Connect with us

Gündem

Tütün kullanımı Kovid-19 seyrini 1,5 kat artırıyor

Prof. Dr. Tezer Kutluk, “Araştırmalar, enfeksiyon gelişimi için risk faktörü olduğu bilinen tütün kullanımının, ağır Kovid-19 vakalarının tütün kullananlarda, kullanmayanlara göre 1,5 kat daha fazla olduğunu gösteriyor” dedi.

Published

on

By

Dünya Kanser Kontrol Örgütü eski Başkanı Prof. Dr. Tezer Kutluk, “Araştırmalar, enfeksiyon gelişimi için risk faktörü olduğu bilinen tütün kullanımının, ağır Kovid-19 vakalarının tütün kullananlarda kullanmayanlara göre 1,5 kat daha fazla olduğunu gösteriyor” dedi.

Kutluk, Tütün Kontrolünde İyi Yönetişim Küresel Merkezi (GGTC) tarafından yapılan, “Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerine Tütün Endüstrisinin Müdahalesinin Önlenmesi” konusunun ele alındığı online Webinar toplantısı sonrasında, Kovid-19 sürecinde tütün kontrolüne ilişkin, açıklamalarda bulundu.

Toplantıda, Türkiye’yi temsilen konuşan Kutluk, dünyada 1,3 milyar tütün kullanıcısının olduğunu ve her yıl 8 milyondan fazla insanın tütün nedeniyle yaşamını yitirdiğini söyledi.

Kutluk, “Toplantıda, tütün kullananların Kovid-19’a yakalanma risklerinin daha fazla olduğu, tütüne bağlı gelişen kronik hastalıklara yakalananların da Kovid-19’u daha ağır geçirdikleri belirtildi. Ülkelerin Kovid-19 pandemisi sırasındaki ve Kovid-19 sonrası planlamalarında ‘tütün kontrolünün mutlaka dikkate alınması gerektiği vurgulandı” bilgisini paylaştı.

2015’te Birleşmiş Milletler (BM) tarafından başlatılan, “Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri”nin başarıyla uygulanabilmesi için tütün kontrolü programlarının mutlaka dikkate alınması gerektiğini belirten Kutluk, şöyle devam etti: “Gerek sağlık gerekse ekonomik alanlarda tütün kontrolünün mutlak yarar sağlayacağı anlatıldı. Sürdürülebilir kalkınma hedeflerine tütün endüstrisinin müdahalesinin engellenmesinin gerektiği belirtildi. Kovid salgınının hasarlarının azaltılması için tütün yasakları, vergi artışı gibi tütün kontrolü önlemlerinin mutlaka uygulanması gerektiği vurgulandı. Sağlık ve ekonomi ile ilgili Kovid-19 pandemi kontrol planlamalarında tütün kontrolünün de yer alması için tüm ülkelerin önlem almaları çağrısında bulunuldu.”

“TÜTÜN KULLANIMI HEMEN BIRAKILMALI”

Prof. Dr. Tezer Kutluk, yapılan çeşitli çalışmalarda, Kovid-19’a yakanan hastalarda hastalık seyri ile tütün kullanımı arasında ilişki olduğunu ortaya koyduğunu vurguladı.

Kutluk, şu değerlendirmelerde bulundu: “Araştırmalar, enfeksiyon gelişimi için risk faktörü olduğu bilinen tütün kullanımının, ağır Kovid-19 vakalarının tütün kullananlarda, kullanmayanlara göre 1,5 kat daha fazla olduğunu gösteriyor. Tütün kullanımının her türlüsünde, sigara, elektronik sigara (e-sigara),nargile ayırım yapmaksızın tedbir alınması, halk sağlığı açısından büyük önem taşıyor. Tütün kullananların, pandemi sürecinde hemen bırakması gerekiyor. Tütün kullanımı, akciğer kapasitesinde azalmaya yol açıyor. Bu nedenle akciğerleri etkileyen Kovid-19, hastalığın şiddetini ve ölüm riskini artırabiliyor.”

Pandeminin, tütün kontrolünün önemini bir kez daha gözler önüne serdiğine dikkati çeken Kutluk, “Herkes, vakit varken tütün kullanımını derhal bırakmalı. Tütün Çerçeve Anlaşması da gerektiği şekilde ödünsüz uygulanmalı. Sağlık ve ekonomi ile ilgili tüm planlamalarda, sürdürülebilir kalkınma hedeflerine yönelik tüm planlamalarda, Tütün Çerçeve Anlaşması dikkate alınmalı.” diye konuştu.

Advertisement
Yorum Yapmak İçin Tıklayınız

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gündem

Çinli temsilci, ABD, İngiltere ve Avustralya gibi ülkeleri göçmenlerin insan haklarına saygı göstererek onları ayrımcılık yapmadan korumaya çağırdı

Çin temsilcisi, Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Konseyi oturumunda Amerika Birleşik Devletleri (ABD), Avustralyalı ve İngiliz özel güvenlik şirketlerinin insan hakları ihlallerini “endişe verici” olarak değerlendirdi.

