Connect with us

Yaşam

Türkiye’nin mutlaka görülmesi gereken 10 doğa harikası yer

Türkiye’nin mutlaka görülmesi gereken yeşillikler içindeki gölleri, yaylaları, kaya oluşumları, dağları, nehirleri, deltaları ve vadileri… İşte Türkiye’nin mutlaka görülmesi gereken 10 doğa harikası.

Published

on

By

Yemyeşil doğası, ırmakları, gölleri ve denizleri ile bir cenneti andıran güzel ülkemizde keşfedilmiş ve keşfedilmeyi bekleyen o kadar çok yer var ki, saymakla bitmez. 4 bir yanı cennet olan ülkemiz gezmekle bitmez. Kapadokya’dan Kelebek Vadisi’ne, Ölü Deniz’den Pamukkale’ye, Pokut Yaylası’ndan Perşembe Yaylası’na… Sizin için Türkiye’nin mutlaka görülmesi gereken 10 doğa harikasını derledik… İşte Türkiye’nin birbirinden güzel, mutlaka görülmesi gereken 10 doğa harikası yer…

1. Tarih dolu: ANİ’DEN ARAS NEHRİ / KARS
Antik kentin kıyısında yer alan Aras Nehri’nin Arpaçay kolu Türkiye ile Ermenistan sınırını oluşturuyor. 24 farklı uygarlığa ev sahipliği yapan bölgede çiçekler arasındaki tarihi kilise kalıntısı ve alt tarafında usulca akan nehir kartpostallık bir görüntü oluşturuyor.

2. Her yer bembeyaz: PAMUKKALE / DENİZLİ
Dünyanın sayılı doğal güzellikleri arasında yer alan Pamukkale, UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alıyor. Büyüleyici güzellikteki bembeyaz travertenlerin içinde dolaşıp güneşin batışını mutlaka izlemelisiniz.

Dinamit Tepe’deki pistlerden atlayıp yamaç paraşütüyle travertenleri ve Hierapolis Antik Kenti’ni gökyüzünden de görebilirsiniz.

3. Kaçkarların en güzeli: ALTIPARMAK DAĞLARI / RİZE-ARTVİN
Sanki bir ressamın tuvale çizdiği dağ manzaralarını andıran estetik sırtlar, yükseklikler, buzul gölleri ve yeşilliklerle zirvenin heybetini yansıtıyor. Burası için Kaçkarların en güzel zirveleri de diyebiliriz. Ulaşım için, biraz yürüyüşe katlanmanız gerek ama sonunda göreceğiniz manzara için kesinlikle değer.

Kıvrımlı menderesler: PERŞEMBE YAYLASI / ORDU
Uçsuz bucaksız yemyeşil düzlüklerin arasında kıvrım kıvrım akan menderesleriyle bir yayla hayal edin. Yaylanın ortasına konumlanan masmavi gölet ve bu göletten çıkan akarsuyun oluşturduğu menderesler, bölgenin estetik değeri. Akarsu, ‘s’ şeklinde menderesler çizdikten sonra derin bir vadiye girerek, Çisenti Şelalesi’ni oluşturuyor. Burası mutlaka görülmeli…

Bulutların üzerinde: POKUT YAYLASI / RİZE
Çamlıhemşin’de 1800 metre yükseklikte yer alan yaylada bulutların deniz gibi altınızda akıp gittiğine tanık olacaksınız. Çam ağaçlarıyla dolu yayla, dağların ortasında terası andıran doğal yapısıyla sizi manzaranın içine çekiyor.

Doğanın kalbinde: KARAGÖL / ARTVİN
Artvin Borçka’da bulunan Karagöl, fotoğraf ve doğa tutkunlarının ilgisini çekiyor. Türkiye’nin saklı cennetlerinden biri olarak gösterilen Karagöl, yöredeki diğer bazı göller gibi 1800’lü yılların başında meydana gelen heyelanda küçük bir derenin önünün toprak kütlesiyle kapanması sonucu oluştu. Borçka’ya 27 kilometre mesafede yer alan göl ile çevresindeki vadiler ve yaylalarda ortaya çıkan manzara, şehir ve iş yaşantısının stresinden uzaklaşıp, doğayla baş başa vakit geçirmek isteyenleri kendine çekiyor.

