Connect with us

Haber

Türkiye’den giden uçak KKTC’yi karıştırdı

KKTC’ye Türkiye’den giden bir özel uçağın yolcularının corona önlemlerini ihlal ederek lüks bir otele yerleştiğinin ortaya çıkması kriz yarattı.

Published

on

By

Corona virüsü önlemlerine rağmen Türkiye’den özel izinle gelen bir uçağın yolcularının 14 günlük karantinaya tabi tutulması KKTC’de hükümet krizine yol açtı. Skandaldan sorumlu yetkililere istifa çağrıları yapılıyor.

Krizin odağında, geçtiğimiz hafta sonu Türkiyeli müteşebbislerden ve arkadaşlarından oluşan dokuz kişilik bir grubun özel bir uçakla Ercan Havalimanı’na gelmesi yatıyor. Bu kişiler Kıbrıs’a varıştan hemen sonra, coronayla mücadele kapsamında alınan önlemleri baypas ederek Ercan’dan çıkış yaptı ve lüks bir otelde konaklamaya başladı. Yerel basına yansıyan bilgilere göre, KKTC’ye yasadışı şekilde giriş yapan kafile, Lapta’da inşa edilmesi hedeflenen bir marina için ikinci yüksek teklifi veren grubun temsilcilerinden oluşmaktaydı.

Pandemi nedeniyle adanın kuzeyinde geçerli olan karantina ve temel sağlık önlemlerinin çiğnenmesi Kıbrıs genelinde büyük yankıya neden oldu. Bu gelişme, Ulusal Birlik Partisi (UBP) – Halkın Partisi (HP) koalisyonunda da krize yol açtı.

HP kanadı skandaldan sorumlu olan UBP’li bakanların vakit kaybetmeksizin istifa etmesini talep ederken, UBP de kendi bakanlarının istifası karşılığında HP’li Ulaştırma Bakanı’nın da istifa etmesi gerektiğini öne sürüyor. UBP ve HP’nin merkez organları, hükümetin geleceğini belirlemek için acilen toplandı. Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) ise uçağın yolcularının ülkeye özel izinle sokulması hakkında Yüksek Yönetim Denetçisi’nden (Ombudsman) araştırma talep etti.

Lefkoşa’nın kuzeyindeki muhalif çevrelere göre, yeni hükümet krizine Türkiye de müdahil olmuş durumda. Ankara krizin seyrini yakından takip ederken, UBP ile HP arasında kopan diyaloğun kuvvetlendirilmesi için çaba sarf ediyor.

Bu kritik gelişmeler öncesinde Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı devlet televizyonu BRT’ye açıklamalarda bulunmuş ve pandemi nedeniyle ertelenen cumhurbaşkanlığı seçimlerinin 16 ve 23 Ağustos’ta gerçekleştirilmesini teklif etmişti. Cumhurbaşkanı Akıncı’nın teklifinin yarın Kıbrıslı Türk siyasi liderler tarafından ele alınması bekleniyor.

Advertisement
Yorum Yapmak İçin Tıklayınız

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Haber

Elbistan’da ‘corona’ nedeniyle nikah işlmelerine kısıtlama

Kahramanmaraş’ın Elbistan Belediye Başkanı Mehmet Gürbüz, ilçede ‘corona’ vakalarında artış olduğunu, bu nedenle gerekli tedbirlerin alınmadığı düğünlerde nikah işlemlerinin yapılmayacağını duyurdu.

Published

on

By

Sosyal medya hesabından paylaşım yapan Elbistan Belediye Başkanı Mehmet Gürbüz, vatandaşlardan corona virüsü tedbirlerinin başında gelen sosyal mesafe ve maske kurallarına uymalarını istedi.

Gürbüz, paylaşımında, “Düğün, nişan ve kutlamalarda tedbirlerinin yeterince uygulanmaması nedeniyle hastalığın yükselişte olduğu gözlemlenmektedir. Gerekli tedbirlerin alınmadığı düğün merasimlerinde nikah işlemi yapılmayacaktır. Sosyal mesafe, maske kullanımı ve hijyen kurallarına uyalım!” dedi.

Okumaya Devam Et

Haber

Salgın nedeniyle dönemeyen 4 yabancı gezgin, 5 aydır Artvin’de köyde yaşıyor

İspanya’dan karavanlarıyla yola çıkan, koronavirüs salgınının başlaması nedeniyle 5 aydır Türkiye’de kalan İspanyol, İsviçreli ve Arjantinli 4 gezgin, Artvin’deki köy evinde yaşıyor. Karadeniz’in köy hayatına alışan 4 arkadaş, tarla sürüp, ekim yaparak, komşuluğa gidiyor; yöresel türkülere eşlik ederek, eğlenceli vakit geçiriyor.

Published

on

By

İspanya’dan karavanlarla yola çıkan İsviçreli Mirjam Ellenbrok (34), Arjantinli kardeşler Juan Tellechea (31) ve Fermin Tellechea (33) ile İspanyol Laura Nunez (30), Türkiye’ye geldi. Koronavirüs salgınının başlamasıyla birlikte planladıkları Hindistan turunu çıkamayan gezginler, sınır kapılarının da kapatılmasıyla ülkelerine dönemedi. Türkiye’de kalan arkadaşlar, karavanlarıyla Karadeniz’e geldi. Fransa’da yaşayan arkadaşlarının yardımıyla Artvin’de mimarlık yapan Süleyman Ergin’e ulaşan gezgin grup, Giresun’da 14 günlük karantina sürecini tamamlayarak, Artvin’e geldi. 4 arkadaş, Erenler köyünde Ergin’in dedesinden kalma ahşap eve yerleşti.