Published

on

By

BM İnsan Hakları Konseyi’nin (İHK) 45’inci oturumu ve İHK Paralı Askerler Sorunu Çalışma Grubu arasında düzenlenen diyalogta konuşan Çinli temsilci, çalışma gurubu tarafından sunulan raporda belirtildiği üzere ABD, İngiltere ve Avustralya gibi ülkelerin özel güvenlik şirketlerine yönelik denetleme tedbirleri alınmadığı için göçmenlerin maruz kaldığı insan hakları ihlallerinin endişe verici olduğunu kaydetti.

Çin temsilcisi, raporda yer verilen ABD ve Avrustalya gibi ülkelerin özel güvenlik şirketlerinin göçmenleri kötü koşullarda göz altına aldığı, çok sayıda göçmen çocuğun ailelerinden ayrılmak zorunda kaldığı gibi sorunlarla yakından ilgilendiklerini belirtti.

İlgili ülkeleri göçmenlerin insan haklarına saygı göstererek onları ayrımcılık yapmadan korumaya çağıran Çinli temsilci, özel güvenlik şirketlerine etkili yasal denetim getirilmesi gerektiğini de ifade etti.

Diyaloğa katılan Küba, Venezuela ve İran gibi ülkelerin temsilcileri de söz konusu ülkelerin özel güvenlik şirketlerinin insan haklarını ihlal girişimlerinden duydukları endişeleri iletti.

Continue Reading

Gündem

İngiltere’den koronavirüs aşısı araştırması: 5.9 milyar dozun yarısını AB ülkeleri alıyor

İngiltere’de faaliyet gösteren yardım kuruluşu Oxfam’a göre, dünya nüfusunun sadece yüzde 13’ünü oluşturan birkaç varlıklı ülke tarafından “muhtemel” korona aşılarının yarısından fazlasını satın alındığı belirtildi.

Published

on

By

İngiltere merkezli yardım kuruluşu Oxfam tarafından koronavirüs (Covid-19) salgınına ilişkin hazırlanan bir rapora göre, dünya nüfusunun sadece yüzde 13’ünü oluşturan birkaç varlıklı ülke, muhtemel korona aşılarının yarısından fazlasını satın aldı.

5 ŞİRKETİN ÜRETİM KAPASİTESİ 5.9 MİLYAR DOZ

Amerika’da yayınlanan raporda, şu anda potansiyel olarak en umut verici beş aşı adayının üreticileri ile ön satış sözleşmelerinin imzalandığı belirtildi. Oxfam’ın tahminine göre, söz konusu beş şirketin toplam aşı üretim kapasitesi 5,9 milyar dozu bulacak. Raporda, aşıların insanlara iki kez uygulanacağından yola çıkılarak, yaklaşık üç milyar insanın ilk aşamada bunlardan istifade edeceği öngörüsünde bulunuldu.

2.7 MİLYAR DOZU ABD VE AB ÜLKELERİ REZERVLEDİ 

Rapora göre Astrazeneca, Pfizer, Moderna, Gamaley/Sputnik ve Sinovac firmaları 5,3 milyar doz aşının tedariki için sözleşme imzaladı. Bunların 2,7 milyarı, ABD, AB, Avustralya, İngiltere ve İsviçre gibi gelişmiş ülkeler tarafından satın alındı. Kalan 2,6 milyar doz, Brezilya, Hindistan, Meksika ve Çin tarafından rezerve  edildi.

Continue Reading

Gündem

Liverpool’da yasaklardan nasibini alıyor… Sırada Londra var

Liverpool, son yedi günde 100.000 kişide 106.4 vaka ve 530 yeni vaka ile riskli şehirler listesine girdi. Kısıtlamalar gündemde…

Published

on

By

Liverpool, son yedi günde 100.000 kişide 106.4 vaka ve 530 yeni vaka ile sarsıldı. 1,4 milyondan fazla insanı etkileyecek yeni tedbirlerin bugün Kuzey Doğu için açıklananlarla aynı olacağı iddia edildi. Sky televizyonu cumartesi gününden itibaren Blackpool hariç Lancashire’a daha sıkı kısıtlamaların getirileceğini bildirdi. Sky televizyonu Lanashire kilitlemesinin Preston, Blackburn, Burnley, Lancaster ve Morecambe’yi içereceğini iddia ediyor. Liverpool Belediye Başkanı Joe Anderson bugün, bu hafta daha fazla kısıtlama getirilmesini beklediğini söyledi.

İddialara göre vaka sayısındaki artış; St Helens, Wirral, Warrington, Batı Yorkshire, Rossendale, Leeds ve Londra’nın da kısa süre içerisinde yasaklardan nasibini alacağı yönde…

Continue Reading

En Çok Okunanlar