Özellikle çöken sisle beraber, çam ağaçlarının gölün üzerine yansıyan manzarası harika. Çadırınızı yanınızda getirip imkânınız varsa bu manzaraya karşı kamp yapmadan sakın dönmeyin.

Yaz tatilinize eklemelisiniz: ÖLÜDENİZ / MUĞLA
Manzarasıyla yıllarca Türkiye’nin turizm tanıtım afişlerini süsleyen Ölüdeniz göle benzeyen doğal oluşumu ve çevresindeki yemyeşil manzarasıyla büyülüyor. En güzel kareyi kuşbakışı olarak Likya Yolu’ndan ve Babadağ’dan yamaç paraşütüyle atlayıp Ölüdeniz’in üzerinde süzülürken görebilirsiniz. Bu yaz için plan yapmadıysanız burayı listenize eklemelisiniz…

Kuş cenneti: GEDİZ DELTASI / İZMİR
Gediz Nehri’nin eskiden denize döküldüğü yerde bugün lagünler, tatlı ve tuzlu su bataklıklarından oluşan ekosistem adeta bir doğa mucizesi. ‘İzmir kuş cenneti’ olarak da bilinen Gediz Deltası’nda flamingo ve pelikanları izlemek çok keyifli…

Yeşil ve turkuaz: KELEBEKLER VADİSİ / MUĞLA
Vadinin en güzel manzarasını Likya Yolu rotası üzerindeki Faralya’dan görebilirsiniz. 350 metre yükseklikten sarp kayalarla çevrili vadi, kelebeklerin yaşadığı yeşilliğin ardından eşsiz bir denize açılıyor. Yeşilin ve turkuazın bütün tonlarına karıştığı bu cennet köşe, kendinizi kanatlarını açıp tatlı tatlı uçan bir kelebek gibi hissedeceğiniz muhteşem bir güzellik…

Eşsiz coğrafya: KAPADOKYA / NEVŞEHİR
UNESCO Dünya Mirası Listesi’ndeki peribacalarıyla ünlü Kapadokya’yı hâlâ görmediyseniz çok şey kaçırıyorsunuz. Dünyaca eşi benzeri olmayan bir coğrafya burası… Gündoğumunda balona atlayıp vadinin üzerinde süzülürken peribacalarının kızıllığı ve gölgeler harika manzaralar sunuyor.

Advertisement
Yorum Yapmak İçin Tıklayınız

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yaşam

Sadece turizm için değil… İngilizler Türkiye’ye onun için akın ediyorlar

KORONAVİRÜS salgını önlemlerinin hafifletilmesi ve İngiltere’den uçuşların başlamasıyla birlikte Antalya’ya gelen turistler, denizden sonra soluğu dövme stüdyolarında aldı. Dövme yaptırmak için rezervasyon yaptıran İn

Published

on

By

Dünyayı etkisi altına alan pandemi sürecinde yasakların kaldırılmasıyla tatil için Antalya’yı seçen İngiliz turistler, internet üzerinden ulaştıkları Türk dövme sanatçılarına dövme yaptırmak için günler öncesinden rezervasyon yaptırıyor. Türk sanatçıların çalışmalarını sosyal medya üzerinden takip ettiklerini anlatan turistler, tatil programlarında dövme yaptırmak için de zaman ayırıyor.

Londra’dan gelip, iki arkadaşıyla birlikte 5 gündür tatil yaptığını anlatan spor salonu işletmecisi Elvin Simkings, dövme yaptıran turistlerden biri oldu. Dünyanın farklı ülkelerine gittiğinde her noktada bir dövme yaptırıp, anılarını vücudunda biriktirdiğini anlatan Simkings, “Buraya gelirken aklımda dövme yaptırmak yoktu. Fakat arkadaşım Türk dövme sanatçılarının çok iyi olduğunu söyledi. Meraklandım ve sosyal medyayı taradım. Otelime yakın bir dövme stüdyosu olduğunu öğrendim. Randevu alıp, ön görüşme yaptım. İstediğim dövmeyi 3 saat içinde yapacağını söyledi. Randevulaştık ve iki farklı dövme yaptırıp ülkeme dönüyorum” dedi.

