Connect with us

Londra

Yakınları Covid-19’dan ölen 450 kişi derhal kamu soruşturması açılmasını istiyor

İngiltere’de koronavirüsün neden olduğu Covid-19 hastalığı sonucu yakınlarını kaybeden 450 kişi, hükümetin salgınla mücadelede attığı adımlarla ilgili olarak derhal bir kamu soruşturması başlatılmasını istedi.

Published

on

By

Covid-19’dan Yakınını Kaybedenlerin Aileleri için Adalet isimli grup hükümete ilettikleri resmi dilekçelerinde, ders çıkarılması ve daha fazla ölümün önüne geçilmesi için “acilen” kamu soruşturmasına ihtiyaç olduğunu söylüyor.

Aileler kamu soruşturmasında, hükümetin attığı adımların ve salgına ne kadar hazır olduğunun da incelenmesini talep ediyor.

Kamu soruşturmasının ileride açılacağını duyuran hükümet ise “Bugünlerde koronavirüsle mücadeleye odaklanılmalı” diyor.

Bir hükümet sözcüsü, “Gelecekte bir zamanda geriye dönüp bakmak, üzerinde düşünmek ve ders çıkarmak için fırsatımız olacak. Ancak şu an, en önemli şey mevcut duruma karşılık vermeye odaklanmak” dedi.

‘Hükümet ölümcül hatalar yaptı’

56 yaşındaki babası Ian Fowler’ı Covid-19’dan kaybeden grubun sözcüsü Matt Fowler, “Bu salgının yönetiminde hükümetin ölümcül hatalar yaptığı feci bir şekilde ortada. Sarsıcı istatistikler gelmeye devam ediyor, kişisel trajedi, kalp ağrısı ve sevdiğini kaybetme hikayeleri de öyle. Çok önemli gerçek şu ki bu istatistiklerin her biri, vaktinden önce koparılan ve aile ve arkadaşlarının hayatında koca bir boşluk bırakan, yaşayan, nefes alan bir kişiydi” diyor ve ekliyor:

“Pek çok kişi için sevdiklerinin kaybıyla açılan yara hiçbir zaman kapanmayacak. Geride kalanlar için acı, kafa karışıklığı ve onları koruması gereken sistem tarafından yarı yolda bırakılma hissi var.”

‘Sokağa çıkma kısıtlamaları geç getirildi’

İngiltere’de hükümet salgınına karşı atılacak adımların bilimsel tavsiyeler ışığında belirlendiğini kaydediyor.

Babası Tony Brown’ı Londra’ya trenle seyahatinden iki hafta sonra 29 Mart’ta hastanede kaybeden Jamie Brown ise hükümetin 23 Mart’ta aldığı sokağa çıkma kısıtlamaları kararı için “geç atılmış bir adım” diyor.

Brown, babasının ölümünün “önlenebilieceğini” düşünüyor:

“Karantinaya daha erken girseydik virüse bu kadar maruz kalmayacağını düşünmeden edemiyorum.”

17 Mart’ta kuru öksürük ve ateş görülen 65 yaşındaki Tony Brown, hastalığı geçene kadar evde kalmakta ısrarcı olmuş.

28 Mart’ta Tony Brown’un göğsü sıkışmaya başlamış. Ertesi sabah ailesi ambulans çağırmış ve Brown hastaneye kaldırılmış. Hastaneye varır varmaz ise nefes darlığına bağlı olarak kalbi aniden durmuş ve hayatını kaybetmiş.

Tony Brown’un ölümünün ardından yapılan testle Covid-19 hastası olduğu teyit edilmiş.

Jamie Brown, hükümetin “Evde kalın” çağrısının babasını erken vakitte tıbbı yardım istemekten alıkoyduğunu söylüyor:

“Geçmesini bekliyordu ve görünen o ki çok fazla beklerseniz (virüs) sizi çok hızlı bir şekilde öldürüyor.”

İngiltere’de hükümetin eski bilim danışmanı Prof. Neil Ferguson da, ülkede sokağa çıkma kısıtlamalarının bir hafta önce başlaması halinde, can kaybının “en az yarı yarıya” azalabileceğini söylemişti.

