na girdi.

Son 10 yılı yatakta geçirdiler

68 yaşında ölen yapışık ikizler hayatlarının son on yılını çeşitli sağlık sorunlarından dolayı yatakta geçirdikleri belirtildi. Yapışık ikizler, doğduklarında annesi onları reddederek bırakıp gittiği, babaları ve üvey anneleri tarafından hayatta kalmaları sağlanan ikiz kardeşlerin, hastane faturalarını ödemek ve dokuz kardeşlerine destek olmak için üç yaşından itibaren 37 yıl boyunca sirk gösterilerinde çalıştıktan sonra 1991 yılında emekli oldukları ifade edildi.

Dünya rekoru Chang ve Eng Bunker adlı ikiz kardeşlerindi

1811’de Tayland’da doğan Chang ve Eng Bunker, en uzun yaşayan yapışık ikizler olarak dünyada rekor kırmışlardı. Daha sonrada ABD’nin Kuzey Carolina eyaletine yerleşerek kız kardeşler ile evlenen ve 62 yaşında ölen yapışık ikizler ölmeden önce 21 çocuk babası olmuşlardı.

Okumaya Devam Et

Dünya

İran’da Futbol Kulübü’nün 11 oyuncusu Kovid-19’a yakalandı

İran’ın önemli futbol kulüplerinden İstiklal’de oynayan 11 futbolcu ile 1 sağlık görevlisinin Kovid-19 testi pozitif çıktı

Published

on

İran’ın futbol takımlarından İstiklal Futbol Kulübü‘nün 11 oyuncusu ve 1 sağlık görevlisinin Kovid-19 testi pozitif çıktı.

Tahran’daki Mesih Danışveri Hastanesi’nden yapılan yazılı açıklamada, “İstiklal Futbol Kulübü teknik ekibi ve futbolcularından 61 kişiye yapılan test sonucunda, 11 futbolcu ve 1 sağlık görevlisinde Kovid-19 pozitif çıkmıştır” denildi.

Virüse yakalanan futbolcular ve sağlık görevlisinin isimleri ise açıklanmadı.

İran’da ölü sayısı 11 bini aştı

Kovid-19, İran’da ilk olarak 19 Şubat’ta Kum kentinde görülmüş, ardından ülkenin tamamına yayılmıştı.

İran’da dün itibarıyla koronavirüs kaynaklı can kaybı 11 bin 731’e, vaka sayısı ise 243 bin 51’e ulaştı.

Okumaya Devam Et

Dünya

Bilim İnsanları: Kovid-19’un havadan bulaşmasını hafife almayın

239 bilim insanı DSÖ’den yönerge değişikliği istedi: Açık mektupta aerosol adlı küçük damlacıkların virüsü bulaştırdığı hakkında kanıtlar olduğu belirtildi.

Published

on

Bir grup bilim insanı, Dünya Sağlık Örgütü’nü (DSÖ) yeni tip koronavirüsün havada asılı kalarak bulaşmasını hafife almakla suçladı.

32 ülkeden 239 bilim insanının imzacısı olduğu açık mektupta, Kovid-19’un havadan bulaşmasındaki rolünün büyüklüğünün ve dünya genelindeki hükümetlerin kontrol önlemlerini hayata geçirmesi gerektiğinin kabul edilmesi istendi.

The Guardian’ın haberine göre, Amerika Enfeksiyon Hastalıkları Derneği’nin (IDSA) hakemli dergisi Clinical Infectious Diseases’da (Klinik Bulaşıcı Hastalıklar) yayımlanacak açık mektup, Maryland Üniversitesi’nden Donald Milton ve Avustralya’daki Queensland Teknoloji Üniversitesi’nden Lidia Morawska tarafından kaleme alındı. Mektubu aralarında DSÖ’nün bu konudaki mevcut tavsiyesini kaleme alanların da yer aldığı 200’den fazla bilim insanı imzaladı.

DSÖ’nün mevcut yönergesine göre virüsün başlıca bulaşma yolu, kişiler arasında temas ve solunum yoluyla havaya yayılan büyük damlacıklar.

Aerosol bulaşımı adı verilen durumda ise aerosol adı verilen daha küçük damlacıklar havada uzun süre asılı kalıyor ve bir metreden uzak mesafelere virüsü bulaştırabiliyor.

DSÖ’nün enfeksiyon önleme komisyonunun bazı üyeleri aerosol bulaşmasının bir rol oynayabileceğini kabul etse de  komisyon virüsün asıl bulaşma yolunun konuşurken ya da hapşırık ve öksürüklerle havaya yayılan solunum yolu damlacıkları ya da yakın temas olduğunu belirtiyor.

Bu nedenle de aerosol bulaşını önleme amaçlı yeni tedbirler alınmasına gerek olmadığını, bunun bir fark yaratmayacağını söylüyor.

Ancak mektubun imzacısı bilim insanları, et işleme fabrikaları da dahil çeşitli mekanlardan gelen yeni kanıtlar ışığında virüsün havadan bulaşmasının, yayılımında DSÖ’nün düşündüğünden daha fazla rol oynadığını gösterdiğini söyledi.

Mektubun imzacılarından, Virginia Tech Üniversitesi’nden virüsülerin havadan bulaşmasında uzman Linsey Marr, New York Times’a yaptığı açıklamada DSÖ’nün genelde havadaki virüs seviyesinin az olduğu hastanelerden verilerini sağladığını söyledi.

Marr “Bu da riskin hafife alınmasına yol açtı. Çoğu binada hava değişimi çok daha düşüktür ve virüsün havada kümelenmesine olanak tanır” dedi.

DSÖ ise entübasyon (solunum yetmezliği olan hastaları solunum cihazına bağlayabilmek için ağızdan nefes borusuna ulaşan boru takmak) gibi belirli tıbbi yöntemlerin aerosol bulaşı riskini artırdığını ancak bunun dışında konuya ilişkin kanıtların az olduğunu belirtiyor.

DSÖ’nün bulaşma önleme komisyonunda yer alan Doğu Anglia Üniversitesi’nden tıp profesörü Paul Hunter ise DSÖ’nün yönergesinde dengeli olduğunu savundu.

Hunter “Aerosol bulaşı oluşabilir ancak büyük resimde muhtemelen bu önemli değil. Her şey damlacıklarla ilgili” dedi. Hunter havadan bulaşmasını kontrol etmenin Kovid-19’un yayılımını önlemede fark yaratmayacağını ayrıca bunun yeterli personel ve kaynağa sahip olmayan ülkelerce uygulanmasının gereksiz bir yük yaratacağını belirtti.

Eğer havadan bulaşmanın daha önemli bir faktör olduğu konusunda uzmanlar fikir birliğine varırsa, fiziksel mesafenin uygulandığı iç mekanlarda da maske takmak ve daha sıkı havalandırma tedbirleri uygulamak yardımcı olabilir.

Okumaya Devam Et

En Çok Okunanlar