ALMAN VE İNGİLİZLER ÇOK İLGİ GÖSTERİYOR

Yurt dışından oldukça ilgi gördüklerini anlatan dövme stüdyosu işletmecisi Celine Lecoutre Balcı, koronavirüs sürecinde uçuşların başlamasıyla birlikte tatil için gelecek turistlerin kendilerinden de randevu talep ettiğini belirtti. Balcı, “Antalya’da birçok stüdyo var. Sosyal medya üzerinden bize ulaşıyorlar. Alman ve İngilizler çok ilgi gösteriyor. 10 Ağustos’tan itibaren Ruslar da gelecek. Şimdiden bizden randevu alanlar oldu. Buraya tatil için gelenlerin birçoğu yaptıracağı dövmeyi öncesinde belirliyor” diye konuştu. Turistlerin burada dövme yaptırmasının başlıca nedenlerinden birinin de fiyatların uygunluğu olduğunu hatırlatan Balcı, “Avrupa’ya göre fiyatlar çok uygun. Üstelik hijyenik şartlar da oldukça üst düzey. Bu nedenle bir yandan tatil yaparken dövmelerini de yaptırıyorlar” ifadelerini kullandı.

Dövme sanatçısı Burak Balcı ise, “Koronavirüsün ardından hızlı bir ilgi artışı oldu. Önceki yıllara göre daha düşük şartlarda seyrediyor. Turistler bizden kaliteli dövme istiyor. Birçoğu kendi dövmesini seçiyor. Fakat biz onlara bazı önerilerde bulunuyoruz. Bu dönem İngilizler oldukça fazla” dedi.

Okumaya Devam Et

Yaşam

WhatsApp’da mavi tik nasıl kaldırılır? WhatsApp okundu bilgisi kaldırma…

WhatsApp’da çeşitli farklı özellikler bazen kullanıcıların rahatsız olmasına neden olabiliyor. WhatsApp’ta mavi tik kaldırma yani okundu bilgisini göstermek istemeyenler işlem yapmalıdırlar. Çünkü program indirildiğinde ve kullanıma başlandığından bu özellikler aktive edilmiştir. Peki mavi tik nedir? WhatsApp’ta mavi tik nasıl kaldırılır?

Published

on

By

Milyonlarca Whatsapp kullanıcısı, gelen mesajları karşı taraf farkına varmadan yani “mavi tik” onay işareti almadan nasıl okuyacağının yolunu arıyor. Ancak WhatsApp’ta mavi tik kaldırma yani okundu bilgisini göstermek istemeyenler için çözüm basit. İşte mavi tik kaldırma yöntemi…

WHATSAPP MAVİ TİK KALDIRMA

WhatsApp’ta okundu bilgisi yani mavi tiki kaldırarak karlı tarafında mesajı okuyup okumadığını görmesini engelleyebilirsiniz. Peki WhatsApp’ta okundu bilgisi nasıl kapatılır? İşte yanıtı…

– WhatsApp uygulamasını açın ve “Ayarlar” bölümüne tıklayın.

– “Hesap” bölümünü açın ve “Gizlilik” bölüme girin.

– Gizlilik bölümünde yer alan “Okundu Bilgisi” seçeneğini pasif hale getirin.

– Artık okundu bilgisi yani mavi tik karşı taraf tarafından görüntülenemeyecek.

WHATSAPP MAVİ TİK NE ANLAMA GELİR?

Whatsap’ta bazı özellikler işaretler ile ifade edilir. Örneğin; saat ikonu görürseniz bu; mesajınızın henüz gönderilmediğini ifade eder. Ya da üst kısımda gördüğünüz saat son aktif olunan saati temsil eder. Mavi tik de bu işaretlerden biridir. WhatsApp’ta mavi tik mesajı gelen kişinin o mesajı gördüğünüze emin olmasını sağlar. Bu sayede karşı taraf mesajı okuduğunuzu bilir. Bu nedenle mavi tık kapatma işlemi aslında okundu bilgisini kapatmaktır.