Jamie Brown, detaylı kamu soruşturmasının ileri bir tarihe bırakılabileceğini ancak sınırlı bir kamu soruşturmasının hemen başlaması gerektiğini savunuyor.

Brown, “Bu noktaya gelmemizde nelerin yanlış gittiği konusunda dersimizi hemen almamız gerekiyor” diyor.

İngiliz Guardian gazetesi, İngiltere’de hükümetin geçen yıl bir bilgilendirme metniyle, büyük sosyal ve ekonomik sonuçlara yol açacak dirençli bir virüs salgınına karşı hazırlıklı olması konusunda uyarıldıklarını yazmıştı.

Rapor: Hasta olup olmadığı bilinmeyen 25 bin kişi bakım evlerine gönderildi

İngiltere’de Ulusal Teftiş Kurulu’nun sağlık ve sosyal hizmetlerin salgına hazırlığı konusunda yaptığı bir araştırma, 17 Mart-15 Nisan arasında 25 bin kişinin hastanelerden bakımevlerine gönderildiklerini ortaya koymuştu. Bu sayı, geçen yılın aynı dönemine kıyasla 10 bin kişi daha azdı.

Rapora göre, hastaneden taburcu edilenlerden kaçının Covid-19 hastası olduğu bilinmiyor.

Avam Kamarası Sağlık ve Sosyal Hizmetler Komisyonu Başkanı Jeremy Hunt, “riski kimsenin aklına getirmemiş olmasının inanılmaz olduğunu” söyledi.

Eski Sağlık ve Dışişleri Bakanı Hunt, geçen yıl iktidardaki Muhafazakar Parti’de genel başkan adayı olmuş ancak Boris Johnson’a son turda yenilmişti.

İngiltere Sağlık Bakanlığı yetkilileri ise eleştirilere karşın “doğru zamanda doğru adımları attıklarını” savunuyor.

Londra

Birleşik Krallık’taki bir araştırmaya göre koronavirüs taşıyan kişilerin üçte ikisi belirti göstermiyor

Analize göre, hastalar ve yurttaşlarla yüz yüze çalışan sağlık görevlileri ve sosyal bakım çalışanları arasında virüsün bulaşma oranı daha yüksek.

Published

on

By

Birleşik Krallık (BK) Ulusal İstatistik Ofisi’ne (ONS) göre koronavirüs testi pozitif çıkan kişilerin üçte ikisi belirti göstermiyor.

Yeni rakamlar, çok sayıda asemptomatik (belirtisiz) vaka potansiyeli bulunduğunu gösteriyor. Bu da virüsü taşıdığından habersiz kişilerin onu yayabileceği anlamına geliyor.

ONS analizine göre, Kovid-19 testi pozitif çıkanlar arasında sürüntü örneği testlerinde veya bu testten önce ve sonra, belirti gösterdiği bildiriminde bulunanların oranı sadece yüzde 33 olarak gerçekleşti.

Bu oran, yalnızca sürüntü testi sırasında belirti gösterdiğini bildirenler dikkate alındığında yüzde 22’ye düşüyor.

ONS analizi, İngiltere’deki özel konut meskenlerinden Kovid-19 testi pozitif sonuç veren 115 kişilik küçük bir örneklem üzerinde gerçekleşti. Analize hastaneler, bakımevleri ve diğer kurumsal ortamlar dahil edilmedi.

Ev dışında çalışanların sürüntü testinin, evden çalışanlara göre daha yüksek oranda pozitif sonuç verdiği bulundu.

Veriler, hastalarla ve yurttaşlarla yüz yüze çalılan sağlık ve sosyal bakım çalışanları arasında virüsün bulaşma oranının, bu işlerde çalışmayan kişilere göre daha yüksek olduğunu gösteriyor.

Bir ve iki kişilik hanelerde bulaşma oranının büyük hanelere kıyasla daha düşük olduğunu gösteren bazı kanıtlar da mevcut.

Ayrıca antikor testi sonucu verileri, beyazların geçmişte Kovid-19 geçirmiş olma olasılığının beyaz olmayan etnik gruplara göre daha düşük olduğunu ortaya koyuyor.