Uzun süredir oturulmayan köy evinin, etrafını temizleyen arkadaşlar, iş bölümü yaptı. Kadınlar, evde mutfak işleriyle uğraşırken, erkekler ise bağ ve bahçe işleriyle ilgileniyor. Karadeniz’in köy hayatına alışan gezginler, tarla sürüp, ekim yaparak, komşuluğa gidiyor; yöresel türkülere eşlik ederek, eğlenceli vakit geçiriyor. ‘Tango Maluco’ adını verdikleri müzik grubu olan arkadaşlar, akşamları ise şarkılar söylüyor. 5 aydır Türkiye’de yaşayan 4 kişi, Karadeniz’in sevilen şarkılarını Türkçe, Lazca ve Gürcüce seslendirmeyi de öğrendi. Köylülerin de çok sevdiği ve komşuluk ederek, destek olduğu grup, sınır kapısının açılmasının ardından köyden ayrılmayı planlıyor.

Uzun süredir oturulmayan köy evinin, etrafını temizleyen arkadaşlar, iş bölümü yaptı. Kadınlar, evde mutfak işleriyle uğraşırken, erkekler ise bağ ve bahçe işleriyle ilgileniyor. Karadeniz’in köy hayatına alışan gezginler, tarla sürüp, ekim yaparak, komşuluğa gidiyor; yöresel türkülere eşlik ederek, eğlenceli vakit geçiriyor. ‘Tango Maluco’ adını verdikleri müzik grubu olan arkadaşlar, akşamları ise şarkılar söylüyor. 5 aydır Türkiye’de yaşayan 4 kişi, Karadeniz’in sevilen şarkılarını Türkçe, Lazca ve Gürcüce seslendirmeyi de öğrendi. Köylülerin de çok sevdiği ve komşuluk ederek, destek olduğu grup, sınır kapısının açılmasının ardından köyden ayrılmayı planlıyor.

Dede evinin kapılarını açan Süleyman Ergin, “Fransız arkadaşım Silvan, sosyal medya üzerinden bana ulaştı. 4 arkadaşının koronavirüs nedeniyle Türkiye’de kaldığını ve kalacak yerlerinin olmadığını, zor durumda olduklarını anlattı. Daha sonra Erenler köyüne gelebileceklerini söyledim. Yaklaşık 1 aydır dededen kalma evimizde kalıyorlar. Bu ev uzun süre kullanılmadığı için kötü durumdaydı, evi tekrar yaşanabilir hale getirmelerini rica etmiştim. Onlar da her tarafı güzelleştirmişler ve temizlemişler. Köydeki insanlarla da aralarında bir bağ oluştu. Gittikleri yerlerde insanlara yardımcı olmayı seviyorlar, karşılığında da yatacak yer ve yiyecek temin ediyorlar. Türk insanının misafirperverliğini en iyi şekilde göstermeye gayret ediyoruz” dedi.

Yıllardır seyahat ettiklerini anlatan Fermin Tellechea da sokak müziği yaparak geçimlerini sağladıklarını belirtti. Uzun süredir Türkiye’de kaldıklarını anlatan Tellechea, “İnsanlarla güzel iletişim kurduk. Çok güzel arkadaşlıklar edindik. Biz burada dostça ve korkusuzca bir yaşam tecrübe ettik. Şu an köy ortamında yaşıyoruz ve buradaki insanlarla hayatı paylaşıyoruz. Bizi dostça evlerine davet ediyorlar. Birlikte çay bile topladık, kendi yiyeceklerimizi tarlada yetiştirdik ve bu bizim için çok iyi bir tecrübe oldu” diye konuştu.

Hindistan’a gitmeyi planladıklarını belirten Mirjam Ellenbrok ise koronavirüs salgınından dolayı 5 aydır Türkiye’de yaşadıklarını söyledi. Çok zor günler geçirdiklerini anlatan Ellenbrok, “Erenler köyüne geldik, komşularla konuşuyoruz. Artvin şehir merkezine gidip, müzik yapıyoruz. Sınırların açılmasını bekliyoruz” dedi.

Okumaya Devam Et

Haber

THY’den yeni uygulama: İade edilen biletlerin değeri artacak

Türk Hava Yolları Genel Müdürü Bilal Ekşi, iade edilecek biletlerin yüzde 15 daha değerleneceği sistemi açıkladı.

Published

on

By

Koronavirüs salgını nedeniyle uçuşların gerçekleşmediği döneme ilişkin bilet iadelerine yönelik Türk Hava Yolları yeni bir uygulama getirdi. İade edilen biletler seyahat çekine dönüşüyor ve yüzde 15 değerleniyor.

THY Genel Müdürü Bilal Ekşi Twitter üzerinden yaptığı açıklamada “İade biletlerinizin değerini %15 artırmak ister misiniz? Seyahat Çeki ile bu mümkün. Bu avantajlı imkandan yararlanmak için lütfen web sitesinden başvurunuzu yapınız.” dedi.

Okumaya Devam Et

En Çok Okunanlar