WHATSAPP’TA İŞARETLERİN DİLİ

Mavi tik: Mesajınızın gönderdiğiniz kişi tarafından okunduğunu gösterir

Saat ikonu: Onay işareti yerine saat ikonu görürseniz mesajınızın henüz gönderilmediği anlamına gelir.

Sayfadaki saat: Son görülme saati sayfanın en üstünde kullanıcının adının hemen altında yazar

Okumaya Devam Et

Yaşam

Et nasıl saklanır? Taze et dolaba konulur mu?

Saklanacak etin havalandırılması, buzdolabın derecesi ve koyulacak poşet önem arz ediyor…

Published

on

By

Bayramda kurban kesecek vatandaşlar etleri nasıl saklayacaklarını araştırıyorlar. Kurbanlık etleri sağlıklı bir şekilde saklayabilmek için bazı yöntemlere dikkat edilmesi gerekiyor. İşte “nasıl saklanır” sorusunun yanıtı ve püf noktaları…

KURBAN ETİ NASIL MUHAFAZA EDİLİR?

Kasap Faruk Mutlu, eti nasıl saklayabileceğimizle ilgili olarak “Etleri öncelikle uzman kasaplar tarafından kesildikten sonra askıda en az 12 saat beklemesi ve havalanması lazım. Bu havalanması sonrası etleri soğuduktan sonra buzdolaplarına koyabilirler. Ondan sonra gereken şekilde kıyma ve kuşbaşı olarak kullanılabilir. Sıcak etin direk buzdolabına girmemesi lazım. Dışarda en az 5 saat ve yapabilirsek 12 saate kadar havalandırılması lazım. Kan da akması lazım, kan aktıktan sonra oda sıcaklığa girmesi ve ondan sonra buzdolabına koyulması lazım. Et, balkonda, odada ya mutfakta havalandırılabilir. Etin havalandırılması çok önemli, yoksa etin rengi yeşile döner, bozulur ve bakteri üretir. Yapılan en büyük hata sıcak etin direk poşete konulup havalandırmadan buzdolabına konulmasıdır. Birkaç saat içinde et yeşermiş, kokmuş olarak karşımıza çıkıyor” ifadeleri kullandı.

Etin konulacağı poşetlerin de sadece beyaz ve şeffaf olmasını vurgulayan Mutlu, “Koyacağımız poşetlere da dikkat etmemiz lazım; Poşetlerde beyaz ve şeffaf poşetler olması gerekmektedir; her türlü poşetler olmayacaktır; ya da saklama kaplar olursa daha güzel olur” dedi.

Donmuş kurban eti çözülüp, bir daha dondurulmaz

Eti yiyebilecek parçalara ayrılıp buzdolabına koymayı tavsiye eden Faruk Mutlu, “Et birkaç gün içinde tüketilecekse dondurulmasına gerek yok, eğer daha sonra, bir hafta, on gün sonra tüketilecekse dondurulsun daha güzel olur. Dondururken de dolapta yiyebilecekleri kadar parçalara kesip koysunlar, çünkü dondurulmuş eti bir defa açtıktan sonra tekrar dondurulması riskli ve sağlıksızdır. Yani donan eti çözüp tekrar dondurulmasının zararı var” şeklinde konuştu.

Eti saklayacağımız süreye göre soğukluk derecesi de önemli

Mutlu, “Eğer kısa bir süre, yani bir haftaya kadar eti saklamak istiyorsak buzdolabın 3 veya 4 derecede saklayabiliriz, ama daha fazla saklamak istiyorsak eksi 18 dereceye kadar bir soğukluğa ihtiyacımız var” dedi.

Sıcak etin pişirilmesi zor

Sıcak etin yumuşamasının zor olduğunu vurgulayan Mutlu, “Eti hemen pişirip yemesi daha lezzetli, ama pişirmesi zordur. Bayramda hemen pişirdiğimiz etler çok lezzetli olur, ama çok zaman sert kalır. Donmuş etlerin pişirilmesi kolaydır ve hızlı bir şekilde yumuşatabiliriz” ifadeleri kullandı.

Okumaya Devam Et

En Çok Okunanlar