Bu arada ONS verileri, İngiltere ve Galler’de koronavirüs kaynaklı resmi ölü sayısının 50 bine ulaştığını da gösteriyor.

Salı günü yayımlanan verilere göre, 28 Aralık ve 26 Haziran tarihleri arasındaki ölüm belgelerinde Kovid-19 bahsi geçen 50 bin vaka gerçekleşti.

ONS, 26 Haziran tarihinde sona eren haftada her iki ülkede kaydedilen toplam ölüm sayısının 8 bin 979 olduğunu açıkladı. Bu sayı geçen haftaya kıyasla 360 kişi daha az.

Bakımevlerindeki yüksek ölüm sayısı sebebiyle işletme sahiplerini suçladığı izlenimini uyandıran Boris Johnson bu sebeple kınanmıştı.

Pazartesi günü Ulusal Sağlık Hizmetleri (NHS) Genel Müdürü Simon Stevens’in dile getirdiği endişelere yanıt veren BK Başbakanı, “Birçok bakımevinin, prosedürleri yapmaları gerektiği şekilde takip etmediğini keşfettik” iddiasında bulunmuştu.

Ulusal Bakım Derneği, söz konusu açıklamanın sektör çalışanlarının “yüzüne atılmış bir tokat” olduğunu belirtirken, Ulusal Bakım Forumu da Johnson’ın yorumunu “büyük hakaret” diye nitelendirdi.

Okumaya Devam Et

Londra

Londra’da inşaatta kullanılan vinç iki evin üzerine düştü: 1 kişi öldü, 4 kişi yaralandı

Londra’da bir inşaatta kullanılan vinç iki evin üzerine düştü. Olayda bir kadın hayatını kaybetti, 4 kişi de yaralandı.

Published

on

By

Londra’da bir inşaatta kullanılan vinç iki evin üzerine düştü. Olayda bir kadın hayatını kaybetti, 4 kişi de yaralandı.

Londra İtfaiye Teşkilatı (LFB), yaralılar arasında iki kişinin başlarına aldıkları darbe nedeniyle hastaneye kaldırıldıklarını ifade etti.

Olay yerine gelen Komiser Yardımcısı Graham Ellis, “Arama kurtarma ekiplerimiz kurtarma operasyonunu sürdürüyor ve evleri aramak için profesyonel ekipman kullanıyor” dedi.

Sosyal medyada yayınlanan görüntülerde, Bow bölgesinde vincin düştüğü evlerin çatılarında göçükler oluştuğu görüldü.

Unite Alliance sendika yetkilisi Jerry Swain, “Böylesi kazaların tekrarlanmaması için, yıllar veya aylar sürecek bir soruşturma istemiyoruz. Birkaç haftada kazanın sebebinin açıklanmasını istiyoruz” dedi.

Londra Belediye Başkanı Sadiq Khan ise sosyal medyadan yaptığı açıklamada, “Bu bir trajedi. Bugün Bow’daki kaza sırasında ölen kurbanın ailesine yürekten başsağlığı diliyorum. Yaralanan dört kişinin de iyileşmeleri umuyorum” dedi.

Okumaya Devam Et

Londra

Birleşik Krallık’ta vaka sayısı son 24 saatte 630 arttı…

Kovid-19 nedeniyle ölenlerin sayısı 44 bin 517’ye çıktı:

Published

on

By

Birleşik Krallık’ta yeni tip koronavirüs (Kovid-19) nedeniyle yaşamını yitirenlerin sayısı 44 bin 517’ye yükseldi.

Sağlık Bakanlığı’nın verilerine göre, ülkede son 24 saatte Kovid-19 nedeniyle 126 kişi hayatını kaybetti.

Vaka sayısı 630 arttı

Vaka sayısı son 24 saatte 630 artarken, toplam sayı 286 bin 979 oldu.

Birleşik Krallık, Kovid-19 kaynaklı ölümlerde Avrupa’da birinci, dünya genelinde ABD ve Brezilya’dan sonra üçüncü sırada bulunuyor.

Okumaya Devam Et

En Çok Okunanlar